Becommer.com

Satıcılar Bunları Yapamaz! Amazon Yasaklı Faliyetler Rehberi 2022

Amazon Yasaklı Faliyetler Rehberi: Genel Bakış

Amazon Yasaklı Faliyetler
Amazon Yasaklı Faliyetler

İşleyişe dair tesis ettiği kurallarla Amazon hem sizi (satıcıları) hem de alıcıları korumak ister. Belirlenen yasaklanmış satıcı faaliyetleri ve eylemleri, hem ürün hem de hizmetlerin alıcıları için güvenli ve satıcılar için adil olan bir satış programını sürdürmek için oluşturulmuş görünüyor. Baştan şunu unutmamalısınız ki Amazon, kuralları çiğnediğiniz için sizi veya ürününüzü yasaklayabilir ve değişik yaptırımlar uygulayabilir. Amazonun yasaklarla ilgili politikasının koşullarına uyulmaması, listelemelerin iptal edilmesine, Amazon araçlarının ve raporlarının kullanımının askıya alınmasına ve satış ayrıcalıklarının kaldırılmasına neden olabilir.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon, hesabınızı askıya alırsa ödemelerinizi bekletebilir. Ayrıca, Amazon müşterilerin sipariş ettikleri ürünleri şikayete konu olmadan aldığından emin olana kadar satıcılara ödeme yapmıyor. Ve bir satıcı hesabının dolandırıcılık veya diğer yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için kullanıldığını belirlerse, havale ve ödemeler durdurulabiliyor. Amazonun ilan ettiği hizmet koşullarının bu kısmı, diğer tüm Amazon hizmet koşulları sözleşmelerine ektir. Bu politika, satıcı sözleşmeniz veya başka bir şekildeki diğer yükümlülüklerinize ek olarak ilan edilmiş durumda.

 Amazon Yasaklı Faliyetler
Amazon Yasaklı Faliyetler

Amazon Yasaklanmış satıcı faaliyetleri ve eylemleri

Bu yazıda konu edilen Yasaklı Satıcı Faaliyetleri ve Eylemleri, yukarıda da dile getirildiği gibi hem ürün hem de hizmetlerin alıcıları için güvenli ve satıcılar için adil olan bir satış hizmeti sağlamak için oluşturulmuştur. Bu politikanın koşullarına uyulmaması, listelemelerin iptal edilmesine, Amazon araçlarının ve raporlarının kullanımının askıya alınmasına ve/veya satış ayrıcalıklarının kaldırılmasına neden olabilir. Aşağıdaki yönergeler hem ürün hem de hizmet satıcıları için geçerlidir.

BMVD Ürünlerinin Sevkiyatı

Amazon aracılığıyla sunulan Kitaplar, Müzik, Video ve DVD ürünleri, sipariş onayının size sunulduğu tarihten itibaren iki iş günü içinde gönderilmelidir.

İşlemleri veya Alıcıları Yönlendirme Girişimleri

Yerleşik Amazon satış sürecini atlatmaya veya Amazon kullanıcılarını başka bir web sitesine veya satış sürecine yönlendirmeye yönelik her türlü girişim yasaktır. Özellikle, Amazon kullanıcılarını Amazon web sitesini terk etmeye yönlendiren veya teşvik eden her türlü reklam, pazarlama mesajı (özel teklifler) veya “harekete geçirici mesajlar” yasaktır. Yasaklanan faaliyetler aşağıdakileri içerir: Müşterileri Amazon satış sürecinden uzaklaştırmayı amaçlayan e-posta kullanımı. Müşterileri Amazon satış sürecinden uzaklaştırmayı amaçlayan, satıcı tarafından oluşturulan herhangi bir onay e-posta mesajına veya herhangi bir ürün/liste açıklama alanına köprülerin, URL’lerin veya web adreslerinin dahil edilmesi.

