Becommer.com

İnternet Satışlarınızı Arttıracak Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama teknikleri ile stratejinizi belirlemek, 2022’de işinizi büyütmek için hayati önem taşıyor. Neden derseniz? Şu anda dünya çapında yaklaşık 5 milyar aktif internet kullanıcısı var. Bunlar internet alışverişlerinin potansiyel hedefleri.

Açıkçası, dijital iletişim için yoğun bir talep olduğu aşikâr. Dijital pazarlamayı işletmeniz için bu kadar önemli yapan şey de bu talep yoğunluğu.Öyle bir zamandayız ki, tüketicilerin çoğu gerçek mekanda faaliyet gösteren dükkanları bırakıyor artık ve bunun yerine dizüstü bilgisayarları veya akıllı telefonları alıyor.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Benzer şekilde, mağaza içi satın almaların ve çoğu reklam türünün de çevrimiçi ortamda nasıl hareket ettiğini gördük. Peki, dijital pazarlama ipuçlarımız nelerdir??

Dijital pazarlama çabalarınızı ilerletmek çok büyük bir zorluk gibi gelebilir – SEO, sosyal medya, içerik oluşturma, e-posta ve PPC ile uğraşmak hiç de kolay değil aslında – ancak yazımızda sunacağımız dijital pazarlama ipuçlarımızı ve ticaretle ilgili püf noktaları takip ederseniz, olmayacak bir şey değil.

Dijital pazarlama teknikleri

Web Sitenizi Mobil İçin Optimize Edin

Mobil uygulamaları kullanarak alışveriş yapmak yaygınlaşıyor. Daha geçen yıl akıllı telefonlar, küresel web sitesi trafiğinin %53’ünü oluşturmuştu. Bu, işletmenizin – veya daha spesifik olarak web sitenizin – bu artışa hazırlıklı olması gerektiği anlamına geliyor.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Google’ın araştırmasına göre, insanların yarıdan fazlası kötü bir mobil deneyim yaşarlarsa o markadan tekrar satın almayacağını söylüyor. Bu ne anlama geliyor? Web sitenizi mobil cihazlarda kullanmak zorsa, sitenizi kullanmaktan vazgeçen müşterilerinizin çoğuna veda edebilirsiniz.

Mobil kitlenizi memnun etmek (ve dönüşüm oranlarınızı artırmak) için web sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz birinci koşul. Mobil uyumlu bir web sitesi, içeriğini mobil cihazlarda düzgün bir şekilde görüntülemek için yeniden biçimlendirir; bu, ziyaretçilerinizin gözlerini kısmak veya iç çekmek için daha az, tıklayıp satın almak için daha fazla zaman harcayabileceği anlamına gelir.

Web tasarımcınızla çalışırken, onların mobil uyumlu web sayfaları oluşturduklarından emin olmanız gerekir. Bir web sitesi oluşturucu platform kullanıyorsanız, şablon seçerken endişelenmenize gerek yok çünkü en iyi web sitesi oluşturucuların tümü mobil uyumlu temalar kullanıyor.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Rakiplerinizi Araştırın

Neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek, işletmenizi çevrimiçi ortamda farklılaştırmanıza yardımcı olacaktır çünkü farklı olmak çevrimiçi ortamda öne çıkacağınız anlamına gelir; bu da nihayetinde web sitenizin rakiplerinizden daha fazla tıklama alacağı demektir.

ilgili:Amazon Ürün Analizi İçin Helium 10 ile Jungle Scout Kullanmak Yeterli mi?

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Satacağınız ürün için hızlı bir Google araması, rekabetinizi ve kullandıkları dijital pazarlama taktiklerini ortaya çıkaracaktır.

Rakiplerinizin sizin ürün ile ilgili hangi kelime öbeklerini, görüntüleri ve blog içeriğini kullandığını ve ayrıca çevrimiçi oldukları hizmetler, itibar ve incelemeler gibi diğer faktörleri görebileceksiniz.

