Becommer.com

Sermayesiz İş Kurmanın 6 Cazip Yolu!

Sermayesiz iş kurmak bir çoğumuzun hayali olabilir ama işe nereden başlayacağını bilmek herkesin harcı değil. Bir işe başlarken, iyi bir fikir bulmak işin yarısıyken diğer yarısı ise işin finansman kısmı. O zaman bakalım sermaye olmadan neler yapılabiliyor.

Sermaye olmadan yapılabilecek pek çok iş modeli var. Ancak bu tür iş modellerinin temelinde ise ihtiyaç duyulan en önemli unsurlar sabır, çalışma ve yaratıcılık. Yazımızda size elinizde para olmadan ne tür işlere başlayabileceğinizden ve sonrasında ne gibi adımlar atmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

 Sermayesiz İş Kurma Fikirleri 2022

 Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

1. Sermayesiz iş kurmak için araştırın

Bir iş kurmanın ilk aşaması bir fikir geliştirmektir. Bunun ne olabileceğinden emin değilseniz, işte parasız başlayabileceğiniz altı yaratıcı iş fikri.

Hizmetlerinizi satmak

Parasız bir iş kurmanın en kolay yolu, hizmetlerinizi satmaktır. Belirli bir alanda uzmanlaşmamış olsanız bile, bir konuda ortalama bir kişiden daha iyi olmak, onlara yardımcı olacak bir işe başlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden, çoğu insandan daha iyi yapmayı bildiğiniz şeyleri belirleyerek başlayın. Aşağıda ki örnekler size yol gösterecektir

 • Serbest yazarlık
 • Sanal asistan
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Tamirci hizmetleri

“Henüz sermayeniz olmadığı için deneyiminiz, bilginiz, becerileriniz ve kaynaklarınız gibi sahip olduğunuz şeylerle başlayın. Bunlar, elinizde hiç para yokken sahip olacağınız en iyi yatırımlardır.” —Kei Nishida, Japon Yeşil Çay Şirketi’nin sahibi.

Özellikle güçlü becerilere sahip değilseniz, bir hizmet işini düşünebilirsiniz. Zaman günümüz insanları için çok değerli, bu nedenle Meşgul insanlar, yapmak istemedikleri veya vakit bulamadıkları işleri başka birinin yapması için genellikle ücret öderler. Bu, aşağıdaki gibi işleri içerir:

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

Sıfırdan İş Kurma Fikirleri

 • Temizlik
 • Evcil hayvan bakıcılığı
 • Çocuk bakıcılığı
 • Köpek gezdirme
 • Araba yıkama
 • Ev tadilatı
 • Boyama
 • Online ders verme
 • Kuryecilik
 • Youtuberlık
 • Tercüme işleri
 • Editörlük
 • Taksicilik
 • Seslendirme
 • Blog yazarlığı

Pek çok girişimci, bu küçük iş fikirlerini, asgari ücret kazanacaklarından korktukları için yapmak istemiyor. Ancak hizmet tabanlı işler kazançlı olabilir. Bazı serbest yazarlar, işlerini başlattıktan sonraki iki yıl içinde yüksek kazançlar sağlar hale geliyorlar.

Amazon Ebay Etsy veya Shopify Dropshipping Yapın

ilgili: Tüm Detayları ile Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

ilgili: En Güncel Etsy Dropshipping Rehberi 2022

ilgili: eBay Dropshipping nasıl yapılır 2022 Rehberi

ilgili:2022 Shopify Dropshipping Rehberi: Kazanca Giden Yol Haritası

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com
Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

Dropshipping, parasız, sermayesiz iş kurmak isteyen girişimciler için popüler bir iş modelidir. Basitçe bir çevrimiçi mağaza oluşturun ve  AliExpress gibi bir stoksuz satış tedarikçisi seçin. Bir sipariş verildiğinde, e-ticaret platformunuz sipariş bilgilerini tedarikçinize iletecektir. Siparişi almak, paketlemek ve müşterinize göndermek onların işidir.