Amazon Yasaklı Faliyetler
Amazon Yasaklı Faliyetler

Yetkisiz ve Uygunsuz İşletme Adları

İşletme adınız (Amazon’daki ticari varlığınızı tanımlayan) aşağıdaki özelliklere sahip bir ad olmalıdır: Sizi doğru bir şekilde tanımlayan bir ad olmalı. Yanıltıcı olmamalı ve kullanma hakkına sahip olduğunuz bir ad olmalı (yani ad, herhangi bir kişinin ticari markasını veya diğer fikri mülkiyet haklarını içeremez veya başka şekilde ihlal edemez). Ayrıca, .com, .net, .biz vb. gibi bir e-posta son eki içeren bir işletme adı kullanamazsınız.

Uygunsuz E-posta İletişimleri

Amazon müşterilerine (siparişin yerine getirilmesi ve ilgili müşteri hizmetleri için gerekli olanlar dışında) istenmeyen e-postalar ve her türlü pazarlama iletişimiyle ilgili e-postalar yasaktır.

Müşteri Telefon Numaralarına Uygun Muamele

Amazon, kendi siparişlerini yerine getiren profesyonel satıcılara, taşıyıcı etiketi gereksinimlerine uymaları için müşteri telefon numaralarına erişim sağlar. Bu müşteri bilgilerini alırsanız, Satıcı Sözleşmemizde bulunabilecek Amazon’un müşteri kişisel bilgileri politikasına uymanız gerekir. Müşterilerin telefon numaralarını doğru kullandığınızdan emin olmak için lütfen aşağıdaki politikayı ve kılavuzu inceleyin.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Müşteri telefon numaralarının uygun şekilde işlenmesi: Taşıyıcı gereksinimlerine uymak için etiketlere yazdırın. Müşterinin siparişlerini işledikten sonra sakladığınız müşteri telefon numarası verilerini atın. Kuruluşunuzda kimlerin müşteri telefon numaralarına erişimi olduğunu izleyin, bu verileri korumak sizin sorumluluğunuzdadır.

Müşteri telefon numaralarına uygun olmayan muamele: Telefon numarasını kullanarak asla bir müşteriyle iletişime geçmeyin. Bir müşteriyle siparişi hakkında iletişime geçmek için yalnızca Alıcı-Satıcı Mesajlaşmasını kullanın. Daha fazla bilgi için lütfen Alıcı-Satıcı Mesajlaşma SSS sayfamıza bakın. Müşteri telefon bilgilerini asla harici bir tarafla paylaşmayın. Telefon numaraları da dahil olmak üzere hiçbir müşteri bilgisini Alıcı-Satıcı Mesajlaşması dışında asla paylaşmayın.

 Amazon Yasaklı Faliyetler

Amazon yasaklı faliyetler

Doğrudan E-posta Adresleri

Alıcılar ve satıcılar, her iki tarafa da Amazon tarafından oluşturulan benzersiz e-posta adresleri atayan Alıcı-Satıcı Mesajlaşma Hizmeti aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilir. Satıcıların, Amazon web sitesinde veya Alıcı-Satıcı Mesajlaşma Hizmeti aracılığıyla yazışmalarda doğrudan, Amazon tarafından oluşturulmamış e-posta adresleri sağlaması veya talep etmesi yasaktır.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Bir Temsilci veya Marka Koruma Ajansı Olarak İhlal Bildirimlerinde Bulunma

Amazon, birçok markanın marka koruma ajanslarının veya aracılarının kendi adlarına fikri mülkiyet ihlalini bildirmelerini tercih edebileceğini bilir ve yetkili aracıların gönderimlerini kabul eder. Ancak Amazon, aktif satış hesaplarına sahip kişilerin, bu bildirimlerin sunulması kendi satış hesaplarına fayda sağlayabileceği durumlarda (örneğin rakip listelemeleri kaldırarak) bir markanın temsilcisi olarak ihlal bildirimleri göndermesine izin vermez. Satıcı olarak kendi statülerine fayda sağlayan bir aracı olarak bildirimde bulunan herhangi bir kişinin satış hesabı feshedilebilir.

