Becommer.com

Amazon İngiltere’de Satış Yapmak İçin Doğru Başlangıç Rehberi 2023

Amazon İngiltere’de satış yapmak

Yerleşik bir Amazon satıcısıysanız, Amazon İngiltere’de satış yapmayı düşünmüş olabilirsiniz, ancak buna gerçekten değip değmediğini merak ediyorsunuz. Bu makalede, İngiltere pazarının Amazon FBA işinizi büyütmek için iyi bir adım olup olmadığını anlamanız için en son trendlerden bazılarını konuşacağız. İngiltere’de mağaza açmanın artılarını ve eksilerini tartışacağız. Uluslararası alanda büyümek ilk başta göz korkutucu görünebilir, ancak öyle olması gerekmiyor. Amazon gerçekten küresel bir pazar haline geliyor ve bu durum satıcıların yeni ve büyüyen pazarlardan yararlanarak dünya çapında genişlemesini her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor.

ilgili: Amazon Bireysel ve Profesyonel Hesap: Hangisi Size Uygun? İki Hesap Arasında ki Fark?

Amazon İngiltere, satış hacmine göre üçüncü en büyük Amazon pazarıdır ve 67 milyonluk güçlü İngiltere nüfusuna hizmet vermektedir. Bu, ABD nüfusunun yalnızca %20’si kadar olsa da, Birleşik Krallık’taki insanlar online alışverişe olan iştahlarıyla tanınırlar. Ve Avrupa’ya yeniden erişim kolaylığı ile önemli bir büyüme için açık bir fırsat sunuyor. Bir çok konuda olduğu gibi, artıları da var, aynı zamanda bazı eksileri de var. Şimdi Birleşik Krallık ve Avrupa pazarlarına açılmanın online işiniz için doğru adım olup olmadığını anlamak için her birine ayrıntılı olarak göz atalım.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

 

Neden Amazon İngiltere?

“Amazon İngiltere’de satış yapmanın en iyi yanı nedir?” diye soracak olursanız; Sadece İngiltere pazarına erişiminiz yok. Sadece bir sekmeyi tıklayarak, aşağıdakiler dahil olmak üzere Avrupa merkezli beş pazaryerinin tümüne aynı anda ürün satabilirsiniz:

 • Amazon İspanya (Amazon.ES)
 • Amazon Almanya (Amazon.DE)
 • Amazon İtalya (Amazon.IT)
 • Amazon Fransa (Amazon.FR)
 • Amazon Hollanda (Amazon.NL)

Bu pazaryerlerinde satış yapmak, fazladan iş yapmadan görünürlüğünüzü artırmak için ek bir avantaj sağlar. Şimdi satış süreci ve bilmeniz gereken politikalar hakkında daha fazla bilgi edelim. Yazımızın ana başlıkları şöyle:

 • Amazon İngiltere’de nasıl satış yapılır?
 • Amazon İngiltere’de satış yapmanın maliyeti nedir?
 • Amazon İngiltere’de neden satmaya değer?
 • Ödeme gönderme ve alma
 • Amazon İngiltere – Gönderim yöntemi
 • Amazon FBA – Yararlı mı?
 • Amazon FBA ile birleştirme nasıl çalışır?
 • Amazon İngiltere’ye başlamak için kontrol listeniz

ilgili: Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

ilgili: Becommer Amazon İngiltere Giriş Paketi

Amazon İngiltere’de satış yapmanın artıları

Çoğu online satıcı, ürünlerini kendi iç pazarlarında satmaya başlar. Ancak Birleşik Krallık dışındaki milyonlarca girişimci için burası potansiyel bir pazar yeri olarak görülmeyi hak ediyor. İşte Amazon hesabınızı İngiltere’ye genişletmenin bazı avantajları.

Hızlı büyüyen bir pazar

Amazon İngiltere platformundaki satışlar, 2020’de 26,4 milyar dolar ve 2019’da 17,5 milyar dolardan 2021’de 31,9 milyar dolara (23.6 milyar sterlin) yükseldi. Pandeminin bazı istatistiksel etkilerini azaltmak için 2 yıllık büyüme dikkate alındığında, Birleşik Krallık, önceki 2 yıllık dönemdeki %55 büyümeden (11,3 milyar dolardan 17,5 milyar dolara) 2019’dan 2021’e kadar %82 büyüdü. Birkaç yıllık yaklaşık %10’luk büyümeden sonra gelen bu, göz kamaştıran bir büyümeyi temsil ediyor ve hızla büyüyen İngiltere pazarının açık bir potansiyelini sergiliyor.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon İngiltere

Amazon İngiltere

Amazon İngiltere başlamak için doğru pazar mı?