“Bir yüksek lisans öğrencisi olarak, harcanabilir çok fazla gelirim yoktu, bu yüzden nasıl dropshipping yapacağımı öğrenmeye karar verdim. Wish’te stoksuz satış yapmaya karar verdim. —Zaid Shahatit, Fighthaus’un kurucusu

Dropshipping’in en iyi yanı, küçük bir bütçeyle başlayabilmenizdir. Envanteri satılmadan önce satın almak ve bu malları pahalı bir depoda depolamak yerine, satıcılar yalnızca sattığınızda envanter için sizden ücret alacaktır. Shopify’ın Başlangıç ​​planıyla ayda 5 ABD dolarına başlayabilirsiniz.

ilgili: Adım adım Etsy’de mağaza açmak ve Etsy İngiltere pazarı-2022 Rehberi

ilgili: Becommer Etsy Satıcı Hesabı Açma Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Satıcı Hesabı Açma Hizmetleri

Etsy’de Talep üzerine baskılı ürünler satın

Kişiselleştirilmiş ürünler için küresel pazarın 38 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Envantere yatırım yapmak için önceden nakit paranız olmasa bile, talep üzerine baskı işiyle bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com
Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

Talep üzerine baskı, ürünlerin (bez çantalar, tişörtler veya şapkalar gibi) özel etiketlenmesi ve sipariş bazında satılması sürecidir. Printful gibi tedarikçiler, tasarımlarınızı envantere yazdırır, müşteriye gönderir ve müşterinizden parayı aldıktan sonra hizmetleri için sizden ücret alır.

ilgili : Etsy en çok satılan ürünler 2022

“Talep üzerine baskı hizmetiyle başladık ve ilk operasyonel yatırımı 0$’a getirdik. Esasen, fikri doğrulamak için kururlmuş bir web sitesiydik aslında.” —Katheriin Liibert, #muhoov’un kurucu ortağı

Stoksuz satış gibi, bu tür bir işe başlamakla ilgili minimum maliyetler vardır, çünkü yalnızca bir müşteri sipariş ettiğinde envanter için ödeme yaparsınız. Ayrıca isteğe bağlı baskı modelini kullanmanın hiçbir depolama maliyeti yoktur, bu da 0$ ile bir iş kurmak istiyorsanız bu modeli değerli bir seçenek haline getirir.

Etsy’de el işi ürünler satmak

Küçük bir işletmeye başlamak için daha uygulamalı bir yaklaşımı mı tercih ediyorsunuz? Etsy gibi çevrimiçi mağazanız veya pazaryerleriniz aracılığıyla el yapımı ürünler satarak hobinizi bir yan kazanç kaynağı haline getirebilirsiniz. Bu tür işlere örnek şunları sayabiliriz:

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com
Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

 • Sanat eseri
 • El sanatları
 • Takı
 • Cilt bakımı
 • Ağaç işleme projeler

“Bir garajda başladık, web sitelerinden toz satın aldık ve alabildiğimiz her yerden karıştırma kavanozları aldık. İlk numunemiz, Ziploc torbalarda ve bir huni içinde tozla elden teslim edildi.” —Carl Starkey, AWSM Sauce’un kurucusu

Katrina Bell, parasız bir işe başlarken bu yaklaşımı benimseyen bir girişimci. Şimdi The Copper Bell’in sahibi olan Katrina, ” herhangi bir devlet gözetimi ve düzenlemesi gerektirmediği ve daha büyük partiler halinde kolayca üretilebildiği” için mum satmayı seçti.

Başlangıçta eğlenceli bir yan uğraş olarak başlayan şey, pandeminin başlangıcında işten çıkarıldıktan sonra sonunda Katrina’nın tam zamanlı işine dönüştü. “Bundan hemen sonra Shopify ile işimi gerçekten internete taşımaya karar verdim ve birkaç aylık tam zamanlı çalışmanın ardından büyük bir büyümenin keyfini çıkardım” diyor. “Satışlar 2020 sonbaharında gerçekten başladı ve şimdi işi sadece evimden ziyade ticari bir üretim alanından yönetiyorum.”

