Becommer.com

2022 Amazon Black Friday (Kara Cuma) Satış Stratejileri

Herkesin bildiği bu kazançlı Amazon Black Friday (Kara Cuma) haftalarında çılgın avantajlı alışveriş fırsatlarından nasıl yararlanacağınızı öğrenmeye  hazır mısınız? Sizin için en doğru Amazon Black Friday stratejisini bulmakta zorlanıyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu blog yazısı, tatil telaşıyla başa çıkmanıza yardımcı olacak ve bazı mükemmel Amazon Black Friday ipuçları verecek. Okumaya devam edin ve olmazsa olmaz uygulamalarla kendinizi bu konuda donatın!

 

Amazon-Kara-Cuma-Becommer

 

Black Friday Nedir?

Yaklaşan tatiller, yeni yıldan önce kâr elde etmek için son altın fırsattır: harika fırsatlar, büyük tanıtım, büyük gelirler birbiri ardına sizleri bekler. Bu günlerde birçok ürün indirimde olacak ve  böylece insanlar aileleri, arkadaşları ve kendileri için bir şeyler ve hediyeler alacaklardır.

 

 İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

 

Black Friday, perakendecilerin yılın bu zamanlarında kar (veya en azından çok daha büyük bir kar) elde ettiği anlamına gelir. Amazon Black Friday anlaşmaları ABD’deki en büyük fırsatlar olarak görülüyor, çünkü neredeyse tüm yıl boyunca kitlesel tüketiciliği özetliyorlar. Güçlü bir Amazon Black Friday stratejisi oluşturmak, pazarlama olanaklarından yararlanmak ve markanızı büyütmek için bir fırsattır.

Black Friday Amazon Mağazanız İçin Neden Önemli?

Amazon Black Friday fırsatları genellikle yıldan yıla etkileyici bir büyüme gösterir. Ancak, küresel  pandemi insanları evlerine kilitledikten sonra, beklenenden çok  daha  yüksek rekor satışlar geldi. Ve ısrarla online alışverişe olan eğilim artmaya devam ediyor.

 

Ayrıca, Prime Day 2020’de küçük ve orta ölçekli işletmeler, 2019’a göre %60 büyüyerek platformda şimdiye kadarki en büyük iki satış gününü kaydetti. Çok daha güçlü argümanlarla desteklenmiş bir online alışveriş ortamıyla birlikte çok daha güçlü bir büyüme modeli ortaya çıkarken, Amazon’un yeni rekorlarına hazır olmamızı gösteren verilerle karşı karşıyayız.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

 

Unutmayın ki; Amazon Black Friday , işlerinizin satışlarını ve işlem trafiğinizi önemli ölçüde artırma fırsatlarıdır.

Satıcılar, Amazon’un platform tatillerinde satış yapmanın ne kadar zor olduğunu tabi ki biliyor: ilgilenilmesi gereken gerçekten çok şey var. Ancak maalesef ki genelde Black Friday günleri geldiğinde, satıcılar genellikle trafik akışını idare etmek için yetersiz donanıma sahiptir.

Ancak birazdan size vereceğimiz bazı temel ipuçlarıyla, yaklaşan bu günlerde Amazon’da başarılı bir şekilde satış yapabileceksiniz.

 

Amazon Black Friday 2022

 

Amazon Black Friday Nasıl Çalışıyor?

Amazon Black Friday 2022 Hazırlıkları Erken Başlanmalı

Satıcı stratejinize ne kadar erken başlarsanız, bir çok fırsatı kaçırma olasılığınız o kadar az olur. İyi bir başlangıcın anahtarı iyi bir planlamadır.

Diyelim ki hazırlıklarınıza iki ay öncesinden Eylül ayında başlamak istiyorsunuz. Ancak bunu yapmak bile bazen yeterli zaman gibi olmayabilir. Yılbaşı indirimlerinden yararlanmak için tatilleri yıl boyunca mevcut görevlerle dengelemeniz veya nakliyenin zamanında yapılacağından emin olmak için çok daha kesin bir zaman çerçevesi taahhüt etmeniz gerekebilir. Bu nedenle, Amazon Black Friday stratejinizi Kasım ayından çok önce hazırlamanız gerekiyor. Belki de bunun için çok daha planlı ve akıllı stratejilerle tüm yıl boyunca araştırarak ve düşünerek halletmeniz size çok daha büyük avantajlar sağlayacaktır.

