Becommer.com

Etsy Satıcılarının En Çok Yaptığı 5 Ölümcül Hata (2023)

Etsy satıcılarının en çok yaptığı hata sizi de yolunuzdan alıkoymasın. Etsy’de para kazanmak istiyorsanız bu 5 hatadan kaçının. Etsy’de nasıl para kazanılacağını bilmek ister misiniz? Ben Pam Duthie ve 12 yılı aşkın süredir Etsy satıcısıyım. YouTube kanalımda Etsy mağazanızı nasıl büyüteceğiniz ve yaptığım hataları yapmaktan sizi kurtarmak için hazırladığım videolar var. Bu nedenle, özellikle yeni veya küçük bir mağazanız varsa bu yazıyı okumaya devam edin. Bugün size zamanınızı, paranızı boşa harcayan ve satışlarınızı düşük tutan beş hatadan bahsedelim. Hadi şu değerli bilgileri sizinle paylaşırken çok daha iyi ve kalıcı iş hacmi ve gelirlerini biriktirmenize yardım edelim! Ne dersiniz?

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Etsy Anahtar kelime araştırması, Etsy’de para kazanmak için en çok gözden kaçan gereksinim olmalıdır. Anahtar kelime araştırmasını ihmal ederseniz, zamanınızı boşa harcıyorsunuz ve yapabileceğiniz satışları yapmıyorsunuz sonucuna ulaşmak için dünyanın yeniden keşfini beklemenize gerek yok. Bir yerde hata yapıyorsunuz demektir ki büyük ihtimalle ilk sıraya bunu yazabiliriz. Ayrıca reklamlar için de ödeme yapıyorsanız, zayıf anahtar kelimeler aslında size boşuna paraya mal olur.

Küçük bir tanımla başlayalım. Anahtar kelimeler, alışveriş yapanların satın almak istediklerini bulmak için Etsy’nin arama çubuğuna yazdıkları arama terimleridir.

ilgili: 2022’de Etsy Sıralamanızı Yükseltecek 10 Faydalı İpucu

Etsy Satıcılarının En Çok Yaptığı Hata

Etsy’de doğru anahtar kelimeler, ürünlerinizi online satmanın anahtarıdır.”

Neden? Dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü ürününüz ve benzerleri için alışveriş yapmak isteyen insanlar onu bulamazsa, ne kadar şaşırtıcı olursa olsun, ürününüzü satamazsınız. Doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizden emin olmak için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

ilgili: En Güncel Etsy Video Listeleme Rehberi 2022

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

Etsy satıcılarının en çok yaptığı hata 1: Alıcı gibi düşünmemek

İnanın sizi anlıyorum, bu hatayı bende yaptım! Benimle birlikte bu dersi alan, dikişli keçe heykellerimdi. Dikişli keçeye başladığımda kimse keçeli heykelin ne olduğunu bilmiyordu. Bu nedenle, “Dikişli keçeli heykel” anahtar kelimesi için aramada (“sıralama”) ne kadar üst sıralarda yer aldığım önemli değildi. En azından ben öyle düşünüyordum. Çünkü bu anahtar kelimeyi Etsy aramasına giren tek şey diğer iğne keçeleriydi. Sonunda, aşağıdaki satırlar boyunca daha fazla düşünmem gerektiğini öğrendim. “Bir alıcı bu yöntemi bilmediğinde ne ister, ancak öğemi gördüklerinde sevecekler mi?”

ilgili: Etsy Satıcılarının En Çok Yaptığı 5 Ölümcül Hata

Nasıl başlık koyacağım ve etiketlerim konusunda farklı düşünmek zorunda kaldım. Diyelim ki boncuklu takılar yapıyorsunuz. Kişisel gösterimlerinizde iyi satıyor. İnsanlar standınızın etrafında üç kat dolu. Ama Etsy’de listelersiniz ve cırcır böcekleri gibi sadece boşa çalarsınız. Hımm.  Sonra hızlı bir kontrol yaptım. Anahtar kelime aracına “beadwoven” yazdım. Bilin bakalım ne oldu? Arama hacmi yok, tıklama yok, tıklama oranı yok. Ama rekabet  8.112 . Tıpkı eski iğne keçem gibi. Bazı alıcılar, sektörünüzde tekniğinize ne dendiğini bilmiyor. Ve bazı alıcılar, bunu yapmak için hangi yöntemi kullandığınızı umursamıyor.

