Becommer.com

Etsy’de mağaza açmak ve Etsy İngiltere pazarı-2023 Rehberi

Etsy’de Mağaza Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Etsy’de mağaza açmak gerçekten çok kolay. Etsy, takıdan tutun, giyim, aksesuar, ahşap mutfak gereçleri, ev aksesuarları, düğün aksesuarları, oyuncaklar, tebrik kartları gibi birçok ürün alabileceğiniz veya satabileceğiniz online pazar yeridir. Etsy’yi Amazon ve Ebay’dan farklı kılan şey ise ürünlerin tamamen el işçiliği ve kişiselleştirilmiş orjinal olarak satılıyor olması. Satıcıların yapması gereken şey ise, Etsy’de mağazalarını açmak, Etsy’nin yönlendirmesi ile  ürünleri listelemek ve satışa hazır hale getirmesidir.

Etsy dünya geneline bir domain ile hizmet verirken, bu blogda Etsy İngiltere pazar yeri odak noktamız olacak.

ilgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri

Etsy’de yeni mağaza açan bir girişimcinin işini geliştirmesine yardımcı olması ve bazı püf noktaları öğrenmesi için Etsy form sayfasını takip etmesi yararlı olacaktır. Özetle E- ticarete yeni başlayan bir girişimci için Etsy harika bir başlangıç olabilir. Bu platformda, müşteri trafiği bir çok pazar yerine göre daha iyi diyebiliriz. En güzeli ise diğer satıcılar ile iletişime geçebilmeniz diyebiliriz. Etsy’de mağaza açmak çok kolay, hadi başlayalım.

ilgili: Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler Nedir?

ilgili: Becommer Etsy Mağaza Açma Hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Aşağıdaki adımları attıktan sonra mağazanız satışa hazır hale gelmiş olacak.

 1. Etsy’de mağaza açmak
 2. Etsy Kayıt
 3. Etsy Hesap Ayarları
 4. Etsy Mağaza Ayar Seçenekeleri
 5. Etsy Satış Mağazanızın İsmi
 6. Etsy Mağazanıza Ürün Listeleme
 7. Etsy Ödeme Alma ve Fatura Bilgileri
 8. Etsy Hesap Güvenli

1. Adım: Etsy’e Kayıt Ol (alıcı)

Etsy mağazası için etsy.com/sell sayfasına gidin. Etsy’de mağaza açmak ülkeden ülkeye küçük farklılıklar gösterir. Bu blogda Türkiye’de yaşayan bir girişimcinin adım adım Etsy satıcı hesabı nasıl açılır, ekran görüntüleri ile anlatacağız. Makale bittiğinde Etsy mağazanızı kendiniz de açabileceksiniz

Etsy'de Mağaza Açmak- Becommer

Etsy web sitesini açtıktan sağ üst köşede giriş butonunu göreceksiniz. Daha önce bir mağaza açmadıysanız, bir çok web sayfasında yaptığınız gibi e-posta adresinizi, adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra şifrenizi belirleyip kayıt oluyorsunuz. Kısacası 1 dk da hesabınızı açabilirsiniz.

2. Adım: Etsy Kayıt Ayarları (alıcı)

Hesabınızı açtıktan sonra otumunuzu açın ve hesabınızı tıkladıktan sonra “Sell on Etsy” yazan yeri tıklayın

ilgili: Etsy eRank İle Rakiplerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

ilgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri

3. Adım: Etsy Mağaza Açma ”Get Start” (satıcı)

Get start butonunu tıkladıktan sonra başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

 

Etsy'de Mağaza Açmak

 

4. Adım: Etsy Mağaza Ayarları

Etsy’de mağaza açmak süreci tamamlandıktan sonra, diğer işlemlere geçelim. Etsy mağazanızı açmak için aşağıdaki talimatlara uygun şekilde ilerleyelim. İlk önce mağazanızın dil, ülke, ve para birimini seçin

Açılan sayfada dili İNGİLİZCE dilini seçtikten sonra ülke olarak Türkiye’yi seçiyoruz ve Para birimi olarak Türk lirası almak istiyorsanız bunu seçiyorsunuz.