 

İlgili: Becommer Amazon Store Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

 

 

Ünlü girişimci ve planlama uzmanı Amy Wees Amazon Black Friday 2022 hakkında diyor ki;

“Bu, satış kanallarınızı ve cirolarınızı artırmak için de harika bir fırsat olabilir. Daha önce Amazon dışında satış yapmadıysanız,  yeni teklifler eklemek isteyen diğer dotcom perakendecilerinden bazılarına bakınız. Walmart.com ve Etsy.com elbett  popüler seçeneklerdir ancak bu platformlarda müşteri siparişlerini yerine getirmek için Amazon FBA dışında lojistik kurulumuna ihtiyacınız olacağını da unutmayın.”

Ayrıca,

“İş açısından bakıldığında, satıcıların bunu karlı bir 4. çeyreğe sahip olmak için nakliye ve tedarik zincirindeki maliyet artışlarını karşılamak için fiyatları artırmaktan korkmamaları gerektiğini”sözlerine ekledi.

 

Amazon-Kara Cuma-Becommer

 

 • Amazon Black Friday fiyat ve talep araştırması mutlaka yapın

Karlı bir Amazon Black Friday stratejisinin anahtarı, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin güçlü ve zayıf yönlerini anlamaktır. Bu bilgiyle donanmış olarak, başarılı olacağını bildiğiniz ürünleri çok daha kolay tanıtabileceksiniz. Bazıları sattığınız/ürettiğiniz ürünün fiyatını ve talebini araştırmanıza gerek olmadığını söyleyebilir ancak  bu adımı atlamakta özgür olsanız da, yine de maliyetlerinizde olası bir hata ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diyelim ki genişletmek üzere olduğunuz bir ürün yelpazesi hakkında birçok soru alan bir kozmetik perakendecisisiniz. Müşteriler için ne kadar bir ücretin daha cazip olacağına dair daha iyi bir fikir edinmek ve bu ürünlere olan talebi anlamak istiyorsunuz.

Böyle bir şey yapmayı düşünüyorsan öncelikle  fiyat ve talep araştırması yaparsınız. Bir fiyatlandırma stratejisinin ne kadar karlı olacağını bilmek için hedef pazarın fiyat esnekliğini anlamak gerekir.

 • Amazon Black Friday için stoklarınıza özen gösterin

Black friday haftasının diğer haftalar gibi olmasını beklemeyin. Dünya genelinin önemli günlerinin hemen ertesi , milyonlarca tüketici ve işletme kendileri, dostları, aile ve arkadaşları için mükemmel hediyeyi bulmak için yola çıkacaktır. Birçok mal için çok fazla talep olacak ve bu mallar için çok fazla rekabet olacaktır.

Sostocked’in kurucu ortağı ve bir envanter uzmanı olan Chelsea Cohen,. Amazon Black Friday FBM ile ilgili şunları söyledi;

“Geçen yıl yaptığım gibi bu yıl da satıcılara FBM aracılığıyla hızlı, yoğun ve yorucu günlere hazır olmalarını söylüyorum. Yeniden stok limitleri, uzun check-in süreleri ve Amazon envanterinin müşteriye teslim tarafında son zamanlarda yaşanan gecikmeler arasında, Amazon’un şu anda istikrarlı bir dağıtım kanalı olmadığı ortaya çıktı. Bu yüzden tek satış kanalınız olsa bile satıcıların FBM üzerinden kendi yedek dağıtım kanallarına da hazır olmaları gerekir. Henüz yapmadıysanız, Amazon’un yapamadığı durumlarda müşteri siparişlerinizi yerine getirebilecek saygın bir üçüncü taraf lojistik merkezine ulaşın. Bu, satış sezonunuzun çok önemli bir parçası olabilir.”

 

Amazon-Kara-Cuma-Becommer

 

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

 

 • Envanter depolama limitlerinizi inceleyin

Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, indirimlerden yararlanmak için web sitenize veya satış platformunuza gelecek. Bu, talebi karşılamak için ideal ürün envanteri dengesinin ne olması gerektiği sorusunu size getirir. Şimdi, tüm envanter öğelerinizin doğru miktarda mevcut miktarları gösterdiğini kontrol etmek için yılın o zamanı.

