Becommer.com

Etsy SEO nedir? Etsy SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 2023 Rehberi

Etsy SEO Nedir?

Etsy SEO, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), girişlerinizi ve mağazanızı zamanla Etsy arama sonuçları sayfalarında görünürlüğünüzü artıracak şekilde iyileştirme sürecidir.

Etsy arama motoru listelemenizin neyle ilgili olduğunu bilecek şekilde programlanmıştır ve bunu listeleme başlığınız, açıklamanız ve kategoriniz gibi şeyler aracılığıyla anlar. Ayrıca, ETSY arama motoru potansiyel bir müşteriye mümkün olan en iyi Etsy deneyimini yaşatacağınızı da algılar, bu nedenle satıcı mağazaların en büyük destekçisidir.

ilgili: Doğru Etsy Reklam Stratejisi Nasıl Olmalı? (Pinterest, Facebook ve Instagram)-2022 Rehberi

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

Etsy Seo Nedir

Ürün açıklamalarınıza sadece birkaç anahtar kelime eklemekle muhtemelen amacınıza ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Etsy ayrıca değişen müşteri davranışlarını takip edecek ve algoritmalarını buna göre güncelleyecektir. Bu nedenle, Etsy’de SEO’ya yalnızca entegre bir anlamda değil, aynı zamanda devam eden, gelişen bir anlamda da yaklaşmalısınız.

Etsy SEO optimizasyonu için yapmanız gerekenler;

 1. Ürünlerinizi tanımlamıyorsa Etsy mağazanızın adını değiştirmeyi düşünün.
 2. Ürünlerinizi tanımlayan ana ve önemli anahtar kelimeleri kullanayı tercih edin
 3. Aynı anahtar kelimeyi tekrar tekrar kullanmaktan kaçının
 4. Her ürün listesinde size verilen 13 etiketin tamamını kullanın
 5. Anahtar kelimeleri ilk listelere ekleyin
 6. Ürün listelerinizi düzenli olarak güncelleyin
 7. Listenizin sayısını artırın

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi Hizmetleri

Etsy SEO Algoritması Nasıl Çalışır?

Etsy, müşterilerine web sitesine girdikleri andan (ideal olarak) bir satışın tamamlanmasına kadar mümkün olan en iyi deneyimi sunmak istiyor. Etsy’nin bunun sağlamasının tek yolu, müşterileri en alakalı, beğenilen ve güvenilir görünen satıcıları seçmeye teşvik etmektir.

Etsy Seo Algoritması

Etsy SEO’da neler önemlidir?

 • Etiket ve başlık alaka düzeyi
 • Ürün özelliği alaka düzeyi
 • Liste kalitesi
 • Müşteri ve pazar deneyimi
 • Yenilik
 • Mağaza konumu

ilgili: Etsy Dönüşüm Oranları Nasıl Yükseltilir? 4 Etkili Taktik

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Profesyonel ipucu: Etsy, arama sonuçlarını alışveriş yapanların alışkanlıklarına göre ayarlar. Bu, arama yaptığınızda, sonuçlarınızın aynı anahtar kelimeyi arayan başka bir kişiden farklı olabileceği anlamına gelir. Görünürlüğünüzü değerlendirirken Etsy arama çubuğunu değil, trafik ayrıntıları sayfanızı kullanın.

Başarılı Etsy SEO nasıl yapılır?

1-Etsy Etiket ve Başlıkları

Etsy, yalnızca bir arama sorgusuyla eşleşen ve listeleme başlıklarında ve etiketlerinde görünecek listeleri gösterir. Bunun anlamı “okul sırt çantası” anahtar kelimesi aranırsa, hem “okul” hem de “sırt çantası” içermedikçe listelerin gösterilmeyeceğidir.

ilgili: Etsy eRank İle Rakiplerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

Etsy etiket (tag) ve başlıklar nasıl listeler

Tüm ifadeyle eşleşenler, yani “okul sırt çantası”, kelimeleri ayrı ayrı içerenlerden daha yüksek sıralanır. Bir veya diğerinden ziyade hem başlıkta hem de etiketlerinde ifadeyi içerenler daha üst sıralarda yer alacaktır. Başlıkların başındaki kelimeler, sonundakilerden daha önemli kabul edilir. Etsy bunu en önemli olarak gördüğünden, birincil anahtar kelime ürününüzle en alakalı olmalı ve başlığınızın başına gelmelidir.

