Becommer.com

Amazon’da Karlılığı Artıracak Altın Değerinde 5 Tavsiye

Amazon’da Karlılık Artırmanın Önemi

Amazon’da satış yapmanın kazançlı bir iş girişimi olduğunu duyduysanız, doğru duydunuz demektir. 2022 itibariyle, web sitesinin yaklaşık 300 milyon kayıtlı kullanıcısı, 150 milyon Prime üyesi var. Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Üçüncü taraf satıcıların satılık ürünler sunması için pazarını başlattığından beri, Amazon’a pek çok satıcı kaydoldu. 2020’de platformda zaten yaklaşık 2 milyon üçüncü taraf satıcı vardı. Birçok işletme çevrimiçi platformu ek bir satış kanalı olarak kullandığından rekabet de yıllar içinde arttı. Patron olmak veya gelir akışını çeşitlendirmek isteyen sıradan kişiler, web sitesinde mal satmaya başladılar. Ve bundan iyi de para kazanıyorlar.

Amazon’da satış yaparak ne kadar para kazanabilirsiniz? Bu sorunun cevabı ne sattığınıza ve hangi kategoriyi seçtiğinize göre değişir. Muhtemelen başarılı satıcıların nasıl milyonlarca dolar kazandıklarından bahseden makaleler okudunuz veya videolarını izlediniz. Ancak bunun gibi genel ifadeler genellikle tam  olarak güven verici değildir. İnsanlar bir işe tam olarak girmeden önce ve kesin kararlar vermeden önce sayılar istiyor. Çoğu insan, yatırım yapmaya karar vermeden önce Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi bilmek ister. Ve bu tamamen anlaşılabilir. Bu yüzden bu makalede genel olarak bu konuları tartışacağız. Bu yazıda, satıcıların ne kadar para kazandığından ve Amazon’da nasıl daha fazla kazanabileceğinizden bahsedeceğiz. Gelirlerinizi artırmanıza yardımcı olabilecek satıcı yazılım araçlarını da tartışacağız.

Amazon. Becommer

 

Peki Amazon’da Satış Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Kazancınızı etkileyebilecek pek çok faktör var. Tüm bu faktörler potansiyel kazançlarınıza katkıda bulunur. Satıştan ne kadar para kazanabileceğiniz konusunda çok daha iyi bir fikre sahip olmak için, şöyle bir bakalım.

Gerçekleştirme Yöntemleri (Fulfillment Methods)

Satışa başladığınızda, iki yerine getirme yöntemi arasında seçeneğiniz vardır: FBA ve FBM. Her iki yerine getirme yönteminin de potansiyel geliriniz üzerinde farklı etkileri vardır. Daha iyi bir fikre sahip olmak için, bunları aşağıda tartışalım.

FBM (Satıcı Tarafından Gönderim): Çoğu çevrimiçi satıcı, satmak için hangi platformu kullanırsa kullansın siparişlerini kendisi gönderir. Bu ne anlama geliyor? Bu, bir sipariş verildiğinde, siparişi paketleyecek ve gönderecek olan sizsiniz demektir. Soruları yanıtlama, geri ödemeler ve iadeler gibi tüm müşteri endişelerini de ele alan kişi siz olacaksınız. Bu, tüm üçüncü taraf satıcılar için siparişleri işlemenin “varsayılan” yoludur ve bu aynı zamanda satıcılar için de geçerlidir.

Amazon Lojistik (FBA, Amazon Tarafından Yerine Getirme): Amazon Lojistik, Amazon tarafından üçüncü taraf satıcılarına sunulan bir hizmettir. Satıcıların siparişleri kendisinin göndermesine izin vermek yerine, Amazon tüm siparişleri yerine getirmeyi teklif eder. Bunun anlamı, ürünleri toplayan, paketleyen, sevk eden ve müşterilere teslim edenin Amazon olacağıdır. Ayrıca iade, para iadesi ve değişim gibi satın alma sonrası müşteri hizmetlerini de ele alacaklar demektir. Sadece envanterinizi depolarına göndermeniz gerekir, gerisini onlar halleder.

Amazon Karlılık

FBA/FBM’nin Avantajları ve Dezavantajları

Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi merak ediyorsanız hangi yöntemin daha iyi olduğuna karar vermelisiniz. FBM size daha fazla para mı kazandırıyor yoksa FBA daha fazla gelir elde etmenize izin mi veriyor? Hala kararsızsanız, hatırlamanız gereken bazı noktalar var.

