Becommer.com

Tüm Detayları İle Amazon Hesap Sağlığı Nasıl Korunur? Sorunlar ve Çözümleri…

Amazon Hesap Sağlığı Nedir?

Amazon’daki performansınızın farkında mısınız? Amazon satıcı hesabınızın hesap sağlık kontrolünü kendiniz veya bir Amazon pazarlama ajansı aracılığıyla yapmayı hiç düşündünüz mü? Bir satıcı olarak, hesabınızın durumunu kontrol etmek, günlük satış hedeflerinize ulaşmak kadar önemlidir. Sonuçta, nedenini bilmeden hesabınızın Amazon tarafından askıya alınmasından daha kötü ne olabilir? Ancak endişelenmeyin, bu yazı Amazon hesap sağlığını gözetmenin önemini anlamanıza yardımcı olacak, böylece çok geç olmadan yeterli önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon hesap sağlığı kontrolü, Amazon satıcı hesabınızın genel performansının bir analizidir. Hesabınızın Amazon’da satış yapmak için gereken Amazon politikalarına ve performans hedeflerine uygun olduğundan emin olmak için temel ölçümlerin ve kriterlerin kapsamlı bir incelemesini içerir. Bu temel metrikler, Seller Central‘daki “Performans” sekmesinin altındaki Hesap Sağlığı sayfasında bulunabilir. Amazon’da satış yapmak, onların kurallarına uymayı kabul etmek anlamına gelir. Bunlardan biri, metrikleri, hesap sağlığı olarak bilinen belirli seviyelerde tutmaktır. Amazon’da satış yapmaya devam etmek için karşılamanız gereken çeşitli eşikler vardır; sürekli olarak bunların altına düşmek bir uyarıya, hesabın askıya alınmasına veya düzeltilmezse hesabın kaldırılmasına neden olabilir.

Amazon Hesap Sağlığı

Amazon, Seller Central hesabınızda, odaklanmanız gereken en önemli altı ölçümü gösteren “Hesap Sağlığı” adlı özel bir sayfa oluşturulmuş durumda. Bu, diğer metrikleri görmezden gelebileceğiniz anlamına gelmez, ancak bunlar Amazon’da satış ayrıcalıklarını sürdürmek için çok daha önemlidir. Ancak küçük bir bonus olarak Amazon, Hesap Sağlığı sayfasından bazı metrikleri kaldırdıklarını ve bunların Amazon’un işlem yapmayacağı satıcı metrikleri olduğunu söylüyor. Bir ölçüde, Amazon’un iş modeli, size atıfta bulunarak üçüncü taraf satıcılarının yürütülmesine odaklanır. Tüm üçüncü taraf satıcıların tutarlı ürün kalitesi ve müşteri hizmeti sunduğundan emin olmak için Amazon, satıcılara performanslarını kontrol etmek ve iyileştirmek için gereken araçları sağlamak için belirli ölçümler ve politikalar uyguluyor. Bu araçlara Seller Central’da Performans Menüsü aracılığıyla erişilebilir.

ilgili: 2022 Amazon Private Label Rehberi, Adım Adım Özel Marka Kurulumu

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Üçüncü taraf satıcı olarak, Amazon tarafından dayatılan belirli yönergeleri kabul etmeniz ve bunlara uymanız gerekir. Bir mecburiyet olarak, Hesap Sağlığı olarak bilinen belirli düzeylerde metriklere uymak hayati önemdedir. Amazon’da satış yapmaya devam etmek için karşılamanız gereken birçok ölçüm vardır; bir uyarıya uymamak, hesabın askıya alınmasına veya düzeltilmezse hesabın kaldırılmasına bile neden olur. Amazon, Satıcı Merkezi hesabınızda, bir satıcı olarak odaklanmanız gereken altı önemli ölçümü gösteren “Hesap Sağlığı” adlı bir sayfa ayırıyor. Bu, diğer ölçümleri ve politikaları görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece bu ölçümler, Amazon’da satış ayrıcalıklarınızı korumak için kritik öneme sahiptir.