Ne şekilde farklılık göstereceğinizi belirlemek için bu araştırmayı kullanın. Rakipleriniz bunu yapmıyorsa, güven sinyallerini güçlendirmek, yeni müşterilere ulaşmak için sosyal medyada reklam verebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Bloglarınızı Uzatın

Bloglardan bahsetmeden hiçbir dijital pazarlama ipucu listesi tamamlanmış sayılmaz.

Daha uzun, derinlemesine blog gönderileri, yeni müşteriler kazanmada kısa bloglardan 9 kat daha yüksek başarı oranları sağlar. Bloglarınızı özlü hale getirmeden önce iki kez düşünün!

Google’da en üst sıralarda yer alan içeriğin ortalama kelime sayısı 1.140-1.285 kelime arasındadır, ancak şirketlerin blog gönderilerinin yalnızca %18’i 750 kelimeden fazladır. İçeriğinizin bu kısa ve pek de hoş olmayan kategoriye girmemesini sağlamak için 1.200 kelimelik tatlı noktayı hedeflemelisiniz.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Blogunuz işletmenizle ilgili her şey hakkında olabilir. İster sektörle ilgili ipuçlarını paylaşıyor ister en son ürününüz hakkında tartışıyor olun, bir blogun nasıl başlatılacağını öğrenmek, web sitenizin arama motorları aracılığıyla daha kolay bulunmasına yardımcı olurken (bloglar SEO için en etkili araçlardır) ziyaretçilerinizin deneyimine muazzam bir değer katabilir.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

E-posta Kampanyaları Geliştirin

Ortalama olarak, e-posta pazarlaması, harcanan her 1 ABD Doları için 44 ABD Doları getirir – bu, %4,400 yatırım getirisi (YG) anlamına gelir. Hala e-posta pazarlamasından emin değil misiniz? Biz öyle düşünmüyoruz.

Dolayısıyla, doğru e-postalarla daha fazla para getirebileceğinizi ve işletmenize müşteri kazandırabileceğinizi biliyorsunuz – ancak en iyi e-posta uygulamaları nelerdir?

Web sitenize tekrar ziyaretleri teşvik etmek için, abone olduktan veya bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra müşterilere teşekkür etmek için otomatik yanıtlar ayarlamalısınız. Tüketiciler, ortalama %82 açık oranıyla “hoş geldiniz” e-postalarıyla takdir edilmeyi severler.

ilgili: Amazon Satış Sıralaması (BSR) için 14 Önemli Faktör!

Terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma e-postaları göndermek söz konusu olduğunda (bir müşteri bir satın alma işlemini tamamlamadan sitenizden ayrılırsa), ısrarcı olmak daha fazla kâr getirir. Her müşteriye üç terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma e-postası göndermek, yalnızca bir e-posta göndermeye kıyasla siparişlerde %69 artış sağlar. Bu e-posta özelliklerinin her ikisi de en iyi e-ticaret platformlarının hepsinde mevcuttur.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Kişisel Olun

Müşterilerinizle kişisel ilişkiler kurmak, dijital pazarlamanın çoğu alanında, özellikle e-posta pazarlamasında başarı için hayati önem taşır.

İster benzer ürünler öneriyor olun, ister müşterinin adını kullanın veya bulundukları yere uygun yerel fırsatlar gönderin, kişisel olmak her zaman kazandırır. Aslında, kişiselleştirilmiş e-postalar, genel e-postalardan altı kat daha yüksek işlem oranları sağlar, ancak markaların yalnızca %30’u bunları kullanıyor.

Müşterilerinizle kişisel olmak, mümkün olduğunda konuşma tonlarını kullanmak anlamına gelir. Kullanıcıların, meçhul, kurumsal bir konuşmadan ziyade insan benzeri bir mesaja yanıt verme olasılığı daha yüksektir, bu yüzden konuşma ticareti bu kadar popüler hale geliyor. Kullanıcı deneyimini çok daha kişisel hale getirmek için web sitenizde canlı sohbet özelliği veya etkileşimli bir test kullanmayı düşünün.

