Becommer.com

Shopify Dropshipping nedir? Shopify Dropshipping nasıl yapılır? (Güncellendi)

Shopify Dropshipping Nedir?

Shopify dropshpping, stok tutmadan, ürünlerinizi Shopify mağazanızda listelemeniz, pazarlamanız ve satmanız anlamına gelir. 3. parti tedarikçilerden yaptığınız bağlantılar ile siparişleri stok tutmadan karşılasınız. Yeni bir girişimci olduğunuzda, yetersiz olan iki şey, zaman ve paradır. Yeni girişimler genellikle hemen kar elde etmezler ve ödeme yapacak fonlar olmadan, yeni girişimciler için zaman kritik önemdedir.

Dropshipping’i ilk kez girişimciler için harika bir iş modeli yapan da budur. Girişimciler, üretim, depolama ve nakliyeyi üçüncü taraf bir satıcıya dayandırarak  maliyetleri düşük tutabilir ve zamanlarını ürünlerini pazarlamaya odaklayabilirler. Yine de, model birçok insanı şaşırtmaya devam ediyor. Stoksuz satışın (dropshipping) nasıl çalıştığı, güvenilir tedarikçileri nereden temin edebileceğiniz ve stoksuz satış işinizi nasıl pazarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin. Yazımızın temel unsurları şunlardan oluşuyor:

Shopify Dropshipping Nedir

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Shopify’da dropshipping yapabilmeniz için öncelikle Shopify platformunu kullanarak mağazanızı açmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek mağazanızı açabilirisiniz.

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

Shopify dropshipping kurulumu nasıl yapılır?

Shopify Dropshipping kurulumu, ürünlerinizi doğrudan tedarikçinizden müşterilerinize göndermenize olanak tanır. Aşağıdaki adımlar, Shopify Dropshipping kurulumunun nasıl yapılacağını gösterir.
 • Shopify hesabınıza giriş yapın: Shopify hesabınıza giriş yapın ve Yönetim Panelini açın.
 • Ürünler sayfasına gidin: Sol menüde “Ürünler” seçeneğine tıklayın.
 • Ürün ekleyin: “Yeni Ürün” butonuna tıklayın ve ürün bilgilerini girdiğiniz ürün sayfasını açın.
 • Tedarikçi bilgilerini ekleyin: Ürün sayfasındaki “Tedarikçi” sekmesine gidin ve tedarikçi bilgilerini ekleyin.
 • Ürün fiyatını ve stok durumunu belirleyin: Ürün fiyatını ve stok durumunu belirleyin ve tedarikçinizin sizi bilgilendireceği şekilde ayarlayın.
 • Ürünü yayınla: Ürün sayfasındaki “Yayınla” butonuna tıklayın ve ürününüzü yayınlayın.
 • Siparişleri izleyin: Müşterileriniz tarafından yapılan siparişleri izleyin ve tedarikçinize gönderin.

Bu adımlar, Shopify Dropshipping kurulumunun nasıl yapılacağını gösterir. Ayrıntılı bir kılavuz için Shopify Yardım Merkezini ziyaret edin veya Shopify destek ekibine başvurmalısınız.

Shopify Dropshipping Tedarikçileri

Dropshipping satış açısından Shopify, stoksuz satış hizmetleri sunan çeşitli tedarikçilerle bağlantı kurmanıza olanak tanıyan “Shopify App Store” adlı bir özelliğe sahiptir. Bazı popüler Shopify stoksuz satış tedarikçileri şunlardır
 • Oberlo
 • Spocket
 • Modalyst
 • Wholesale2B
 • Sunrise Wholesale
 • Inventory Source

Bu tedarikçiler, Shopify mağazanızda satabileceğiniz çeşitli ürünler sağlar ve nakliye ve müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere sipariş karşılama sürecinin tüm yönlerini yönetir. Bazı tedarikçiler ücretsiz deneme süresi sunarken, diğerleri aylık veya yıllık abonelik ücretine sahiptir. İş gereksinimlerinize en uygun olanı bulmak için farklı seçenekleri araştırmak ve karşılaştırmak önemlidir.

