Becommer.com

Amazon FBA Calculator Nedir? Amazon FBA Calculator Nasıl Kullanılır? 2023

Amazon FBA Calculator nedir?

Amazon FBA Calculator, Amazon.com’un Fulfillment by Amazon (FBA) hizmetini kullanacak olan üreticiler ve satıcılar için tasarlanmış bir araçtır. Bu araç, ürünlerinizin Amazon tarafından depolanması, paketlenmesi, nakliyesi ve müşteri hizmetleri gibi hizmetlerin maliyetlerini hesaplar. Ayrıca, ürünlerinizin satış fiyatından bu maliyetlerin düşülmesi sonucu kârınızı görmenize de olanak tanır.

Amazon FBA Calculator, ürünün ağırlığı, boyutları, depolama süresi gibi özelliklerini girdiğinizde, depolama maliyetleri, nakliye maliyetleri, paketleme maliyetleri, müşteri hizmetleri maliyetleri ve diğer gerekli maliyetleri hesaplar. Böylece, ürünlerinizin FBA hizmeti ile satılması durumunda ne kadar kâr edeceğinizi anlayabilirsiniz.

Amazon FBA Calculator, Amazon.com’un ürün satışı yapmak isteyen üreticiler ve satıcılar için kullanışlı ve kolay bir araçtır. Ürünlerinizin maliyet analizini yapmanıza ve satış fiyatını belirlemenize yardımcı olur.

ilgili: 2023 Güncel Amazon Avrupa, Amerika, Türkiye Komisyon Oranları

 

Amazon-Calculator-Nedir-Becommer

Amazon FBA ücretleri sabit değil, fiyatlar düzenli veya düzensiz olarak sürekli değiştiğinden Amazon FBA Calculator kullanmanız en sağlıklı hesaplamalar yapmanıza yardımcı olur. Amazon bulunduğu her pazarda farklı Calculator’ler kullanır.

 

 

 

 

Amazon’da satış yapmak istediğiniz ürünün maliyetini ve kârlılığını belirlemek için, Amazon FBA Calculator kullanılır. Çünkü hesaba katmadığınız, sağdan soldan duyduğunuz, bir çok maliyet unsuru gözünüzü korkutabilir. Usta tüccarlar bu konuda sorun yaşamasa da, acemilerin en fazla bocaladığı konudur maliyet hesaplama. Neyse ki Amazon bunu da düşünmüş, FBA Calculatoru nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra kârlılığınızı kolaylıkla hesaplayabilirisiniz.

ilgili: Amazon FBA nedir? Sevk ve fulfillment ücretleri rehberi 2022

Bu makale Amazon Calculator konusunda size yardımcı olması için hazırlandı. Makale bittiğinde bu aracı olması gerektiği gibi kullanabileceksiniz.

Amazon FBA Calculator Nasıl Kullanılır? Kârlılık Nasıl Hesaplanır?

Amazon-Fba-Calculator-Nasil-Kullanilir-Becommer

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Makalede, Calculator ile ilgili şu başlıkları ele alacağız.

 1. Amazon FBA Calculator nedir?
 2. FBA Calculator ne zaman kullanmalıyım?
 3. FBA Calculator nasıl kullanılır?
 4. FBA Calculator’ü Açma
 5. Amazon Gönderim (FBA) Bölümü nasıl kullanılır?
 6. Gelir Hesaplama
 7. Nakliye Hesaplama
 8. Depolama Maliyeti Hesaplama
 9. Karlılık Hesaplama
 10. Grafik Yorumlama
 11. Ekstra Maliyetler Nasıl Hesaplanır?

Amazon FBA Calculator Ne Zaman Kullanılır?

Elbette bir ürünün birim maliyetini öğrenmek istediğiniz zaman kullanabilirisiniz. Satmayı düşündüğünüz ürünün potansiyelini ve seçenekleri daraltmada size yardımcı olacaktır. Kârlılığı belirlemek için satış fiyatları ile oynamanıza, ürünün tedarik fiyatının uygun olup olmadığını da burdan belirleyebilirsiniz. FBM kullanmanız ayrıca Amazon Calculator’ü kullanamayacağınız anlamına gelmez. FBM ile Amazon FBA arasındaki maliyet farkını analiz etmenize yardımcı olur.

