Becommer.com

eRank nedir? Etsy eRank Kullanım Rehberi 2023

eRank nedir?

eRank, Etsy ürün listenizi optimize etmek için tasarlanmış bir araçtır. Bunu yaparken, SEO’nun gücünden yararlanır. Listelerinizi SEO açısından iyileştirmek için bir dizi parametreye odaklanır. eRank, ürün rekabetinizi araştırmayı ve izlemeyi hızlı ve kolay hale getiren araçlara sahiptir. Bu özellikler hem Temel, hem de PRO abonelik planlarında mevcuttur.

Etsy eRank Kurulumu Nasıl Yapılır?

 • Etsy mağazanıza giriş yapın,
 • Ardından eRank.com‘a giriş yapın.
 • eRank ekranınızın sağ üst köşesinde, Ayarlar > Ayarlar butonunu tıklayın
 • Mağazalarınız altında, mavi renkliBaşka Bir Mağazaya Bağlan” butonunu tıklayın.
 • Hesabınızı doğrulayabileceğiniz ve “Erişime İzin Ver” düğmesini tıklayabileceğiniz Etsy.com’a yönlendirileceksiniz.
 • Daha sonra eRank’e döndürüleceksiniz.
 • Başka bir mağaza bağlamak için, bağlanmak istediğiniz Etsy mağazasına giriş yapın, ardından eRank’te ekranınızın sağ

üst köşesindeki Mağaza Simgenize tıklayın ve “Başka Bir Mağazaya Bağlan” seçeneğine tıklayın. Ardından, mağazalar

arasında geçiş yapmak için Mağaza Simgenize tıklayın.

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

 Etsy Erank
Etsy Erank

Etsy eRank Nasıl Kullanılır? eRank araçları

eRank’ı kurduktan sonra, Etsy’deki her kategori için en iyi mağazaları görebilirsiniz. Ayrıca, her mağazanın kaç satış yaptığını ve en iyi niş ürünlere kimin sahip olduğu ve  kimin en üstte olduğunu görebileceksiniz. Ayrıca en çok satanlar ürünleri takip edebilir, neyin trend olduğunu görebilir ve hatta tüm takipçilerinizin nereden geldiğini görebilirsiniz. Gösterge tablonuz, mağaza SEO’nuz konusunda size yardımcı olacak farklı araçlar barındırıyor.

Anahtar Kelimeler (Keyword) Aracı

Anahtar Kelimeler Aracına gidin, bazı anahtar kelimeler girin ve bu anahtar kelimeler için Etsy’deki arama hacmini kontrol edin. Etsy’de kimsenin aramadığı bir ürün bulmak ve tasarlamak için zamanınızı boşa harcamadan önce eRank’i kullanarak arama hacmini kontrol edebilirsiniz.

eRank Checker nedir?

Bu araç, bir anahtar kelime girmenizi ve ardından o anahtar kelime için rakiplerinizi ve rekabeti, görmenizi sağlar. Ayrıca, listelemenizin ne kadar optimize edildiğini ve başkalarının bu anahtar kelimeler için reklam verip vermediğini bile görebilirsiniz.

eRank rakip analizi nasıl yapılır?

 • Ana Menü’de Rekabet’i ve ardından Listeler’i seçin.
 • Buradan, yeşil arama çubuğundaki alana herhangi bir mağazanın adını girebilir

ve turuncu Mağaza Listelerini Analiz Et düğmesini tıklayabilir  veya takip edilen rakipler listenizden bir mağaza seçmek için sağdaki Mağaza Seç açılır menüsünü kullanabilirsiniz.