Shopify Dropshipping Mağazası Açmak

Bir stoksuz satış tedarikçisi seçtikten sonra, Shopify Dropshipping e-ticaret işinizi kurmaya hazırsınız demektir. Shopify e-ticaret mağazanızı aşağıdaki linkten daha detaylı öğrenebilirisiniz.

ilgili: Shopify nedir? Shopify Nasıl Kurulur? 2022 Rehberi

1. adım- Shopify Hesabınızda Oturum Açın

Shopify Dropshipping hesabınızda oturum açarak başlayın. Shopify mağazanızı henüz oluşturmadıysanız, mağazanızı beğeninize göre oluşturmak için 14 günlük ücretsiz denemenizi kullanabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

2.adım- Shopify Domain Adını Belirleyin 

Henüz bir alan adı eklemediyseniz, bunu mağazanızı başlatmadan önce yapmak isteyeceksiniz. Dropshipping ile rakiplerinizden farklılaşmanın markanız hakkında farkındalık yaratmanın anahtarı olduğunu unutmayın, bu nedenle hedef kitlenizde yankı uyandıran bir işletme adı ve etki alanı seçmeniz önemlidir. İyi bir mağaza adına karar vermekte sorun yaşıyorsanız, işte bazı hızlı ipuçları:

 • Kısa tut. Daha kısa isimlerin hatırlanması ve telaffuz edilmesi daha kolaydır ve adres çubuklarında yanlış yazılması daha zordur.
 • Farklı ol. Genel bir mağaza adını unutmak kolay olacaktır. Nişinizi yansıtan ve markanızı farklılaştıran bir şey yaratmaya çalışın.
 • Kullanılabilirliği kontrol et. Mükemmel alan adını bulmaktan daha kötü birkaç şey vardır, sadece alındığını bulmak için. Kullanılabilir alan adlarını kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Benzersiz bir alan adı uzantısı düşünün. MağazaAdınız.com alınırsa, .shop, .store gibi benzersiz bir alan adı uzantısı veya .shoes gibi daha fazla ürüne özel bir alan uzantısı kullanmayı düşünün.

3. adım-  Shopify Ürün Listeleme 

Mağazanızı kurduktan sonra, stoksuz satış uygulamanızdan ürünleri içe aktarmaya başlayabilirsiniz. Uygulamanızın ürün listesine göz atın. Ürünleri ürün açıklamasıyla birlikte doğrudan içe aktarabilir ve ardından Shopify kontrol panelinizde düzenleyebilirsiniz. Kar marjınızı hesaplarken nakliye masraflarını dikkate almayı unutmayın.

4. adım- Shopify Dropshipping Pazarlaması

Dropshipping mağazanız için iyi bir pazarlama stratejisi, ilk satışınızı elde etmek için çok önemli olacaktır. Stoksuz satışın en büyük yararı, siparişlerin işlenmesi ve gönderilmesi çoğunlukla otomatik olduğundan, pazarlama çabalarınıza odaklanmanız için size zaman tanımasıdır. Dropshipping söz konusu olduğunda, ürünler farklı çevrimiçi mağazalardan yaygın olarak bulunma eğilimindedir, bu nedenle büyümenin anahtarı, hedef kitlenizde yankı uyandıran ürünlerin dikkatli bir şekilde küratörlüğünü yaparak markanızı farklı kılmaktır.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Shopify Dropshipping Mağazası Nasıl Pazarlanır?

 • Shopify Dropshipping Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya, küçük işletmeler için son derece yararlı bir pazarlama aracıdır. Ücretli reklam kampanyalarında genellikle ayarlanabilir bütçeleme sınırları vardır, bu nedenle maliyetleri bütçeniz dahilinde tutmak kolaydır. Kitleler, ilgi alanları, çevrimiçi davranışları ve hangi hesapları takip ettikleri gibi değişkenlere göre segmentlere ayrılarak ürününüze ilgi duyma olasılığı en yüksek olan kullanıcıları hedeflemeyi kolaylaştırır.

