Becommer.com

Amazon

Amazon Prime, Amazon’a ayrılmış bir müşteri tabanı ile etkileşimde bulunmak isteyen Amazon satıcıları için, satış yapmanın yolu. Amazon’un üst düzey abonelik hizmeti, 112 milyondan fazla üyeye sahip, bunun içinde %51.3’ü ABD hanelerini kapsıyor.

Birçok ürün kategorisi için, Prime rozetli ürünler daha fazla satılıyor. Prime rozeti, müşterilere güven veriyor – Amazon’un onlara, markanıza ve ürününüze iyi bakacağına dair bir güvence. Aslında, birçok Prime üyesi, yalnızca Prime rozeti taşıyan ürünleri satın alır.

Peki, Amazon Prime’da nasıl satış yapılır ve bu olgudan faydalanarak satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz?

Amazon Prime’da satış yapmanın yalnızca FBA (Amazon tarafından Gönderim) kullanmanın tek yol olduğu yaygın bir yanılgıdır – aslında bunun üç farklı yolu vardır. Üç farklı Prime satış yöntemini, her birinin nasıl çalıştığını, avantajlarını ve dezavantajlarını, işiniz için doğru yöntemi nasıl seçeceğinizi ele alacağız.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Analizi Hizmeti

Neden Satış Yapmak İçin Amazon Prime Kullanmalıyım?

Amazon Prime’da satış yapmanın önemli faydaları bulunmaktadır. Kanıtlar, Prime ürünlerinin Prime olmayan ürünlere göre arama sonuçlarında daha yüksek sıralama aldığını göstermektedir. Bu, genellikle Prime rozeti taşıyan benzer birçok ürünle rekabet eden özel etiketli satıcılar için önemlidir ve farklı olanlar dezavantajlı duruma düşebilirler.

Birden fazla satıcısı olan ürünler için, Prime, Kazanma Kutusunda rakiplere karşı bir avantaj sağlar. Kazanma Kutusunun kazananını belirlemek için tek faktör değildir, ancak en önemlilerinden biridir.

Prime üye alışveriş davranışı, satıcılar için başka bir önemli fayda yaratır. Alışveriş yapanlar genellikle sadece Prime altında mevcut olan ürünleri göstermek için kutuyu işaretler – veya rozeti olmayan ürünleri görsel olarak filtrelerler. Bu, insanlar hızlı 1-2 günlük kargoyu alıştıktan sonra, Prime üyelerinin daha yavaş bir şeyi kabul etmekte zorlandığı için gerçekleşir.

Prime üyeler yalnızca yıllık olarak daha fazla harcama yapmazlar, aynı zamanda daha sık alışveriş yaparlar ve pazar yerine ziyaret başına daha fazla harcarlar. Ürününüzü Prime altında sunarak, Amazon işiniz için büyük ölçüde artan satışlara kapı açarsınız.

İlgili: Becommer Amazon Satış Rehberi

Amazon Prime’da Satış Yapmanın 3 Farklı Yolu

Ürünlerinizin Amazon Prime’da satılması için üç farklı yolun özeti aşağıda verilmiştir:

1- Amazon Tarafından Yapılandırma (Fulfillment by Amazon- FBA)

Amazon Prime

FBA, Amazon’un sunduğu kapsamlı, erişimi kolay lojistik hizmetidir ve depolama, seçim, paketleme, gönderi, iadeler ve müşteri hizmetlerini içerir.

İlgili: Becommer – FBA Nedir?

FBA programı, Amazon pazar yeri ile entegredir, bu nedenle Amazon’da depolanmış bir ürünü sattığınızda sipariş otomatik olarak işlenir. FBA programı, tek tüccarlardan çok uluslu şirketlere kadar tüm işletmelere açıktır. Ayrıca kârınızı maksimize etmenize yardımcı olmak için yeni Amazon FBA Hesaplayıcımızı deneyebilirsiniz.