Başarılı Etsy Seo Nasıl Yapılır

Liste açıklamanız boyunca birkaç tane daha kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi bulmak için kullanacağınız arama terimlerinin türleri hakkında beyin fırtınası yapmanız en doğru anahtar kelimeyi bulmanız açısından büyük önem taşımaktadır. Bu anahtar kelimeleri Etsy aramasına girin ve onlar için sıralanan listelere bakın. Her listeleme için, onu güçlü kıldığını düşündüğünüz her şeyi not edi. Listede başka hangi anahtar kelimeler ve kelime öbekleri kullanılıyor? (Unutmayın, “anahtar kelimeler” tüm ifadeler de olabilir). Listeden neler öğrenebilirsiniz?

ilgili: Etsy Etiketleri En Doğru Nasıl Belirlenir? Fark Yaratan 11 Tavsiye

Etsy’de başlık nasıl belirlemeli?

 • Başlığın başına birincil anahtar kelimenizi ekleyin.
 • Başlığı anahtar kelimelerle doldurmadan, okunması kolay ve keyifli hale getirin.
 • Kısa yapın, böylece alışveriş yapanlar, kullandıkları cihaz ne olursa olsun hepsini okuyabilir.
 • Etsy, sanat eseri satıyorsanız, listeleme açıklamanıza başlığınıza değil, adını koymanız gerektiğini önerir. Başlığınızı, çalışmanızın adını mutlaka bilmeyecek arama yapanlar için optimize edin.

ilgili: Satıcılar İçin Etsy Alışveriş Çılgınlığının Yaşandığı Özel Günler

ilgili: Etsy en çok satılan ürünler 2022

Etsy etiketleri nasıl belirlenir?

 • 13 etiket seçebilirsiniz, bu yüzden hepsini kullanın.
 • Yalnızca açıklayıcı etiketler değil, ürünle alakalı çeşitli etiketler kullanın. Uygun olduğunda, renk, beden, alıcı (yani “erkekler için hediyeler”), fırsat, stil, çözüm (yani “ofis organizasyonu”), materyalleri veya teknikleri dahil edebilirsiniz.
 • Herhangi bir etiketi tekrarlamayın, sıralamanızı yükseltmez, bu nedenle israf olur.
 • Daha fazla hedeflenmiş trafik için etiketlerinizde birden çok kelime kullanın.
 • Etiketlerinizi yenileyin. Mağaza istatistiklerinize bir göz atın ve performans göstermeyen listeler için yeni etiketler deneyin.

 • Bölgesel ifadeler kullanmayı düşünün. Etsy, Avustralya’da “parmak arası terlik” yerine “tanga” örneğini kullanır. Eskiyi de etiket olarak kullanmalısınız. Bulunduğunuz pazaryerinden farklı diller kullanmayın.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın. Bunlar daha spesifiktir ve bu nedenle tipik olarak daha işlemseldir. Bunları arayan kişiler, ürününüzle en alakalı olanlardır.
 • Çoğullar için endişelenmenize gerek yok. Etsy arama yapmak için kök kelimeyi kullanır, bu nedenle kelime çoğul halinde oldukça farklı olsa bile Etsy aynı kökü tanır.

Nitelik, ürününüzün malzemesi, rengi, boyutu veya stili olabilir. Örneğin, giysi kalıpları veya oda dekoru için. Nitelikler, ürünlerin nasıl kullanıldığını değil, ne olduğunu tanımlar. Bu özellikler, ekip müşteri davranışı hakkında daha fazla şey öğrendikçe gelişir, bu nedenle tüm Etsy için SEO’nuzda olduğu gibi, seçimlerinizi de geliştirmeniz gerekir.

Etsy ürün detay sayfası için anahtar kelime belirleme

Müşteri aramalarında hangi anahtar kelimelerde görünmek istediğinizi belirleyin. Çünkü doğru anahtar kelimeler ile daha iyi performans sergileyeceksiniz. Kendinizi müşterilerin yerine koyun, siz listelediğiniz ürünü hangi anahtar kelimeler ile arardınız? Belirlediğiniz anahtar kelimeleri Etsy arama motorunda deneyerek test edebilirsiniz. Ürünlerinizi daha iyi tanımlayan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de detay sayfanızda kullanmayı düşünmelisiniz. Bu şekilde arama yapan müşteriler ne aradığını bilen ve bulduğunda genel olarak satın alan müşterilerdir. Uzun kuyruklu anahtar kelimler 3 kelimeden daha uzun kelime grubunu ifade eder.  Örnek olarak; ”gümüş işlemeli kişiselleştirilmiş alyans” diyebilirsiniz. Bu şekilde arama yapan ziyaretçinin karşısına ürününüz kolaylıkla çıkar ve satın alma oranı artar.