Amazon Hesap Sağlığı

Amazon Satıcı Hesabınızın Sağlık Durumunu Neden Kontrol Etmelisiniz?

Amazon, müşteri güveni ve web sitelerinde olumlu bir satın alma deneyimi sürdürme konusunda çok duyarlıdır. Bu nedenle, müşterilerin alışveriş yaparken harika bir deneyim yaşamalarını sağlamak için Amazon’daki satıcıların belirli performans hedeflerini karşılaması gerekir.mAmazon, satıcı hesaplarını düzenli olarak değerlendiren ve sorunları not eden bir inceleme ekibine sahiptir (ör. kötü incelemeler, Amazon politikalarının ihlali vb.) Ardından, sorunların çözülmesi için satıcıyı bilgilendirir. Bir satıcı bunu başaramazsa veya gerekli hedeflere ulaşmazsa, düşük performans nedeniyle hesabı Amazon tarafından askıya alınır veya devre dışı bırakılır. Düşük kalite puanı, pazarlama çabalarınızı da engelleyebilir. Reklamlarda düşük gösterimler veya listeleme sayfanızda düşük performans görebilirsiniz. Bu, Satıcı Hesabınızın sağlığını günlük olarak kontrol etmeyi çok önemli hale getirir.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Amazon Hesap Sağlığı Derecelendirmesi (AHR), satıcı merkezinde Amazon hesap sağlığınızı izlemenize yardımcı olan bir özelliktir. Amazon’un satış politikalarına bağlılığınıza dayanır. Belirli bir süre içinde hesabınızdaki çözülmemiş politika ihlalleri gibi belirli faktörleri dikkate alır. Şu anda, bu sayfa profesyonel satıcılar için mevcuttur. Amazon’un, satıcılarının standartlara uygun olarak hesap sağlığını korumasını istediği açıktır. Amazon, son zamanlarda hesap sağlığınızı nasıl izleyebileceğiniz konusunda birkaç değişiklik yaptı ve perakende devi, politikaların daha da geliştirilmeye devam edeceğini söylüyor.

Amazon Satıcı Hesap Sağlığı Durumu

Amazon, mükemmel bir müşteri deneyimi sağlamak için satıcıların hesap ölçümlerini inceler ve Amazon’un hedeflerine uymazlarsa harekete geçer. Amazon hesap durumunuz aşağıdakilerden biri olacaktır. Aktif: Amazon’da satış yapmanıza izin verilir ve normal programa göre ödemeler (para) alırsınız. İnceleniyor: Amazon’da satış yapabileceksiniz. Ancak, Amazon hesabınızı inceleyene kadar para geçici olarak tutulacaktır. Askıya alındı: Amazon satış hesabınızın satış yapmasına izin verilmiyor. Ayrıca, fonlar geçici olarak alıkonulur. Amazon satıcısının askıya alınmış hesabını etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuza bakın.

Amazon hesap sağlığını ne etkiler?

Amazon’un satıcı hesabınızı engellemesinin birçok nedeni olabilir. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

Amazon’da Kısıtlanmış Ürünlerin Satışı

Bu kendisi için konuşur. Onaylanmamış veya Amazon standartlarını karşılamayan ürünler satıyorsanız, bu ürünleri satmanıza kesinlikle engel olacaktır. Amazon, kısıtlanmış veya yasaklanmış ürünlerin bir listesini tutar ve bunları satmak söz konusu olduğunda katı bir politikası vardır. Bir tedarikçiyseniz, Amazon’da herhangi bir ürün listelemeden önce politikaları okumanız çok önemlidir.

ilgili: Amazon Kısıtlı Kategori Onayını Kolaylaştıracak Tüyolar

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

 

Amazon Hesap Sağlığı

Eski Hesabın Askıya Alınmasından Sonra Yeni Hesap Oluşturma

Birçok satıcı, Amazon’u kandırabileceklerini düşünerek eski hesapları askıya alındığında yepyeni bir satıcı hesabı açma hatasına düşer. Bu işleri daha da kötüleştiriyor. Yeni bir hesap başlatmak, itiraz süreci üzerinde olumsuz bir izlenim bırakır ve eski haline döndürmeyi daha da geciktirir. Amazon, eski hesapları yenileriyle bağlamak için çeşitli yollar kullanır. Yeni hesabın askıya alınan hesapla bağlantılı olduğunu keşfettiğinde, satıcının eski durumuna getirme şansı neredeyse kalmaz.

