Becommer.com

Etsy listelerinizin tıklanma ve görüntülenme akamamasının verdiği sıkıntıyı çok iyi anlıyoruz. Tıklanma olmadan potansiyel müşterilere satış yapma şansınız dahi olmaz.

Bu rehber, bunu değiştirmenize yardımcı olacak.

Daha fazla tıklanma, satış yapma şansınızı artırır. Ayrıca, daha yüksek tıklama oranı listelerinizin sıralamasını da iyileştirir.

İlgili: Becommer Etsy’de Satış Yapma Rehberi

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetim Hizmeti

İşte sizin için Etsy listeleriniz için daha fazla tıklama oluşturmanın 10 yöntemi:

1- Göz Alıcı Bir Fotoğraf Kullanın

Ürün küçük resim fotoğrafınız, Etsy alışveriş yapanların gördüğü ilk şeydir. Liste içine tıklayıp tıklamayacakları büyük ölçüde fotoğraf kalitenize bağlıdır.

Fotoğrafınızın parlak, temiz ve ürünün odak noktası olmasına dikkat edin. Ayrıca, dikkat dağıtacak minimal doku ve desenlere sahip basit bir arka plan kullanmanızı öneririm. Alışveriş yapmak isteyen alıcılar için bu gibi basit bir şey tıklanabilir olacaktır:

2- Fotoğrafınıza Metin Ekleyin

Burada filigran hakkında konuşmuyorum. Bahsetmeye çalıştığım, ürün görselinize ekstra faydalı bilgiler koymaktır.

Bu ürününüzün ana özelliği olabilir. Örneğin, kolye ürününüzün köşesine “925 ayar gümüş” yazabilirsiniz.

Etsy

Küçük resim fotoğrafınıza bazı metin eklemek, diğer satıcıların bunu yapmadığı durumlarda rekabette sıyrılmanıza yardımcı olur.

Fotoğrafa metin eklemek kolaydır. Canva gibi araçları öneriyorum, bu adımları kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz:

 1. canva.com adresine gidin.
 2. Arama çubuğunda ürün fotoğrafınızı seçmek için sağ taraftaki kamera simgesine tıklayın.
 3. Yüklendikten sonra “Fotoğrafı Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 4. Editörde, sol tarafta “Metin”i seçin.
 5. Marka imajınıza uygun metni seçin.
 6. Metin kutusunu sürükleyerek taşıyın ve metni düzenleyin.
 7. Düzenlenmiş ürün fotoğrafınızı sağ üst köşedeki “İndir” düğmesiyle indirin.

3- Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Ürünlerinize özgü uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak, doğru alıcıların ürünlerinizi görmesinin şansını artırabilir.

“Küpe” ve “elbise” gibi genel anahtar kelimelere kıyasla, “parlayan kedi küpeleri” ve “beyaz dantel gelinlik elbisesi” gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha hazır alışveriş yapmaya istekli alıcılar tarafından kullanılır.

Daha spesifik anahtar kelimeler kullandığınızda, ürününüzü doğru alıcılarla eşleştirmenize yardımcı olur ve bu da listeniz için daha fazla tıklama oluşturur.

4- Açıklayıcı Bir Ürün Başlığı Seçin

Doğru anahtar kelimelere odaklanmanın yanı sıra, ürün başlığınızın en açıklayıcı kısmını öne koymak istersiniz.

Çünkü arama sayfasında yalnızca ilk birkaç kelime görünür, bu nedenle ürününüzü ilk birkaç kelime içinde doğru şekilde tanımlayabilmeniz önemlidir. Açıklayıcı başlıklar, alıcıların ürünü hızla anlamalarına yardımcı olur. Aradıkları şeyle eşleşirse, muhtemelen listenize tıklarlar.

Örneğin, daha genel olan “el yapımı önlük” yerine “ön cebi olan yeşil keten önlük” gibi açıklayıcı bir başlık kullanabilirsiniz.

