Becommer.com

Yeni bir Etsy mağazası açmak ve sevdiğiniz işi yaparak geçimini sağlamak heyecan vericidir.

Ama “Nereden başlayacağımı bilmiyorum! Ve bilmediğim hatalar yapmaktan endişeliyim!” diyorsanız endişelenmeyin.

Yıllar içinde ben de zorluklar yaşadım: Etsy aramasında listelerimin görünmemesi, alışveriş yapmayan müşteriler, müşteriden gelen olumsuz bir mesaja nasıl yanıt vereceğim konusunda kafa karışıklığı, vb.

Bu yolda öğrendiğim 20’den fazla en iyi ipucumu topladım, böylece doğru yolda başlamanıza yardımcı olabilirim ve kendi mağazanızı açmaya odaklanabilirsiniz. Eğer Etsy’de rekabetin önüne geçmek isterseniz, bu kılavuzu seveceksiniz.

İlgili: Becommer Etsy Nedir? Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?

Etsy SEO ve Etsy Arama Algoritmasının Nasıl Çalıştığını Öğrenin

Etsy’de başarılı olmak için öğrenmeniz gereken en önemli şey bunlardır.

Etsy pazarında bulunmak için Etsy SEO (arama motoru optimizasyonu) ve Etsy arama algoritmasının nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Çoğu satıcı için organik Etsy arama trafiği, dükkanlarına başlıca trafik kaynağı olacaktır. Başarılı dükkanlar, genellikle sosyal medya ve blog gibi dış kaynaklara ihtiyaç duymadan sadece arama trafiği ile büyüyebilirler.

İlgili: Becommer E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi

İlgili: Becommer Yeni Başlayanlar İçin Komple SEO Rehberi

Etsy aramasında sıralanmanın temel adımı, alışveriş yapanların arama çubuğuna ne yazdığını, ürün listenizin başlığı ve etiketleriyle eşleştirmektir.

Müşterilerin ne aradığını düşünün. Genellikle tanımlayıcı anahtar kelimeler düşünürler. Örneğin, bir yüzük satın almak istediklerinde “taş”, “gümüş” ve “kızı için” gibi kelimeler ekleyebilirler. Müşterileriniz gibi düşünmeye çalışın ve ürün listenizi optimize etmek için kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri düşünün.

Etsy

Müşterilerin Hatırlayacağı ve Seveceği Bir Marka Oluşturun

Birçok insan, markalaşmanın sadece mağaza logosuna atıfta bulunduğunu düşünür, ancak markalaşma bunun çok daha ötesindedir.

Hubspot’a göre, “Markalaşma, tüketicilerin markanızı ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilişkilendirmeye başlayabileceği özgün bir özellik veya özellik setini araştırma, geliştirme ve uygulama sürecidir.”

Başka bir deyişle, markalaşma, müşterilerin gördüğü ve etkileşimde bulunduğunuz mağazanızın her parçasıyla ilgilidir, bu da marka renginiz, ambalajınız, ürün tasarımınız, müşteri hizmetiniz ve hatta sosyal medya gönderilerinizi içerir.

Müşterinizin sizden satın aldığında hissetmesini istediğiniz genel duyguyu düşünün. Lüks, kaygısız veya çevre dostu olması fark etmeksizin, bu duyguyu mağazanızın tüm yönlerinde nasıl iletebileceğinizi düşünün.

Etsy

Erkenden Uzun Vadeli Müşteri İlişkisi İnşa Etmek İçin E-posta Listesi Oluşturun

E-posta pazarlama, müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurmanın en etkili yollarından biridir. Onlarla hedeflenmiş bir şekilde iletişim kurmanın ve güvenlerini kazanmanın bir yoludur.

Ancak, müşterilerinizin e-postalarını doğrudan e-posta listenize ekleyerek Etsy’nin kullanım koşullarını ihlal etmemeye dikkat edin. Bunun yerine, onları bazı faydalarla, örneğin bir kupon kodu veya yararlı bilgilerle cezbetmelerini isteyebilirsiniz.

Mailchimp ve Aweber gibi hizmet sağlayıcıları ile e-posta pazarlamasına başlayabilirsiniz.