Benzer Ürünleri Satmak için Birden Fazla Satıcı Hesabına Sahip Olmak

Amazon’a göre, benzer ürünleri satmak için birden fazla hesaba sahip olmak Hizmet Şartlarına aykırıdır. Ancak bunun bir istisnası vardır: Yalnızca yasal nedenleriniz varsa birden fazla hesaba sahip olmanıza izin verilir. Ayrıca yeni bir Satıcı Hesabı oluşturmak için farklı bir banka hesabına ve bir e-posta adresine sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, benzer ürünleri farklı hesaplarda satarak satışlarınızı artırmayı planlıyorsanız, bu iyi bir fikir olmayabilir. Bunu yapmak, Amazon hesabınızın askıya alınmasına neden olur.

Amazon Hesap Sağlığı Metrikleri Nelerdir? 

Yukarıda belirtildiği gibi, normal satış yapmak ile itirazlar veya eylem planları ile uğraşmak zorunda olmak arasındaki farka odaklanan altı temel alan vardır.

1. Sipariş Kusur Oranı

Kusurlu Sipariş Oranı (ODR), son 60 gün içinde müşterilerinizden A’dan Z’ye garanti vaatleri kadar mutlu ayrılma konusundaki genel yeteneğinizi ölçer. Amazon hesap sağlığı bağlamında tatmin edici bir ODR’ye sahip olmak için tümünün %1’den daha azını toplamanız gereken birkaç alanı kapsar. Bir siparişin kusurlu olması şunları içermesine bağlıdır: Negatif geri bildirim, haklı bir A’dan Z’ye iddiası, kredi kartı ibraz sorunları.

Amazon Hesap Sağlığı

2. İptal Oranı

Bu, yalnızca satıcı tarafından karşılanan siparişler ve 7 günlük zaman dilimlerinde satıcı tarafından iptal edilen siparişlerin yüzdesi için geçerlidir. Örneğin, bir müşteri bekleyen bir siparişi iptal ederse, İptal Oranınız (CR) etkilenmez. Amazon hesap sağlığı söz konusu ise, bu ölçüm %2,5’in altında olmalıdır.

3. Geç Sevk Oranı

10 günlük veya 30 günlük bir zaman diliminde ölçülen Geç Sevk Oranı (LDR), tahmini sevk tarihinden sonra kaç siparişin (toplam siparişlerin yüzdesi olarak) gönderim onayının gönderildiğini ifade eder. Amazon hesap sağlığı için LDR’nizin %4’ün altında olması gerekiyor, aksi takdirde bir uyarı veya askıya alma ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4. Geçerli Takip Oranı

Yine, bu metrik yalnızca satıcı tarafından gönderilen siparişler için geçerlidir. 30 günlük bir süre boyunca görüntülenen Geçerli Takip Oranı (VTR), geçerli bir takip numarası verilen toplam siparişlerin yüzdesini ölçer. Amazon hesap sağlığı için u metriği %95’in üzerinde tutun.

Amazon Hesap Sağlığı

5. Zamanında Teslimat Oranı

Zamanında Teslimat Oranı (OTDR), toplam siparişlerin yüzdesi olarak, tahmini teslimat tarihine kadar kaç paketin ilgili kapılarına ulaştığını özetler. Bu metrik, yalnızca satıcı tarafından gönderilen siparişler için de geçerlidir. Bu nedenle, Amazon hesap sağlığı içinbu oranı %97’nin üzerinde tutmaya dikkat edin.