Ancak bir reklam bütçesi olmasa bile, sosyal medyada ücretsiz olarak yapabileceğiniz çok şey var. Hedef kitlenizin ikamet etme eğiliminde olduğu hesapları, ileti dizilerini ve online toplulukları keşfetmek, size başlıca sorunlu noktaları, paylaşma eğiliminde oldukları içerik türleri ve birbirleriyle konuşurken kullandıkları dil hakkında fikir verebilir. Bu, ürünlerinizi nasıl markaladığınıza dair bilgi edinmenize yardımcı olur.

 • Shopify Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO), online işletmenizin trafik miktarını artırmak amacıyla web sitenizdeki içeriği iyileştirmek için arama motoru verilerini kullanma sürecidir. Google, her saniye 100.000’den fazla aramayı işler. Bu çok fazla web trafiği anlamına gelir. Aslında, tüm web trafiğinin neredeyse üçte biri arama motorlarından geliyor ve bu da artan görünürlüğü küçük işletmeler için çok değerli kılıyor. Ve bir sürü ücretsiz SEO aracı mevcut olduğundan, SEO pazarlamasının maliyeti nispeten düşük tutulabilir.

 •  Shopify Dropshipping E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlamasının herhangi bir dijital pazarlama kanalının en yüksek yatırım getirisine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Mantıklı kullanıcılar bülteninizi almak için kaydolduğunda, ürünlerinize ilgi duyduklarını zaten belirtmişlerdir. İyi bir e-posta pazarlaması, bu ilgiyi sürdürmeyi ve bunu satışa dönüştürmeye yardımcı olmayı hedeflemelidir. Ama bundan daha fazlası var. E-posta pazarlaması, müşterilerinizle devam eden bir iletişim akışı açar. İyi e-posta içeriği, ürünleriniz hakkında faydalı bilgiler paylaşmanın ve müşterilerinizle daha kişisel bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmanın harika bir yoludur.

 Shopify Dropshipping nasıl yapılır?

1. Kârlı Bir Ürün Bulun

Özel etiketli ürünleri stoksuz satış yapmadığınız veya talep üzerine baskı iş modeli kullanmadığınız sürece, ürünlerinizin diğer satıcılardan temin edilme olasılığı yüksektir. Peki mağaza sahipleri kalabalık bir pazarda kendilerini nasıl farklılaştırıyor? Bunu kazançlı bir stoksuz satış nişi bularak yapıyorlar. Bir niş pazarı, benzersiz ihtiyaçları, tercihleri, kimliği veya ilgi alanları ile farklılaşan daha büyük bir pazarın bir bölümüdür. Yaygın olarak bulunan emtialar çok fazla rekabete sahip olma eğilimindedir, ancak niş yoluyla daha küçük işletmeler bu rekabet seviyesini azaltabilir.

Örneğin, kahve satıyorsanız, bir ton rekabetiniz olacak. Ancak vegan kahve satıyorsanız, rakiplerinizin seviyesi aniden büyük ölçüde düşer. Daha fazla niş olsaydınız ve diyelim ki bin yıllık beyzbol hayranlarına vegan kahve satarsanız, rekabet daha da kıt hale gelir. Bununla birlikte, çok dar bir şekilde tanımlanmış bir kitleye ulaşmak o kadar kolay değil. Kazançlı bir niş bulmak istiyorsanız, bir hedef kitle olduğundan emin olmak için ürün fikrinizi doğrulamanız gerekir.

 • Hedef kitlenize ulaşmak için bir takım önerilerimiz var. Facebook’un aylık yaklaşık 2,9 milyar aktif kullanıcısı var ve kitle içgörüleri onların ilgi alanları, demografileri ve çevrimiçi etkinlikleri hakkında çok sayıda bilgi sağlıyor.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Google, her gün milyarlarca aramayı işler ve emrinizde olan anahtar kelime planlayıcı aracıyla, ortaya çıkarabileceğiniz kazançlı nişlerin sayısında bir sınır yoktur.
 • Anahtar kelime planlayıcısı gibi, Google Trends de insanların hangi ürünleri aradığı hakkında derin bir bilgi birikimine ve ilgiyi ölçme yeteneğine sahiptir.