 • Son Listeleme Raporu, her bir listeleme hakkında aşağıdaki bilgileri görüntüler: Küçük resim, başlık, hangi tarihte oluşturuldu, son değiştirilme tarihi, birikmiş toplam görüntüleme, toplam favoriler, etiketler, fiyat, görüntü sayısı ve işlem süresi.

eRank Kullanım Videosu

Etsy eRank Rakip Liste Analizi

Rakip Listeleri raporu, herhangi bir Etsy mağazasının aktif listelerini analiz etmenize olanak tanır. Takip ettiğiniz mağazalardan birini seçmek için;

 • Etsy mağaza adı girin veya “Bir mağaza seçin” açılır menüsünü kullanın.Mağazada 100’den fazla aktif liste varsa, toplam sayıyı ve en son güncellenen 100’ün verilerini görürsünüz. Her liste için küçük resmi, başlığını, oluşturulma tarihini, son değiştirilme tarihini, görüntüleme sayısını ve favorilerini göreceksiniz. Tüm etiketlerini, mevcut fiyatını, sahip olduğu görüntü sayısını ve işlem süresini göreceksiniz. Verileri herhangi bir sütuna göre sıralayabilirsiniz. Veya yalnızca belirli bir kelimeye, etikete veya fiyata sahip listeleri görüntülemek için filtreyi kullanın. Verileri kaydetmek veya yazdırmak istiyorsanız, tüm seçenekleri görüntülemek için turuncu Dışa Aktar düğmesini tıklayın.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Etsy Erank
Etsy Erank

Etsy‘nin bireysel listelemeler için satış verilerini gizli tuttuğunu unutmayın. Bu nedenle, bir mağazanın en çok satanlarının ne olduğunu göremeyebilirsiniz. Ancak, yukarıdaki ekran görüntüsü için yaptığımız gibi, listeleri çoğu görüntülemeye veya favori sayısına göre sıralamak için başlıklara tıklayabilirsiniz. Oluşturma tarihlerindeki faktoring, bunlar size bir popülerlik duygusu verebilir. Rakip Listeleri, herhangi bir Etsy mağazasının en son güncellenen listelerini analiz eder ve küçük resimler, fiyatlandırma, etiketler ve daha fazlası hakkında fikir verir.

Rakiplerinizin listelerini derinlemesine incelemek için bu özelliği kullanın. Başlıklarını ve etiketlerini görüntüleyin, belirli anahtar kelimelere göre filtreleyin, ürünlerinin fiyatlarını kontrol edin ve daha fazlasını da yapabilirsin. Listeleme Denetimi gerçekleştirmek için herhangi bir başlığa tıklayın. Rakiplerinizin verilerini analiz etmek, kendi listelerinizi nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda fikir verebilir.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Etsy Erank
Etsy Erank

Belirli listeleri en üste filtrelemek için mavi çubuktaki Filtre alanına herhangi bir anahtar kelime yazın. Bu, ilanlarınızdan birini rakibinizin mağazasındaki benzer ilanlarla karşılaştırmanız gerektiğinde kullanışlıdır. Listenizi kopyalamak, yazdırmak veya dışa aktarmak için mavi çubuktaki turuncu Dışa Aktar düğmesini tıklayın. Herhangi bir listenin başlığına tıklamanın sizi Listeleme Denetimi sayfasına götüreceğini unutmayın. Orada işiniz bittiğinde, Son Listeleme Raporuna dönmek için tarayıcınızın geri okunu tıklayın. Bu özellik, Temel üyeler ve Profesyonel üyeler tarafından kullanılabilir.

Etsy eRank’te Rakip Etiket Analizi

Bu rapora Rakip Listeleri raporuyla aynı şekilde erişilir. (Ana Menü > Rekabet.) Aynı şekilde bakmak istediğiniz mağazayı da seçin. Ardından, eRank, o mağazanın etiketlerinin ayrıntılı bir analizini oluşturacaktır. Burada da mağaza 100’den fazla aktif listeye sahipse, en son güncellenen 100 listeyi raporlayacaktır. Filtre kutusunun hemen üzerinde, ilanların yüzdesini ve o mağazanın aktif ilanlarının toplam sayısını göreceksiniz. Ayrıca, satıcının kaç tane benzersiz etiket kullandığını da listeler.