Zaman Faktörü: Peki, zamanınıza ne kadar değer veriyorsunuz? Siparişleri yerine getirmek yerine yalnızca satmaya odaklanırsanız daha fazla kazanabileceğinizi düşünüyor musunuz? Yerine getirme yerine satış ve pazarlamaya odaklanmaya başlarsanız ne kadar üretkenlik ekleyebilirsiniz? Bazı insanlar için zamandan tasarruf etmek çok şey ifade edebilir ve FBA’yı daha değerli hale getirebilir. FBA ile Kara Cuma günü yüzlerce siparişi yerine getirmek için çok çalışmaktan endişelenmenize gerek yok. Gönderileri Noel’den önce tamamlamanız gerektiği için tatilleri atlamanıza gerek yok. Amazonun tüm bunları sizin için yapmasına izin verebilirsiniz. Ve zamanınıza çok daha fazla değer verirseniz, FBA uzun vadede daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Nakliye Maliyetleri: “Amazon’da ne kadar satış yapabilirsiniz” sorusu, büyük ölçüde nakliye masraflarınıza bağlıdır. Bunun çok büyük olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak bu maliyetler yavaş yavaş artıyor. FBM’yi kullanarak ürünlerinizi seçtiğiniz kuryeler aracılığıyla göndermelisiniz. Ve öğeleri tek tek gönderiyorsanız, bireysel nakliye maliyetleri büyük ölçüde artabilir. Ancak FBA ile Amazonun kurye ağını ve dağıtım sistemini kullanırsınız. Eşyalarınızı gönderecek bir kurye bulmak için gecenin bir yarısında dışarı çıkmak zorunda değilsiniz. AMZ, siparişlerinizi kolayca yerine getirebilir ve hatta müşterilerinize ücretsiz teslimat sunabilir, bu da dönüşüm oranlarınızı daha da iyileştirebilir.

Yerine Getirme Ücretleri (Fulfillment Fees): Şimdi, işlerin zorlaşabileceği yer burasıdır. FBA için pek çok olumlu şey olmasına rağmen, basit bir gerçek var ki ücretsiz değil. Yani Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi merak ediyorsanız FBA ücretlerini hesaplamanız gerekiyor. Depolama, paketleme, balonlu ambalaj ve nakliye gibi FBA’nın sunduğu her küçük şey için karşılık gelen ücretler vardır. Yani Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi merak ediyorsanız, yerine getirme ücretlerinizi izleyin. Şimdi, bu ücretler FBM maliyetlerinize kıyasla daha mı büyük yoksa daha mı küçük olacak? AMZ’ye güvenmek yerine her şeyi kendi başınıza mı yapmalısınız? Bu soruyu cevaplamak için, bir FBA Hesaplayıcıyı kullanarak maliyetlerinizi hesaplamanız gerekir.

En İyi Satış Yöntemi Nedir?

Kâr etmek istiyorsanız kendinize “Amazon’da ne kadar satış yapabilirsiniz” sorusunu sormayın. Her şeyden önce, sizin için en çok satan yöntemi seçmek önemlidir. Özellikle Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi bilmek istiyorsanız. Bazı satış yöntemleri büyük kazanç sağlayabilir ancak uygulanması daha zordur. Diğerlerini başlatmak daha kolaydır, ancak her satış için daha büyük bir ödeme yapmayın. Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinize karar vermenize yardımcı olmak için aşağıda popüler satış yöntemlerinden bazıları verilmiştir:

Perakende Arbitraj (Retail Arbitrage): Perakende arbitrajı, satıcıların ürünlerini çok düşük bir fiyattan satın aldığı bir satış yöntemidir. Bundan sonra, kar etmek için Amazonda daha yüksek satıyorlar. Bu başlangıçta karmaşık gelebilir, ancak anlaşılması temeldir. En basit şekilde anlatacak olursak, perakende arbitrajı “yeniden satış” olarak da adlandırılabilir. Bu modeli kullanan Amazon Satıcıları, ürünlerini genellikle indirimli perakende mağazalarından alır. Yakın çevrenizde bir Walmart veya Target varsa, orası daha düşük fiyatlı ürünleri bulmak için iyi bir yerdir. Ayrıca, eBay gibi çevrimiçi pazar yerleri, düşük fiyatlı ürünler için harika bir alternatif kaynak olabilir.Amazon. Becommer

Özel Etiket Satışı (Private Label Selling): Özel markalı satışta, satıcılar jenerik ürünleri kendi markaları altında yeniden markalandırır. Öncelikle, satmak istediğiniz ürünleri yaratabilecek bir üretici bulmanız gerekir. Ardından üreticinizden ürünlerinize markanızı, ambalajınızı ve logonuzu eklemesini istersiniz. Özel etiket, satıcılara üretim maliyetleri üzerinde daha fazla kontrol sağladığı için popüler bir satış modeli haline geldi. Bu yöntem ile maliyetler düşürülerek kar marjları ayarlanabilmektedir. Bu, benzersiz bir şey satmak ve markalarını takip etmek isteyenler için harika olabilir.

