Becommer.com

Amazon’da Kitap Satışı Nasıl Yapılır? Altın Değerinde Tavsiyeler

Amazon’da Kitap Satışı Nasıl Yapılır? Altın Değerinde Tavsiyeler

300 milyondan fazla kayıtlı abonesiyle Amazon pazarı çok büyük bir platform. Bu pazarda en çok satan kategorilerden biri kitaplar, bu da onu üçüncü taraf satıcılar için harika bir seçenek haline getiriyor. Hevesli bir satıcıysanız ve Amazon’da nasıl kitap satacağınızı merak ediyorsanız, bu makale tam size göre. Amazon, aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünü içeren kapsamlı bir ürün kataloğuna sahip. Bu, platformu her türlü online alışveriş yapan kişi için en önemli durak noktası haline getiriyor. Ancak, bu sitenin kurulduğu dönemde sadece kitap sattığını biliyor muydunuz. Pazarını genişletmeye karar vermeden önce, web sitesi eskiden online bir kitapçıydı.

ilgili: Bilmeniz Gereken Amazon İstatistikleri 2022

Neden Amazon’da Kitap Satmalısınız?

Muazzam büyümesine ve genişlemesine rağmen, kitaplar Amazon’un işinin temel bir parçası olmaya devam ediyor. Kitap satışları, Amazon’un yıllık gelirine yalnızca %10’luk bir katkıda bulunuyor. Ancak, bu rakam ABD’deki basılı kitap satışlarının %50’sini oluşturuyor. Öyleyse, platformda en karlı ürünlerden biri olmaları şaşırtıcı değil. Bunları satmak, online para kazanmanın harika bir yolu, bu yüzden Amazon’da kitap satmayı da öğrenmelisiniz. Bu makalede, okuma materyalleri satarak kar elde etmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Ayrıca size satılacak kitapları nasıl bulacağınızı ve bunları satmada nasıl başarılı olacağınızı da öğreteceğiz.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon'da Kitap Satışı
Amazon’Da Kitap Satışı

Amazon’da Ne Tür Kitaplar Satabilirim?

Amazon, iyi durumda oldukları sürece yeni veya kullanılmış kitapların listelenmesine izin verir. Artık hem kullanılmış hem de yeni kitapları temin etmenin birçok yolu var. Mağazanıza başladığınızda hangi türü satacağınıza karar vermek, tercihinize ve bütçenize bağlıdır. Yeni başlıyorsanız ve fazla deneyiminiz yoksa, kullanılmış kitaplar harika bir seçenek olabilir. Kullanılmış kitap satmak minimum başlangıç ​​maliyeti gerektirdiğinden, sermaye için çok açılmak zorunda kalmazsınız. Kullanılmış eşyaları satmak kolaydır çünkü genellikle elde edilmesi kolaydır. Bunun yanı sıra, çoğu insan yenilerini satın almayı tercih ettiğinden, çok fazla rekabetle karşılaşmazsınız. Bununla birlikte, kullanılmış kitaplardaki kar marjlarının oldukça düşük olmasının nedeni de budur.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Öte yandan, büyük bir başlangıç ​​sermayeniz varsa, yeni kitaplar satmayı düşünmelisiniz. Yepyeni ürünler, kullanılmış olanlardan daha fazla talep gördüğünden, daha fazla satış ve daha iyi kar marjları elde edersiniz. Bununla birlikte, özellikle popüler çok satanlar olmak üzere yenilerini edinmek zor olabilir. Yayıncılardan, toptancılardan ve distribütörlerden toplu satın almanız gerekeceğinden, daha büyük bir ön yatırıma ihtiyacınız olacak. Ayrıca, popüler yazarların yeni kitapları yüksek talep gören ürünlerdir. Yayıncı ve Amazon’un kendisiyle rekabet etmeniz gerekir. Rekabet edebilmek için daha düşük bir fiyat veya daha hızlı nakliye teklif etmeniz gerekir.

Amazon'da Kitap Satışı
Amazon’Da Kitap Satışı

Satmak İçin Ürünleri Nereden Temin Ebilirim?