İlgili: Adım Adım e-Ticaret Rehberi 2022

Bonus: Yeni başladığınızda ekstra para kazanmak için el yapımı ürünlerinizi bir abonelik seçeneğine bağlayın. Tekrarlanan siparişlerden elde edeceğiniz tutarlı gelir, yeni envanter üretimine yeniden yatırılabilir ve size dış finansman olmadan başlangıç ​​sermayesi verir.

“Kârımızın çoğunu envantere ve reklama yeniden yatırdık. Dış yatırımlara bel bağlamak zorunda kalmamak için sağlıklı bir hızla büyümeye çalışıyoruz.” —Francois Mathieu, Hojicha Co.’nun kurucu ortağı.

Dijital ürünler satmak

Dijital ürünler, yalnızca bir internet bağlantısıyla oluşturabileceğiniz ve satabileceğiniz ürünlerdir, bu da onları parasız bir çevrimiçi iş kurmanın mükemmel bir yolu haline getirir.

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com
Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

Ortalama bir insandan daha fazla bilgi sahibi olduğunuz bir alanı belirleyerek başlayın. Ardından, alandaki insanların hangi sorunlarla mücadele ettiğini görmek için biraz çevrimiçi araştırma yapın. Çözümünüzü aşağıdaki gibi dijital bir ürüne uygulayın:

Sermayesiz İs Fikirleri

 • e-kitaplar
 • Çevrimiçi kurslar
 • Çalışma sayfaları veya şablonlar

Dijital ürünlerin güzelliği, ölçeklenebilir olmalarıdır. Bunları bir kez oluşturun ve Digital Downloads uygulamasını kullanarak Shopify’da birden çok kez satın. Pek çok girişimcinin dijital ürünleri pasif gelir elde etmenin bir yolu olarak kullanması bu yüzden hiç şaşırtıcı bir olay olmasa gerek.

Sosyal medya fenomeni olun

İnfluencer” kelimesi son on yılda kendini gösteren bir gerçek. Her zamankinden daha fazla insan sosyal medya aracılığıyla para kazanıyor. Tek gereken sabır, sosyal medya bilgisi ve paylaşılacak ilginç içerikler – ücretsiz olarak yapılabilecek üç şey.

 

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

Sosyal medya varlığınızı Instagram veya TikTok gibi popüler bir platformda oluşturarak başlayın. Ancak hemen satışa girmeyin. Takipçiler, söylediklerinizi bildiklerinde, beğendiklerinde ve güvendiklerinde para kazanabilirsiniz

Bu durum, daha sonra para kazanmak için aşağıdaki fırsatlara yol açar:

İnfluencer pazarlama: Favori markalarınızın ürünlerini tanıtın ve takipçileriniz satın aldığında yüzde komisyon kazanın.

ilgili: Satış Artırmak İçin Amazon Influencerlarından Nasıl Faydalanılır?

Bloglama: Blogunuz aracılığıyla reklam alanı satın, sponsorlu içerik yayınlayın ve dijital ürünleri tanıtın.

Mal satmak : Ürüne marka adınızı, logonuzu veya sloganınızı ekleyin. Sadık takipçiler onu giymek için para ödeyecek.

Girişimciler, ürün bazlı bir iş için nakit toplamak amacıyla bu yolu kullanıyorlar. Örneğin YouTuber Emma Chamberlain, 2017’de YouTube’da video yayınlamaya başladı. Sadece iki yıl sonra hedef kitlesinden yararlanmak için ilk doğrudan tüketiciye yönelik işi olan Chamberlain Coffee’yi kurdu.