Dropshipping: Dropshipping’de satıcılar bir envanter stoklamazlar. Bunun yerine, yaptıkları şey, üretici ve müşteriler arasında bir aracı gibi hareket etmektir. Peki, dropshipping nasıl çalışır? Oldukça basit. İlk olarak, bir müşteri mağazanızdan alışveriş yaptığında siparişini alıyor ve kaydediyorsunuz. Ardından, maliyetleri düşürmek için bu siparişi doğrudan üreticinize, genellikle denizaşırı ülkelere ileteceksiniz. Siparişi aldıktan sonra üretici, ürünü sizin adınıza göndererek bu siparişi yerine getirecektir. Yani, işaretlemenizi ekleyerek sadece bir ürünü pazarlıyorsunuz. Bir müşteri satın aldığında, bu satın alma işlemini tedarikçinize iletecek ve satıştan kar marjınızı alacaksınız. Bu nedenle, satmak için envanterinizle dolu bir stok odası bulundurmanız gerekmez. Bu, büyük bir ön sermaye koymadığınız için uzun vadede size çok para kazandırabilir. Bu da uzun vadede Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi belirleyebilir.

Aylık & Yıllık Kazanç

İki yıl çnce e Statista, Amazon’da her yıl ne kadar satış yaptıklarını belirlemek için satıcılarla bir anket yaptı. Bulgularına göre: Satıcıların yaklaşık %60’ı yılda 250.000 dolardan az kazandı. Bu kabaca aylık 20.000 ABD Doları veya daha az satış anlamına gelir. Satıcıların yaklaşık %12’si yılda 250.000 ila 500.000 ABD Doları arasında para kazandı. Bu, aylık satışlarının 21.000 ila 42.000 $ arasında olduğu anlamına gelir. Satıcıların %9’u 500.000 ila 1 milyon dolar arasında para kazandı. Satıcıların %8’i 1 milyon ile 2 milyon dolar arasında para kazandı. Satıcıların %7’si 2 milyon ile 6 milyon dolar arasında para kazandı. Satıcıların %1’i 6 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında para kazandı. Satıcıların %3’ü 10 milyon doların üzerinde para kazandı.

Amazon Da Satış

Satıcıların aylık ortalama satışlarını öğrenmek için 2021’de daha yeni bir anket yapıldı. İşte bulgularının bir özeti: Satıcıların %26’sı aylık satışlarda 1000$’ın altında, bu da yılda 12.000$’dan az bir tutarda. %4’ü ayda ne kadar kazandıklarını bilmiyordu. Satıcıların neredeyse yarısı (%44) ayda 1000 ile 25.000 dolar arasında kazanıyor ve bu da yıllık 12.000 ile 300.000 dolar arasında satış anlamına geliyor. Satıcıların yaklaşık %19’u 25.000 ila 250.000 ABD Doları arasında kazanıyor.  ve bu da 300.000 ila 3.000.000 ABD Doları arasında değişen yıllık satışlara dönüşüyor. Satıcıların %6’sı aylık satışlar olarak 250.000$’dan fazla, bu da yıllık satışlar olarak 3 milyon$’a denk geliyor.

Satışlardan gelir elde etmek bir şeydir ve kâr elde etmek başka bir şeydir. Bu şu soruyu akla getiriyor: Satıcılar ne kadar kar ediyor? Araştırmalar, çoğu küçük işletmenin ilk birkaç yılda kâr etmediğini gösteriyor, ancak satıcılar için durum böyle değil. Yapılan ankete göre çoğu satıcı yüksek kar marjları bildiriyor. Katılımcıların %68’i %10’un üzerinde kar marjı elde ederken, %38’i %20’nin üzerinde kar marjı gördü. Sadece bir avuç henüz kârlı değildi. Ayrıca, ankete katılanların yarısından fazlası (%64) satışlarının ilk yılında kârlıydı. Ankete katılanların %42’si 25.000$’ın altında kâr elde ederken, %38’i 25000$’ın üzerinde kâr elde etti. Bu rakamlardan, AMZ’de satış yapmanın yüksek finansal potansiyele sahip olduğu açıktır. Ve en çok kazananlar arasında olmak istiyorsanız, uygulamanız gereken ipuçları ve stratejiler var. Onlara bir göz atalım.