Son yıllarda Amazon, inceleme sisteminde bir dizi değişiklik yaptı. Uluslararası genişlemeyle ilgili iyi haber, bu değişikliklerden birinin küresel bir derecelendirme sistemine geçiş olmasıdır.Daha önce farklı bir Avrupa pazarında piyasaya çıkan Amazon satıcıları sıfırdan başlarken, şimdi bunları yanınıza alabilirsiniz. Liste kaydınızı, Birleşik Krallık’taki lansmanınızda ABD’deki ürün incelemelerinin gösterileceği aynı ürün tanımlayıcısı (UPC, EAN vb.) ile oluşturduğunuz sürece. Bu, ürünleri Birleşik Krallık’ta ve diğer pazarlarda piyasaya sürmeyi çok daha az zorlayıcı hale getirir ve Amazon işinizin büyümesini hızlandırır.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon İngiltere ile Avrupa erişim imkanları

Brexit şartları sonunda kesinleştiğinde ve Birleşik Krallık AB’den ayrıldığında, birçok profesyonel satıcı bunun işlerini nasıl etkileyeceğinden tam olarak emin değildi. Amazon, ürünleri artık İngiltere’de depolayamayacağınız ve diğer Avrupa pazarlarına kolayca erişemeyeceğiniz anlamına gelen Avrupa Lojistik Ağı’nı (EFN) kaldırdı. Bununla birlikte, 2022’nin başlarında Amazon bu kararda bir u dönüşü yaptı ve EFN programını pek çok İngiliz satıcısını memnun edecek şekilde yeniden tanıttı. Bu, İngiltere’de yeniden envanter depolamayı ve Amazon’un aynı envanteri Avrupa üzerinden müşterilere göndermesini mümkün kıldı. Bu seçenek için Amazon FBA ücretleri, İngiltere’de lansman yapabileceğiniz ve aynı anda ürününüzü farklı ülkelerde test edebileceğiniz anlamına gelir. Bu, ABD’ye benzer büyüklükte birleşik bir pazar açar.

Döviz kazançları

Bu, denizaşırı satışların daha değişken ve öngörülemeyen trendlerinden biri olsa da, bazen yurtdışında satış yaparken para birimine dayalı faydalar olabilir. İngiliz sterlini ABD doları karşısında iyi performans göstermeye devam ediyor ve birçok satıcı, bu döviz tuhaflığı sayesinde bazı ekstra maliyetlere rağmen İngiltere’de benzer veya daha iyi bir marj elde edebildiklerini görüyor.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon İngiltere'de Satış Yapmak Becommer
Amazon İngiltere

Amazon İngiltere’de nasıl satış yapılır?

Amazon İngiltere’de satış yapmak istiyorsanız iki satış planı arasından seçim yapabilirsiniz:

Bireysel Amazon Hesabı ve Profesyonel Amazon Hesabı. Bireysel planda ayda 35 veya daha az ürün satabilirsiniz. Sattığınız her ürün için bir tamamlama ve yönlendirme ücreti ödemeniz gerekecektir. Profesyonel satıcılar ise daha yüksek hacimlerde satış yapabilirler. Birden fazla ürün satabilirler ve toplu listeleme araçlarına erişebilirler.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon İngiltere’de Satış yapmak için gerekli belgeler

Satıcı hesabı açmak için gerekli evraklar

Amazon İngiltere’de satışa başlamak için var ise müşteri hesabınızı kullanabilir veya yeni bir email adresi ile yeni satıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Kaydolmadan önce, aşağıda belirtilen dökümanları hazırlamanız gerekir.

 • Yeni bir e-posta adresi (Daha önce Amazon hesap açılışında kullanılmamalı veya Amazon müşteri hesabı
 • Kredi kartı (Uluslararası kredi kartları da kabul edilir)
 • Pasaport veya ulusal kimlik (Kimlik doğrulaması için)
 • Şirket kayıt detayları (mümkünse vergi numarası ile birlikte)
 • Telefon numarası
 • Amazon’un kazançları size aktaracağı bir banka hesabı

Amazon İngiltere’de satıcı hesabı açtıktan sonara ilk yapılması gereken şey ürün listelemek.

Ürünlerinizi ekleme

Amazon İngiltere’de satış yapmak elbette Ürüne, kategoriye ve markaya bağlıdır. Amazon’da bazı kategoriler tüm satıcalara açık olabilirken bazı kategorilerde Profesyonel hesap sahiplerini kabul eder. Bazı ürünlerin satışında Amazonun onayı gerekir.

