Becommer.com

12 Temel Kriter; Amazon’da Ne Satılır, Ne Satılmaz? (2023)

Bu yazımızda Amazon’da satmak için ürün nasıl seçilir, nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedeceğiz. Bahse konu bütün Amazon satışları için büyük oranda geçerli olsa da bu yazıda daha çok retail arbitraj, online arbitraj, wholesale iş modelini ve FBA operasyon modelini dikkate alacağız.


2023’de Amazon’da ne satılır?

Bir çok Amazon satıcısının özellikle ilk başta en çok takıldığı nokta Amazon‘da ne satmalıyım sorusu oluyor. Gerçekten de Amazon’da başarılı olacak ürünü seçmek kolay değil. Bu noktada dikkate alınması gereken bir çok kriter olduğu için göz ardı edilen bir noktadan dolayı ciddi zararlar yaşanabilir. Bu hata da satıcının Amazon işinden soğumasına neden olabilir.

Bu nedenle Amazon’da satılacak ürün seçilirken bu yazımızda detaylarını anlattığımız kriterlere bağlı kalmak sizi hata yapmaktan kurtaracaktır. Uzun yıllara dayanan Amazon satış ve satıcı danışmanlık tecrübemize ve çok farklı ürünlerde deneyim sahibi olmamıza dayanarak size rehber olması için tecrübelerimizi bir araya getirdik. Bu tecrübelere bizim karlı bir Amazon satıcısı olmamızı sağladığı gibi bir çok Becommer Amazon Danışmanlık Hizmeti alan müşterimizi de maliyetli hatalardan kurtardı ve başarılı bir Amazon satış işi kurmalarını sağladı.

Amazon'da Ne Satılır

Amazon FBA’da Satılacak En İyi Ürünler için 12 Temel Kriter

 1. En Çok Satanlar Sıralaması
 2. Yatırım Getirisi (ROI)
 3. Satış Başına Kar
 4. Ürünün Boyutu
 5. Kısıtlı Markalar ve Kategoriler
 6. Satışı Riskli Markalar
 7. Ürün Satış Fiyatı
 8. Düşük İade Oranı
 9. Satışa en uygun Amazon kategorileri
 10. Ürün Fiyat Geçmişi ve Ürün Maliyeti
 11. Ürünün Amazon Dışı Satışa Uygunluğu
 12. Satın Alma Kutusu Kriterleri

1. En Çok Satanlar Sıralaması

Bu durum kategoriye göre değişecektir, ancak genel bir kural olarak BSR (Best Seller Rank) satış sıralaması 50.000’in altında fakat ideal olarak 20.000’in altında olan ürünlere girmek doğru bir tercih olacaktır.

Popüler bir kategoride (BSR) En Çok Satanlar Sıralaması 20.000’in altında olan bir ürününüz varsa, her gün ürün satıyor olmak doğal olacaktır. Tabi burada bahsedilen üst kategori. Alt kategoriye gittikçe satış yapabiliyor olmak için daha yüksek bir sıralamada olmanız gerekecektir.

2. Yatırım Getirisi (ROI)

Amazon’da satılacak ürün seçilirken elbette en önemli kriterlerden biri de kar. Fakat burada kar derken kar miktarından ziyade orana odaklanmak daha doğru olacaktır. Yani 10 USD’ye mal ettiğiniz üründen 5 Dolar kar etmek mi yoksa 20 Dolar yatırım yaptığınız bir üründen 5 Dolar kar etmek mi. Burada 10 Dolarlık üründen ROI olarak %50 kar ederken 20 Dolarlık üründen %25 ROI ile kazanç elde ediyor olursunuz.

3. Satış Başına Kar

Her ne kadar satışı yapılacak üründe ROI önemliyse de her bir satıştan ende edilen kar da bir o kadar önemlidir. Genel olarak bir üründen en az 5 USD kar elde ediyor olmak idealdir. Çünkü ürünümüz retail arbitraj ürünü ise bir başka satıcı fiyatı düşürebilir. Bu durumda karımız 2-3 Dolar gibi bir bantta ise kolayca karsız hale gelebiliriz.

Amazon'da Ne Satılır

4. Ürünün Boyutu

Amazon genel olarak operasyonel açıdan ürünleri iki kategoriye ayırır. Standart ve Oversize. Eğer yeni başlayan bir satıcıysanız hacimli yada ağır ürünlerden kaçınmak ideal olacaktır. Mümkün olduğunca yükte hafif pahada ağır ürünleri seçerseniz bu ürünlerin her aşamada lojistik, depolama, paketleme ve kargo maliyetleri daha düşük olacaktır.

5. Kısıtlı Markalar ve Kategoriler

Bir çok kategori ve private label olarak marka sahibi tarafından satılan ürünler yeni satıcıların bu ürünlere ve kategorilere girmesi için ya tamamen kısıtlanmış yada çeşitli onay şartlarına bağlanmıştır. Bu nedenle bu tip kategori ve ürünlerden uzak durmak gerek.