2. Bir iş planı yazın

Bir iş planı, işinizi nasıl büyüteceğinizin planıdır. İçeriğiniz, seçtiğiniz düşük maliyetli iş modeline bağlı olacaktır. Ancak genel olarak şunları içerir:

Şirket tanımı. İş modeli ve yasal yapı dahil olmak üzere, başlamak üzere olduğunuz şirkete genel bir bakış.

Pazar araştırması. Hedef pazarınızın paylaştığı demografik bilgileri ekleyin. Örneğin, doğrudan tüketiciye mi yoksa toptancılar aracılığıyla mı satış yapacaksınız? Bu plan rakiplerle nasıl karşılaştırılır?

Ürünler ve hizmet. Bunlardan birini satarak para kazanacaksınız. Ürün veya hizmetin ne olduğunu ve insanların onu neden satın alacağını açıklayın.

Pazarlama stratejisi. Sosyal medya, reklamcılık veya e-posta pazarlaması yoluyla hedef pazarınıza ulaşmak için işinizi nasıl tanıtacağınızı açıklayın.

Lojistik ve operasyon planı. Ürününüzü veya hizmetinizi ödeme yapan müşterilerinizin eline nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz?.

Finansal plan. Nasıl para kazanmayı (ve harcamayı) planladığınızı detaylandırın. Finansal ihtiyaçlarınızı, maliyet ve giderlerinizi, bilançonuzu ve nakit akışı tahminlerinizi ekleyin.

3. Bir işletme adı seçin

Bir iş kurmanın bir sonraki aşaması bir isim seçmektir. Bunun akılda kalıcı, tanınabilir ve en önemlisi henüz alınmamış olması gerekir. Sıkışırsanız ilham almak için bu ücretsiz işletme adı oluşturucuyu kullanın.

Unutmayın: Seçtiğiniz isim, işletmenin ömrü boyunca size hizmet edecektir. Yolda baş ağrılarından kaçınmak için sevdiğiniz kişi olduğundan ve sizinle birlikte ölçeklenmeyi görebildiğinden emin olun.

Kendinizinkini bulduktan sonra, işletme adıyla eşleşen çevrimiçi varlıkları güvenceye alın, örneğin:

BRAND.com gibi alan adı

facebook.com/BRAND gibi sosyal medya tanıtıcıları

4. Bir web sitesi başlatın

Sıfırdan iş kurma süreci bu noktaya kadar serbestti. 0 $ yolunda devam etmek mümkün olsa da yapabileceğiniz en akıllı yatırım bir çevrimiçi mağazaya yatırım yapmaktır. Web siteniz, yeni işletmenizin sanal evidir; potansiyel müşterileri sattığınız ürünler veya hizmetler hakkında eğitmek için kullanabilirsiniz.

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com-11.Png
Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com-11.Png

Nakit sıkıntısı çekiyorsanız, Shopify Starter planları 14 günlük ücretsiz deneme süresiyle ayda yalnızca 5 ABD dolarıdır; kredi kartı gerekmez. Bu, ilk satışınızı yapmanıza yardımcı olacak şık ve profesyonel bir web sitesi için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

5. Ön siparişlerle fikirleri doğrulayın

Sıfırdan bir işe başlamak deneme yanılmadır. Bazı fikirler hit olacak; diğerleri ilk düşündüğünüz kadar popüler olmayacak. Fikirlerinizi ön siparişlerle test ederek riski azaltın.

Ön sipariş, henüz üretmediğiniz ürünler için para alarak çalışır. Üretime yatırım yapmanız için peşin nakit sağlar, heyecan yaratır ve bir ayrıcalık duygusu yaratır. İnsanlar, kalabalıktan önce yeni bir şey deneme fırsatını değerlendirirler.

ilgili: Tüm Detayları ile Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

Remi Martins, bu yaklaşımı benimseyen bir girişimcidir. Tam zamanlı bir işte çalışırken Doğal Kız Perukları fikrini düşündükten sonra Remi, satmak istediği ürün türlerini sergilemek için bir Instagram sayfası oluşturmaya karar verdi: “İnsanların ürünle ilgilendiğine dair geri bildirimleri bu şekilde aldım ve orası doğal saç sevenler için özel olarak yapılmış peruklar için bir pazardı.”