E-posta pazarlamasının amacı, müşterilerinizle güçlü ve güvenilir bir ilişki kurmaktır. Bunun için onlara ilgili haberler ve bilgiler göndererek bunu yapabilirsiniz.

Her zaman ürünlerinizi tanıtan e-postalar göndermek cazip olsa da, onları sık sık promosyonel e-postalarla spam yapmamaya dikkat edin. Müşteriler sabırlarını hızla kaybedebilir ve abonelikten çıkabilirler. Promosyonel e-postaları bilgilendirici e-postalar arasında yayınlayın. Önerilen 3’e 1 oranıdır.

Başarılı Etsy Mağazalarından İlham Alın (Ancak Onları Kopyalamayın)

Ürün kategorinizdeki başarılı Etsy dükkanlarına yakından dikkat edin. Bunlar binlerce satış yapan satıcılardır.

Ürünlerinin müşteriler tarafından satın alındığını ve sevildiğini kanıtladılar. Mağaza tekliflerini kontrol edin ve ‘en çok satanlarını’ özellikle dikkate alın. Onları ‘en çok satan’ rozetiyle veya ürünün ’20’den fazla kişinin sepetinde olduğu’ ifadelerini içerdiğini gördüğünüzde belirleyebilirsiniz.

Ürünün kendisi dışında, markalaşmalarına, ambalajlarına, müşteri incelemelerine vs. dikkat edin ve mağazanızı ve ürünlerinizi nasıl geliştirebileceğinize dair ilham alın.

Yüksek Dönüşüm Sağlayan Ürün Açıklamaları Yazın

İlgili: Becommer Etsy’de Dönüşüm Oranını En Üst Düzeye Çıkarın

İyi bir ürün açıklaması, alışveriş yapanları neden ürününüze ihtiyaç duyduklarına dair şüpheleri ortadan kaldırmaya ikna edebilir.

Ürününüzün özelliklerinin yanı sıra faydalarını göstermek önemlidir. Örneğin, bir kahve makinesi sadece size bir fincan kahve yapabilir, ancak sabahınıza enerji katmanıza ve daha verimli olmanıza yardımcı olabilir.

Diğer bir deyişle, ürününüzün müşterinin yaşamını nasıl daha iyi hale getirebileceğini gösterin.

Ayrıca, bir müşterinin sahip olabileceği ortak endişeleri ele alın. Ürününüzün kullanımının kolay olup olmadığı, kırılırsa ne olacağı, beğenmezlerse iade edebilirler mi gibi konular olabilir.

Hızlı, dijital bir dünyada, cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa tutmanız ve müşterilerin söylediklerinizi kolayca anlayabilmesi önerilir.

Müşterilere Dostça Cevap Verin

Dostça ve duyarlı müşteri hizmeti uzun bir yol kat eder. Bu, küçük işletmelerin büyük şirketlerden sıyrılmasının başlıca faktörlerinden biridir.

Müşterilerden gelen mesajlara yanıtlarınızda soruları olduğunda yardımcı olun ve endişeleri olduğunda empati yapın.

Etsy Satıcı uygulamanızdaki bildirimleri açmak, cevaplarınızın hızlı olmasını sağlamanın harika bir yoludur. Birçok müşteri, hızlı bir satıcıyı takdir ettiklerini incelemelerde belirtir. İdeal olarak, birkaç saat içinde yanıt vermeye çalışın.

Başlamak için En Az 20 Ürüne Sahip Olun ve Sürekli Daha Fazlasını Ekleyin

Etsy mağazanıza başlarken, en az 20 ürüne sahip olmak iyi bir fikirdir. Birçok yeni Etsy satıcısı, sadece 1-2 ürünle başlama tuzağına düşer ve bu da Etsy mağazalarının erişimini gerçekten olumsuz etkileyebilir. Daha küçük bir ürün yelpazeniz varsa, renk, boyut vb. açısından değişkenlikleri düşünerek ürün listelerinizi artırabilirsiniz.

İlgili: Becommer Etsy’ye Yeni Başlayanlar Ne Satmalı?