Formun hemen altında bulunan sorulara size en uygun olanı tercih ediyorsunuz.

Selling is my full-time job = tam zamanlı olarak satış yapıyorum
I sell part-time but hope to sell full-time = Yarı zamanlı olarak olarak satıyorum ama tam zamanlı olmak istiyorum.
I sell part-time and that’s how I like it = Yarı zamanlı satıyorum ve böyle kalmayı hedefliyorum.
Other = Diğer
“Save and continue” tuşuna basın
Yeni açılan sayfada ise mağaza ismini belirleyin ve “Save and continue” butonunu tıklayın

ilgili: Etsy Etiketleri En Doğru Nasıl Belirlenir? Fark Yaratan 11 Tavsiye

ilgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi Hizmetleri

5. Adım: Etsy Mağaza İsmi

Mağazanızın adı, sattığının ürün hakkında bir fikir vermeli böylece müşteri sizi rahatlıkla hatırlayabilmelidir. Hedef kitlenize ulaşmak için insanların hafızalarında kalacak bir isim bulmaya çalışın. Buna rağmen isim belirlemekle ilgili sorun yaşıyorsanız, Etsy’nin mağaza ismi belirlemeyle ilgili şu makalesini okumanızı öneriyorum. Mağaza ismini belirledikten sonra “Save and continue” butonunu tıklayın.

6. Adım: Etsy mağazanıza ürün listeleyin

Sıra geldi ürün listelemeye, sırayla aşağıdakileri takip etmelisiniz

Görsel Belirleme

Bölümüne satmayı düşündüğünüz ürünün farklı açılardan en az 1 en fazla 10 resmini yükleyin.

Video yükleme

Bölümüne satmayı düşündüğünüz ürünün 5-10 saniyelik videosunu da ekleyebilirsiniz.

ilgili: En Güncel Etsy Video Listeleme Rehberi 2022

Ürün detay sayfası

Bölümüne ürün başlığı, ürün bilgilerini, kategorisini, yenilenme sıklığını, ürün türünü, açıklamasını ve diğer bilgileri girmelisiniz.

Inventory and pricing

Ürün fiyat bilgisi, yerel ve uluslararası fiyat farkını ve stokta bulunmasını istediğiniz adeti yazın.

Varyasyon

Bu bölüme satmayı düşündüğünüz ürünün varyantlarını ekleyebilirsiniz.

Personalization

Bölümünde ise kişiselleştirme seçeneğini açın.

Shipping

Bölümüne kargonun kaç günde ulaşacağı ve sevkiyat bilgilerini ekleyin.

Bundan sonra “Save and continue” butonuna basın.

Ürün resminin iyi kalitede olduğundan (çözünürlük en az 2000 piksel ) ve ürünün net bir şekilde göründüğünden emin olmalısınız. Yüklediğiniz fotoğraflar, müşterinin satın alma sürecini etkileyeceğini unutmayın. Müşterinin karar verme ve satın alma sürecinde video olumlu etkiye sahiptir. Bir video ekleyerek müşterininin neye ödeme yaptığını bilmesini sağlayın.

Ürün başlığı en çok dikkat etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Arama motorunda ürünü bulup-bulamayacağı buna bağlı. Size ait bir tasarım satıyorsanız, ”özel tasarlanmış tişört” gibi ibareler ekleyin. Başlığa anahtar kelime eklemeyi unutmayın. Başlık konusunda kararsızsanız mutlaka rakiplerden yararlanın.

ilgili: Etsy Dönüşüm Oranları Nasıl Yükseltilir? 4 Etkili Taktik

Açıklama kısmına, müşterinin duygularına ve hobilerine hitap edecek bilgiler vermekten çekinmeyin. Unutulmaması gerek en önemli şey ilk cümlelerin ne kadar önemli olduğudur. Ürünün üretim süreci hakkında bilgi verin, Aldığı ürünün verdiği parayı hak ettiğinden emin olmasını sağlayın. Ürünün amacı nedir, neden sizi tercih etsin bu soruların cevabını mutlaka verin. İçerikte abartıya ve iddalı çıkışlarda bulunmamaya dikkat edin, dengeyi koruyun. Etiketler zorunlu olmamakla birlikte, trend etiketler müşterinin mağazanızı bulmanızda yardımcı olacaktır.