Amazon FBA Calculator nasıl kullanılır?

Öncelikle, Amazon ASIN nedir burdan başlayalım?

Amazon, satıcılar için son derece karmaşık olmakla birlikte, kendi içinde sistemli devasa bir organizasyondur. Amazon’da 600 milyondan fazla ürün satıldığı tahmin ediliyor. Doğal olarak satışa sunulan her bir ürüne bir numara verilmelidir. ASIN, ‘ Amazon Standart Kimlik Numarası ‘nın kısaltmasıdır. Amazon FBA Calculator’ü kullanmadan önce satmayı düşündüğünüz ürünün ASIN kodunu bulmanız gerekir.

ASIN kodunu, genellikle aşağıdaki resimde olduğu gibi bir ürün sayfasının ‘Ürün Detay Sayfasında’ görebilirsiniz

Amazon FBA Calculator Açılış Sayfası

Bir ürün listeleydiyseniz, oluşan ASIN’i kopyalayın ve Amazon FBA Calculator’e gidin. Açılan sayfaya ASIN’in kodunu girdiğinde Calculator çalışmaya başlar.

Amazon Calculator aynı zamanda; UPC, EAN veya ISBN gibi diğer standart ürün stok kodlarıyla da çalışıyor. ASIN kodunuzu girmeden önce benzer bir sayfa ile karşılaşacaksınız. ASIN kodunu ok ile gösterilen alana yapıştırın.

ASIN’i yapıştırdığınızda ve aramaya başladığınızda, ürün ile ilgili veriler ve detaylar ekranızda görünür. Amazon, ürünün başlığını, boyutunu ve ağırlığını ve ana ürün resmini sizlerle paylaşır.

Aşağıda ki görselde size iki seçenek sunulur. ilk sütunda : FBM ile ürün gönderimi, ikinci sütun da ise Amazon ile Gönderimi, Hangi gönderim modelini tercih edeceğinizi belirleyin ve seçiminizi yapın.

Amazon FBA Hesaplama 

Maliyetler ve Kârlılığı belirleyen dört temel kriter vardır, bunlar;

 1. Ürün fiyatı: Hedef satış fiyatınız.
 2. Amazon FBA: Amazon ile göndermenin size maliyeti nedir?
 3. Depolanan envanterin ortalama maliyeti: Amazon deposunda kaç birim ürün stoklamak istiyorsunuz?
 4. Ürün maliyeti : Tek bir ürünün birim maliyeti nedir?

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Bu bilgileri aşağıda gösterilen kutucuklara girin.

Calculator, varsıyılan ayarları olarak 1 ürün üzerinden hazırlanmıştır.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Bu dört bölüme değerleri girdikten sonra, hesapla butonuna basın ve FBA hesaplayıcı gerisini hesaplar. Size örnek olması açısından aşağıdaki örnekleri girdik.

 • Ürün fiyatı: 12.99$
 • Amazon fee: 0,25 ABD $
 • Depolanan ortalama envanter birimlerine müdahale edilmedi.
 • Ürün maliyeti: 3.50$

Bu verilere göre aşağıda şu şekilde bir sonuç çıkıyor

Amazon FBA Calculator Vergi Hesaplama

Bu bölüm, Amazon üzerinden yapılan satışlardan ödeceğiniz ücretleri gösterir.Toplam gelirin satış fiyatınıza eşit olduğunu görebilirsiniz, Yukarıda verilen değerlere bağlı olarak Amazon sizden 3,75 $ satış ücreti düşer. 3,75 $ bağlantısını tıklarsanız, bu ücretin detaylarını görebilirsiniz. Amazon komisyonları hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazıdan destek alınız.

ilgili: Amazon FBA nedir? Sevk ve fulfillment ücretleri rehberi 2022

 

Amazon FBA Calculator Nakliye Hesaplama 

Bu bölüm, ürünün nakliyesiyle ilgili ücret detaylarını gösterir.  ‘Amazon FBA’ ücretlerinin bir kısmının, lojistik gönderim maliyetlerinin oluşturduğunu detaylara bakarak görebilirsiniz.