Amazon Prime’da satmanın en basit yolu, yüksek otomasyona sahip güçlü bir yerine getirme ağı olan Amazon FBA’ya katılmaktır. Ürün envanterinizi Amazon’a gönderir ve onlar depolarında saklar. Bir müşteri, listeniz aracılığıyla sipariş verdiğinde, Amazon siparişi alır, paketler ve gönderir.

Ürünleriniz bir kez FBA’da olduğunda, otomatik olarak Prime rozeti alırlar.

Artılar

 • FBA, bir yerine getirme dış kaynak hizmetidir. Siparişleri göndermek veya sipariş yerine getirme sürecinin diğer yönleriyle uğraşmanız gerekmez.
 • Tamamen otomatik ve Amazon pazar yeri ile entegredir.
 • Amazon gönderimi ve müşteri hizmetlerini yönetir.
 • FBA ücretleri, özellikle zaten bir gönderme işiniz yoksa, kendi paketleme ve gönderme işinizi yapmaktan daha ucuz olabilir.
 • Amazon, gönderim veya yerine getirme ile ilgili olumsuz müşteri geri bildirimini kaldırabilir.
 • Prime rozetinin yanı sıra, listeniz “Amazon tarafından yerine getirildi” şeklinde görünecek ve bu da müşteri güvenine ek pozitif etki yapabilir.

Eksiler

 • Uzun vadeli depolama ücretleri gibi karmaşık ve/veya beklenmeyen ücretler olabilir.
 • Maliyet yapınıza bağlı olarak, FBA, kendi gönderme işinizi yapmaktan daha pahalı olabilir.
 • FBA’da gönderimlerin alınması ve işlenmesi için geçen süreyi dikkate alarak envanter seviyelerini izlemeniz ve düzenli olarak stokları yenilemeniz gerekecektir.
 • Amazon, “Envanter Yerleştirme Hizmeti” için ekstra ödeme yapmadıkça, size çok sayıda küçük miktarı farklı yerlere göndermenizi isteyebilir.
 • Amazon envanterinizi diğer satıcıların ürünleriyle “karıştırabilir” ve başka bir satıcıdan gelen sahte veya hasarlı bir ürünün suçlamasını alabilirsiniz.

FBA Kimler için Uygundur?

FBA, yalnızca Amazon’da satış yapan veya diğer kanallar aracılığıyla çok az satışı olan satıcılar için çok uygun bir seçenektir.

Tüm yerine getirme işinizi dış kaynağa aktardığı için, satıcılar yeni ürünler tedarik etme ve pazarlama gibi daha değerli görevlere odaklanabilirler. Başka hiçbir kanaldan siparişiniz yoksa, FBA, Prime rozeti almak ve müşteri yerine getirmeyi tek seferde yönetmek için harika bir çözümdür.

FBA ayrıca kendi mevcut gönderme işi olan satıcılar için de önerilir, özellikle:

 • En geniş yelpazede yerlere en kısa sürede göndermek isteyen veya
 • SFP için gereken standartları karşılayamayanlar için.

İlgili: Becommer – FBA Hesaplayıcı 

Diğer kanallar aracılığıyla satış yapan ancak kendi güçlü bir gönderme işlemi olmayan işletmeler, Amazon’un Çok Kanallı Yerine Getirme (MCF) özelliğini kullanabilirler. MCF ile Amazon, genel bir 3PL olarak çalışır ve diğer kanaldan gelen siparişleri yerine getirebilir.

MCF’nin “standart” FBA’dan daha yüksek ücretleri olduğunu ve Amazon dışı kanallardan yüksek sipariş hacimleriniz varsa ayrı bir 3PL kullanmanın daha ucuz olabileceğini unutmamanız önemlidir.