İçeriğinizi kişiselleştirmek, benzersiz ve keyifli bir müşteri deneyimi yaratırken işletmenizi farklılaştırmanıza (2 numaralı ipucunu hatırlıyor musunuz?) yardımcı olur. Çabalarınız da fark edilmeyecek – yakın zamanda yapılan bir araştırma, müşterilerin %40’ının zayıf çevrimiçi kişiselleştirme nedeniyle marka değiştirdiğini buldu.

Kişiselleştirme, uygulanabilecek en ucuz dijital pazarlama ipuçlarından biridir ve MailChimp gibi e-posta pazarlama araçlarını zaten kullanıyorsanız çok az veya hiç parasal yatırım gerektirmez.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Yeniden Pazarlamayı Kullan

Hiç internette gezindikten sonra o ürünün Facebook’ta reklamını gördünüz mü? Bu ürkütücü bir tesadüf değil, yeniden pazarlama. “Çerezler” olarak bilinen etiketleri kullanan bu dijital pazarlama taktiği, geçmişte web sitesi ziyaretçilerinizi internette nereye giderlerse gitsinler izlemenizi sağlar.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Yeniden hedeflemeye çalışır. Aslında, yeniden hedeflenen web sitesi ziyaretçilerinin satın alma yapma olasılığı %43 daha fazladır. Başlamak da gerçekten çok basit ve iki seçeneğiniz var.

Google Ads hesabınızı (eski adıyla AdWords), ürünlerinizi kullanıcıyı cezbetmek için çok sayıda başka web sitesinde görüntülemek veya “yeniden hedeflemek” üzere ayarlayabilirsiniz.

Ürünlerinizin geçmiş web sitenizin ziyaretçilerinin Facebook’unda yeniden hedeflenmesi için Facebook’un ‘Özel Hedef Kitle’ özelliğini de kullanabilirsiniz. Bir Facebook Business hesabı işletiyorsanız, bu sosyal medya üzerinden para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

İçeriğinizi Alıcının Yolculuğunun Her Aşamasına Uyarlayın

Potansiyel alıcılar bir satın alma yapmadan önce üç aşamadan geçerler: farkındalık, değerlendirme ve karar. Farklı içerik türleri farklı aşamalara uyacaktır.

Bir internet kullanıcısının bir e-ticaret sitesi oluşturucu aradığını varsayalım. Her aşamada göndermeniz veya müşterilerinizi yönlendirmeniz gereken içerik türleri şunlardır:

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Farkındalık: E-ticaret mağazası ana sayfası – işletmenize genel bir bakış sağlamak için

Göz önünde bulundurulması gereken: Ürün kategorisi sayfası – sektör uzmanlığınızı göstermek için

Karar: Ürün sayfası – kullanıcının kararını tamamlamasına yardımcı olmak için

Kullanıcıları web siteniz aracılığıyla yönlendirmeniz önemlidir. Onları ihtiyaçlarına uygun ve alıcı yolculuğunun aşamalarına uygun doğru içeriğe yönlendirmeniz gerekir.

Facebook Reklamlarından Yararlanın

Facebook Business sayfalarının yalnızca %24’ü ücretli reklamlar kullanıyor ve bu da Facebook’un ücretli reklam alanında çok az rekabet bırakıyor. Bu nedenle, PPC (tıklama başına ödeme) kampanyanızı hazırlarken Facebook’u atlamayı göze alamazsınız.

Ücretli Facebook reklamları nasıl çalışır? Aslında çok basit. Reklamlarınızı cinsiyet, yaş ve konum gibi faktörlere göre belirli kullanıcılara ulaşacak şekilde hedefleyebilirsiniz. Ardından, reklamınız her tıklandığında Facebook X tutarı ödersiniz. Çevrimiçi mağaza sahipleri için, Facebook reklamları özellikle etkilidir ve Facebook, e-ticaret sitelerine ABD sosyal yönlendirme payının %80,5’ini oluşturmaktadır.

Çoğu işletme, video, görsel ve blog gönderileri kullanarak Facebook’ta ‘organik’ (ücretsiz) reklamcılığa bağlı kalır, ancak mükemmel sonuçlar elde etmek için mütevazı bir miktar harcamaktan kaçınmamak gerekir- Facebook reklamlarına yapılan ortalama tıklama başına maliyet 1,86 ABD dolarıdır. ortalama bin görüntüleme başına maliyet 11,20 £’dir.