Tüm bunların toplam maliyeti makul  değil mi? 2,75 $

 

Amazon Depolama Maliyeti Hesaplama 

İdeal bir satış gerçekleştiğinde, tüm ürünleriniz Amazon deposuna ulaşır ulaşmaz hemen satılırdı. Ancak böyle olmadığını biliyoruz. Ürünleriniz bir süre Amazon depo raflarında kalacak ve bunun bir maliyeti var.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Depolama maliyetlerini tam olarak hesaplamak zordur. Bu, ürünlerinizin kapladığı alanın günlük ortalama kübik görüntüsüne bağlıdır. Yukarıda sizler için girdiğim değerlere bağlı olarak Amazon BluRay, aylık 0,03 $ depolama ücreti hesaplıyor.

Burdan şunu anlayabiliriz, ürün kârlılığını hiç satmasa da bir süre daha koruyabilir.

 

Amazon FBA Calculator Kârlılık Hesaplama

Bu bölüm, 1 ürün satıldığında maliyetler düştükten sonra size ne kadar kazandırdığını gösterir. Yukarıda verdiğimiz örnek değerlere bağlı olarak 6,46$ kazanç görünüyor, Ancak bu tamamen kâr değil.

hadi hesaplayalım;

6.46 $’lık satıcı kazancı şu şekilde hesaplanır;

 • 12.99$’ satış fiyatınız,
 • Amazon’da Satış kesintisi:  3,75 Dolar
 • Toplam lojistik maliyet: 2,75 ABD Doları
 • Birim başına depolama maliyeti: 0,03 ABD doları
 • Ürünün 3,50 $ maliyetini çıkardığınızda
 • Kârınız: 2,96 $

Bu Hesaplamada eksik olan ise uzun süreli depolama ücretleridir. Bu maliyet, bir ürün 365 günden fazla depoda kaldığında oluşan maliyetlerdir. Uzun süreli depolama ücretleri inanılmaz derecede pahalıdır. Bu nedenle Türkiye’den Amazon FBA depolarına ürün göndermeden önce Pazar analizi yapılıp Ürün stok adetleri ve lansman giderleri iyi hesaplanmalıdır. Becommer envanter miktarınız için size detaylı raporlar sunabilir.

ilgili: Amazon FBA Calculator eklentisi

 

 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

ilgili: Becommer Ürün Pazar Analiz Hizmetleri

Amazon FBA Calculator Grafik Yorumlama

Grafik bölümü, bir ürünün birden fazla değerlerini görselleştirmek için kullanılabilir. Depoya göndermek istediğiniz ürün birim sayısını girebilir ve hepsi tükendiğinde size ne kadar kâr bırakacağını görebilirsiniz.

Ürünü bir FBM satıcısı olarak kendiniz yollamayı planlıyorsanız, FBM maliyetlerinizi ekleyebilir ve bunları bir FBA satıcısı olarak elde edilebilecek potansiyel kârlarla karşılaştırabilirsiniz. Tahmini envanter sayınızı girerek net kârınızı hesaplayabilirsiniz.

Amazon FBA Calculator nedir?

Amazon FBA Calculator, bir satıcının bir üründen elde edebileceği kârı hesaplamasına yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Bir Amazon satıcısı, farklı fiyatlandırma noktaları belirleyerek, ürün maliyeti ve nakliye maliyeti ile oynayarak ürünlerinin maksimum kâr potansiyelini analiz edebilir. Amazon’da en uygun fiyat aralığını hesaplamak için de kullanabilir

FBA kârlılık nasıl hesaplanır?

Her bir ürün satışından elde edilen kârın belirlenmesi, bir ürünün (birim başına) satış fiyatı ile maliyetlerin (reklam gibi) çıkarılmasıyla hesaplanır.

Amazon FBA Calculator nasıl kurulur?

1-Amazon FBA Calculator uzantısını yükleyin.
2-Satmak istediğiniz ürünün listeleme sayfasına gidin.
3-Uzantıyı açmak için tarayıcınızın sağ üst köşesindeki FBA Calculator butonunu tıklayın
4-Ürün maliyetinizi (satın almak için ödediğiniz tutar), nakliye maliyetlerini, TBM maliyetini ve mal ve hizmet vergisi yüzdesini girin.