2- Satıcı Tarafından Yapılan Prime (Seller Fulfilled Prime – SFP)

SFP, satıcıların kendi siparişlerini ve gönderilerini yönetmelerine izin verirken ürünlerine hala Prime rozeti alabilmelerini sağlar. Siparişler, satıcının kendi depolarından onaylı taşıyıcılar aracılığıyla veya üçüncü taraf lojistik hizmet sağlayıcısı (3PL) kullanılarak gönderilir.

SFP üyeliği, sıkı standartlara sahip bir kalifikasyon süreci ve sürekli olarak karşılanması gereken performans metrikleri ile birlikte gelir. Kendi siparişlerini zaten yöneten işletmeler (örneğin kendi web siteleri veya diğer pazar yerleri üzerinden siparişler) bu yöntemden en fazla kazanç sağlayanlardır.

Satıcı Tarafından Yerine Getirilen Prime, işletmelere envanter ve sipariş yerine getirme kontrolünü elde tutma imkanı sunarken aynı zamanda Amazon Prime’da satmanın avantajlarından yararlanma fırsatı sunar. SFP’ye hak kazanmak için ürünleri aynı gün göndermeniz, onaylı taşıyıcıları kullanmanız, Amazon üzerinden nakliye etiketleri satın almanız ve sürekli olarak performans standartlarını karşılamanız gerekmektedir. Gönderim için ücret alamazsınız.

Artılar

 • Envanter ve yerine getirme süreçlerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • FBA gönderim ve işlem ücretleri olmaz ve yalnızca kendi depolarınızdaki envanter seviyelerini yönetmeniz gerekir.
 • İade ve geri ödemeler konusunda daha fazla kontrol sahibi olursunuz.
 • Bulutlu ve ağır ürünlerde daha yüksek kar potansiyeli vardır, çünkü bu ürünler önce Amazon’a ve ardından müşteriye gönderilmek zorunda kalmazlar.
 • SFP satıcıları, FBA’ya uygun olmayan veya sıcaklık kontrolü veya kısa son kullanma tarihleri gibi özel depolama gereksinimleri olan ürünleri satabilirler.
 • Çeşitli envanterlere sahip satıcılar, büyük ürünleri SFP aracılığıyla, küçük ürünleri ise FBA aracılığıyla göndererek birden fazla yerine getirme yöntemi kullanabilirler.

Eksiler

 • Tüm SFP gereksinimlerini yerine getirirken hızlı bir şekilde sipariş yerine getirme işlemi yapmanız ve tüm masrafları karşılamanız gereken kaliteli bir gönderim operasyonu yürütmeniz gerekecektir.
 • Depo, personel, yazılım ve envanter sistemleri gibi yatırım yapma ve sürdürme maliyeti vardır.
 • SFP’nin kabul kriterleri sıkıdır, Premium Gönderi için uygun olmanız ve minimum 200 siparişle 5 ila 90 günlük bir deneme süresini geçmeniz gerekmektedir. Başvurular için bazen bir bekleme listesi bulunmaktadır.
 • SFP’ye hak kazanmış ancak daha sonra standartların altına düşen satıcılar, Prime rozetini elde tutmak istiyorlarsa FBA’ya geçiş yapma zorluğuyla karşılaşabilirler.

SFP kimler için uygundur?

SFP, zaten kendi gönderimini diğer kanallar için gerçekleştiren işletmeler için idealdir; bunlar kendi web siteleri, diğer çevrimiçi pazar yerleri, mağaza satışları veya telefonla siparişler olabilir. Bu, mevcut sistemlerini korumalarına, mevcut yatırımlarını ve sabit maliyetlerini değerlendirmelerine ve ek bir konumda envanter yönetiminin karmaşıklığından kaçınmalarına olanak tanır.

Zaten kendi depo ve personeli olan ve Amazon’un özelliklerine uygun sipariş yerine getirme yapabilen satıcılar, genellikle FBA eklemek yerine bunu kullanmak istediklerinden SFP, çok uygun bir seçenektir.