Amazon Satış Hizmetinin Kötüye Kullanılması

Tüm satıcılar Amazon satış hizmetine erişebilir ve kullanabilir. Bir satıcının tekrar tekrar aşırı miktarda veri yüklemesi veya hizmeti aşırı veya mantıksız bir şekilde kullanması, orantısız bir yük oluşturabilir ve diğer satıcıların hizmete kolayca erişmesini ve kullanmasını bozabilir. Amazon satış hizmetini kötüye kullanırsanız veya aşırı veya makul olmayan bir şekilde kullanırsanız, Amazon, tamamen kendi takdirine bağlı olarak, kötüye kullanılan ürün özet akışlarına veya kötüye kullanılan diğer işlevlere erişiminizi, siz bunları artık kötüye kullanmayıncaya kadar kısıtlayabilir veya engelleyebilir.

 Amazon Yasaklı Faliyet
Amazon Yasaklı Faliyetler

Amazon Case Management’ın Kötüye Kullanılması

Amazon Satıcı Hesabınızla ilgili sorularınız veya sorunlarınız olması durumunda Satıcı Destek Hizmetlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Amazonun sağladığı desteğin kalitesini değerlendirme olanağına sahipsiniz. Bu işlevi kötüye kullanmak yasaktır. Size mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunabilmek için Amazon çalışanlarını yüksek kalite standartlarında ölçüyor.

Derecelendirmelerin, Geri Bildirimlerin veya İncelemelerin Kötüye Kullanılması

Derecelendirmeleri, geri bildirimleri veya incelemeleri manipüle etmeye yönelik her türlü girişim yasaktır.

Derecelendirmeler ve geri bildirim: Derecelendirme ve geri bildirim özellikleri, alıcıların bir satıcının genel performansını değerlendirmesine olanak tanıyarak satıcıların Amazon Marketplace’te itibar geliştirmelerine yardımcı olur. Kötüye kullanım amaçlı veya uygunsuz geri bildirim gönderemez veya bir işlem ortağı hakkında kişisel bilgiler ekleyemezsiniz. Bu aynı zamanda kendi hesabınıza derecelendirme veya geri bildirim göndermeyi de içerir. Bir alıcıdan geri bildirim talep edebilirsiniz, ancak bir alıcıya geri bildirim sağlaması veya geri bildirimi kaldırması için ödeme yapamaz veya herhangi bir teşvik sunamazsınız. Ayrıca, yanıltma yoluyla veya ticari amaçla derecelendirme ve geri bildirim yayınlamak kesinlikle yasaktır.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

İncelemeler: Amazon Marketplace için incelemeler önemlidir, ürün ve hizmet ayrıntıları ve incelemecinin deneyimleri hakkında olumlu veya olumsuz geri bildirimler için bir forum sağlar. Sizin veya rakiplerinizin sattığı ürün veya hizmetler de dahil olmak üzere, finansal çıkarınız olan ürünler veya hizmetler için inceleme yazamazsınız. Ayrıca, bir inceleme için ücret sağlayamazsınız. Yalnızca olumlu incelemeler isteyen veya ödem teklif eden inceleme talepleri yasaktır. Alıcılardan yorumları değiştirmesini veya kaldırmasını isteyemezsiniz.

 Amazon Yasaklı Faliyet
Amazon Yasaklı Faliyetler

Satış Sıralamasının kötüye Kullanılması

En çok satanlar sıralaması özelliği, alıcıların bir ürünün popülerliğini değerlendirmesini sağlar. Satış sıralamasını manipüle etmeye yönelik her türlü girişim yasaktır. Kendi ürünleriniz için sipariş vermek de dahil olmak üzere sahte veya sahte siparişler isteyemez veya bilerek kabul edemezsiniz. Ürünlerinizi satın almaları için alıcılara ödeme sağlayamazsınız veya satış sıralamasını şişirmek amacıyla alıcılara talep kodları sağlayamazsınız. Ayrıca, başlık ve açıklama dahil olmak üzere ürün detay sayfası bilgilerinde bir ürünün en çok satanlar sıralamasıyla ilgili iddialarda bulunamazsınız.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Ürün Tekliflerini Yanlış Eşleştirme

Mevcut bir ürün detay sayfasını kullanarak satılık öğeleri listelerken, sunulan ürün, aşağıdaki nitelikler dahil ürünü her açıdan doğru bir şekilde tanımlayan bir ürün detay sayfasında listelenmelidir: üretici, baskı, ciltleme, sürüm, biçim veya oynatıcı uyumluluğu. Satıcılar, ürünlerini farklı bir ISBN, UPC, EAN veya başka bir harici tanımlayıcıya sahip bir ayrıntı sayfasıyla eşleştiremez.