İster Amazon Black Friday için stok yapıyor olun, ister tatil  dönemleri için malzeme sipariş ediyor olun, ister sadece ne üzerinde çalışmanız gerektiğini görmek için bir göz atın, çılgınlık oluşmaya başlamadan önce atmanız gereken önemli bir adım kesinlikle budur.

PingPong’dan Ryan Cramer ve Thomas Incorvia, yaklaşan envanter limitleri sorunları hakkında şunları söyledi;

“Satıcılar, mallar ve PPC için hala envanter limitleri ve maliyet artışlarını görüyor ve bu olağandışı sorunlar mevcutken, çoğu satıcı stok konusunda kararsız ve bütçelerini 4. Çeyrek boyunca daha uzun sürelere yayma konusu ile ilgilenerek zaman kaybediyor.”

 • Envanterinizi kritik tarihlere göre Amazon FBA‘ya gönderin

Envanterinizin ne zaman gönderileceğini ne kadar erken zamanda bilirseniz, ürünlerinizin Amazon’un lojistik depolarına yüklenmeye hazır olduğundan o kadar erken emin olabilirsiniz demektir. Tarihler önemlidir, çünkü Amazon’un kendisi, ürünlerinizin Amazon Prime statüsünü kaybetmesine neden olacak farklı ürün türleri için belirli karartma tarihlerine sahiptir.

 

ilgili:A’dan Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA nedir, ne satılır, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 

Chelsea Cohen, kargo taşımacılığı ve Amazon hakkındaki sözlerine şunları ekledi;

“Amazon İş Ortağı Taşıyıcıları genellikle daha ucuz olsa da, Amazon İş Ortağı Olmayan Taşıyıcılardan çok daha uzun net check-in sürelerine sahip olmaları çok daha olası olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, Amazon İş Ortağı Taşıyıcılarının sözleşmeye bağlı olarak treylerlerini Amazon’a bırakmakla yükümlü olmalarıdır. Bu nedenle, Amazon Partner Carriers’ı kullanarak daha hızlı teslimat randevunuz olsa bile, net check-in süreniz genellikle iş ortağı olmayan kargo taşımacılığında çok daha hızlı ve güvenli olabilir.”

Ve sözlerine;

“Bu gelecekte değişecek mi? Bence olacak, ama bu 4. çeyrekte değil. Envanterinizi yeni yıl’dan önce veya sonra kontrol ettirmek arasındaki fark, seçtiğiniz nakliye yöntemi kadar basit olabilir, bu nedenle bu veriler Amazon Black Friday sezonuna girmeyi bilmek için hayati önem taşır” diye devam etti.

 

 

 • Amazon Black Friday için  ürün listelerinizi detaylandırın

Amazon’da ürün listelemelerin gücü hakkında gereken her şeyi mutlaka biliyorsunuz. Ancak girişlerinizi optimize etmenin en iyi yolunu bilmiyor olabilirsiniz. Öyleyse, kârlı bir iş yürütürken Amazon ürün listelemeleriyle başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için ne yapabilirsiniz?

 

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

 

 1. Başlıkları ve Madde İşaretlerini Optimize Edin

Reklamcılar, başlığın genellikle bir tüketicinin bir reklamı görmeden önce aldığı ilk izlenim olduğunu bilir. Ve şimdi, bu sadece metinle sınırlı değil.  Reklam verenler artık reklamlarında resim ve video kullanımını artırıyor, çünkü iyi bir resim gerçekten bir kişinin dikkatini hızla çekmede mükemmel bir iş çıkarıyor.

Başlıkları ve reklam maddelerini optimize ederek SEO çalışmalarınızı geliştirebilmeniz için anahtar kelime araştırması yapın. Ayrıca, başlığınızın ve madde işaretinizin istediğinizi söylediğinden ve ürününüz hakkında doğru hikayeyi anlattığından ve belirli hedef kitlenizi hedeflediğinden emin olmanız gerekir.

2. PPC Kampanyalarınızı Optimize Edin

Başarılı bir Amazon Black Friday stratejisine giden yol uzun ve engebeli olabilir. PPC kampanyalarınızı optimize etmek, hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Tatil sezonunda pazarlama faaliyetlerini yükseltmek zor olabilir, ancak şimdi uygulamanız gereken farklı stratejiler Black Friday’den önce daha güçlü bir performansa yol açabilir.

ilgili: Amazon Reklam Optimizasyonu Kılavuzu

Rakiplerinize üstünlük sağlayın ve reklam paranızı en iyi şekilde kullanın. Anahtar kelimeler gibi ayrıntılara dikkat etmeniz çok önemlidir. Küçük bir not ise; Amazon Black Friday PPC kampanyanızın sona erdiğinden emin olun!

