Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Tıklayın Sizi Arayalım


Etsy nedir Etsy’de Nasıl Satış Yapılır? 2022 Rehberi

Gerçekten bu Etsy nedir?

Emek ve zamanla yoğrulmuş, mobilyadan mücevherata, giyimden aksesuara, sanat eserlerinden koleksiyonlara, kısacası el işçiliğinin en nadide ürünlerini bulabileceğiniz, dünyanın en büyük el işçiliği online platformudur. İster müşteri olun, ister satıcı, benzersiz niş ürünler için doğru adrestesiniz. Etsy, el işçiliği ile üretilen ve hak ettiği fiyat ile dünyanın en uzak köşesinedeki müşteriye ürünlerinizi satabileceğiniz, kullanımı kolay, ödeme alt yapısı siziler için hazırlanmış devasa bir platformdur.

Toplamda 90 milyon, ne istediğini bilen aktif müşteriye sahiptir. Bir hobiniz var ve bunu nakide çevirmek istiyorsunuz, keyif aldığınız bu beceri ve yetenekten, para kazanabilirsiniz. Bunu tam zamanlı bir iş olarak yapma fırsatınız bile var. Etsy’nin en büyük özelliği bireysel ve küçük işletmelere hitap etmesi, çünkü ideal müşteri potansiyelinden söz ediyoruz.

Etsy’de nasıl satış yapılır? Doğru başlangıç rehberiEtsy-Nedir-Becommer

 1. Ürününüz Etsy’de satış yapmaya uygun mu?
 2. Etsy’de hesap açma işlemlerinine başlayın
 3. Etsy mağazanızı açın
 4. Ürünleri yükleyin
 5. Nasıl ödeme alacağınızı belirleyin
 6. Fatura ayarlarınızı yapın
 7. Etsy mağazanızı özgün hale getirin

ilgili: Etsy’de en çok satılan ürünler 2022 Listesi

ilgili:Etsy’de En Çok Satış Yapan Türkler 2022

Ürününüz Etsy’de satış yapmaya uygun mu?

Etsy’de satış yapmaya başlamadan önce, almanız gereken bazı kararlar ve aldığınız kararlar doğrultusunda, bazı hazırlıklar yapmalısınız. Etsy’de satış yapmak için ürünleriniz doğru ise ürün görsellerinizi, keyword (anahtar kelime) analizi, doğru etiket analizi, kargo görüşmeleri, ödeme alt yası, reklam bütçesi gibi konuları planlamanız gerekiyor. Etsy’de satış hesabı açmak işin en kolay tarafıdır.

Etsy, el işçiliği ürünlerinin satış platformu, Amazon veya eBay ile karıştırmamalısınız. Sattığınız ürünler, dışarda standrat olarak satılan ürünler olmadığından başlangıçta çok hızlı bir satış performansı beklemeyin, sabırlı olun, ürünlerinizi ve listenizi düzenli olarak geliştirin.

Etsy’de satış istatistikleri en büyük hacmin, ev ve yaşam alanı araç gereçleri olduğunu gösteriyor. Bu kategoriyi sanat ve mücevherat takip ediyor.

Etsy, dünyanın her yerinden alıcıların ve satıcıların buluştuğu bir platform. Satıcıların %30’nu Amerikalılar oluşturuyor. Kanada % 11 ile ikinci sırada, Almanya, Fransa, İtalya’dan sonra Türkiye Etsy satıcıları altıncı sırada bulunuyor. Ürünleriniz bu pazarlara hitap etmiyor ise Etsy’de satış yapmak sizin için doğru adres olmayabilir. Çünkü bu ülkeler aynı zamanda en büyük Etsy müşterilerinin de olduğu pazarlardır.