Tüm ürünlerinizin bir mağazada bir araya gelmesinin doğru olduğundan emin olun. Küçük el yapımı satıcılarının bir avantajı, kendi alanlarında uzman olduklarıdır. Eğer aynı mağazada kristal ve kurabiye satarsanız, alışveriş yapanlar ne kristal ne de kurabiye için sizin gidilecek yer olduğunuzu düşünmeyebilir.

Yeni ürün ve listeler oluşturmayı sürekli hedefleyin. Ne kadar fazla yeni ürün eklerseniz, kaplayabileceğiniz daha fazla anahtar kelime olur ve mağazanızın bulunması daha kolay hale gelir.

Etsy

Sürekli Müşterileri Teşvik Etmek İçin Kupon Kodları Kullanın

Etsy, alışveriş yapanlara ve müşterilere otomatik olarak kuponlar gönderebileceğiniz bir kupon kodu sistemi sunar.

Bir kez satın alan bir müşteriye göndermek, tekrarlayan satın almaları teşvik edebilir. Genellikle, onları geri çekmek için %10 ila %20 indirim yeterlidir.

Ayrıca, ürününüzü beğenen veya alışveriş sepetinde bulunan müşterilere kuponlar gönderebilirsiniz. Kupon, belirli bir süre sonra otomatik olarak gönderilecektir.

Alternatif olarak, müşterileri e-posta bülteninize kaydolmaya teşvik etmek için bir kupon kodu kurabilirsiniz.

Etsy

Karlı Bir Şekilde Etsy Reklamları Çalıştırın

Etsy reklamları, özellikle yeni mağazalar için trafiği artırmanın ve mağazanızı büyütmenin en hızlı yollarından biri olabilir. Biraz para harcamaya hazırsanız, size doğrudan tıklamalar ve satışlar getirirler.

Etsy’de iki tür reklam bulunmaktadır:

Etsy Reklamları / Tanıtılan Ürünler

Bu, Etsy arama sayfasında gördüğünüz reklamlardır. Her tıklama için ürün listenize ödeme yaparsınız.

Site Dışı Reklamlar

Etsy ayrıca Google, Facebook, Pinterest vb. gibi sitelerde ilgili listeleri tanıtır. Alışveriş yapan ürününüzü satın aldığında %10-15’lik bir ücret ödersiniz.

Kolay Yoldan Profesyonel Görünümlü Fotoğraflar Çekin

Fotoğrafçılık, Etsy mağazanızı oluşturabilir veya yok edebilir. Muhtemelen müşterilerin markanız hakkındaki ilk izlenimidir. Ayrıca sizi tıklamaya veya mağazanızı atlamaya zorlayan şeydir.

Popüler inanışın aksine, iyi ürün fotoğrafları çekmek için pahalı bir kameraya ihtiyacınız yoktur. Çoğu modern akıllı telefon iyi bir iş çıkarabilir.

Temiz bir arka plan kullanarak işleri basit tutun. Beyaz veya açık renkli bir arka plan, ürününüzün öne çıkmasına yardımcı olur. Desenli veya renkli bir arka plan kullanmaktan kaçının, çünkü dikkati ürünlerinizden alabilirler.

Doğal ışık, çalışması en kolay olanıdır ve size iyi görünen bir fotoğraf sağlar. Genellikle sabah erken veya akşam geç saatler, güneş ışığı daha az sert olduğu için en iyisidir. Doğrudan, sert güneş ışığı istemezsiniz çünkü sert gölgeler yaratır ve dikkat dağıtıcı olabilir.

Müşterilerin ürününüzün ne olduğu veya ne yaptığı konusunda iyi bir fikri olması için farklı türde fotoğraflar çekin.

Etsy

Sosyal Medyanızı Doğru Şekilde İşletin

Herkes sürekli olarak telefondayken, Instagram ve Facebook’da geziniyor.

Küçük bir işletme olarak, sosyal medyada varlık göstererek bunu değerlendirebilirsiniz.

İlgili: Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler

Ancak sadece Instagram’da kendinizi tanıtarak tuzağa düşmemeye dikkat edin. İnsanlar bunu yapan hesapları takip etmezler.