Ürünün üretim sürecinde hangi malzemelerin kullanıldığını bilmesini sağlayın. Müşterilerin en çok dikkat ettikleri konular arasında kullanılan malzeme olduğu unutulmamalıdır. Bu anlamda, iyi sonuçlar almak ve müşteri tercihlerini yakalayabilmek için kullanılan malzeme tercihleri ile ilgili araştırma yapmaktan çekinmeyin. Sağlıklı bir içerik ve listeleme konusunda profesyonel destek isteyebilirsiniz.

 

ilgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

7. Adım: Etsy Mağazası Ödeme ve Fatura Ayarları

Etsy’nin, Etsy Payments adlı bir sistemi bulunuyor. Mağazanızı bu ödeme altyapısına bağladığınızda, müşteriler için hangi ödeme yöntemi ile ödeme yapacakları konusunda seçeneklere erişmiş olurlar. Ödeme ayrıntıları girildikten sonra, doğrulama için pasaport, kimlik veya sürücü belgesi ile doğrulama yapmalısınız. Bu aşamadan sonra fatura bilgilerinize geçebilirsiniz. Ardından“Save and continue” butonuna basınız. Ödeme hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

ABD’de Banka Hesabı olanlar:

ABD’de banka hesabı olan satıcılar, Plaid tarafından sağlanan bir üçüncü taraf hizmetini kullanarak banka bilgilerini eklerini ekleyebilir.

 1. Banka bilgilerini ekleyinin altında var olan SEÇ butonu ile banka ekle butonuna tıklayın.
 2. Banka hesabınıza ait detayları eklemek için ETSY’nin yönergesini takip edin.
 3. Banka hesabı bilgilerinizi doğrulamak için Plaid’i kullanıyorsanız, Plaid’in Gizlilik Politikası sözleşmesini otomatik olarak kabul etmiş olursunuz.

ABD dışında banka hesabı olan satıcılar

 1. Banka bilgilerinizi ekleyin butonunun altında, banka hesabı bilgilerinizi girebilirsiniz.
 2. Kaydet ve devam butonuna tıklayın.
 3. Kredi kartı veya bankamatik kartı ekle. (Almanya, Avusturya veya Hollanda’da bulunan mağazaların kredi kartı veya banka kartı eklemesine gerek yoktur.)
 4. Satış sonrası ödemelerde bir sorun yaşamamak için Banka bilgilerinizi doğrulayın

Halihazırda bir kredi veya banka kartınız varsa, hesabınıza ön ödemeli bir kart ekleyebilirsiniz. Yeniden yüklenemeyen bir ön ödemeli kart, tek veya birincil ödeme kartınız olamaz, ancak yeniden yüklenemeyen bir ön ödemeli kartla ödemelerinizi her zaman manuel olarak ödeyebilirsiniz.

8. Adım: Etsy mağazası hesap güvenliği 

İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlarınızı yapın, bu mağazanıza istenmeyen misafirlerin girmesini engellemek için en iyi güvenlik seçeneklerinden biri denebilir.

Etsy İki faktörlü kimlik doğrulama ayarları

Etsy satıcıların yeterli güvenlik tedbirlerini talep eder. iki faktörlü kimlik doğrulamanızı ister. Bilinmeyen bir tarayıcıdan veya cihazdan oturum açtığınız zaman hesabınızı açmadana önce iki faktörlü kimlik doğrulama ile size tek kullanımlık kod paylaşır.  Bu kod kullanımı için üç alternatiften birini kullanabilirisiniz

 1. Android veya iOS kullanıcıları, kimlik doğrulama uygulaması kullanılması önerilen yöntemdir.
 2. SMS talebi
 3. Telefon görüşmesi kod talebi

 

Etsy’de Satış Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Mağazanıza gerçek bir ticari faaliyet olarak bakmak, mağazanızın mükemmel bir performans göstermesi buna bağlıdır. İlk ürün listemesinden son listenize kadar, mağazaya verilen emek, iyi bir performans için üzerinizde oluşacak baskının da azalmasına neden olur.