6. İade Memnuniyetsizlik Oranı

Son olarak, bu ölçüm, bir müşterinin iade deneyiminden ne kadar memnun olduğuyla ilgilidir. Amazon hesap sağlığı için %10’un altında olması gereken İade Memnuniyetsizliği Oranı (RDR), aşağıdaki durumlarda artabilir: Olumsuz geri bildirim alma (Olumsuz Geri Bildirim Oranı), İade talebine 48 saat içinde yanıt verme (Geç Yanıt Oranı) veya
İade talebini yanlış bir şekilde reddetme (Geçersiz Red Oranı)

7. Fatura Kusur Oranı

Haziran 2020’de Amazon, Fatura Kusurlu Oranı adlı yeni bir performans metriği tanıttı. Üçüncü taraf satıcıların, vergi ve muhasebe amaçlarıyla fatura veya makbuz isteyen Amazon Business müşterilerine sunduğu faturalandırma deneyimini izlemelerine yardımcı olmayı amaçlar bu metrik. Amazon Fatura Kusur Oranı nedir? İndirilebilir bir KDV faturası (veya makbuzu) sağlamadığınız Amazon Business müşterileri tarafından verilen siparişlerin, Amazon Business faturalandırma politikasına uygun olarak kargo onayından sonraki bir iş günü içindeki payıdır. Amazon hesap sağlığı için, satıcıların Fatura Kusur Oranını %5’in altında olması önerilir. Amazon Fatura Kusur Oranınız bu hedefin üzerindeyse herhangi bir işlem yapılmaz. eDesk’i kullanarak, Amazon KDV Hesaplama Hizmeti’ni kullanarak müşterileriniz için otomatik olarak fatura oluşturabilirsiniz. Amazon Hesap Sağlığı

Amazon Hesap Sağlığı Metrikleriniz İyi Değilse Ne Olur?

Zorunlu eşiğin altında ilk kez bir veya iki metrikte sorun yaşıyorsanız, henüz panik yapmayın. Amazon size ulaşacak ve belirli bir süre içinde (genellikle 48 saat) bir Eylem Planı (POA) göndermenizi söyleyecektir. Bir temsilci, POA’nızı nasıl formüle edeceğiniz konusunda bir fikir edinebilmeniz için ayrıntıları gözden geçirmeniz için sizi arayacaktır.

İyi bir POA gönderirseniz, Amazon hesabınızı askıya almaz çünkü onlara sorunlu alanların nerede olduğunu anladığınızı ve bunları nasıl ele alacağınızı göstermiş olursunuz. Her şeyi bırakıp POA’nızı, işiniz buna bağlıymış gibi oluşturmanın sizin için ne kadar önemli olduğunu anlamış olmalısınız. Amazon ile telefonda konuşurken, ne yapıp ne yapamayacaklarını bilmek yardımcı size olur. Size fikir sunabilirler, ancak bu ön telefon görüşmesinde tüm yumurtalarınızı bir sepete koymayın. Zaman ayırın ve POA’nıza ne koyacağınız konusunda gerçekten araştırma yapın.

Amazon temsilcisinden (suspension öncesi aşamadayken) yapamayacakları makul olmayan şeyler istemeyin. Bunu yapamazlar ve yapmayacaklar. Onların tek sorumluluğu, erken aşamalarda size yardımcı olmaktır, bu da muhtemelen itirazınızın neden reddedildiğini size söyleyemeyecekleri anlamına gelir. Ve bir dahaki sefere farklı bir temsilciyle konuşursanız şaşırmayın. Amazon temsilcileri her aramayı geldiği gibi alır ve müşteri vakalarına “atanmış” değildirler. Son olarak, her aşamada her ekiple ve yetenekleriyle çalışın. Bu, bir itiraz başlatmadan önce POA’nızı gözden geçirmek anlamına gelir, ör. sırf hesabınızı tehlikeden kurtarma amacıyla, baştan savma ve yapamayacağınız vaatlerde bulunmayın. Olmayacak ve kendi zamanınızın çoğunu boşa harcamış olacaksınız.