Peki ya yapıldığı malzemeler? Yün veya akrilikten yapılmış olup olmadığını umursayabilirler. Altın değil gümüş istediklerini biliyor olabilirler. Yine de bunun çok ötesine geçmek mi? Bu, biz yapımcıların yaptığı başka bir anahtar kelime hatasıdır. Etsy alıcılarının çoğu, taşlarınızın ne olduğunu bilmiyor veya umursamıyor. Favori bir elbiseyle eşleşmesi için belirli bir rengi istemeleri daha olasıdır. Zarif bir şey istediklerini biliyor olabilirler. Belki boho. Veya çiçek. Ya da Mayıs burç  taşıyla bir hediye arıyorlar. Ama Kolombiya ya da Zambiya menşeili, doğal ya da boyalı olması umurlarında değil.

Bu, hangi karat altını dahil etmediğiniz veya yününüzün etik kaynaklı yani tamamen doğal olduğu anlamına gelmez. Ancak “etik kaynaklı” veya “14K altın dolgulu” iyi arama hacmi ve tıklama oranları göstermedikçe, sizin süperstarınız olmamalıdır. Yani, unvanınızı yönlendirmemeli veya ana odak noktanız olmamalıdır. Bunun için, insanların ne aradığını keşfetmek için anahtar kelime araştırmasını iyi yapmanız gerekir.

Etsy Satıcılarının En Çok Yaptığı Hata-Becommer.com

Etsy satıcılarının en çok yaptığı hata 2: Anahtar kelimelerinizin çok fazla rekabete uygunluğu olmayabilir

Etsy’nin arama çubuğuna “halka” yazarsanız, sonuçlar tam bir karmaşadır. Zanaat tedarik atlama halkaları alabilirsiniz; perde halkaları; Hatta zili çalmak için halkalı çan. Mücevher için filtreleseniz bile. Burun halkaları, ayak halkaları, hatta küpeler alırsınız! Erkek veya kadın ve parmaklar için filtreleseniz bile. Yine de, o kadar çok farklı tür ve stil var ki, orada karıştırmak ve bakmak istediğim şeyi bulma şansım sıfır. Yani, “yüzük” veya “sevgilim için hediye” gibi bir şey için sıralamak için arka tarafınızı çalıştırmış olsanız bile? Ön sayfa yapmak size yardımcı olmaz. Çünkü bu “geniş” anahtar kelimeleri kullanan müşteriler, satın almak istedikleri şeye henüz karar vermemiş olma eğilimindedir.

Ama tüm bunlar tamamen varsayımsaldı. Çünkü “yüzük” ve “sevgilim için hediye” gibi geniş anahtar kelimeler için Etsy’de sıralama yapmak %99’umuz için imkansız. Deneyerek zamanını boşa harcamış olursun. Veya reklam yayınlıyorsanız ve deri çanta satın alan müşterilere “sevgiliniz için hediye” olarak gösteriyorsanız, Belki sadece görselinize meraktan tıklayabilirler, sonra el çantalarına tekrar geri dönebilirler. Hiç satın almasalar bile siz yine de bu tıklama için ödeme yapacaksınız.