Artık Amazon’da kitap satışının ilk adımlarını bildiğinize göre, bir sonraki adım bir kaynak bulmaktır. Mağazanızda ne tür başlıkları listeleyeceğinize karar verdikten sonra, envanterinizi tedarik etmek listenizin bir sonraki aşaması olmalıdır. Mevcut seçeneklerden bazılarına bir göz atalım. Kullanılmış kitaplar nerede bulunur?

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Evde Atıl Kalmış Kitaplar

Satacak eşyaları bulmanın en kolay yolu sizin evinizdir. İyi durumdaki eski kitaplar için kitaplık, çatı katı, bodrum veya diğer köşe ve çatlaklara bakın. Bu, başlangıç ​​için düşük maliyetli bir yoldur, ancak uzun vadede sürdürülebilir değildir.

Kitap Satışları

Bazı mağazalar genellikle eski envanteri elden çıkarmak için kitap satışları düzenler. Düşük fiyatlarla değerli ürünler almak için harika bir yer. Kütüphaneler ayrıca raf alanını boşaltmak için satış yapar, bu nedenle yerel kütüphanelere dikkat edin.

İkinci El Mağazaları ve İkinci El Kitap Mağazaları

İyi indirimler için alışveriş yapmayı seviyorsanız, ikinci el mağazaları düşük fiyatlı bir kitap bulmak için harika bir yerdir. Mahallenizdeki sahaflar da kullanılmış olanlar için harika bir kaynak olabilir.

Bahçe Düzenleme Araçları Satışları

Taşınmak üzere olan veya evlerini boşaltmak isteyen kişiler genellikle bahçe satışlarında kitap satarlar. Ve nadiren kitapların ne kadar değerli olduğunu kontrol etmeye zahmet ederler. Bu onları iyi fırsatlar bulmak için harika bir yer yapar.

Online Mağazalar

eBay, Facebook Marketplace ve Craigslist gibi web sitelerinde ucuz olanları bulabilirsiniz. Burada, daha sonra kar için satabileceğiniz düşük fiyatlı harika ürünler bulabilirsiniz.

ilgili: İnternetten (Online) Satış Yapmaya Hazır mısınız?

Yeni Kitaplar Nerede bulunur?

Toptancılar

Toptancılar, yayıncılardan düşük fiyatlarla büyük miktarlarda kitap satın alır ve bunları perakendecilere ve satıcılara satar.

Distribütörler

Distribütörler, yayıncılar için kitap satarlar. Distribütörlerden yeni kitaplar temin edebilirsiniz, ancak fiyatları toptancılardan daha yüksektir.

Yayıncılar/Yazarlar

Yeni kitapları doğrudan yayıncıdan veya yazardan satın alabilirsiniz. Ancak, çok büyük miktarlarda satın almanız gerekecek.

Amazon'da Kitap Satışı
Amazon’Da Kitap Satışı

Amazon’da Kitap Satışının Aşamaları

Artık envanterinizi oluşturduğunuza göre, bir sonraki adım satılık kitapları listelemektir. Kaynak bulmayı bitirdikten sonra Amazon’da nasıl kitap satacağınıza ilişkin adımlar şunlardır:

Amazon Satıcı Hesabı Oluşturun

Kitap satabilmeniz için önce bir satıcı hesabına kaydolmanız gerekir. Bireysel Hesap veya Profesyonel hesap için kaydolabilirsiniz. Bireysel satıcı hesabı oluşturmak ücretsizdir ve aylık ücret gerektirmez. Ancak, özellikler söz konusu olduğunda sınırlıdır ve Amazon, satılan her kitap için sizden 0,99 ABD doları tahsil eder. Profesyonel Satıcı hesabı ise aylık 39.99 dolarlık bir abonelik ücretine mal olur. Bu, gönderim yönteminiz olarak Amazon Lojistik’i kullanırsanız maruz kalabileceğiniz diğer satış ücretlerine ektir. Ancak profesyonel bir satıcı hesabına sahip olmanın en güzel yanı eklenen özelliklerdir. Küçük bir başlangıç ​​yapmayı ve ayda 40 birimden fazla satmamayı planlıyorsanız, Bireysel Hesabı seçmelisiniz. İşletmeniz büyüdükçe her zaman bir Profesyonel Hesaba yükseltebilirsiniz. Büyük bir envanteriniz varsa ve daha fazla özellik istiyorsanız, Profesyonel Hesap daha uygun bir seçenektir.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon FBA ve FBM Arasında Seçim Yapın