Amazon Hesap Sağlığı

Hesap Sağlığınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Hesap Sağlığı sayfasına erişmek için Performans Menüsü’nü açın ve Hesap Sağlığı’nı seçin. Seller Central > Performans Menüsü > Hesap Sağlığı. Hesap Sağlığı sayfasında, Amazon’un performans hedeflerine ve politikalarına uyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza dair bir genel bakışa erişebilirsiniz. Hesap sağlığının üç ölçümden oluştuğunu fark edeceksiniz: müşteri hizmetleri performansı, ürün politikasına uygunluk, nakliye performansı.

Bu metrikler, Kusurlu Sipariş Oranı veya ODR’ye göre ölçülür. ODR, olumsuz satıcı geri bildirimi, reddedilmeyen bir A’dan Z’ye Garanti talebi veya bir ters ibraz (amir banka tarafından başlatılan bir kredi ödemesinin tersine çevrilmesi) ile sonuçlanan toplam siparişlerin yüzdesidir. Tüm satıcılar için hedef ODR yüzde 1’in altında olmalıdır. Amazon Health sayfasında, Satıcıdan Gönderilen ve Amazon Tarafından Gönderilen siparişlerine ve üç ölçüme göre ayrılmış kusurlu sipariş oranınızı görüntüleyebilirsiniz: olumsuz geri bildirim, A’dan Z’ye Garanti talepleri ve ters ibraz talepleri.

Ürün Politikası Uyumluluğu

Amazon, üçüncü taraf satıcılara izlenecek uzun bir politika listesi sunuyor. Amazon politikalarının tek bir ihlali, bir satıcı hesabını olası hesap askıya alma riskine sokar. Bu politikaların hiçbirini ihlal etmediğinizden emin olmak için, Amazon Hesap Sağlığı sayfasının Ürün Politikasına Uygunluk bölümüne  bakın. Sayfa aşağıdakileri içerir:

Amazon

  • Şüpheli fikri mülkiyet ihlalleri
  • Alınan fikri mülkiyet şikayetleri
  • Ürün orijinalliği müşteri şikayetleri
  • Ürün durumu müşteri şikayetleri
  • Ürün güvenliği müşteri şikayetleri
  • Politika ihlallerini listeleme
  • Kısıtlanmış ürün politikası ihlalleri
  • Müşteri ürünü politika ihlallerini inceler

Genel bir kural olarak, Amazon’dan gelen bir performans bildirimine hemen yanıt vermelisiniz. Bu, birinin sizin hakkınızda şikayette bulunduğu veya yukarıda belirtilen politikalardan herhangi birini ihlal ettiğiniz anlamına gelir. Amazon’un ürün politikası şikayetleri veya ihlalleri için sıfır hedef belirlediğini unutmayın. Dikkat etmek.

Nakliye Performansı

Bu konudaki politika basittir. Amazon, gönderim performansını geç gönderim ücretine (hedef yüzde 4’ün altında) ve geçerli bir izleme ücretine (hedef %95’in üzerinde) dayalı olarak ölçer. Ancak, yalnızca yerine getirdiğiniz siparişlerden siz sorumlusunuz. Amazon, Amazon’un performansının yerine getirilmesinden sorumludur.

ilgili: Amazon Lojistik ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Hesap Sağlığı Hakkında Önemli İpuçları

Aşağıdaki ipuçları, hesabınızın askıya alınmasını önlemenize ve Amazon Hesap Sağlığınızı başarıyla sürdürmenize yardımcı olabilir:

Politika Uyumu

Bu bölüm, fikri mülkiyet sorunları, orijinallik endişeleri, ürün koşulları ve diğer politika ihlalleri konusunda satıcı farkındalığını sağlamak için tasarlanmıştır. Satıcılar, satmayı planladıkları ürünleri yöneten Fikri Mülkiyet yasalarını bilmek ve anlamaktan sorumludur. Ürünle ilgili şikayetler, müşterilerin aldıkları siparişlerle ilgili endişelerinin olduğu durumlardır. Ürünler satış kataloğundan kaldırılırsa itiraz sürecini takip etmek önemlidir. Eski haline getirme olasılığını artırmak için geçerli bir tedarik kaynağından gelen faturaları ve geçerli tüm güvenlik uyumluluğu belgelerini saklayın. Satıcılara tavsiyemiz, Hesap Durumu panosunun herhangi bir belirli uyumluluk alanını ele almak için politikaya uygunluk bölümünü izlemeleridir. Bu sorunları ele almamak, Amazon’dan satış ayrıcalıklarının uyarılmasına veya kaldırılmasına neden olabilir.