Bazı türdeki ürünler özellikle SFP için uygundur. Bunlar arasında büyük ve ağır ürünler; ve FBA tarafından yasaklanan veya sınırlı olan, kırılgan veya tehlikeli malzemeler içeren veya soğutma gereksinimi olan ürünler yer almaktadır.

3- Satıcı Merkezi (Vendor Central)

Amazon satıcısı olarak, ürünlerinizi üçüncü taraf pazar yeri aracılığıyla doğrudan alıcılar yerine Amazon’a toptan tedarikçilerden biri olarak satarsınız.

Vendor Central yalnızca davetiye ile katılınabilen bir programdır – Amazon sizi satıcı olarak davet etmelidir. Satıcı Merkezi, daha önce davet edilen birçok tanınmış marka ve üretici için en uygun olanıdır.

Vendor Central tamamen farklı bir şeydir. Amazon’un işe alım ekipleri markaları platforma davet eder ve ardından toptan ve toptan fiyatlarla sizden doğrudan ürün satın alır. Ürünleriniz Amazon tarafından Amazon web sitesinde satılır ve tüm depolama, gönderim, müşteri hizmetleri, iadeler vb. işlemleri yaparlar.

Ürünleriniz Amazon tarafından satıldığı için hepsi Prime rozetine sahip olacaktır.

Artılar

 • Vendor Central basittir. Amazon’un alım siparişlerini işleme koymanız ve faturalandırmanız yeterlidir, tıpkı herhangi bir perakendeciye toptan satış yapmak gibi.
 • Amazon tüm işten tüketiciye satışları yönetir. Siz bu sürece dahil olmazsınız.
 • Vendor Central listeleri, “Amazon.com tarafından gönderilir ve satılır” olarak etiketlenir, bu da müşteri güvenini daha da artırabilir.
 • Tedarikçiler A+ İçerik, Abone Ol ve Kaydet ve Amazon Vine incelemeleri de dahil olmak üzere güçlü pazarlama araçlarına erişim sağlar.

Eksiler

 • Vendor Central sadece davetle kullanılabilir.
 • En iyi sonuçları elde etmek için hala pazarlama için ödeme yapmanız gerekebilir. Bu maliyetli olabilir.
 • Amazon, hangi ürünleri ne kadar miktarda satın alacağına karar verir. Sipariş hacmi hayal kırıklığı yaratabilir.
 • Amazon’un stoklamak istemediği ürünler için, ürünleri kendiniz tüketicilere satmanız veya Amazon web sitesinde mevcut olmalarını istiyorsanız üçüncü taraf bir satıcı bulmanız gerekecektir.
 • Amazon, Minimum Reklam Edilen Fiyatınızın (MAP) altında fiyatları düşürebilir.
 • Amazon’un sözleşme koşulları dahilinde pazarlık yapmak için yer olmayabilir. Kar marjları sıkışabilir.
 • Amazon’un satın alma siparişlerini yerine getirmek için iyi lojistik gereklidir ve küçük miktarlarda ve birden fazla konuma gönderim yapmanız gerekebilir.

Vendor Central Kimler İçin Uygundur?

Bu program, sadece toptan satış yapmayı tercih eden üreticiler ve markalar için uygundur. Doğrudan tüketicilere satış yapma kapasitesi veya know-how’ı olmayan markalar, Vendor Central için çok uygunlardır.

Aynı zamanda, Ürün Kullanılabilirlik Politikası altında Amazon’a doğrudan satış yapmaya zorunlu olan markalar içindir (şimdi “Amazon Mağazasında Satış Yapan Markalar için Standartlar” olarak belirsiz şekilde adlandırılır).

Gerçekten Amazon Prime’da Satmanız Gerekiyor mu?

FBA, SFP veya Vendor Central’e taahhüt vermeden önce, Amazon Prime’da satmanın gerçekten sizin için bir gereklilik olup olmadığını sorgulamak faydalı olabilir.