Bunun yerine, potansiyel müşterileriniz için kullanışlı ve ilginç olabilecek gönderiler düşünün. Bu, el yapımı sürecinize dair arka plan bilgisi olabilir; müşterilere satın alma işlemleri konusunda yardımcı olan bilgilendirici bir talimat olabilir ve benzeri.

Kullanıcı üretimli içerik (UGC), sosyal medyada işe yarayabilecek başka bir gönderi türüdür. Bu, müşterileriniz tarafından çekilen fotoğraflardır. Tek yapmanız gereken bunları yeniden paylaşma izni istemektir.

Zaman kazanmak için Canva ve Over gibi siteler ücretsiz olarak kullanabileceğiniz sosyal medya gönderisi şablonlarına sahiptir. Fotoğrafı, kelimeleri, renkleri ve daha fazlasını markanıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Etsy

Paketlemeye Kişisel Dokunuş Ekleyin

Ambalaj, küçük el yapımı bir işletmenin büyük markalar karşısında sahip olabileceği başka bir avantaj olabilir. Ürün ambalajınızda kişisel dokunuşunuzu gösterin.

Müşteriler, siparişin içinde bir teşekkür kartı veya ürünle gidecek küçük bir hediye gibi küçük dokunuşlara çok iyi tepki verirler. Bu, onları Etsy mağazanız için 5 yıldızlı bir inceleme bırakmaya iten şeyler olabilir.

Etsy

Marka Sesinizi Oluşturun

Marka sesi, müşterilerinizle iletişim kurarken kullandığınız kişiliktir. Bu doğrudan mesajlaşma yoluyla veya sosyal medya gönderisi üzerinden olabilir.

Marka sesinize önem vermelisiniz çünkü sizi diğer satıcıların denizinde farklı kılmanıza yardımcı olur. Tutarlı, unutulmaz ve farklı bir marka sesi, markanızın müşterinin aklında kalmasına yardımcı olur.

İlgili: Becommer Etsy Sıralamanızı Yükselecek İpuçları

Profesyonel Mağaza Afişi ve Mağaza Simgesi Oluşturun

İyi yapılmış bir mağaza afişi ve simgesi, mağazanızın markasını ve kişiliğini iletebilir. Temiz ve dağınık olmayan bir tasarım kullanın. Düzenlenebilir tasarımlar için Canva iyi bir yerdir.

Etsy
Etsy Mağaza

Daha İyi Dönüşüm İçin Rekabetçi Bir Kargo Ücreti Sunun

Kargo ücreti, birçok müşterinin aklında olan bir düşüncedir. Kargo ücreti çok yüksekse, ödeme yaparken onları şoka uğratabilir ve satın almaktan vazgeçmelerine neden olabilir.

Ürününüzün kargosunun pahalı olabileceğini anlıyorum. Bu durumda, bu kargo ücretinin bir kısmını ürün fiyatınıza eklemeniz iyi bir fikir olabilir. 5 dolar civarında bir kargo ücreti, çoğu müşteri için kabul edilebilir bir seviyededir.

Ayrıca, Etsy algoritması, ABD’ye ücretsiz gönderim yapılıyorsa ve sipariş tutarı 35 ABD Doları’nın üzerindeyse ürün listelerine bir sıçrama yapar.

Etsy Mağaza

Bir Fiyatlandırma Stratejisi Belirleyin

Fiyatlandırma belirlerken malzeme, işçilik, çalışma alanı vb. dahil tüm maliyetleri düşünmek iyi bir fikirdir. Tüm maliyetleri ekleyin, bu toplamın iki veya üç katı kadar ürün fiyatı elde etmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bulduğunuz fiyatı pazardaki diğer rakiplerle karşılaştırmak da önemlidir.

Neyse ki, Etsy alıcıları, Amazon ve eBay gibi diğer platformlardaki alıcılara göre fiyat konusunda hassas değillerdir. Bu muhtemelen Etsy alıcılarının el yapımı ürünlerin değerini takdir ettiği anlamına gelir.

İlgili: Becommer Etsy’de Neden Satış Yapamıyorum? Sorunlar ve Çözümler

Fiyatlandırma için bazı yaygın taktikler, aynı kalitedeki ürünü sunarken rekabeti alt etmek veya daha iyi bir ürün sunarak daha yüksek bir fiyatla satmaktır.