Yinelenen Ürün Detay Sayfaları Oluşturma

Halihazırda Amazon kataloğunda bulunan bir ürün için ürün detay sayfası oluşturmak yasaktır. Satıcılar, aynı ürünün aynı kopyaları için ayrı listeler oluşturamaz. Aynı ürünü birkaç kez tek tek listelemek, alıcılar için kafa karıştırıcı ve diğer satıcılar için sinir bozucu. Satıcılar, aynı ürünün birden çok kopyasını sunmak için miktar alanını kullanmalı ve yalnızca aynı ürünü farklı koşullarda sunuyorsa ayrı listelemelidir.

 Amazon Yasaklı Faliyetler
Amazon Yasaklı Faliyetler

Arama ve Göz Atmanın Kötüye Kullanımı

Müşteriler, Amazon’un arama motorunu ve göz atma yapısını kullandıklarında, alakalı ve doğru sonuçlar görmeyi beklerler. Bu nedenle Arama ve Göz Atma deneyimini değiştirmeye yönelik her türlü girişim yasaktır. Yasaklanmış davranışlar şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: Müşteri trafiğini yapay olarak simüle etmek. Yanıltıcı veya alakasız katalog bilgilerinin sağlanması (başlık, madde işaretleri, açıklama,  varyasyonlar, anahtar kelimeler vb.). Gizli anahtar kelime özelliklerine, size ait olsalar bile ürün tanımlayıcıları (marka adları, ürün adları, ASIN’ler vb.) ekleme.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

İşlem Sonrası Fiyat Manipülasyonu ve Aşırı Nakliye Ücretleri

Bir işlem tamamlandıktan sonra bir ürünün satış fiyatını artırmaya yönelik herhangi bir girişim yasaktır. Ek olarak, aşırı sipariş karşılama ve nakliye maliyetleri belirleyemezsiniz.

BMVD Ürünlerinin Ön Satışları

Satıcılar, Amazon’un ön sipariş verilebilir olarak belirlediği Kitap, Müzik, Video veya DVD ürünlerini listelememeli veya bunlarla eşleşmemelidir. Amazon aracılığıyla sunulan BMVD Ürünleri, sipariş onayının size sunulduğu tarihten itibaren iki iş günü içinde gönderilmelidir. “Stokta kalmama” durumları satıcı geri bildirim puanınıza yansıyabileceğinden, doğru envanter kayıtlarını tutmak da önemlidir. Teklif ettiğiniz bir ürün sipariş üzerine hemen kargoya verilmeyecekse, siparişi iptal edin veya alıcıyı uyarın ve gerekirse para iadesi başlatın. Amazon, Amazon’un ön sipariş verilebilir olarak belirlediği Kitap, Müzik, Video veya DVD öğelerinin satıcı listelerini derhal iptal edecektir.

Yasaklanmış Ürünlerin Listelenmesi

Balina, yunus, yunus, köpekbalığı, fil (fildişi dahil) veya düzenlemeye tabi diğer herhangi bir nesli tükenmekte olan bitki veya hayvandan elde edilen parça veya ürünler yasaktır.

Faq

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon hizmet kötüye kullanımı nedir?

Amazon’un hizmetlerini kötüye kullandığınız için bu eylemi gerçekleştirdik. Yanlış kullanım örnekleri arasında kendi ürünleriniz için sipariş vermek veya doğrudan Satıcılardan tazminat almak için ürün satın almak yer alır.”

Amazon hesabınızı askıya alabilir mi?

Amazon’un politikası, “Yorumları değiştirmeye çalıştığınızı veya yönergelerimizi başka herhangi bir şekilde ihlal ettiğinizi belirlersek, Amazon ayrıcalıklarınızı derhal askıya alabilir veya sonlandırabilir, yorumları kaldırabilir ve ilgili ürünleri listeden kaldırabiliriz.