Amazon 12 milyondan fazla ürün satıyor. Bunların birçoğu Prime rozetine sahip değil ve yine de iyi satılıyor, ve rozete sahip olanların birçoğu yine de kötü satılıyor. Prime, başarı garantisi değildir.

Prime rozeti bazı durumlarda neredeyse zorunlu olsa da, duruma göre değil. Yani gerçekten ihtiyacınız var mı?

Bu Koşullar Geçerliyse Amazon Prime’a İhtiyacınız Var:

 • Kendi markanız var, ancak rozete sahip çok benzer ürünler de rekabet ediyor. Bu, çoğu özel etiket ürünü için geçerlidir.
 • Üçüncü taraf bir markanın ürününü satıyorsunuz ve diğer satıcılar da aynı listeye sahip (aynı liste için Buy Box yarışıyor), ve bu satıcılardan biri veya daha fazlası Prime rozetine sahip.

Özetlemek gerekirse, Prime’a sahip olmasanız da, rozete sahip olan diğer satıcılarla doğrudan rekabet halindeyseniz, satış yapmakta zorlanabilirsiniz.

Ancak şunu da düşünün…

Bu Koşullarda Prime’a İhtiyacınız Olmayabilir:

 • Kendi markalı ürününüz, alıcıların talebiyle. Eğer kesinlikle sizin markanızı istiyorlarsa, Prime olmadan bile satın alacaklardır. (Ancak Prime yalnızca göster Prime seçeneğini işaretlediyseler, ürününüzün mevcut olduğunu asla bilemeyebilirler.)
 • Ürün fiyatınız Buy Box için rekabet eden Prime satıcılarından çok daha iyi. Eğer Prime satıcıları fiyat konusunda çok daha yüksekse, yine de Buy Box’u kazanabilirsiniz.
 • Kullanılmış medya ürünleri, ders kitapları veya nadir kitaplar gibi yenilenmiş ürünler gibi ürünler satıyorsanız. Bunlar tanım gereği benzersizdir, bu yüzden diğerleriyle doğrudan rekabet içinde değilsinizdir.
 • Amazon’da zor sevkiyat yapılması ve/veya bulunması zor ürünler satıyorsanız, örneğin ticari makine veya ekipman, özelleştirilmiş araçlar veya düşük satış hacmine sahip bileşenler gibi. Bu ürünler FBA için pek uygun değildir, yavaş satan ürünleri cezalandırır ve Amazon onları Vendor Central aracılığıyla satmak istemez.

Sonuç olarak, Amazon Prime’da satmanın birçok satıcı için satışları artırma konusunda büyük etkisi olduğundan şüphe yoktur. Ürün listeleriniz için bunu nasıl elde edeceğinizi (FBA, SFP veya Vendor Central aracılığıyla) belirlerken üç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

İlk olarak, hangi tür bir Amazon işletmesi işletiyorsunuz? B2C, sadece B2B veya her ikisi de mi satmak istiyorsunuz? Hangi türde ürünler satıyorsunuz ve bunları en iyi nasıl satmalısınız?

İkinci olarak, kategorinizdeki rekabet nedir? Ürünleriniz benzer bir fiyatla diğerleriyle rekabet ediyorsa ve rozete sahiplerse, o zaman sizin de rozete ihtiyacınız olacak.

Üçüncü olarak, ürünleriniz için ne tür bir talep var? Eğer önemli bir talep varsa, o zaman Prime sizin dostunuzdur. Ürünleriniz daha esoterikse, o zaman belki ihtiyacınız yoktur.

Amazon Prime’da satmak, birçok işletmeye uygun olan üç satıcı programıyla markanızı ve ürünlerinizi müşterilere daha hızlı bir şekilde bağlama fırsatı sunar. İş durumunuzu dikkatlice gözden geçirin, en iyi uyum olanı belirleyin ve daha önce hiç olmadığı kadar fazla satış yapmaya “prime” olun.

Kaynak: Webtailer