Mağazanızın Karlı Olmasını Sağlamak İçin Erkenden Basit Muhasebeye Başlayın

Etsy istatistiklerinizi incelemenin ötesinde, finanslarınızı basit bir muhasebe ile takip etmek iyi bir fikirdir. Bu, sadece Excel veya Google Tablolar ile yapılabilir.

Her ay için gelirinizi, maliyetlerinizi ve karınızı kaydedin. Gerektiğinde sayıları daha ayrıntılı hale getirin. Örneğin, malzeme maliyetini nakliye maliyetinden ayırmak isteyebilirsiniz.

Bu, mağazanızı daha karlı hale getirmek için hangi alanları geliştirebileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlar. Ayrıca, zaman içinde büyümenizi takip edebilir.

El Yapımı Ürünlerinizin Benzersiz Kalitesini Sergilemek İçin Bir “Hakkında” Bölümü Oluşturun

Etsy’deki “Hakkında” bölümü, mağazanızın el yapımı özelliğini sergileme harika bir fırsattır.

Mağazanızı nasıl başlattığınızı, ürününüzü yaparken nasıl ilham aldığınızı ve bazı sahne arkası fotoğraflarını yazın.

Etsy’deki alıcılar, ürünlerinizi nasıl ürettiğinizin sürecini takdir eder. ‘Hakkında’ bölümü, onların satın alma düğmesini tıklamalarına neden olan ekstra bir faktör olabilir.

Etsy Mağaza

Anlaşılması Kolay Bir Mağaza Adı ve Sloganı Kullanın

Satışlarınızı artırmak için basit ve anlaşılır bir mağaza adı ve slogan kullanmak genellikle iyidir. Benzersiz, uydurma bir kelime adı, Etsy’de başarı anlamına gelmez. Birçok başarılı Etsy satıcısı basit isimlere sahiptir.

Ayrıca, mağaza adınızda ve/veya sloganınızda nişinizi ve anahtar kelimenizi kullanmak iyi bir fikirdir. Bu, alışveriş yapanların mağazanızın ne hakkında olduğunu anlamasını hızlandırır.

Etsy Satıcı Ücretlerini Anlayın

Etsy mağazanızı başlatırken, Etsy ücretlerinin neleri içerdiğini anlamak çok önemlidir. Neyse ki, Etsy mağazası başlatmak nispeten ucuzdur.

Her bir ürünü listelediğinizde ve yenilediğinizde yalnızca 0,2 ABD Doları ödemeniz gerekecektir. Ürün listeleri 4 ay sonra süresi doluyor. 4 ayın sonunda, o listeyi mağazada tutmak isterseniz başka bir 0,2 dolar ödemeniz gerekecektir.

Bir satış yaptığınızda, ürün fiyatının, kargo ücretinin ve hediye paketinin %5’lik bir işlem ücreti alınacaktır.

Diğer satıcı ücretleri arasında Etsy reklam ücreti, Etsy Plus’ı kullanmayı seçerseniz abonelik ücreti, para birimi dönüşüm ücreti vb. bulunur. Etsy’de satış yapmanın gerçekte ne kadar maliyetli olduğunu görmek için bu kılavuzu kontrol edin.

Basit Mağaza Politikalarınızı Belirleyin

Mağaza politikalarını belirlemek sıkıcı görünebilir, ancak mağazanızın başarısı için gereklidir. Müşterilerin beklentilerini belirler.

Etsy’nin hızlıca kurmanız için kullanabileceğiniz basit bir mağaza politikası şablonu vardır. İade ve değişimleri nasıl kabul etmek istediğinizi seçebilirsiniz.

Mağaza politikasının kurulması, mağazanızın Etsy aramasında hafif bir şekilde yükselmesine yardımcı olur.

Etsy Mağaza

 

Artık Etsy yolculuğunuza başlamak için ipuçlarına ve püf noktalarına sahip olduğunuza göre, Etsy’de neyi ve nasıl satacağınıza dair ilham almak için mağaza fikri rehberlerimizden bazılarını neden incelemiyorsunuz:

Becommer Etsy’de Yapılan En Büyük Hatalar

Becommer Etsy Kargo Planı Nasıl Yapılır?