Bazı ürünlerde telif hakkı, marka veya patent ile korunduğundan yetkili satıcı belgelerine ihtiyacınız olacak. Satış yetki belgesini karılayamayan satıcının listesi kaldırılır. Amazonun politikalarına göre hesap askıya da alınabilir. Amazon FBA kullanan satıcıların, kısıtlanmış ürün listesini incelemesinde fayda var

  Amazon İngiltere’de satış yapmanın maliyeti nedir?

Bireysel satıcılar (ayda 35’ten az ürün) satılan ürün başına 0,75 £ artı ek ücret öderler. Profesyonel satış planında, herhangi bir şey listelemenize veya satmanıza bakılmaksızın, KDV hariç 25 £ aylık abonelik ücreti ödersiniz. Bu ücret iade edilmez ve ek ücretler uygulanır. Amazon İngiltere satış ücretleri hakkında daha fazla bilgi için Amazonun satıcı merkezi ücret ayrıntıları sayfasına göz atabilirsiniz.

Amazon İngiltere
Amazon İngiltere

Amazon İngiltere’de neden satmaya değer?

Amazon, Avrupa pazaryerlerini birleştirdi. Bu, Birleşik Krallık ile birlikte diğer 5 pazaryerinde sipariş oluşturabileceğiniz ve yönetebileceğiniz anlamına gelir. İş gelirinizi artırmak bir avantaj olsa da, ürününüzün bu pazarlara uygunluğunu fazla yatırım yapmadan da test edebilirsiniz. Bu sayede daha az çabayla sınır ötesi pazar payınızı artırabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Uluslararası ödeme gönderme ve alma

Amazon İngiltere’de satış yapmak düşük maliyetli bir fırsattır. İşletmeniz çalışmaya başladığında, ödemeleri gönderip almanız ve vergileri dosyalamanız gerekir. Uluslararası ödemeler için yerel bir hesap kullanırsanız, Amazon, döviz çekmek istediğinizde bir para birimi dönüştürme ücreti alır. Neyse ki TransferWise gibi alternatifler bulabilirsiniz. TransferWise gibi bu sınırsız para birimi hesapları, Amazon satıcılarının paralarını düşük maliyetle, güvenli ve hızlı bir şekilde transfer etmelerine yardımcı olacak. Amazon satıcı hesabınıza sınırsız hesap bilgilerinizi ekleyebilir ve işinizi büyüttüğünüzde İngiliz Sterlini veya diğer para birimlerinde ödeme alabilirsiniz.

Amazon İngiltere
Amazon İngiltere

Amazon İngiltere Gönderim yöntemi

Ürününüze karar verdikten sonra, seçmeniz gereken sonraki şey sipariş karşılama yöntemidir. Ürün teslimatını (FBM) kendiniz yönetebilir veya Amazon’un sorumluluğu almasına izin verebilirsiniz. Ürünleri teslim etmeyi seçerseniz, sipariş verildiğinde Amazon bir e-posta bildirimi gönderir. Yerleştirildikten sonra, ürünü paketleyip teslim etmeniz gerekir. Bu nedenle, nakliye ve depolama maliyetlerini anlamak için saygın üçüncü taraf dağıtım merkezleri hakkında yeterince araştırma yaptığınızdan emin olun. Ancak bu seçeneği belirlemek, Prime için uygun olmayacağınız anlamına gelir.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

 Amazon  İngiltere FBA Lojistik

Ürünlerinizi göndermek istemiyorsanız Amazon Lojistik‘i (FBA) tercih edebilirsiniz. Ürünü satıyorsunuz ve Amazon sizin için gönderiyor. Amazon FBA ile ürünleri Amazon’un sipariş karşılama merkezlerinde saklayabilirsiniz ve perakende devi bunları toplayacak, paketleyecek ve dağıtacak ve ayrıca müşteri hizmetlerini yönetecektir. FBA için herhangi bir ek kurulum ücreti veya abonelik ücreti ödemeniz gerekmez, ancak gerçekleştirme ve depolama ücretlerini ödemeniz gerekir. Gönderim ücretleri, ürünün ağırlığına, boyutlarına ve türüne (medya veya medya dışı) ve kullanılan nakliye yöntemine göre değişebilir. Amazon FBA uygun maliyetli olabilir. Ancak bu, iş modelinize, birkaç ürüne ve sattığınız ürünlerin türüne bağlıdır.

ilgili: Amazon Lojistik ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

Amazon İngiltere

Yerine getirme yöntemine karar vermeden önce hizmetin faydalı olup olmayacağını öğrenmeniz gerekir. Bunun için, sarf malzemelerinin paketlenmesi, işçilik, iadelerin taşınması, depo alanı ve müşteri hizmetleri için harcadığınız genel giderleri toplamalı ve hangi yöntemin sizin için iyi çalıştığını analiz etmelisiniz. Amazon FBA içinde, PAN-EU Programı gibi çeşitli seçenekleriniz olacak. Bu programda, bir siparişi farklı bir Avrupa pazarına gönderseniz bile yalnızca yerel bir gönderim bedeli ödersiniz. Ayrıca Avrupa Lojistik Ağı’nı (EFN) da seçebilirsiniz. Bu seçenek, öğelerinizi tek bir lojistik merkezinde saklamanıza ve diğer Avrupa pazarlarında satmanıza olanak tanır. Bunun için girişlerinizi farklı ülkeler için yerelleştirmeniz gerekiyor.