Bu, listemizdeki en maliyetli dijital pazarlama ipuçlarından biridir ve paranızın nereye gittiği hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız, Facebook Reklam Yöneticisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çoğu küçük işletme, Facebook Reklamlarından genellikle çok erken vazgeçerler çünkü çok az miktarda para koyarlar ve yeterince hızlı geri dönüş görmezler. Verimli Facebook kampanyalarının büyümesi zaman alır, ancak ödüller buna değer.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Esnek olun

Soru: Jimnastikçiler ve dijital pazarlama stratejilerinin ortak noktası nedir? Başarıya ulaşmak için her ikisinin de esnek olması gerekir!

Teknoloji ve onunla birlikte gelen tüketici tercihleri her zaman değişiyor. İşletmenizin atasözleri üzerinde durması ve hedef kitlenizle alakalı içerik üreterek kitlenizin favori kanallarındaki herhangi bir değişikliğe hazırlanmanız gerekir.

Örneğin, kitleniz 15-21 yaşları arasındaysa TikTok, Snapchat veya Facebook gibi sık kullandıkları platformlarda reklamlara öncelik vermelisiniz. Öte yandan, 35 yaş üstü kitlelerin LinkedIn reklamlarına yanıt verme olasılığı daha yüksektir.

Pazar araştırması temettü öder. Her zaman hedef kitlenizi araştırmaya, kullandıkları kanalları ve keyif aldıkları konuları öğrenmeye zaman ayırmalısınız. Bu şekilde dijital pazarlama çabalarınız boşa gitmeyecek

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com

Görsel içerikler

Tüketiciler video izlemeyi seviyor ve siz işinizi büyütmek istiyorsunuz. O halde video pazarlamayı kullanmanın en sevdiğimiz dijital pazarlama ipuçlarından biri olması şaşırtıcı değil!

Size bazı istatistikler sunacağım:

Araştırmalar, e-postanıza video eklemenin, e-posta tıklama oranınızı %300’e kadar artırabildiğini ve abonelikten çıkma oranınızı %75 oranında azaltabildiğini gösteriyor. Dahası, on kullanıcıdan sekizi markanın videosunu izledikten sonra bir yazılım parçası satın aldı.

Web sitenizin arka planında bir video kullanmak, işletmeniz için de harikalar yaratabilir. Ortalama bir internet kullanıcısı, video içeren bir web sitesinde, içermeyenlere göre %88 daha fazla zaman harcıyor.

Sıkı bir bütçeyle mi? Akıllı telefonunuzu, mikrofonunuzu ve doğal ışıklandırmayı kullanarak profesyonel görünümlü videolar oluşturabilirsiniz. Oyunculara mı ihtiyacınız var? İş arkadaşlarınızdan araya girmelerini veya açıklayıcı altyazılar eklemek için Lumen5 gibi araçları kullanmalarını isteyin.

Muhtemelen, diş beyazlatma ürünlerinin çevrimiçi reklamını yapan etkileyicileri görmüşsünüzdür. Bu hesapların her yerde olmasının bir nedenle İnfluencer pazarlama işe yarıyor. Ortalama olarak, influencer pazarlama kampanyaları harcanan her dolar için 6,50 dolar kazanıyor!

Büyük harcamanıza bile gerek yok. Yaklaşık 1.000 ila 20.000 takipçisi olan sosyal hesaplar olan ‘mikro influencerlae’, milyonlarca takipçisi olan sosyal influencerlardan doğal olarak daha ucuzdur. Bununla birlikte, mikro-influencerlar, niş ürünlerin nispeten küçük ancak ilgili hedef kitlenize reklamını yapmak için özellikle etkilidir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, mikro influencerların ‘benim gibi insanlar’ olarak algılandığını ortaya koydu, bu da potansiyel olarak işinize daha büyük influencerlardan daha fazla güvenilirlik katabilecekleri anlamına geliyor. Mikro influencerlardan StackInfluence ve Tribe gibi platformlarda bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com
Dijital Pazarlama Teknikleri-Becommer.com