 

 Etsy Erank
Etsy Erank

Bu rapor, anahtar kelime verilerini diğer eRank anahtar kelime araçlarında görmeye alıştığınız şekilde görüntüler. Herhangi bir etikete tıklamak sizi o etiket için bir Anahtar Kelime Aracı raporuna götürecektir. Etiket Oluşumları verileri, bu mağazanın şu anda etkin olan listelerinde bu etiketin kaç kez kullanıldığını bilmenizi sağlar. (Ya da aktif listeleri 100’ü aşarsa). Verileri herhangi bir sütuna göre sıralayabilir veya filtre kutusuna bir kelime yazarak filtreleyebilirsiniz. Arama hacmini aya göre görüntülemek için fareyi Arama Trendi grafiklerinin çubuklarının üzerine getirin. Ve kendi Anahtar Kelime Listelerinize eklemek için anahtar kelimenin solundaki yıldızlardan herhangi birine tıklayabileceğiniz kullanışlı özelliğe sahipsiniz.

Etsy Erank

Rakip Etiketleri, herhangi bir Etsy mağazasının etiketlerini analiz eder. Mağazanın en son güncellenen 100 listesinin bir örneğini kullanan bu özellik, her etikette kullanılan anahtar kelimeler için arama hacmini, tıklamaları, tıklama oranını (TO), Etsy rekabetini ve daha fazlasını görüntülemenize olanak tanır. Seçtiğiniz herhangi bir Etsy mağazasından 100’e kadar listede yüzlerce etiketi görüntüleyin.

Bu, rekabet seviyelerinde iyi bir dağılıma sahip olup olmadıklarına ve etiketlerinden herhangi birinin fazla veya az kullanılmış olup olmadığına, etiketlerinin kalitesini belirlemenize yardımcı olur. Mağazanızı optimize etmek için eyleme geçirilebilir SEO bilgileri elde etmek için verileri kaydedin, yazdırın veya dışa aktarın. Mağaza listelerinde bulunan her etiket için eRank aşağıdaki bilgileri görüntüler:

 

Etsy Erank
Etsy Erank

Etiket Oluşumları: Analiz edilen ilk 100 listede bu etiketi bulduğumuz sayı.

Ortalama Aramalar: Anahtar kelimenin son 12 ayda yaptığı ortalama aylık aramalar.

Ortalama Tıklamalar: Anahtar kelimenin son 12 ayda aldığı ortalama aylık tıklamalar.

Ortalama TO: Anahtar kelimenin son 12 ayda sahip olduğu ortalama aylık tıklama oranı (TO).

Rekabet: Bu, belirttiğiniz anahtar kelime için arama sonuçlarında başka kaç listenin bulunabileceğini gösterir.

Arama Trendi: Bu, etiketlerinizin popülaritesindeki son 15 aydaki değişiklikleri gösterir. Hangi terimlerin mevsimlik, her zaman yeşil (her zaman popüler), popülerlik kazanıyor ve popülerliğini yitiriyor olduğunu belirlemek için grafiği kullanın.

Google Aramaları: Anahtar kelimenin her ay Google’da yaptığı tahmini arama sayısı.

Google Rekabeti: Bu anahtar kelime için teklif veren reklam verenler için rekabet düzeyi.

Google TBM: Bu anahtar kelime için teklif veren reklam verenler tarafından ödenen tıklama başına maliyet.

Etsy eRank’te Rakip Satış Analizi

Burada inceleyeceğimiz araç, rakip satışlarını analiz eder. Raporun en üstünde, eRank’in yakın zamanda eklediği yeni bir özellik olan Rakip Grafiği yer alıyor. Son yedi güne ait satış rakamlarını gösterir. Bu interaktif grafikte, rakip listenizdeki mağazalardan hangilerini görüntüleyeceğinizi seçebilirsiniz. Aşağıda, dört belirli mağazanın verilerinin yanı sıra takip edilen tüm mağazaların ortalamasını gösteren bir satır (kırmızı) görmeyi seçtik.