İlgili:A’dan Z’ye E-Ticarete Başlama Rehberi 2022

2.   Shopify Dropshipping Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Dropshipping mağazanız için bir hedef kitle olduğunu öğrendikten sonra, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz. Hedef pazarınızı anlamak, hangi satış kanallarına odaklanacağınız, hangi yeni ürünleri satacağınız, markanızı nasıl pazarlayacağınız ve çok daha fazlası hakkında yaptığınız seçimleri daha iyi bilgilendirmenize yardımcı olabilir. Hedef kitlenizi tanımlarken kendinize birkaç soru sormanızda fayda var:

 • Ürünümden en çok kim yararlanır?
 • Ürünümü rakiplerimin ürünlerinden farklı kılan nedir?
 • Ürünlerimi kim keşfediyor? Onları nasıl keşfediyorlar?

Hedef pazarınızı araştırmak karmaşık olmak zorunda değildir, ancak satış yaptığınız kişinin türü hakkında iyi bir fikriniz olmalıdır.

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

3.  Shopify Dropshipping Tedarikçisi Bulun

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü stoksuz satış tedarikçisi var, ancak ödeme işlemi söz konusu olduğunda tam otomasyona sahip olmak istiyorsanız, Shopify stoksuz satış uygulamalarını kullanmak isteyeceksiniz. Dropshipping ürünleri için Shopify’ı kullandığınızda, siparişlerinizle ilgili bilgiler doğrudan üçüncü taraf tedarikçinize gönderilir; bu tedarikçi daha sonra siparişi tamamlandı olarak işaretler ve (varsa) doğrudan size gönderilen siparişe bir takip numarası ekleyebilir. Shopify’ın stoksuz satış uygulamaları Shopify App Store’da bulunabilir. İşte daha popüler seçeneklerden birkaçı:

Spocket

Spocket, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa, Avustralya, Brezilya ve diğer ülkelerdeki stoksuz satış tedarikçilerinin ürünlerini içerir. Uygulama ayrıca AliExpress ile senkronize olur ve kullanıcıların ürünleri doğrudan Shopify mağazalarına aktarmalarına olanak tanır.

 DSers

DSers ile satıcılar AliExpress’teki tedarikçilerden ürün verilerini arayabilir, içe aktarabilir ve düzenleyebilir. Dikkate değer bir özellik, aynı ürünleri satan AliExpress’teki dropshipper’ları karşılaştırabilme ve satıcıların ürünleri için en iyi fiyatı bulmalarına olanak sağlamasıdır.

Modalyst

Diğer seçenekler gibi Modalyst de AliExpress ile senkronize olur ve satıcıların ürünleri doğrudan Shopify mağazalarına aktarmalarını kolaylaştırır. Modalyst ayrıca Calvin Klein ve Dolce & Gabbana gibi daha üst düzey markaların yanı sıra bağımsız markaların küratörlüğünde listeler sunar.

Shopify, stoksuz satış konusunda yardımcı olabilecek çok çeşitli uygulamalara sahiptir. İşte en popüler ve yüksek puan alan Shopify stoksuz satış uygulamalarından bazıları:

Oberlo:

Dünyanın dört bir yanındaki tedarikçilerden geniş bir ürün yelpazesi sunan, Shopify için önde gelen bir uygulama. Ürünleri ve siparişleri yönetmek için kullanımı kolay bir arayüz sunar ve Shopify mağazanızla entegre olur.

Wholesale2B:

Wholesale2B, toptancılardan ve distribütörlerden geniş bir ürün yelpazesine erişim sunan bir Shopify uygulamasıdır. Gerçek zamanlı fiyatlandırma ve envanter güncellemelerinin yanı sıra siparişleri yönetmek ve yerine getirmek için kullanıcı dostu bir arayüz sağlar.