Amazon’da Satış Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Amazon’da para kazanmak söz konusu olduğunda, olasılıklar sonsuzdur, ancak ne gerekiyorsa yapmalısınız. Bir iş kurmanın tek nedeni kar elde etmektir, bu nedenle Amazon’da satış yapmaya karar verdiyseniz, muhtemelen Amazon’da satış yaparak nasıl para kazanacağınızı az çok biliyorsunuz demketir. Amazon’da en çok satanlar nasıl para kazanıyor?

Özel Bir Marka İşletmesi Kurun

Özel markalı ürünler satmak, özellikle marka oluşturmak isteyen satıcılar için Amazon’da para kazanmanın harika bir yoludur. Özel markalı ürünler satarak genel pazardan çıkıp pazarda kendinize yer açabilirsiniz. Kârlı bir niş içinde sattığınız ve kaliteli ürünler sunduğunuz sürece, Amazonda özel markalı ürünler satarak iyi para kazanabilirsiniz.

Kar Marjlarınızı Maksimize Edin

Birçok satıcı, gelirlerini artırmaya odaklanır, ancak karlarını ihmal eder. Başarılı bir satıcı olmak istiyorsanız, kar marjlarınızı maksimize etmeye odaklanmalısınız. Ürününüz, üretim veya satın alma maliyetinin iki katı kadar fiyatlandırılmalıdır. Bu şekilde, FBA ücretlerini ve diğer masrafları düştükten sonra bile iyi bir kar elde edebilirsiniz. Ürünlerinizi çok yüksek fiyatlandırmamaya dikkat etmelisiniz; aksi takdirde potansiyel müşteriler rakiplerinize gidecektir. Maliyetleri düşürmenin yollarını bularak iş verimliliğinizi artırın. Bunu, ürünlerinizi daha düşük maliyetle üretecek bir üretici bularak veya tedarikçinizden ürünlerinizi doğrudan Amazon Lojistik Merkezi’ne göndermesini isteyerek yapabilirsiniz.

Siparişleri göndermek için Amazon Lojistik’i kullanmıyorsanız, Amazon Lojistik’in satıcılar için daha düşük nakliye maliyetleri olduğundan bunu yapmayı düşünmelisiniz. Sadece kısa vadeli karlara değil, sürdürülebilir bir işletmeyi büyütmeye odaklanın. Bunu yapmanın bir yolu, yeni ürünler piyasaya sürmek ve tekliflerinizi genişletmektir. Elbette, yeni bir ürünü piyasaya sürmeden önce kapsamlı bir ürün ve pazar araştırmasına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, kâr marjı çok yüksek olmasa bile, hızlı satılan ve yüksek satış hacmi yaratan ürünlere odaklanın.

Ürün Pazarlamasını Hafife Almayın

Evet, Amazon çok fazla trafik alır ve ürünlerinize daha geniş bir erişim sağlar, ancak müşterilerin ürünlerinize rastlayacağını varsaymayın. Alışveriş yapanlara görünür olma konusunda proaktif olmalısınız. Ürünlerinizi tanıtmanın en iyi yollarından biri, Amazon PPC (tıklama başına ödeme) Reklamcılığıdır. Amazon PPC, halihazırda Amazonda ürünlere göz atan alışveriş yapanları hedefler. Ayrıca Instagram veya Facebook gibi sosyal medya platformlarından ve e-posta pazarlama platformlarından da yararlanabilirsiniz.

Doğru Kaynakları ve Araçları Bulun

Satıcıların Amazon’da satış başarısına katkıda bulunduğunu söyledikleri başlıca faktörler, işlerini taahhüt edecek zamana sahip olmak ve onlara yardımcı olacak gerekli araçlara ve bilgilere sahip olmaktır. Amazon satıcıları ne diyor:
“Keşke bir ton para yakmadan doğru başlangıç yolunu bilseydim.” “Keşke ideal ürünleri bulmak için ürün araştırmasını yeterince bilseydim.” “Keşke hangi metriklerin takip edilmesinin en önemli olduğunu bilseydim.”

Amazon Satıcıları Her Ay Ortalama Ne Kadar satıyor?