Etsy E Rank

O gün için satışları gösteren bir açılır pencere görmek için grafikteki herhangi bir noktanın üzerine gelebilirsiniz. Yukarıdaki örneğimizde, 8 Ekim 2021 Cuma günü için tüm rakiplerin ortalamasının üç satış olduğunu görüyoruz. Bir dükkanda 73 vardı; başkasında 18; üçüncüsü beş satış yaptı. Ama geri kalanların çoğunda yoktu. Mağaza adlarının yanındaki onay işaretini tıklayarak rakip ekleyebilir veya görünümden kaldırabilirsiniz. Raporu aşağı kaydırın ve tüm bu verileri tablo biçiminde ve daha fazlasını göreceksiniz.

Rakip Satışları, seçtiğiniz 50’ye kadar Etsy mağazasının tahmini günlük satış sayısını izlemenize olanak tanır. Mağazanızın aynı kategorideki diğer mağazalarla nasıl karşılaştırıldığına dair fikir edinmek ve gerçek zamanlı güncellemeler almak için Rakip Satışları kullanın. Rakiplerinizin günlük, haftalık ve toplam satış sayısını görüntüleyin. Bu özellik, rakiplerinizin satışlarının sizinkine kıyasla artıp artmadığını veya azaldığını görmenizi kolaylaştırır. Bu, özellikle satışlarda bir düşüş yaşadığınızda ve bunun satışlardaki yaygın bir düşüşten mi kaynaklandığını veya liste kayıtlarınızın biraz çalışması gerekip gerekmediğini anlamanız gerektiğinde yardımcı olabilir. Bir niş veya trende odaklanan birkaç mağazayı takip ederseniz, bu özellik size o niş veya trendin ne zaman zirveye ulaştığını gösterecektir. Etsy’nin satışlar ve siparişler arasında bir ayrım yaptığını lütfen unutmayın.

Hazırla, Ayarla, Takip Etmeye Başla!

Etsy Erank
Etsy Erank

Tablonun sol üst kısmında, izlemeye başlamak istediğiniz mağazanın adını girebileceğiniz yer var. Takip etmek istediğiniz mağazaları belirlemek için Rekabet > En Çok Satanlar raporunu kullanın. Burada, mağaza adının yanındaki küçük göz simgesini tıklayarak Takip Edilen Rakipler listenize bir mağaza ekleyebilirsiniz. Adlarına göre x’i tıklayarak listeleyin. Bu tabloda son yedi gündeki toplam satışları ve her mağazanın günlük toplam satışlarını görebilirsiniz.

Ayrıca, mağazanın kaç kaydı olduğu ve kaç yaşında olduğu görülebilir. Tablo ayrıca kullanışlı bir not alanı içerir. Bu dükkânı neden takip ettiğinizi kendinize hatırlatmak için kullanın. Veya kendi kategorilerinizi oluşturun. Örneğin, bunları mağaza türüne, ürün yelpazesine, stil veya fiyat aralığına göre gruplandırın. Bu, özellikle çeşitli rakip türlerini takip ediyorsanız yararlıdır. Notlar başlığına tıklamak, verileri gruplar halinde görüntülemek istiyorsanız, eklediğiniz notlara göre bunları sıralayacaktır.