Eğer yeni bir satıcıysanız, sadece satmanıza izin verilen ürünlere odaklanmalı ve önce bunları denemeli ve çalışmalısınız. Stok satın almadan önce kısıtlamalar olup olmadığını öğrenmek için Amazon Satıcı Uygulamasını veya Seller Central’daki “Ürün ekle”yi kullanarak bir deneme yapabilirsiniz.

6. Satışı Riskli Markalar

Bir çok yeni satıcı girmemesi gereken markalara girerek hesaplarının askıya alınmasına neden olur. Eğer satış yetkiniz olmayan bir markayı satmak için listeler yada böyle bir ürüne girerseniz marka sahibi sizin aleyhinize harekete geçip marka ihlal bildiriminde bulunabilir. Bu durumda genelde askıya alınan hesapları açmak çok zordur. Eğer bir markayı satmak riskli ise bu markalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

7. Ürün Satış Fiyatı

Satışına gireceğiniz ürünlerin 5-20 Dolar arası kar elde ettiğiniz nihai satış fiyatı 10-40 arası ürünler olmasına dikkat edin. Zamanla daha yüksek fiyatlı ürünlere girebilirsiniz. Ama özellikle başta 40 Doların üzerinde ürünlere girmek riskli olacaktır.

8. Düşük İade Oranı

Bazı ürünlerde ve kategorilerde iade oranları %10 ve üzerinde olabilir. Bu iadeler size zaman ve paraya mal olur. Bu nedenle bu tip ürünlerden kaçınmak gerekir. Özellikle müşteriler açtıktan sonra iade ederse artık satışa uygunluğunu kaybeden ürünlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Bazı ürünlerin paketlenme şekli, müşterilerin ürüne bakmak için bile ambalaja zarar vermesi gerektiği anlamına gelir. Müşteri bunları iade ederse, bunların atılması veya zararına satılması gerekeceğinden bunlardan kaçınmanız gerekir.

Bir ürünle ilgili incelemelere bakın ve 4 yıldızın altında bir ürün satın almaktan kaçının. Ayrıca karmaşık teknik ürünlerden de kaçınmalısınız.

Amazon'da Ne Satılır

9. Satışa uygun Amazon kategorileri

Genelde yeni satıcılar belirli kategorilerden başlar. Bunlar Ev & Mutfak, Ofis Ürünleri gibi kategorilerdir. Bu kategorilerde ciddi bir ciro ve düşük iade oranı olduğu için başlamak için uygun kategoriler olarak öne çıkar. Elektronik gibi kategoriler ise uzak durulması gereken kategorilerdir.

Yapılan iş ticaret olmasına rağmen, girilen ürün ve kategoride ürün ve sektör bilgisi yada ürüne tutku olması genelde avantaj sağlar. Bu durumlarda doğru ürün seçme, müşterinin beklentisini anlama ve buna göre geliştirme yapma gibi konularda daha başarılı olabilirsiniz.

10. Ürün Fiyat Geçmişi ve Satın Alma Fiyatınız

Ürünleri seçerken özellikle Keepa uygulaması ile ürünün son 6-12 ay satış grafiğine bakabilirsiniz. Ürünün son 6 aydaki satış fiyatında ufak da olsa bir indirim yapabilecek şekilde bir maliyet avantajınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu şekilde anlık olarak gördüğünüz yüksek bir fiyata aldanarak bir ürüne girmemiş olursunuz. Yani ürün o anda 10 Dolarken aslında genel olarak fiyatı 8 Dolar olabilir. Siz ürünü alıp stoğa gönderdiğinizde tekrar fiyatı genel fiyat aralığı olan 8 Dolara düşebilir ve zarar edebilirsiniz.

11. Amazon Dışında Satışa Uygunluk

Bu her zaman. gerekli değildir ama ürün Amazon dışında da satılabilecek bir ürünse her ihtimale karşı bir yedek plan olarak elde bulundurulur. Yani eğer ürün Amazon’da satılmazsa ürün bir başka platformda satışa açılarak elden çıkarılabilir.

12. Satın Alma Kutusu Kriterleri

Genelde satıcılar Amazon’un olduğu ürünlerden kaçınırlar. Eğer rekabet edebiliyorsanız ve ürün Amazon FBA ile Amazon deposundan çıkıyorsa Amazon Buy Box yani satın al kutusunu satıcılarla paylaşır ve onların da ürünlerinin satılmasını sağlar.

Fiyatınız ve satıcı metrikleriniz sağlıklıysa Amazon, Satın Alma Kutusunu paylaşır. Bazen, iyi ölçümleriniz varsa ve bir süredir satış yapıyorsanız, ürününüz daha pahalı olduğunda Satın Alma Kutusunu bile paylaşırlar.