Amazon Hesap Sağlığı

Müşteri Hizmetlerine Bakın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu bölümün performansı, üç ana faktör tarafından belirlenen Kusurlu Sipariş Oranına dayanmaktadır: Olumsuz Geri Bildirim, A’dan Z’ye Garanti talepleri, Ters İbraz Talepleri. Olumsuz Geri Bildirim’de bir satıcı, ürününüz hakkında size 2 veya daha az yıldız hakkında bir inceleme bırakır. “A’dan Z’ye Garanti talepleri”, alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmazlığın çözülmediği ve alıcının çözüm için Amazon’a ulaştığı anlamına gelir. Müşterilerin olumsuz tepki vermesinin en yaygın nedenlerine odaklanarak bu sorunlardan kaçınabilirsiniz. Nedenler şunlar olabilir:

1) Mesajlara 24 Saat İçinde Cevap Vermemek: İş istasyonunuzdan uzaktayken müşterilere hızlı bir şekilde cevap vermek için “Amazon Satıcı uygulaması” gibi “Alıcı-Satıcı Mesajlaşma” aracını kullanmak en iyisidir.

2) İade İşlemleri: Bir iadeyi ele alma şekliniz, alıcıların gönderdiği incelemelerin türünde veya bir alıcının bir anlaşmazlığı A’dan Z’ye hak talebine yükseltme ihtiyacını hissedip hissetmemesini belirler. Size şu ipucunu veriyoruz: Kendinizi her zaman müşterinizin yerine koyun ve onlara size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın. 

Amazon Da Satış

3) Ters İbrazların Ele Alınması: Amazon’un satıcıları desteklemesinin bir başka yolu da ters ibrazları ele almaktır. Amazon, ticari işlemlerden sorumludur. Ters ibrazlardan kaçınmak için ürünleri her zaman siparişteki doğrulanmış adrese gönderin. Amazon ile entegre izleme sağlayan bir kargo şirketi kullanmak da yararlıdır.

4) Teslimat performansı: Gönderim performansı, Amazon hesap sağlığı için hayati önem taşır. Gönderim için belirtilen metrikleri korumak için bir göz atın. Ancak %100 Amazon Lojistik hizmetini kullanmaya karar verirseniz, bu metrikler hesabınızı etkilemeyecektir.

5) Listeleme Bilgilerinizi Doğrulayın: Mevcut envanterinizi sürekli olarak izlemek ve güncellemek ve doğru satış fiyatının güncellendiğinden emin olmak, düşük bir iptal oranının anahtarıdır.

Sss

Amazon Hesap Sağlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Amazon hesabımı nasıl sağlıklı tutarım?

Amazon hesap sağlığını korumak için tüm politika ihlallerini zamanında ele alın. AHR’niz ‘Risk Altında’ veya ‘Kritik’ ise, hesabınız devre dışı bırakılma riski altında olabilir.

Sağlık hesabımla nasıl iletişim kurabilirim?

Hesap Sağlığı sayfasına erişmek için Performans Menüsü’nü açın ve Hesap Sağlığı’nı seçin. Hesap Sağlığı sayfasında, Amazon’un performans hedeflerine ve politikalarına uyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza dair bir genel bakışa erişebilirsiniz.

Amazon ihlalleri ne kadar sürer?

Bir politika ihlali uyarısını ele almanın en iyi yolu, uyarı mesajında açıklanan davranışı durdurmaktır. Politika uyarıları, 180 gün sonra Hesap Sağlığı sayfanızdan kaldırılır.