Siparişleri göndermek için kullanacağınız gönderim yöntemine karar vermelisiniz. Satıcı Tarafından Gönderim yöntemi altında envanteri depolamayı, siparişleri göndermeyi ve müşteri hizmetlerini kendiniz ele almayı seçebilirsiniz. Veya envanterinizi gönderebilir ve Amazon’un sizin için siparişleri toplamasını, paketlemesini ve göndermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Amazon Tarafından Gönderim (FBA) yöntemi kapsamında sizin için müşteri hizmetleri de sağlarlar. Bazı FBA ücretleri ödemeniz gerekecek olsa da, Amazon FBA kullanmanızı öneririz. Amazonun birinci sınıf lojistik ve müşteri hizmetlerinden yararlanırsınız. Ancak, daha yavaş satılan kitaplar satıyorsanız, FBM modelini tercih edebilirsiniz. Siparişleri bağımsız olarak yerine getirirseniz, FBA ücreti ödemeniz gerekmez.

ilgili:A’dan Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

ilgili:Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

Amazon'da Kitap Satışı
Amazon’Da Kitap Satışı

Satılık Kitaplarınızı Listeleyin

Satıcı hesabınızı oluşturduktan sonra, satılık kitapları listelemeye başlayabilirsiniz. Satmak istediğiniz kitap muhtemelen orada zaten listelenmiştir, bu nedenle yeni bir liste oluşturmanız gerekmez. Mevcut bir girişle eşleştirmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır: Seller Central hesabınızı açın, envanter açılır menüsünü tıklayın ve “Ürün Ekle”yi seçin. Arama kutusuna kitabın ISBN’sini girin. Kitabınızın durumunu seçin, ardından ‘Bu Ürünü Sat’ı seçin. Aşağıda doldurmanız gereken alanlar yer almaktadır:

  • SKU: Tercihen hatırlayabileceğiniz bir şey olmak üzere kendi SKU’nuzu oluşturabilirsiniz. Aksi takdirde, Amazon sizin için bir tane oluşturacaktır.
  • Fiyat: Satın Alma Kutusunu (Amazon BuyBox) kazanma şansınızı artırmak için fiyatınızı düşük tutmalısınız.
  • Miktar: Varsayılan miktarı 1 birim olarak ayarlarlar. Bu nedenle, birden fazla kitap kopyası satıyorsanız, toplam sayıyı girin.

ilgili: 2022 Amazon Buybox rehberi: Amazon Buybox nedir, kriterleri nelerdir? Buybox nasıl kazanılır?

  • Durum: Amazon’un yönergelerine göre, kitabınız “Yeni”, “Kullanılmış – Yeni Gibi”, “Kullanılmış – Çok İyi”, “Kullanılmış – İyi” ve “Kullanılmış – Kabul Edilebilir” olabilir. En uygun koşulu seçin.

Her şey tamamlanır tamamlanmaz, ‘Kaydet ve Bitir’i tıklayın. Artık kitabınızı satılık olarak listelediğinize göre, hazırsınız! Artık Amazon’da nasıl kitap satacağınızı biliyorsunuz. Ama daha bitmedi.

Satışları İzleyin ve Fiyatları Ayarlayın

Artık satılık ilk birkaç kitabınızı listelemeyi başardığınıza göre, öylece oturup bekleyemezsiniz. Amazon’da nasıl kitap satılacağını bilmek yeterli değildir. Ayrıca satışlarınızı izlemeli ve fiyatlandırma stratejinizle ilgili bazı ayarlamalar yapmalısınız. Yani hacmi hareket etmeyen kitaplarınızın fiyatlarını düşürmeniz gerekiyor. Fiyatlarınız ne kadar düşük olursa, imrenilen Satın Alma Kutusunu kazanma şansınızın o kadar yüksek olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, kar etmeniz gerektiğini de düşünmelisiniz. Kitabınızı çok düşük fiyatlandırmanız önerilmez. Fiyatınızı, satış yaptığınızda hala kâr ettiğiniz belirli bir noktaya ayarlayın. Çok fazla olmasa da kitabınız iyi sattığı sürece kaybettiğiniz karı telafi edebilirsiniz.