Etsy’de hesap açma işlemlerinine başlayın

ilgili: Becommer Etsy Güvenli Hesap Açılış Hizmetleri

Ürettiğiniz ürünün Etsy’de satış yapmak için doğru olduğuna karar verdiyseniz ve bütün hazılıklarınız tamam ise yapmanız gereken ilk şey Etsy’de hesap açmak olacak. Etsy web sayfasına gidin ve Etsy üyelik işlemlerini tamamlayın. Etsy web sayfasının sağ üst köşesinde bulunun ”Sign Up” (Başlayın) sekmesini tıklayarak, sizden istenen kişisel bilgilerinizi doldurun. Üyelik işlemi Etsy’de hesap açmak için ilk adım. Üyelik işlemleri ile müşteri olarak ürün de satın alabilirsiniz. Üyelik işlemleriniz bittiğine göre satıcı paneline gidip, gerekli olan bilgileri doldurup ürünlerinizi listeleyebilirisiniz.

10 adımda Etsy’de satıcı hesabı açmak ve satış yapmak

Yukarıda anlattığımız, üyelik işlemleriydi. Her satıcı ve müşteri Etsy üyelik hesabı açmadan işlem yapamaz. Etsy’de satış yapmak için panelinizden hasap açılış işlemlerini adım adım doldurmanız gerekiyor.  Etsy’de satıcı için aşağıdaki bilgileri hazılamanız gerekiyor.

Etsy üyelik işlemlerinizi yapın

 • Etsy mağaza paneline gidin
 • Mağaza planınızı belirleyin
 • Mağazanızın adını belirleyin
 • Etsy ürün listeleniz oluşturun
 • Etsy ödeme ayarlarınızı girin
 • Kredi kartı bilgilerinizi girin
 • Etsy mağazanızı açın
 • Etsy mağaza politikasını belirleyin
 • Hakkınızda sayfasını özenle doldurun

ilgili: Becommer Etsy ürün listeleme hizmetleri

Etsy hesap açma işlemlerini daha detaylı bir şekilde, aşağıdaki makaleden okuyabilir ve her aşamada göreselleri ile paylaşılmış hesap açılış işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

iligili: Adım Adım Etsy’de mağaza açmak 2022 

Etsy’de satış yapmak için yukarıda belirtilen adımları tamamladıktan sonra hazırsınız demektir.

Etsy’de satış yapmak için hesap planınızı belirleyin

Etsy’de satışa başlamak için, Etsy web sayfasına gidin. Daha önce üyelik kaydınızı tamamladığınız için satıcı paneline geçeceksiniz. Bunun için mağaza iconu (magaza yönetici yazar mous ile üzerine geldiğinizde) tıklayın. Karşınıza çıkacak ekranda 4 aşamayı tamamladığınızda satıcı hesabınız aktif olacak ve Etsy’de satış yapmak için hazır olacaksınız.

Ekran görüntüsü paylaştığımız alanları doldurun. Etsy mağaza diliniz ingilizce seçilmeli. Türkiyeden gömnderi yapacaksanız Türkiye’yi seçin. Ürün fiyatını Dolar olarak göstereceğinizden ABD dolarını seçin.

Önceden Etsy mağaza adını belirlemiş olmanız gerekiyor. Belirlediğiniz ismi ilgili alana doldurun

Bu aşamada Etsy’de satış yapmak için belirlediğiniz ürünlerin listelemesini yapacaksınız. Sayfa penceresini aşağı doğru kaydırdıkça aşağıda sizden istenecek bilgileri girin.

Sırasıyla aşağıdaki adımları tamamlayın

 • Ürün başlığı ve etiktelerinizi belileyin
 • Ürünü kimin ve ne için yaptığına dair ürün detaylarını girin.
 • Ürün kategorisini belirleyin
 • Liste türünü belirleyin
 • Ürün fiyatını belirleyin

Etsy ödeme alma ayarları

Ürün görselleri, ürün başlığı gibi detayları girdikten sonra Etsy ödeme alma ayarlarınızı yapmanız gerekiyor. Bu aşamada bireysel veya şirket hesabı olup olmadığınızı da belirlemeniz gerekiyor. Ödeme almak istediğiniz bankayı ve hesap bilgilerinizi açılan sayfaya girin.