Sunrise Toptan Satış:

Sunrise Toptan Satış, toptancılardan ve distribütörlerden geniş bir ürün yelpazesine erişim sunan bir Shopify uygulamasıdır. Gerçek zamanlı fiyatlandırma ve envanter güncellemeleri sağlar ve sorunsuz sipariş yönetimi için Shopify mağazanızla entegre olur.

Bu uygulamalar stoksuz satış sürecini kolaylaştırabilse de, onlarla çalışmaya başlamadan önce herhangi bir tedarikçiyi kapsamlı bir şekilde araştırmanız ve incelemeniz önemlidir. Ek olarak, bölgenizdeki stoksuz satışla ilgili yasa ve yönetmelikleri de öğrenmelisiniz.

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

En iyi shopify dropshipping uygulamaları

Dropshipping’in dezavantajlarından biri, sattığınız ürünlerin büyük olasılıkla diğer markalarda mevcut olmasıdır. Benzersiz bir satış teklifine sahip olmak farklılaşmanıza yardımcı olsa da, talep üzerine üretim iş modelini de düşünebilirsiniz. Talep üzerine baskı stoksuz satış ile satıcılar tişörtler, bez çantalar, defterler ve çok daha fazlası gibi ürünlere kendi özel tasarımlarını ekleyebilirler. Ürünleriniz türünün tek örneği olacağından, talep üzerine baskı mağazanızı farklı kılmak için mükemmeldir.

Shopify Dropshipping Kazançlı mı?

Shopify’da stoksuz satış, ürünler yalnızca satın alındıktan sonra ödenip gönderildiğinden, girişimcilerin maliyetleri düşük tutması için harika bir yol olabilir. Üretim, depolama ve nakliyenin üçüncü bir tarafa dış kaynaklı olmasıyla, dropshipping girişimcilere ürünlerini pazarlamaya ve markalarını oluşturmaya odaklanmaları için zaman verebilir.

İlgili: En İyi e-Ticaret Platformu Seçmenin Önemi ve Püf Noktaları !

Sss

Shopify’da Dropshipping Sıkça Sorulan Sorular

Shopify, dropshipping için iyi mi?

Shopify, dropshipping girişimcileri için iyi bir e-ticaret platformudur. Shopify uygulamaları, ürünleri sizin adınıza üreterek, stoklayarak ve birkaç peşin maliyetle göndererek nakliye sürecini otomatikleştiren Amazon ve AliExpress gibi ağlardaki satıcılara doğrudan bağlanır.

Shopify dropshipping ne kadar karlı?

Shopify’da stoksuz satış çok karlı olabilir, çünkü ürünler yalnızca satıldıktan sonra gönderilir, bu nedenle ürünlerde fazla stok yapmak veya para kaybetmek neredeyse imkansızdır. Yalnızca Shopify planınızın, alanınızın ve reklamların maliyetleri oluşur.

Shopify’da nasıl dropshipping yapabilirim?

Kazançlı bir dropshipping nişi bulun. Hedef kitlenizi tanımlayın. Dropshipping tedarikçilerini arayın. E-ticaret mağazanızı oluşturun. Dropshipping mağazanızı pazarlayın.

Shopify’da stoksuz satış tedarikçilerini nerede bulabilirim?

Dropshipping tedarikçileri, AliExpress gibi onaylı dizinlerde ve stoksuz satış ağlarında veya favori markalarınızın tedarikçilerini inceleyerek bulunabilir. Ayrıca Shopify’da kullanmak için En İyi 13 Dropshipping Tedarikçisine ve Shopify App Store’daki stoksuz satış entegrasyon uygulamalarına göz atmayı unutmayın.

Envanter olmadan Shopify’da stoksuz satış yapabilir miyim?

Evet! Satmak için bir ürüne ihtiyacınız olsa da, üçüncü taraf bir stoksuz satış şirketi kullanırken envanteri kendiniz depolamanız gerekmez. Bunun nedeni, Shopify dropshipping ile ürünlerin başka bir şirket tarafından barındırılması ve yalnızca ürün satıldıktan sonra gönderilmesidir.