İlgili: Etsy eRank İle Rakiplerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Etsy satıcılarının en çok yaptığı hata 3: Çok spesifiksin

Veya yukarıdakilerin tersine, anahtar kelimeniz çok mu spesifik? Yöntemlerden bahsederken buna değinmiştik. Ya o harika bronz ve opal steampunk nişan yüzüğünü arama yaptıysanız? Benden başka, bu arama terimini kullanan çok, çok az kişi olacak. Çok niş, belki de yılda sadece iki kişi. Yani yılda sadece iki kişi o ürünü arıyorsa, muhtemelen ikiden fazla satış yapamazsınız. Bunun yerine, tüm anahtar kelimeye tek bir parçada odaklanmak yerine başlığınızı “opal nişan yüzüğü” ile yönlendirmeyi düşünün. Tabii ki, bu uzun anahtar kelimeler daha kısa anahtar kelimelere bölünebilir, yani bu o kadar da kötü bir şey değil. Ve anahtar kelimenizin öğenizi açıklayıcı olduğundan emin olmak sizin için iyi olabilir. Sadece ben ve bir veya iki kişi dışında kimsenin aramadığı bir şeye öncülük etmek sizce de mantıksız değil mi?

Etsy satıcılarının en çok yaptığı hata 4: Listeleri mükemmelleştirmeye çalışmak

Shakespeare, Voltaire veya Churchill’den alıntı yapmak gerekirse: Mükemmellik ilerlemenin düşmanıdır. Hayatın olağan akışının baş düşmanı mükemmeliyetçilik. Özellikle trendlerin ne kadar hızlı değiştiği ve anahtar kelimelerin ne kadar hızlı değiştiği göz önüne alındığında! Birçoğunuz listeleri mükemmelleştirmek için çok uzun zaman harcıyorsunuz. Haftanın her günü saatlerce anahtar kelimeleri araştıran insanlardan bilgi ve paylaşımlar alıyorum. Ve sadece bir öğeyi listelemek hafta veya haftalar alıyor. Çünkü tüm etiketlerinin hepsinin kesinlikle mükemmel olduğundan emin olmak istiyorlar.

Satıcı arkadaşlarım, size söylüyorum. Burada yapılacak mükemmel şey, “siz ve müşterileriniz için yeterince iyi”yi hedeflemektir. İlk olarak, başlığınız için umut vadeden birkaç anahtar kelime bulun. Aklınıza gelen etiketleri listenize atın. Onlara çok daha fazla odaklanmayın! Ardından listelerinizi ekleyin. Çünkü ilanınız listede yoksa, hiç satış yapamayacağınızdan %100 eminim. Çoğu satıcı için Etsy ürün 13 etiketinin tümü görüntüleme ve satış sağlamaz. Bu çok normal bir durum ! Bunun için endişelenmeyin.

ilgili: Etsy Etiketleri En Doğru Nasıl Belirlenir? Fark Yaratan 11 Tavsiye

Çünkü burası mükemmel kısım. Bu listeyi bir kez aldığınızda, kusurlu olsa da, o altın verileri toplamaya başlayabilirsiniz. Hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını görebilirsiniz. İstatistiklerinize bakabilirsiniz. Özellikle pazarlama arama analizi beta sayfası. Hangi anahtar kelimeleri gösterebileceğinizi rahatça göreceksiniz. Arama boyunca sonuna kadar her veriye bakın. Aklınıza gelmeyen kelime kombinasyonları olabilir. Ve bunları biraz değiştirebilir veya geliştirebilirsiniz. Bu yüzden, tüm bu zamanı çabalamak için bekleyip boşa harcamak yerine, oraya dalın. Sadece bir saat harcayın. Hatta sadece 20 dakika! Biraz anahtar kelime araştırması yapın; listenizi oluşturun; olduğu gibi yayınlayın. Sonra 30 gün boyunca bırakın ve bekleyin! 30 gün sonra istatistikleri alın ve gerçekte neyin ince ayar yapılması gerektiğini çok daha iyi göreceksiniz.