5- İndirim Yapın

Etsy’de bir indirim başlattığınızda, orijinal fiyat çizilecek ve yanında indirim yüzdesi görünecektir. Her ikisi de yeşil renkte olacaktır. Bu, ürünlerinizi arama sayfasında daha belirgin kılabilir.

Bu sadece minimum siparişe sahip olmayan (ürün adedi veya toplam sipariş tutarı) indirimler için geçerlidir.

6- Sınırlı Sayıda Ürün Olduğunu Gösterin

Ürününüzün miktarını 3 veya daha düşük olarak belirttiğinizde, Etsy’nin listenizin altına “Sadece 3 adet kaldı – hemen sipariş verin” şeklinde kırmızı bir metin ekleyebileceği bir olasılık bulunmaktadır.

Bu, alıcılara aciliyet hissi verir ve onları listenize tıklamaya daha fazla teşvik edebilir. Ayrıca, aciliyet alıcıları satın almaya yönlendirdiğinden ürünlerinizin dönüşüm oranına da yardımcı olabilir.

7- İyi İncelemeler Elde Etmeye Çalışın

İncelemeler, Etsy de dahil olmak üzere tüm çevrimiçi pazar yerlerinde önemlidir. Alıcılar genellikle ürünün kaliteli olup olmadığını ve bir mağazanın güvenilir olup olmadığını incelemeleri kullanarak değerlendirirler.

Bu nedenle, olumlu incelemelerin sağlıklı bir miktarının olması, alıcıların ürün listenize tıklama olasılığını artırabilir.

Mümkünse 5 yıldızlı incelemeleri hedeflemelisiniz, ancak ortalama olarak 4 ve 4.5 yıldız alan birçok başarılı mağaza bulunmaktadır.

Etsy’de olumlu incelemeler almanın birkaç yolu bunlardır:

 • İyi kaliteli ürünler ve ambalaj
 • Doğru ürün fotoğrafları
 • Hızlı ve dostça müşteri hizmetleri
 • Satın alma sonrası müşterilerle iletişim.

8- Ücretsiz Kargo Rozeti Nedir?

“Etsy’nin Seçimi” ve “Şu Anda Popüler” gibi rozetlerin aksine, ücretsiz kargo rozeti sizin kontrolünüz altında olan bir şeydir.

Eğer minimum harcama olmadan ücretsiz kargo sunuyorsanız, ürün listenizin yanında yeşil bir “Ücretsiz Kargo” rozeti alırsınız, bu da ürün listenize ekstra ilgi çekebilir ve tıklama oranını artırabilir.

9- Etsy Yıldız Satıcı Rozeti Nedir? Nasıl Elde Edilir?

28 Temmuz 2021’de Etsy, mükemmel bir satıcı olma gerekliliklerini karşılayan mağazaları ödüllendirmek için yıldız satıcıyı (star seller) tanıttı.

Bu rozet için 3 aylık bir dönem içinde karşılanması gereken bazı gereklilikler:

 • En az %95 oranında 5 yıldızlı incelemeler,
 • En az %95 oranında takip numarası veya Etsy’den gelen kargo etiketleriyle gönderilen siparişler,
 • En az %95 oranında 24 saat içinde cevaplanan mesajlar

Bu gereklilikleri tamamlayabilen satıcılar, ürün listeleme başlığının altında görünen bir yıldızlı satıcı rozeti alırlar. Bu gibi yıldızlı satıcı rozetleri, ürün listelerinizin tıklama oranını artırabilir.

İlgili: Becommer Star Seller Nedir?

10- Daha Fazla Ürün Listesi Oluşturun

Daha fazla liste oluşturmak, farklı anahtar kelimeler için sıralama şansınızın daha yüksek olması anlamına gelir. Önceki noktalarda ürünlerinizle ilgili açıklayıcı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmayı unutmayın.

Eğer yeni tasarımlar oluşturmakta zorluk yaşıyorsanız, mevcut ürünlerinizin varyasyonları veya en çok satan ürünlerinizden bazılarının paketlerini oluşturmayı düşünebilirsiniz.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmeti

Kaynak: GrowingYourCraft