Unutmayın ki, ürün müşterinin karşısına ilk çıktığında, satın alma duygusunu ilk tetikleyen şey görsellerdir. Göreseller mağazanıza zaman ayırdıkça gelişecektir. Bunun dışında satış artırmada aşağıdaki adımları dikkatlice atmanızı öneririz.

1-Etsy mağazası için kargo planı

Hangi kargo planının satışlarınızı artırcağı ve hem müşteriye hemde kârlılığınızı olumsuz etkilemeyeceğini iyi belirlemeniz gerekiyor.

ilgili: Adım Adım Etsy Ücretsiz Kargo Planı Nasıl Yapılır? Etsy Kargo Profil Ayarları Nasıl Düzenlenir?

2-Etsy Pazarlama ve bütçe

Listeniz yeni olduğundan hem satışlarınızı hemde indekslenme için, Etsy reklam bütçesi oluşturmanız ve aşağıdaki reklam yöntemlerini uygulamanız gerekir

3-Etsy ürün görsel boyutu ve ayarları

Etsy’de açılmış milyonlarca mağaza var, dolayısıyla niş bir ürün satıyor olasınız bile yoğun bir rekabet ile karşı karşıya kalacaksınız. Mağazanızın rakiplerinizden sıyrılmasında, logonuz ve markanız belirleyici unsurlardan biri olacaktır. Yaratıcılığınız logo ve marka seçiminde zorlamalısınız. Mağazanızı aşağıdaki piksel değerleri ile oluşturmanızı öneriyoruz.

 • Etsy Mağaza logosu — 500 x 500 piksel
 • Etsy Kapak fotoğrafı — 3360 x 840 piksel
 • Etsy Başlık resmi — 760 x 100 piksel
 • Etsy Profil fotoğrafı — 400 x 400 piksel.

4-Etsy Müşteri hizmetleri

5-Etsy’de SEO optimizasyonu için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz

ilgili: Tüm Detayları ile Etsy SEO nedir? Etsy SEO Ayarları Nasıl Optimize Edilir?

6-Etsy ücret ve komisyonlar hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz

ilgili: En Güncel Etsy Komisyon Oranı ve Etsy Ödemeler Rehberi

Etsy İngiltere’de satış nasıl yapılır?

Artık bir Etsy mağazanız olduğuna göre ingiltere pazarını inceleyebiliriz.

Etsy Satıcı Komisyon Oranları nelerdir?

Mağazanızı açmak ücretsiz olsada, Etsy bazı hizmetler için ücretler alıyor, listelemeler gibi. Listeleme başına 0.20 dolar alıyor. Bu satış yapıp yapmamanızla ilgili değildir.

Bunun dışında;

Satış komisyonu: %6.5
Etsy Payments komisyonu:  %6.5 +VAT

Daha detaylı bilgi için tıklayınız

Mağazanızı Etsy Plus’a yükseltebilirsiniz. Bununla mağazanızda ihtiyaç duyacağınız

 • Daha fazla listeleme ve reklam için kredi
 • Gelişmiş mağaza özelleştirme planları
 • İndirimlere ve daha fazlasına erişim sağlayabilirsiniz

Etsy Plus’ın aylık maliyeti 10 ABD dolar, ödemeyi YTL olarak yapabilirsiniz.

Abonelikler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Etsy İngiltere artılar ve eksiler

Etsy İngiltere’de satış yapmanın artıları ve eksileri

Etsy mağazan ile  İngiltere’de satış yapmayı düşünüyorsanız, arılarını ve eksilerini iyi araştırmanız gerekiyor.

Etsy, çok fazla trafik çeken bir platformdur, 2020’nin ikinci çeyreğinde 60 milyon müşteri trafiğine ulaşmıştır. Bu sadece web sayfanızı açıp oradan satış yapmaktan çok daha yüksek bir potansiyele sahip anlamına geliyor.