İlgili tüm özellikleri kullanın. ürününüz  “limon” rengiyse, “sarı” da ekleyin. ürün deseniniz “yapraklardan” oluşuyorsa, “doğa” veya “dış mekan” da ekleyebilirsiniz. Nitelikler, etiketlerinizden ve açıklamalarınızdan biraz daha resmi ve tekniktir. 

Etsy’ye yeni bir liste eklendiğinde, tarafsız bir kalite puanı ve arama sonuçlarında küçük, geçici bir artış elde eder. Bu, Etsy’nin algoritmasının tıklamalar, favoriler ve satın almalar yoluyla müşteri katılımına dayalı olarak bu konuda biraz daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak içindir.

ilgili: En Güncel Etsy Video Listeleme Rehberi 2022

Etsy SEO’ya uygun Listeleme nasıl yapılır?

 • İlk fotoğrafınızı elinizden gelenin en iyisini yapın. Tüm fotoğraflar yüksek çözünürlüklü ve en yüksek kalitede olmalıdır, ancak ilki müşterilerinize ilk izleniminizdir
 • Dikkat çekici, kısa ve oldukça açıklayıcı bir başlık oluşturun.
 • Sonunda hala size kar sağlayan rekabetçi bir fiyat belirleyin.
 • Etsy anahtar kelimelerinizi (en son Etsy mağaza istatistiklerinizden esinlenerek), ürünün özelliklerini ve faydalarını ve mağazanızla ilgili tüm arka plan bilgilerini içeren ilgi çekici bir ürün açıklaması yazın.
 • İşlem sürelerinizi doğru ve güncel tutun. Etsy müşterileri genellikle özel bir durum için hediyeler veya öğeler ararlar, bu nedenle geri dönüş süreleriniz, sizden veya bir rakipten satın alıp almamalarını etkiler.
 • Kargo süresinin ve maliyetlerinin etkisini hafife almayın. Bunu blogda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Etsy müşteri yorumu kazanın

 • Müşteri ile düzenli iletişim. Gönderim uyarıları veya gecikmeler de dahil olmak üzere siparişlerinin ilerleyişi hakkında onları güncel tutun.
 • Müşterilerinizden gelen soruları veya yorumları kaçırmamak için mesajlaşma sistemini güncel tutun. İşletmenizden uzaktaysanız, yanıt vermekte gecikebileceğinizi müşterilere bildirmek için “tatil modunu” kullanın.
 • Eşyalarınızı paketlerseniz, kutudan çıkarma deneyimini düşünün. Müşterilerinize nasıl bir izlenim vermek istersiniz ve bunu paketleme yoluyla nasıl başarabilirsiniz?
 • Bir teşekkür notu ekleyin. Bu, Etsy’nin el yapımı hissine uyması için elle yazılabilir veya basılı bir şey olabilir – duygu aynıdır ve müşterilerin markanın arkasındaki insanla bağlantı kurmasına yardımcı olur.
 • Satın alma işlemine özel bir teklif veya ücretsiz hediye ekleyin. Bu, müşteriye değer verildiğini ve sizinle alışveriş yapmanın onlara biraz daha fazlasını sağladığını göstermeye yardımcı olur.

ilgili: Etsy Satıcılarının En Çok Yaptığı 5 Ölümcül Hata

Etsy kargo ücreti

Etsy’nin kendi anketleri, alıcıların nakliye ile iyi bir değer aradığını ve ücretsiz olması durumunda dönüşüm sağlama olasılığının yaklaşık %20 daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu nedenle Etsy, SEO algoritmasında kargo seçeneklerini dikkate alır.

ilgili: Etsy Ücretsiz Kargo Planı Nasıl Yapılır?

 

 

Etsy SEO stratejisi

 • Mağaza bölümleri ekleme
 • Müşteriler, hayal kırıklığına uğramamak ve mağazadan ayrılmamak veya daha da kötüsü Etsy’den ayrılmamak için mağazanızda kolaylıkla gezinebilmelidir.
 • Gelen bağlantılar oluşturma
 • Etsy dışından gelen bağlantılar insanları mağazanıza gönderiyorsa, arama motorları içeriğinizin platform içinde ve dışında ilginç olduğunu görebilir.
 • Arama analitiğini kullanma

Platformun sağladığı Etsy arama analizi aracından bahsetmiştik ama nasıl kullanmalısınız?