Remi ön sipariş yolunu seçti ve ürünü “birisi ürünü sipariş ederse ödeme alma vaadiyle yapmayı kabul eden” bir kuaförle birlikte yarattı. Bunu bir iPhone fotoğraf çekimi izledi ve Remi bu görüntüleri yeni Instagram hesabına gönderdi.

“İlk satış geldi, ardından ikincisi. Müşterilerin sipariş vermesine ve paralarıyla ürünü yaratmasına bağlı olarak, işin ilk 60 gününde 50 ürünü böyle sattık” diyor Remi. “Sonunda envanter satın almak ve pazarlamaya yatırım yapmak için işletmeye 1.000 dolar yatırdım.”

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com
Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

6. Büyümek için kaynak finansmanı

Bir iş kurmak için paranız yoksa, büyük olasılıkla önemli bir zaman/enerji yatırımına veya bir destek ağından gelen rehberliğe ihtiyacınız olacaktır. Ve sınırlı kaynaklarla lansman yapabilseniz bile, ölçeklendirmek istiyorsanız finansmana ihtiyaç duyacağınız bir dönüm noktası gelecek.

“Ürünlerden o kadar emindik ki, son sekiz ila 10 yılda perakende danışmanlık işimizden biriktirdiğimiz parayı bir araya getirmeye karar verdik. İşin profesyonel alanına girmemiz gerektiğine karar verdik ve o zamandan beri geriye bakmadık. Bu para, ilk tur ürünleri ve sosyal medya pazarlamasını geliştirmek ve üretmek için kullanıldı.” —Bindu Sharma, Vya Naturals’ın kurucusu

Araştırmalar, küçük işletmelerin %29’unun nakitleri bittiği için başarısız olduğunu gösteriyor. Bazı girişimciler hayatta kalmak ve gelişmek için başlangıç ​​sermayesi ararlar; envantere, pazarlamaya veya ilk çalışanlarını işe almak için kullanabilecekleri ekstra paraya.

Sermayesiz-Is-Kurmak-Becommer.com

Yeni ticari girişiminizi finanse etme seçenekleri arasında şunlar olabilir:

Kitle fonlaması. Para toplamaya yönelik bu yaklaşım, çok sayıda insandan az miktarda nakit alır. Sıradan insanlardan Kickstarter, Crowdfunder ve SeedInvest gibi platformlar aracılığıyla yeni işletmelere yatırım yapmalarını isteyin. Sözde “destekçiler”, yatırımları karşılığında ön siparişlere veya hisse senedine erişim gibi avantajlar elde eder.

Arkadaşlar ve aile kredileri. Yeni iş fikrinizi destekleyebilecek kişisel bir destek ağınız var mı? Onlardan girişiminize nakit yatırmalarını isteyin. Çoğu, daha büyük bir getiri (faizli) veya küçük bir öz sermaye hissesi karşılığında katkıda bulunacaktır.

Küçük işletme kredileri. Bordro, envanter finansmanı veya pazarlamaya gitmek için Shopify Capital gibi bir borç verenden daha büyük miktarlarda para alın. Kredilerin yalnızca başarıyı görmeye başladığınızda bir seçenek haline geldiğini unutmayın. Kabul edilmeden önce muhtemelen gelir belgesine (krediyi geri ödeyebileceğinize dair kanıt) ihtiyacınız olacak.

Sermaye yatırımcıları. Bunlar melek yatırımcılar veya risk sermayedarları şeklinde gelir. Her ikisi de küçük işletmeler için bir öz sermaye hissesi karşılığında nakit sağlar. (Shark Tank tarzı anlaşmaları düşünün.)

Küçük işletme hibeleri. Bunlar, küçük işletmelere verilen tek seferlik toplu paralardır. Geri ödemesi yoktur ancak herhangi bir para almadan önce karşılamanız gereken katı kriterler var. Bazıları hibenin nasıl harcanabileceğini de sınırlar.