Amazon FBA ile birleştirme nasıl çalışır?

Bir pazaryerine, bu durumda Birleşik Krallık’a kaydolduğunuzda, diğer beş pazaryerinde (Fransızca, İspanyolca, Hollanda Almancası ve İtalyanca) satış yapabileceksiniz. Kaynak pazaryerinizi (Amazon UK) seçmeniz gerekiyor ve envanterinizi diğer Avrupa pazaryerlerinde satabileceksiniz. Bu, ürünlerinizi aynı satıcı merkezi hesabı altında yönetebileceğiniz anlamına gelir. Tüm siparişleriniz farklı AB bölgelerindeki müşteriler tarafından görülebilir. Amazon İngiltere ve AB’de satış yapan işletmeler, Brexit değişikliklerinden haberdar olmalı ve işlerini buna göre hazırlamalıdır.

Amazon İngiltere
Amazon İngiltere

Amazon İngiltere’ye başlamak için kontrol listeniz

 Yasal yükümlülüklerinizi yerine getirin veya yapacak birini bulun

Çoğu durumda, Avrupa’nın ürün uyumluluğu ve etiketleme düzenlemeleri ABD’den daha katıdır. Ayrıca, ürün kısıtlamaları ve uyumluluk kuralları her ülkede farklı olabilir. Yeterince araştırma yapabilir ve uygun denizaşırı taraflarla iletişime geçebilirsiniz, ancak çok fazla zaman ve çaba harcayabilir. Bu nedenle kalite sigortasına yatırım yapmak sizi doğabilecek yasal kabuslardan kurtarabilir. Uluslararası hukukta uzmanlaşmış ve Birleşik Krallık’ta ve satış yaptığınız diğer ülkelerde uymanız gereken yasal, uyumluluk ve vergi yükümlülüklerini özetlemenize yardımcı olan bir avukat tutmaya değer.

Amazon İngiltere İçin Doğru Fiyatlandırma

Ürününüzü satmak için bir fiyat belirlerken, ürününüzün talebini ve durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte: Rakiplerinize göz atın ve nasıl fiyatlandırdıklarını görün. Ürün talebini tahmin edin ve fiyatlarınızı değişken ve sevk ücretlerine, teslimat maliyetlerine vb. göre belirleyin. Doğru ürün fiyatlandırmasının, kâr marjlarınız ile müşterilerinizin algılanan değeri arasında bir denge kurması gerektiğini unutmayın.

ilgili: Tüm Yönleriyle Amazon’da Fiyat Belirleme: Doğru Fiyat Yüksek Kazanç

Amazon İngiltere

Amazon İngiltere’de satış için önce pazarı test edin

Amazon’da satış konusunda yeniyseniz, pazarı test edin. Bu nedenle, farklı pazarlardaki müşterilerinizi, talebi, ödemeyi ve müşteri hizmetlerini anlayarak önce pazarın nabzını yoklayın, ardından işinizi daha da genişletin.

Amazon İngiltere’de Satış Öncesi Hedef Kitleyi Belirleyin

Farklı pazaryerlerinde satış yapmaya karar verdiğinizde, içeriğinizi yerelleştirmeli ve organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için alakalı anahtar kelimeler kullanmalısınız. En iyi içerik, müşterilerinizi cezbedecek ve onları ürününüzü satın almaya ikna edecektir. Ürün başlığında, madde işaretlerinde ve açıklamada en alakalı anahtar kelimelerinizi kullanın. Müşterinizin ürününüz hakkında bilmesi gereken tüm bilgiler dahil edin. Ayrıntılı ve doğru bilgi ekleyin.

Kitlenizi oluşturmak için sosyal medyayı ve diğer ağları kullanın. Marka hikayenizi anlatmak için amazon A+ içeriği kullanın. Dil engellerini ele alın. Satış yaptığınız ülkenin dilinde müşteri hizmeti vermeniz gerekmese de, bunu yapmak müşteri deneyiminizi artıracaktır. Ayrıca, satışlarınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Amazon Lojistik’te satış yapıyorsanız müşteri hizmetlerini Amazon yönetir.

ilgili: Amazon A+ İçerik (A+ Content) ile İlgili En Çok Merak Edilenler!