İstatistikleri toparlayacak olursak, bazı Amazon satıcıları her ay 250.000$’a kadar satış yapıyor – bu, ayda en az 1.000$ kazananlar için yıllık 3 milyon$’lık satış demek! Her beş Amazon satıcısından dördü (%44) ayda 1.000 ila 25.000 ABD Doları arasında kazanıyor ve bu da yılda 12.000-300.000 ABD Doları anlamına gelebilir. Yüzde 19’unun (%18) aylık 25 bin ila 250 bin dolar arasında veya yıllık 300 bin ila 3 milyon dolar arasında bir geliri var; diğer yüzde altısı ise 250 bin doların üzerinde aylık gelire sahip.

Satıcıların yaklaşık %26’sı ayda 1.000 dolardan az kazanıyor ve %4’ü her ay ne kadar kazandığını bilmiyor. Amazon, son zamanlarda girişimcilerin e-ticaret işletmeleri kurması için uygun bir yol haline geldi, pek çok Amazon satıcısı bu konuda yeni. Ama bu onları satış yapmaktan alıkoymadı. Satışlar genellikle sağlıklı bir Amazon işine işaret etse de, Amazon satıcılarının tam bir karlılığını sağlamazlar. O zaman kârları inceleyelim.

Amazon Karlılık

Amazon Satıcıları İçin Kar Marjı nedir?

Bir şirketin yüksek kar marjına sahip olması her zaman daha iyidir, ancak küçük firmalar genellikle ilk birkaç yılda karlılık elde edemezler. Amazon satıcıları ise nispeten yüksek karlara sahiptir. Satıcıların çoğunluğu (%68) kar marjlarının %10’u aştığını söylüyor. Ayrıca, şirketlerin %36’sı %20’nin üzerinde kar marjı bildirmektedir. Diğer %8 ise işletmelerinin kârlı olup olmadığını bilmiyor. Satış hacmi ve giderler yıl boyunca değiştiğinden, satıcılar Amazon işlerini kurduklarından bu yana ürettikleri toplam ömür boyu kârları tartarlar. Çoğu Amazon satıcısı (%38) ömür boyu 25.000 dolardan fazla kar elde etti – birçoğunun “yan iş” olarak başladığı bir şey için fena değil – ve bunların %6’sından fazlası milyoner. Altı Amazon satıcısından biri, yalnızca Amazon işletmelerinde milyoner. Birçok Amazon satıcısı için kârlar hızla büyüyor.

Sonuç

Hala Amazon’da ne kadar satış yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Rakamlar yalan söylemez. Amazon’da satış yapmak hala karlı bir iştir ve Amazon e-ticaret alanına hakim olmaya devam ettiği sürece de öyle kalacaktır. Yeterli zaman ve çaba harcamanız ve Amazon satıcı araçlarından yararlanmanız gerekir. O zaman sürdürülebilir ve başarılı bir Amazon işi kuracağınızdan emin olabilirsiniz. Amazonda satış yapmanın yalnızca satıcı araçlarıyla etkili bir şekilde yapılabilecek yönleri vardır: Ürün araştırmasından hedef anahtar kelimeleri bulmaya, listeleri optimize etmeye, PPC yönetimine ve diğer günlük işlemlere kadar. Bu görevleri yerine getirirken size destek olacak yazılım araçlarına yatırım yapmalısınız. Almanız gereken en iyi araçlardan biri, ürün araştırması, anahtar kelime araştırması, listeleme optimizasyonu, PPC yönetimi ve daha pek çok konuda yardımcı olmak için tasarlanmış hepsi bir arada bir yazılımı.

Faq

Amazon’da Karlılık Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Amazon’da karlılık nasıl artırılır?

Influencerlardan Yardım Alın. Sponsorlu Ürünler Kampanyası deneyin. Daha Fazla yorum alın. Arama için Optimize Edin. Kazanan Ürün Açıklamaları Yazın. Videodan Yararlanın.

Amazon’da satış yapmanın en karlı yolu nedir?

Amazon’da kendi özel markalı ürünlerinizi satın. 2022’de Amazon’da para kazanmanın en iyi yolu, Amazon’un Fulfillment by Amazon (FBA) ağını kullanarak özel markalı satışlardan geçiyor. Tüm Amazon satıcılarının yaklaşık %67’si işlerini özel etiket yöntemini kullanarak yürütüyor.

Amazon’da satış yapmaya değer mi?

Kısacası: evet. Ama nedenine geçelim. 2021’de Amazon’un geliri, 2020’deki 386 milyar dolardan 469 milyar dolara yükseldi – ve bu gelirin yaklaşık dörtte biri (%22) üçüncü taraf satıcılar tarafından sağlanıyor! Bu üçüncü taraf satıcıların %89’u Amazon işlerini yönetmek için Fulfillment by Amazon’u (FBA) kullanıyor.