ilgili: Amazon Ürün Listelemede Satışları Artıran 10 İpucu

Amazon'da Kitap Satışı
Amazon’Da Kitap Satışı

Amazon’da Kitap Satışı İçin Bazı İpuçları

Kazanan Ürünleri Bulmak İçin Araştırma Araçlarını Kullanın

Başarılı satıcılar her zaman rekabet avantajı elde etmeye çalışırlar. Amazon’un veritabanına girebilen güçlü bir üçüncü taraf araca erişim, oyunun kurallarını değiştirebilir. Profesyonel araştırma yazılımı araçlarının kullanışlı olabileceği yer burasıdır. Aylık gelir ve puanların yanı sıra ilgilendiğiniz bir konu veya anahtar kelime hakkında bilgi bulmanıza yardımcı olur.

ilgili: Amazon Ürün Analizi İçin Helium 10 ile Jungle Scout Kullanmak Yeterli mi?

Kitapları Tarayarak Yeniden Satış Fiyatlarını Kontrol EdinAmazon'da Kitap Satışı

Amazon’da kitap satmayı bilmek yeterli değildir. Ayrıca karlı olup olmadıklarını nasıl göreceğinizi de bilmeniz gerekir. Belirli bir kitabın yeniden satış fiyatını, ondan kâr edip edemeyeceğinizi görmek için kolayca taramak ister misiniz? Amazon Satıcı Uygulamasını indirin ve barkodunu veya ISBN’sini tarayın. Bunu yapmak size kitabın AMZ’de yaptığı satış sayısını verecektir. Bir kitabın yeniden satılmaya değer olup olmadığını kontrol etmenin basit ama etkili bir yolu.

Eğitim ve Öğretim Materyalleri Satmak

Çoğu Amazon satıcısı, web sitesinde en çok satan kitaplardan bazılarının eğitim ve öğretim materyalleri olduğu konusunda hemfikirdir. Öğrencilerin çalışmaları için onlara ihtiyacı var ve ebeveynler büyük olasılıkla çocukları için satın alacak. Satış yapmakta zorlanıyorsanız, eğitim ve öğretim materyalleri satmayı deneyin.

Amazon’da En Çok Satanlar

En Çok Satanlar sıralaması, bir ürün seçerken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. BSR ne kadar düşükse, satışlar o kadar yüksek olur. Ancak, çok düşük bir BSR, çok yüksek rekabet anlamına gelir. Öte yandan, yüksek bir BSR, zayıf satışlar anlamına gelir. Yani ortada bir BSR seçmelisiniz: ne çok yüksek ne çok düşük. Yani talep iyi ve rekabet sert değil.

ilgili:Amazon’da ne satılır, Amazon’da en çok satılan ürünler 2022

Sss

Sıkça Sorulan Sorular

Satmak İçin Karlı Kitaplar Nasıl Keşfedilir?

Kitaplar karlı bir ürün kategorisidir, ancak tüm kitaplar karlı değildir. Bu nedenle herhangi bir kitabı satmadan önce, karlılığını belirlemek için bir ürün araştırma aracı kullanmanız gerekir. İyi kitaplar yüksek talep, oldukça düşük rekabet ve yüksek kâr potansiyeline sahiptir. İyi kitaplar bulmak için Amazon’un veritabanını derinlemesine incelemenize yardımcı olabilecek bir araca erişmeniz gerekir. Geçmiş satış trendlerini ve önceki en çok satanları görerek hangi kitapları alacağınız konusunda veriye dayalı bir karar verebilirsiniz.

Amazon Kitaplarına Nasıl Erişirim?

Kindle Cloud Reader’ı açmak için read.amazon.com adresine gidin. Amazon hesabınızla oturum açmanız gerekebilir. Kindle Kitaplığınız ana sayfada görüntülenir. Okumaya başlamak için bir kitap seçin.

Amazon’da Kitap Satmak Bedava mı?

Evet, Amazon’da ücretsiz olarak kitap satabilirsiniz. Bireysel Satıcı hesabı açarsanız aylık ücret yoktur. Yine de satılan ürün başına 0,99 ABD doları + diğer satış ücretleri (yeni sekmede açılır) (kapanış ücreti, yönlendirme ücreti vb.) ödemeniz gerekir.