Etsy satıcılarının en çok yaptığı hata 5: Geriye dönük anahtar kelime araştırması yapmamak

Vintage, sarf malzemeleri veya el yapımı olarak ürün satmanız önemli değil. Satmak istediğiniz öğenizi önce alıp ve daha sonra onu satmak için anahtar kelimeler aramaya başlarsanız bu geriye dönük işlemdir. Ve olimpiyatlarda geriye doğru koşmanın yanı sıra, ileriye dönük rakiplere karşı yarışacak olan atletin çaresizliğini yaşamanız kaçınılmazdır.

ilgili: Etsy Dönüşüm Oranları Nasıl Yükseltilir? 4 Etkili Taktik

Etsy satıcıları her yerde, “İşte benim güzel ürünüm. Acaba hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım?” Bu cümlenin  bana söylediği, hiçbir plan ve hedef olmadan işe başladıklarıdır. Aslında ürünü ilk önce yaparken, kimin için yaptıklarını bilmiyorlardı bile çünkü hedef saptamamış ve asıl vurguyu neye göre yapacaklarının bilgisine sahip değillerdi. Yaptıkları şeye benzer başka bir şeyin popüler olup olmadığını bile bilmiyorlardı. Hatta bir pazarı olup olmadığını bile araştırmadıkları ortadayken.

Anahtar kelime araştırması bu şekilde aslında pazar araştırması gibi çalışır. Önce insanların ne aradığını bulursunuz. Ne satın almak istiyorlar. Önce araştırmazsanız, insanların satın almak istediği bir şeye rastlamadan önce bilmeden gereksiz hatta satamayacağınız  yığınla eşya yapabilirsiniz. Bu o kadar pahalı ve zaman alıcı olabilir ki, cesaret kırıcı olabilme olasılığını göz ardı etmemelisiniz. Kimsenin satın almadığı bir envanter dağına sahip olmak, herkesin sizden hatta sizin işinizden vazgeçmek istemenize neden olabilir.

Bunun yerine şunu deneyin. Önce anahtar kelime araştırmanızı yapın. İlhamınızı orada bulun. Pazarda bir boşluk bulun. Henüz kimsenin fark etmediği, patlamaya yeni başlayan bir trend. Bu şekilde, en azından kendinize daha iyi bir şans veriyor olursunuz. Çünkü insanların senin yapabileceğin türden bir şey aradığını zaten biliyorsun.

İlgili:Dünyanın En İyi 6 e-Ticaret Sitesinin Başarı Sırrı

Şimdi, açıkçası, gördüğün her şeye araştırmadan direk atılmakla uğraşmak istemiyorsan. Sanki, “Ah, bak ya keşke bunu yapsaydım! Aman tanrım yer imleri yükselişte!” Belki “Ama bekle, bu değil!” ve sonra yüzünü ellerinle kapatıp ve oh diye kısa bir rahatlama, ama bir dakika! Bu anahtar kelimeler tam olarak olmadı mı? Ve sonunda tamamen alakasız başka bir şey. İşte tüm bunları yaşamak istemiyorsanız sanırım biraz daha mantıklı, araştırmacı ve planlı çalışma zamanınız gelmiş demektir.

Bu ah ve vahlar  yerine, anahtar kelime araştırmanız sırasında nişinize neyin sığabileceğini arayın. Diyelim ki spiral küpeler yapmayı seviyorsunuz ama kimsenin onları aramadığını gördünüz. O zaman benzer malzemelerle başka bir tarz sallantılı küpe yapabilir misiniz? Maliyetleri aşağı yukarı aynı olur ama sizi şu anda kimsenin istemediği bir şey yapmaktan kurtarır. Satılan şeyler için zamanınızı, paranızı ve yaratıcı enerjinizi korumak sizin için çok daha kazançlı olabilir

Lütfen! Her şeye zıplamadan önce bakın! Yapmadan önce insanların yaptığınız şeyin türünü nasıl ve ne oranda aradığını onaylayın. Size net olarak tüyo veriyorum: Etsy’de nasıl para kazanılacağının tek  sırrı bu.

Şimdiden iyi satışlar diliyorum. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. Sevgiyle kalın, Becommer.com’da kalın!