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Etsy mağaza istatistikleriniz, müşterilerinizin listelerinizi nasıl bulduğunu size söyler. Hangi terimlerin sıralamanıza yardımcı olduğunu ve hangilerinin olmadığını öğrenerek, SEO stratejinizi zaman içinde maksimum sonuçlar için ayarlayabilirsiniz. Bu değişikliklerin anahtarı, etkilerini ölçebilmeniz için bunları kaydetmektir. Müşterileri size getiren arama terimlerine göz atın. Bunlar başlıklarınızla ve etiketlerinizle eşleşiyor mu? Bunları ayarlayabilir veya ekleyebilir misiniz? Herhangi bir etkiyi tespit etmek için değişiklikleri izleyin.

ilgili:Pinterest SEO ile Etsy Satışında Fark Yaratın

Mağazanız çok sayıda gösterim (görüntüleme) sağlıyor ancak tıklama almıyorsa, girişiniz yeterince dikkat çekici veya yeterince alakalı olmayabilir. Etiketleriniz arama sorgularıyla tam olarak eşleşiyor mu? Değilse, niş yapmayı ve daha spesifik olmayı deneyin. Ürün başlığınız ve ilk fotoğrafınız yeterince çekici mi? Bunları güncelleyin ve dönüşümlerinizi nasıl etkilediğini görün. Öğelerinizin eşleştiği sorguları gelire göre sıralayabilirsiniz. Bu size en kazançlı anahtar kelimelerinizi verecektir. Bunları, çok iyi performans göstermeyen listelerinize ekleyebilir misiniz?

Anti-SEO: Etsy’de Yapılmaması Gerekenler

 

 

Bu uygulamalar, Etsy’deki SEO performansınızı engelleyebilir:

 • Etsy sayfalarınızı anahtar kelime içersin veya içermesin metinle doldurmak. Bu iyi bir kullanıcı deneyimi değildir ve müşterilerin ihtiyaç duydukları bilgileri bulmasını zorlaştıracaktır.
 • Bağlantı satın almanıza izin veren gizli bağlantı kurma web sitelerine düşmeyin. Google ne yaptıklarını biliyor ve onlarla ilişki kurmaktan dolayı cezalandırılabilirsiniz.
 • Etsy’deki ve dışındaki arama motorları, uzmanlık, yetki ve güvenilirlik sergileyen kullanıcıları ödüllendirecektir.

En İyi Etsy SEO Araçları 

Etsy SEO yardımı için bir sürü kaynak var. İşte biraz farklı formatlarda sadece birkaç örnek:

 • Searchenginejournal: Bu web sitesi, SEO ve algoritma güncellemeleri hakkında ayrıntılı ayrıntılara girer. SEO ve diğer indirilebilir kaynaklara yönelik temel kılavuzu, ilgilenenlere daha geniş sektör hakkında daha derinlemesine bilgi edinme fırsatı verir.
 • Seller Handbook: Platformun kendisinden yardım arayan tüm satıcılar için başvuru kaynağı.
 • Marmalead: Listeleri derecelendiren ve satıcıların stratejilerine dahil etmek için daha iyi ve daha yüksek performanslı anahtar kelimeler bulmalarına yardımcı olan bir Etsy SEO hizmeti.
 • Etsy Success podcast: Bu podcast size Etsy ekibi tarafından getirildi, böylece tartışılan bilgilerin doğrudan alakalı ve güvenilir olduğunu bilirsiniz.

Ancak SEO hakkında bilgi edinmeyi seviyorsanız, uzun vadede maksimum etki için Etsy iş planınızın ve yolculuğunuzun ön saflarında tutun.

ilgili: eRank nedir? Etsy eRank Kullanım Rehberi 2022

Etsy’de büyümeye odaklanın

Etsy mağazanızı optimize etmek ve satışlarınızı artırmak harika, ancak bununla başa çıkacak muhasebe altyapınız var mı? Etsy satıcılarının muhasebelerinde hesaba katmaları gereken çok sayıda maliyet vardır ve bunların tümü, ürünlerini oluşturmak ve müşterilere teslim etmek için ihtiyaç duydukları zamanı geri vermek için otomatikleştirilebilir. Etsy dünya çapında milyonlarca kişinin uğrak yeri olan bir online pazar olaraka ciddi bir rekabet ortamı sunduğu için SEO ayarlarının mükemmel yapılanması satışlarınızı arttırmada yardımcı olacak en büyük etkendir. Etsy SEO ayarları ile istediğiniz başarıya ulaşmak için yazımızda sizlere ipuçları vermek istedik. SEO ayarlarının dikkatlice uygulanması ile istediğiniz satış düzeyine ulaşmanız mümkün olacaktır çünkü ETSY’deki milyonlarca satıcı içinde görünür hale gelmeniz SEO ayarlarınızın mükemmel yapılanması ile olur. Başarılı bir satış deneyimi yaşamanız dileğiyle.