İlgili:Becommer Etsy Hesap Yönetimi Hizmetleri

Etsy Fatura ayarları

Esty’de satış yapmak için açtığınız hesap ücretsiz olabilir. Ama kazanç elde ediyorsanız fatura kesmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Elbette kazandıklarınızdan vergi vermek için fatura ayarlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Aşağıda Etsy komisyon ve maliyetleri ilgili daha detaylı bir makale var. Daha verimli olacağını düşünüyorum.

ilgili: Güncel Etsy Komisyon Hesaplama Aracı Rehberi 2022

Etsy’de satış yapmanın maliyetiEtsy'de Satış Yapmanın Maliyeti

Buraya kadar Etsy’de satış yapmak için bir maliyetten bahedemeyiz. Maliyetler burdan sonra başlıyor. Etsy’nin belkide en dezavantajlı olduğu konu bu ücretler. Çok farklı kalemde ücretlerle karşılaşacaksınız.

Etsy listeleme ücreti

Etsy’de en iyi bilinen ücret elbette Etsy listeleme ücretidir. Her listeleme başına 0,20 dolar ücret ödersiniz. Bu ücret satış olmasa da 4 ayda bir tekrarlanır. Satış olduktan sonra ise yeniden 0,20 dolardan listeleme ücreti ödersiniz.

Etsy işlem ücretleri

Etsy’de satış yapmak keyiflidir, ödeme almak da öyle. Ancak satışı yapılan her üründen  %6,5 işlem ücreti öderdiniz. ödemeniz gerekecek. Bu, her listelemenin posta ücreti, nakliye ve hediye paketi fiyatlarıyla bağlantılıdır.

Etsy ödeme işlem ücretleri

Etsy’de satış yaptıkça ödeme alacaksınız ancak ödemelerin size aktarılmasında da ayrıca ödeme işlem ücreti ödeyeceksiniz. Apple Pay, Google Pay ve Klarna gibi alternatif ödeme ödeme alma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Ödeme almak için PayPal ve Etsy Payment’i kullanamazasınız.

Etsy para dönüştürme ücretleri

Etsy’de satış yaptığınızda ödemeler ABD Doları cinsinden ödenir. Ürünü başka fiyat para cinsinden, örneğin Türk lirası cinsinden yazabilirsiniz. Ancak bunu pek önermiyoruz. Dolar cinsinden yapacağınız satış işlemleri Etsy’de Dolar üzerinden hesaplanır. Türk Lirasına çevrilir, bu çevirme işleminde para dönüştürme ücreti düştükten sonra bankanıza yatar. Etsy’de satışda başka bir para birimi kullanırsanız dönüştürme ücreti %2.5 yükselir.

Etsy site dışı reklam ücretleri

Etsy’de satış yapmak için site içi ve dışı reklamlarını kullanabilirisiniz. Listeniz ne kadar mükemmel olsa da özellikle ilk 6 ay reklamdan vazgeçemezsiniz. Çünkü mağazanız yeni ve ürünleriniz görüntülenme sorunu yaşar. Burada ücretler tamemen sizin bütçenizle ilgilidir.

Etsy site dışı reklamlardan gelen her satıştan % 15 alır. (10.000 Dolar ciroya kadar olan mağazalarda)

10 bin Dolar ve geçen mağazalardan ise  satış fiyatı üzerinden %12  alır.

Etsy nakliye ücretleri

Etsy’de satış yaparken  Etsy etiketli kargo göndermek isterseniz. Satış yapıldıkça etiket ücretleri hesabınızdan düşer.

Etsy’de ne satılamaz?

Etsy satış politikasında yasaklanmış ürünler:
1-Alkol, uyuşturucu, tütün ve uyuşturucu kullanma araçları
2-Tıbbi reçeteli ilaçlar.
3-Belirli hayvansal ürün
4-İnsan kalıntıları
5-Geri toplatılan eşyalar, tehlikeli maddeler veya silahlar gibi tehlikeli eşyalar
6-Nefret veya şiddeti teşvik eden, destekleyen veya yücelten ürünler
7-Uluslararası taşınması ve satışı yasaklan maddeler
8-Yasa dışı veya yasa dışı faaliyeti teşvik eden ürünler
9-Yetişkinlere uygun veya pornografik içerik
10- Başka birinin fikri mülkiyetini ihlal eden ürünlerBir cevap yazın

0
0
0
0
0
Total
0
Shares