Amazon’da Satmak için ideal ürünü bulun: Keepa Uygulaması

Keepa Chrome Uzantısı, Amazon FBA için ideal ürünleri bulmanızda en fazla kullanmanız gereken uygulamadır. Keepa uygulaması ile ürünlerin özellikle son 6 aydaki grafiklerine bakmanızı tavsiye ederiz.

İdeal ürünleri bulmak için kriterler

 1. Fiyat.
  • Amazon fiyatına ve diğer FBA satıcılarının fiyatına bakın.
  • Fiyat sık sık değişiyor mu ve bundan faydalanabilir misiniz?
  • Yılbaşında fiyat çok mu artıyor? Eğer öyleyse, bu ürünü şişirilmiş fiyattan satmaya hazır stoktan satın alabilirsiniz. Bir Amazon FBA satıcısı olarak, 4. Çeyrek (Noel) en yoğun satış dönemidir, bu yüzden hazır olduğunuzdan emin olun.
 2. Stok Düzeyleri.
  • Diğer satıcıların stokları tükendi mi? Amazon veya diğer satıcıların stokları düzenli olarak tükenirse, bu dönemlerden de yararlanabilir ve FBA hisse senedinizi normal kâr maksimizasyonundan daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz.
 3. Satış Sıralaması.
  • Çok Satanlar Sıralaması (BSR), her ay ürünün kaç biriminin satılacağının iyi bir göstergesidir. Çoğu üst kategoride, 20.000 BSR’nin altında bir ürün satışa uygundur.

Keepa uygulaması iş yükünüzü azaltacak şekilde fiyat uyarıları ekleyebileceğiniz harika bir eklentidir. Bu şekilde bir ürün belirlediğiniz fiyatın altına düştüğünde yada üstüne çıktığında size uyarı gönderir.

Amazon’da bir ürünün aylık satış hacmi nasıl hesaplanır?

Aslında bir ürünün gerçekte satış hacminin ne kadar olduğunu sadece Amazon bilir. Amazon bu bilgileri kamuya açık paylaşmaz. Bununla birlikte Keepa’dan elde edilen BSR bilgisi ile Jungle Scout uygulamasında Jungle Scout Estimator (Satış Tahmin) bölümünde BSR girilerek o kategoride ürünün satış rakamı tahmin edilebilir.

Amazon FBA ile satmak için ürün seçme kriterleri

 • ✅  En Çok Satanlar Sıralaması 50.000’in altında olmalı
 • ✅  Yatırım Getirisi (ROI) %30’un üzerinde.
 • ✅  Satış Başına Kâr en az 5 doların üzerinde olmalı. Bir siparişte 5 dolardan az kazanıyorsanız, rakiplerinizin fiyatlarını düşürmesi nedeniyle kârınızı kolayca yok edebilirsiniz.
 • ✅  Ürün Boyutu ne kadar küçükse o kadar iyidir. ‘Büyük Boyut’tan kaçınmalısınız. Daha küçük ürünler, daha ucuz nakliye ve daha ucuz depolama anlamına gelir.
 • ✅  Kısıtlı Markalardan veya Kategorilerden Uzak Durun. Daha deneyimli olana kadar riskli ürünlerden uzak durun.
 •   Riskli Markalardan uzak durun. Marka ihlali nedeniyle mağazanız tamamen kapanabilir.
 •  Ürün Satış Fiyatı 10$-40$ arası en uygun noktadır. Bu ürünlerde 5-20 Dolar arası bir kar ile çalışılabilir.
 • ✅  Beklediğinde değeri azalacak ürünlerden ziyade zaman içinde depoda beklese de değeri artabilecek ürünler tercih edin.
 • ✅  Düşük İade Oranı için en az 4 yıldız ortalamalı ürünleri tercih edin.
 •   Uygun Kategoriler olarak Ev veya Ofis ile başlayabilirsiniz.
 • ✅  Ürün Maliyet Fiyatı ideal olarak ürünün ROI ve satış karı ile uygun olacak şekilde olmalı ve çok yüksek maliyetli ürünlerden uzak durulmalı.
 • ✅  Alternatif Satış Kanalı ile eBay gibi diğer platformlarda satış yapacak bir kanal hazır bulundurulmalı.
 • ✅  Sezonluk yani Cadılar Bayramı veya Noel gibi yalnızca bir sezon değil, tüm yıl boyunca satış yapılabilecek ürünler tercih edilmeli.
 • ✅  Basit Ürünler yani cam, lityum piller, kırılgan öğeler veya karmaşık ürünlerden kaçınılmalı

Umarın bu rehber sizlere faydalı olacak en az hata yapmanıza katkıda bulunacak ve karlı bir Amazon işi kurmanız için yardımcı olacaktır.

İyi satışlar bol kazançlar