 

 Etsy Erank
Etsy Erank

 

Etsy Rakip Verileri Yorumla Kullan

Burada eRank’te, başarılı bir mağazadan sadece popüler bir listeyi kopyalamayı denemenizi önermiyoruz. Bu listelemenin satış geçmişi olmadan, yalnızca içeriğini kopyalayarak aynı sonucu elde edemezsiniz. Bunun yerine, nişinizdeki en iyi mağazaları bulmak için bu araçları kullanın. Bu, nişinizin sizin için karlı olup olmayacağı konusunda bir fikir verebilir. Ve mevcut akran grubunuzdaki mağazaları bulmak için verileri kullanın. Yani benzer büyüklükte, yaşta, ülkede vb. mağazalar. Buna sahip olmak, satışlarda bir düşüş yaşarken yardımcı olur. Akran mağazalarınız için genel olarak aynıysa, düşüş sadece daha az alışveriş yapan mevsimsel olabilir. Tersine, karşılaştırılabilir mağazalar satış yaparken mağazanız sessiz mi? O zaman belki de sosyal medya oyununuzu geliştirmenin veya fotoğraflarınızı iyileştirmenin zamanı geldi.

 

Faq

 

Etsy eRank Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etsy eRank kullanmalı mıyım?

Bir Etsy satıcısıysanız, satışlarınızı artırmak muhtemelen en büyük önceliğinizdir. Ve Etsy eRank bu konuda yardımcı olabilir. Müşteri tabanınızı genişletmek ve müşteri sadakati oluşturmak için yaptığınız her şey, markanıza ve ürünlerinize olan talebi artıracaktır. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

eRank anahtar kelime aracını nasıl kullanırım?

Anahtar Kelime Aracını kullanmaya başlamak için, “Anahtar kelimeleri girin” yazan metin kutusuna tıklayın, ardından araştırmak istediğiniz terimi yazın (buradaki demomuz için “deri çanta” kullanıyoruz) ve turuncu “Ara” düğmesini tıklayın. ” Ayrıntılı bilgi için Etsy sayfasını görün.

eRank ücretli mi?

eRank üyeliği Ücretsizdir. eRank ile işini büyütmek isteyen satıcılar için temel paket 5,99$, profesyonel paket ise 9,88$ olarak kullanılabilir.

eRank nedir?

eRank, Etsy ürün listenizi optimize etmek için tasarlanmış bir araçtır. Bunu yaparken, SEO’nun gücünden yararlanır. Listelerinizi SEO açısından iyileştirmek için bir dizi parametreye odaklanır. eRank, ürün rekabetinizi araştırmayı ve izlemeyi hızlı ve kolay hale getiren araçlara sahiptir. Bu özellikler hem Temel, hem de PRO abonelik planlarında mevcuttur.

Etsy eRank Nasıl Kullanılır?

eRank’ı kurduktan sonra, Etsy’deki her kategori için en iyi mağazaları görebilirsiniz. Ayrıca, her mağazanın kaç satış yaptığını ve en iyi niş ürünlere kimin sahip olduğu ve  kimin en üstte olduğunu görebileceksiniz. Ayrıca en çok satanlar ürünleri takip edebilir, neyin trend olduğunu görebilir ve hatta tüm takipçilerinizin nereden geldiğini görebilirsiniz.

Etsy eRank Kurulumu Nasıl Yapılır?

1-Mağazanıza giriş yapın,
2-Sonra eRank.com‘a giriş yapın.
3-eRank ekranınızın sağ üst köşesinde, Ayarlar > Ayarlar butonunu tıklayın
4-Mağazalarının altında, mavi renkli “Başka Bir Mağazaya Bağlan“‘a tıklayın.
5-Hesabınızı doğrulamak için “Erişime İzin Ver” düğmesini tıklayın Etsy.com’a yönlendirileceksiniz.
6-Daha sonra eRank’e yönlendirileceksiniz
7-Başka bir mağaza bağlamak için, bağlanmak istediğiniz Etsy mağazasına giriş yapın, ardından eRank’te ekranınızın sağ üst köşesindeki Mağaza Simgenize tıklayın
8-ve “Başka Bir Mağazaya Bağlan” seçeneğine tıklayın. Ardından, mağazalar
arasında geçiş yapmak için Mağaza Simgenize tıklayın.