 

 

 • Amazon Marka Mağazanızı Güncelleyin

Ürünleriniz marka tescilli mağazalarda mı duruyor? Harika, onları güncellemenin zamanı geldi. Amazon listelemenizin, tıpkı markanız gibi, yüksek kaliteli içerikle dikkat çekici bir deneyim arasında denge kuracak şekilde kullanıma sunulması gerekir. Mağazanıza yeni bir ürün grubu eklemek ve daha şenlikli olmak için görüntülerinizi güncellemek gibi küçük değişiklikler yapmanızı öneririz.

ilgili: Etkili Marka Sloganı Nasıl Bulunur? Çarpıcı Örnekler, Faydalı Tavsiyeler

 • Pazarlama ve reklam stratejilerinizi planlayın

Sadece satmak yeterli değildir; ayrıca uygun şekilde satmanız gerekir. Arzu ettiğiniz müşterilerin belirli hedeflerini anlamak, daha etkili reklamlar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizle alakalı ve hatta bazen markalı mesajlarla hitap etmek için Amazon pazarlama araçlarından mutlaka yararlanın.

 • Ücretsiz kargo ve iade avantajı sağlayın

Çoğu insan online alışveriş yapmayı sever. Bir satıcı olarak, müşteri deneyiminin değerini çoğu kişiden daha iyi anlarsınız. Onlara gelip sizden satın almaları için bir sebep vermelisiniz ve sonra geri gelip tekrar tekrar satın almalarını sağlamalısınız. Ve bunun için ücretsiz kargo ve iade gibi basit tekniklerle  hamlelerinizi yaparak avantaj sağlayabilirsiniz.

 

 

ilgili:Satıcılar İçin Amazon İade Süreci Rehberi 2022

 • Satacağınız ürünlerde akıllı seçimler yapın

Amazon, tüketici pazarının hakimi ve her gün milyonlarca insan sitede alışveriş yapıyor ve satış yapıyor. Peki ne satacağınızı nereden biliyorsunuz? Bakalım son yıllarda Amazon Black Friday’de en çok satılan ürünler hangileriydi: CNBC’ye göre mutfak aletleri, elektronik ürünler ve giyim, Amazon’da en popüler ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

“En popüler kategoriler her zaman elektronik ve ev eşyalarıdır, ancak kişiselleştirilmiş hediyeler de modadır. Küresel salgın nedeniyle, insanlar her zamankinden daha fazla kendini eve ve sevdiklerine bağlı hissetmek istiyor, bu da düşünceli ve anlamlı bir hediye anlamına geliyor. Etsy satışları geçen Noel’de çılgındı ve  bu yıl da devam edecek diye düşünüyorum. Hediyelik eşya satıcıları bu satış sezonunda çok heyecanlanacak. Bana gelince, ben de hediyelerimi kişiselleştirmeye çalışıyorum. Talep üzerine baskıyı seviyorum. En sevdiğim POD platformlarını kullanarak ya kendim hediyeler yaparım ya da Etsy’de kişiselleştirilmiş hediyeler satın alırım. Ayrıca çiçek teslimat hizmetlerini kullanarak hediye sepetleri göndermeyi de seviyorum.” Amy Wees.

 • Yıldırım fırsatlarını ve kuponların cazibesini gözönünde bulundurun

İşletmeler, marka bilinirliği oluşturmak ve trafiği artırmak için giderek daha fazla yıldırım fırsatlarına, kuponlara ve eşantiyonlara yöneliyor. Zamanlama ve talep doğru olduğunda indirimler ve kuponlar yayınlamak sizin yararınıza olacaktır. İndirim yaratmak için pek çok teknik mevcut olduğundan, kuponlar satışları artırmak ve kullanıcıların dikkatini çekmek için iyi bir fırsat sunuyor. Yine de, etkili bir sonuç elde etmek için önceden zaman ve çaba yatırımı gerektirdiğini unutmayın.

 • Reklam bütçenizi artırın

Genelde müşteriler için Amazon, ürün satın almak için iyi bir hedef olarak kullanılmıştır. Artık Amazon, olası satış yaratma hedefi haline de geldi.

ilgili: Amazon ACoS Nedir? Amazon Reklam Satış Maliyeti Nasıl İyileştirilir?