Başarılı olmak için verileri iyi analiz etmeniz gerekiyor, şanslısınız çünkü mağazanız açılırken müşteri istatistiklerini içeren bir hizmetle mağazanız açılıyor. Etsy, bir satıcının ihtiyaç duyacağı bütün verileri sizlerle paylaşır. Bu veriler takip edilerek karlılık incelenmelidir. Etsy başarılı olmanız için gerekli olan SEO ve yılın hangi dönemlerinde satış trendleri hakkında sizi bilgilendirir ve ipuçları verir. Markanızın görünürlüğünü artırmak için Etsy Reklamları ve Site Dışı Reklamlarını tercih edebilirsiniz. Site Dışı Reklamlar ile markanıza ait ürünler Google, Facebook, Instagram, Pinterest ve Bing gibi diğer platformlarda reklama açılır.
Seyahatta olsanız bile gelen siparişleri yönetmeyi, listeleri düzenlemeyi ve müşterile anında cevap vermeyi sağlayan bir Etsy uygulaması var.

Etsy’nin en önemli dezavantajı Amazon ve Ebay gibi  her işletmeye hitap etmemesi. Platformu kullanmayla başlarken listeleme ile ilk ödemeyi yaparsınız, satış yapıldığında ise bir de işlem ücreti ödersiniz. Müşteri kredi kartı ile ödeme yaparsa sizden ek ücretler talep edilir. Mağazanızın özelliğine bağlı olarak ayrıca ödemeler çıkabilir. Etsy müşterileri artarken satıcı sayısı da hızla artmaktadır.2019 verilerine göre 5 milyon satıcı olduğu bilinmektedir. Satıcı sayısının artması rekabeti olumsuz etkilemektedir.

Etsy’de satış yaparken ayrıca bir web sitesine ihtiyacım var mı?

 • Etsy’de satış yapıyor olsanız bile, kendi web sitenizin olması son derece önemlidir. Sonuç olarak müşterilerin tamamı ihtiyaçlarını Etsy’den karşılamıyor.
 • Bununla birlikte bir çok gerekçe de sıralayabiliriz.
 • Web siteniz, size ait olan markanın vitrini ve yüzüdür.
 • Siteniz marka konumlandırmanız ve marka bilincinin gelişimi için gerekli ve önemlidir.
 • Potansiyel müşteriler, markanızla ilgili ihtiyaç duyucağınız güveni web sayfasından edinebilirler.
 • Web sayfanız, Etsy mağazanız ile birlikte çalışabilir.

 • Müşteriler ile iletişime geçip web sayfanızda bulunan diğer ürünler hakkında bilgi verebilir, müşterileri web sayfanıza yönlendirerek Etsy komisyonlarınızı minimize edebilirsiniz.
 • Etsy ile, dünyanın  her yerindeki müşterilere hitap edebilirsiniz ancak yerel web sayfalarından alışveriş yapmayı tercih eden müşterilerin olduğunu da unutmamak gerekiyor.
 • Google aramalarının %46’sının yerel web sayfalarının göründüğü unutulmamalıdır.
 • Web siteniz yerel müşterilere ulaşmak için mükemmel bir seçenektir.
 • İnternet alışverişlerindeki ilk deneyimler yüzde 93 oranla bir arama motoru aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu, bir web siteniz yoksa insanların sizi bulması mümkün değildir.

Etsy İngiltere’de En Çok Satan Ürünler Hangileri

 • Zanaat malzemeleri satışı
 • Çıkartmalar
 • Antika ve Takı satışı
 • Kancalar, Tutacaklar ve Boncuklar
 • El yapımı ürün satışları
 • El Yapımı Çıkartma satışları
 • Metal takı satışları
 • Kolye satışları
 • Kağıt ürün satışları
 • Takı satışları
 • Düğün aksesuar satışları
 • Aksesuar satışları
 • Çocuk fiyonk satışları
 • Bantlar
 • İğneler
 • Kol Düğmesi satışları
 • Taçlar
 • Tığ işi satışları
 • Kağıt ve Parti malzemeleri
 • Giyim ve moda ürün satışları
 • Eski Ürünler
 • Ev gereçleri
 • Sanat eserleri ve Koleksiyon satışları

Gibi ürünler, İngiltere’de en çok satılan ürünler arasında yer alıyor