“Kız kardeşim ve ben Shopify e-ticaret markamız everlur’u 2019’da Chase Bank’tan %0 APR işletme kredi kartı alarak başlattık. 12.000$ kredi limiti vardı. Bu tutarı LLC oluşturma, alan kaydı ve web sitesi barındırma, Shopify temamız, yinelenen ücretler, logo tasarımı, paketleme, hammadde, üretim ve pazarlama başlangıç ​​maliyetlerimizi ödemek için kullandık. Kredi kartı borcumuzu ilk yıl içinde yavaş yavaş ödedik.” —Shokouh Hatch, everlur’un kurucu ortağı

Alicia Ho, fotoğrafçılık işine, Precious Ones Photography’ye 0 $ ile ilk başladığında, “bana hediye edilen başlangıç ​​seviyesindeki bir DSLR fotoğraf makinesiyle kendi çocuklarımın fotoğrafını çekme konusunda çok büyük bir hevesim vardı. Bu hevesimin arkadaşlarım ve ailem bir işe dönüşebileceğini fark etti ve ben müşteri almaya ve az miktarda para kazanmaya başladım.”

Alicia, “işimi bir sonraki seviyeye taşımanın zamanının geldiğini bildiği” bir noktaya geldi. Böylece, genç girişimciler için kredi ve burslar sunan yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş buldu.

İş kurmak için paraya ihtiyacınız yok

Birçok girişimci, çoğu zaman dış finansman olmadan ve günlük bir işin yanında, sıfırdan çılgınca başarılı işler yarattı. Harika bir fikir, bağlılık ve girişimci bir ruh sizi düşündüğünüzden daha fazla seviyelere götürecek.

Parasız başlamak için en kolay iş nedir?

Stok ücretini yalnızca müşteri satın aldığında ödediğiniz için stoksuz satış, parasız bir iş kurmanın en kolay yollarından biridir. Depolama ücreti veya aşırı ürün üretim maliyeti yoktur. Shopify Starter ile aylık 5 dolardan başlayın.

Bir iş kurmanın maliyeti nedir?

Ortalama bir küçük işletme sahibi ilk yılda 40.000 dolar harcıyor. Bununla birlikte, stoksuz satış, talep üzerine baskı ve dijital ürün satışı gibi iş modellerini kullanarak parasız bir iş kurmak mümkündür.

Parasız başlamanın en kolay yolu nedir?

Stok ücretini yalnızca müşteri satın aldığında ödediğiniz için stoksuz satış, parasız bir iş kurmanın en kolay yollarından biridir. Depolama ücreti veya aşırı ürün üretim maliyeti yoktur. Shopify Starter ile aylık 5 dolardan başlayın.

Sermaye olmadan hangi işe başlayabilirim?

Talep üzerine baskı, sermaye olmadan başlayabileceğiniz bir iş modelidir. Ücretsiz çevrimiçi grafik tasarım yazılımını kullanarak özel bir tasarım oluşturun ve bunu ticari ürünlere eklemek için Printful gibi bir hizmet kullanın. Yalnızca bir müşteri ürünü sipariş ettiğinde üretim maliyetlerini ödeyeceksiniza

Parasız Bir İşe Nasıl Başlanır

1-Ücretsiz bir iş fikri bulun.
2-Bir iş planı yazın.
3-Bir mağaza adı seçin.
4-Bir web sitesi kurun.
5-İş fikrinizi ön siparişlerle doğrulayın.
6-Büyümek için kaynak finansmanı sağlayın.

Paranız Olmadan Başlayabileceğiniz İş Fikri

1-SEO danışmanlığı
2-Küçük işletme danışmanı. …
3-Sosyal medya danışmanı. …
4-Niş pazar e-ticaret perakendecisi. …
5-Web tasarımcısı veya web geliştiricisi. …
6-Blogger. …
7-Sanal asistan. …