Bir Amazon Black Friday stratejisi içinde, içerik pazarlaması, kendi reklam ihtiyaçları için bundan nasıl yararlanacağını bilen işletme sahipleri için çok önemlidir ve kazançlıdır. Bu nedenle, işletmenizin sürekli ve istenilen düzeyde çalışmasını sağlamak ve karşılığını almak için doğru politikaları kullanmanız çok önemlidir. Amazon mağazanızı pazarlarken ve reklamını yaparken, bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için doğru stratejileri ve yöntemleri kullandığınızdan emin olmalısınız.

 

 

 • ASIN’lerinize( Amazon Standart Kimlik Numarası ) videolar ekleyin

ASIN’lerinize bir video eklediğinizde, ürün kataloğunuza yepyeni bir değer katmanı eklemiş olursunuz. Bunu duymak sizi şaşırtabilir, ancak Amazon, pazardaki her ürünle ilişkili ASIN’ler için kritik ölçümleri değerlendirir ve izler. Örneğin, Amazon, her ASIN’in kaç video görüntüleme aldığını ve hangi ürün türlerinin en çok görüntüleme aldığını açıklayacak ve size daha gerçekçi doneler sunacaktır.

 

ilgili: Amazon Ürün Videosu Hazırlama Rehberi

 • Sosyal medya pazarlamanızı kontrol edin

Siz orada oturup Instagram veya Facebook’ta mutlu bir şekilde gezinirken, hedef kitleniz rakiplerinizin sosyal medya sayfalarında geziniyor. Bunun nedeni, onların radarlarında herhangi bir ayak izi bırakmamanızdır.

Bir çok işletme, müşterilere çok kanallı ulaşmak ve dış trafiği artırmak için sosyal medya pazarlamasını deniyor. İyi haber şu ki, sosyal medya sadece içerik yayınlamaktan çok daha fazlasıdır. Sosyal ağınızı bildiğiniz sürece markanızın nasıl yayıldığını, gördüğünüz etkileşim türlerini ve yatırım getirinizi kontrol edebilirsiniz.

ilgili:E-Ticaret Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Olmalı?

Sosyal medya pazarlamasının oyunu bu kadar hızlı değişirken, nereden başlayacağınızı bilmek  aslında zor. Ancak iyi ve düzenli takip ile sosyal medya pazarlamacılarının hedefledikleri platformları daha iyi anlamalarına sebep olacaktır.

 • Reklam harcamalarınızı dengeli kullanın

Gurur duyduğunuz ürününüz veya hizmetiniz için bir reklam kampanyasına duygusal olarak yatırım yapmak kolaydır, ancak bu çalışma sırasında harcamaları kontrol altında tutmak zor olabilir. Zayıf kampanya takibi, sizin için daha yüksek maliyetler veya daha da kötüsü, reklam harcamanızı daha yüksek kaliteli gösterimler için optimize etme fırsatlarının kaçırılması anlamına gelebilir. Bu nedenle, Amazon Black Friday için en uygun harcama tahsisinizi belirlemek için reklam medyasını kullanarak reklam harcamalarını ölçmeli ve ona göre kararlar vermelisiniz.

 

 

 • Tüketici odaklı çalışın

Bir satıcı olarak, pazarın çeşitli yönlerinde başarılı olmak için bilmeniz gereken birçok ipucu var. Yeterince konuşulmadığına inandığımız ve Amazon Black Friday stratejinizde kesinlikle detaylandırılması gereken müşteri hizmetleridir. Müşterilerin olumlu yada olumsuz tüm fikirlerini ve taleplerini dinleyin, bu size artı olarak dönecektir.

 • Alıcılarınıza mükemmel müşteri hizmeti sunun

Müşterileriniz , şirketin kendilerini ilk sıraya koyduğunuzu gördüklerinde şirketinize daha çok güvenirler. İnsanların sitenizde daha uzun süre kalmasını, ürün satın almasını ve daha fazlası için geri dönmesini istiyorsanız, geri dönmeleri için onlara bir neden vermeniz gerekir. Bunu yapmanın bir yolu da, mükemmel müşteri hizmeti sunmaktır.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

Mükemmel bir müşteri hizmetleri stratejisinin bir parçası, müşteri sorularına yanıt vermek, sorunları daha hızlı çözmek ve işletmenizden neler bekleyebilecekleri konusunda net olmaktır. Satıcıların hedef kitleleriyle iletişim kurabilecekleri pek çok farklı yolla, alıcılarına hak ettikleri dikkati ve verimliliği vermeleri gerekir.

 • Ürün ve satıcı yorumlarını  yapmalarına izin verin

Hiçbir şey incelemelerdeki yorumlar kadar hakkınızda güven oluşturmaz. İncelemeler, satın alınacak ürünleri değerlendirirken markanızın itibarını etkilemek için stratejik olarak kullanılabileceğiniz unsurlardır. Bir ürün satıcısının, Amazon Black Friday sırasında yeni müşteri adayları oluşturacaklarını umarak sadece ürün ve hizmetlerinin reklamına güvenmesi artık yeterli değil. Kullanıcı incelemeleri, yorumları da bir tür ürün doğrulama işlevi gördükleri için hayati önem taşıyor.

 

 • En az satılan ürünlere odaklanmayın

Birçok satıcı, iyi satmayan ürünleri zorlamak için çok daha fazla çaba harcar. Ancak herhangi bir pazarlamacının size söyleyeceği gibi, ihtiyacınız olan tüm bilgileri ürün stok numarasına veya en çok sattıkları satış noktalarına bakarak bulabilirsiniz. Doğru yapılırsa, bu analiz sizi en çok satan ürünlere, pazar genişlemesi için en fazla potansiyele sahip ürünlere yönlendirebilir ve bu sizin çapraz satış ve yukarı satış yapmanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki, Amazon mağazanız en iyinin en iyisini sunmalıdır, ancak bu, en az istekli ürünlerinizi ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece, satmayı en az beklediğiniz ürünlere çok fazla odaklanmamanız gerektiği anlamına gelir. En çok kâr getirenlere odaklanırsanız çok daha iyi sonuçlar alacağınızı net olarak söyleyebiliriz.

 • Analizlere önem verin ve yedek stratejinizi belirleyin

Geçmiş deneyimleri analiz etmek ve bir yedekleme planı oluşturmak, Amazon Black Friday stratejinizin tamamını kurtarabilir.

Geçmiş deneyimleri analiz edin ve gelecek stratejilerizi oluşturun. Çünkü geçmişi tarihsel bağlamda düşünebildiğiniz zaman, geriye dönük olarak öğrenmek en kolayıdır. Bu geriye bakış, durumun hareketini kafanızda sonuçlandırmanızı sağlar. Geçmiş satışlarınızdan, performansınızdan ve kazançlar ve harcamalardan elde edilen verileri analiz edin. Neyi doğru yaptığınızı ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini tanımlayın.

Ayrıca İnternet’te arama yapabilir ve başarılı işletmelerin geri bildirimlerinden yeni fikirler öğrenebilirsiniz: onların başarılarının benzersiz faktörleri nelerdir? Ardından, bu faktörleri web sitenizin tasarımına ve içeriğine uygulamayı deneyebilirsiniz.

 

 

Ve son olarak her zaman yedekte bir planınız olsun.

Amazon Black Friday fırsatları kesinlikle karşı konulmaz ve faydalıdır. Ancak, uygun bir planınız yoksa, şirketinizi de zor durumda bırakabilirler. Tek bir büyük satış etkinliğine sahip olmak çok cazip gelebilir, ancak büyük kayıp riski doğurduğu da unutulmamalıdır, zararı faydadan daha ağır basabilir.

Her müşteriden ne kadar kazanmayı bekleyebileceğinizi ve onlara ulaşmak için şu anda harcadığınız miktarı düşünün. Satıcılar genellikle yerine getiremeyecekleri birçok siparişle de karşılaşabilir. Bazı perakendeciler müşterilerine geri ödeme yapar ve bazıları müşterilere başka ürünler sunmaya çalışır. Bütün bunlar olumsuz geri bildirimlere ve müşteri kaybına yol açabilir. Bunu önlemek için, alışveriş yapanları memnun bırakan sorunları çözebilmek için bir yedek planınız her zaman olsun.

 

 

Kısaca özetlemek gerekir ise;

Bu yılın 4. çeyreği çok farklı olacak, ancak satıcıların beklentileri de aynı oranda yüksek.  O zaman bu zorlu mücadele öncesi tüm enstrümanlarınızı hazırlayın, yakında festival var…