Becommer.com

Etsy dönüşüm oranınızı en üst düzeye çıkarmak, başarılı bir Etsy mağazasının en önemli yönlerinden biridir.

Bu süreç, mağazanızın ziyaretçilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürme işlemidir. Bu, daha yüksek gelir, daha düşük edinme maliyeti ve mağazanızın daha hızlı büyümesini sağlar.

İlgili: Becommer Etsy’de Daha Fazla Tıklama Almanın Yolları

İlgili: Becommer Etsy Satış Rehberi

Hadi hemen konuya dalalım ve Etsy mağazanızı nasıl geliştirebileceğinizi görelim:

Etsy Mağazanızın Dönüşüm Oranını Hesaplama

Dönüşüm oranı, gerçekten satın alım yapan ziyaret sayısını ifade eder. Bu istatistikleri mağaza yöneticisi içindeki mağaza istatistikleri sayfasında görebilirsiniz. Unutmayın, bu görüntüler değil ziyaretlerdir.

(Sipariş Sayısı / Görüntülenme Sayısı) = Dönüşüm Oranı

Etsy’deki İyi Bir Dönüşüm Oranı Nedir?

Ortalama dönüşüm oranı Etsy’de %1-3 arasındadır. Son yıllarda, Etsy’de daha fazla satıcı olması nedeniyle dönüşüm oranı azalmıştır. Mücevher ve giyim gibi rekabetçi pazarlarda satıcılar arasında geniş bir dönüşüm oranı aralığı görülür. En iyi satıcılar dönüşüm oranını %5’e kadar çıkarabilirken, diğerleri %1’in altında oranlar görebilir.

Dönüşüm Oranını Artırmanın Önemi

Şu senaryoyu düşünün. Ayda 1000 ziyaretiniz var ve bir ürünün ortalama fiyatı 50 dolar.

Eğer dönüşüm oranınız %1.5 ise, 15 satış ve 750 dolar gelir elde edersiniz.

Eğer dönüşüm oranınız %5’e çıkarsa, 50 satış ve 2500 dolar gelir elde edersiniz.

Trafik artırmadan gelirinizi 3 katından fazla artırmış oldunuz.

Daha yüksek dönüşüm oranı aynı zamanda Etsy SEO’ya da yardımcı olur, ürünlerinizi Etsy arama motoru algoritmasında daha yukarıda sıralar ve daha fazla trafik getirir.

Etsy’de Dönüşüm Oranını Artırmanın Yolları

Alıcıları ürünü almaları için ikna ettiğinizde, genellikle ürün satın almaya daha yatkın olurlar:

 1. ürüne ihtiyaçları / istekleri olduğuna ikna edildiğinde,
 2. fiyatın uygun olduğuna ikna edildiğinde,
 3. tüm endişeleri yanıtlandığında,
 4. ürününüzün rakiplerinkinden daha iyi olduğuna ikna edildiğinde

Tüm bu faktörler yerine getirildiğinde, alıcı büyük olasılıkla satın alma yapacaktır.

Ve size bu faktörleri en üst düzeye çıkarmak için neler yapabileceğinizi göstereceğim.

İlgili: Becommer Etsy’de En çok Satış Yapan Türkler

Daha İyi Bir Etsy Arama Sıralaması İçin Ürün Başlıklarının Optimizasyonu

Etsy SEO, ürünlerinizin doğru kişiler tarafından bulunmasının (hedef müşterileriniz) en önemli yollarından biridir.

Bilmeniz gereken iki ana nokta:

 1. Müşterilerinizin kullandığı anahtar kelimeleri bulun
 2. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanın

çünkü bu anahtar kelimeleri kullanan alıcıların satın alması daha olasıdır.

Müşterilerinizin Kullandığı Anahtar Kelimeleri Bulun

Bunları bulmanın en iyi yolu, Etsy arama çubuğunu kullanmaktır. Bir şey yazmaya başladığınızda, Etsy ne yazdığınızı tahmin etmeye ve önermeye çalışır.

Bu öneriler, Etsy’nin topladığı gerçek alıcı verilerine dayanır. Otomatik öneri işlevinden yararlanarak alıcıların kullandığı anahtar kelimeleri bulun.

Örneğin, duvar sanatı satıyorsanız ve “duvar sanatı” yazarsanız, “tuval duvar sanatı”, “çerçeveli duvar sanatı” ve “ahşap duvar sanatı” gibi daha uzun anahtar kelimeler elde edersiniz. Bunlar potansiyel müşterilerinizin aradığı anahtar kelimelerdir. Başlığınızda ve etiketlerinizde ilgili olanları kullanarak dönüşüm oranınızı artırın.

Etsy

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha hedefli ve özeldir. Araştırmalar, daha uzun anahtar kelimeleri yazan alıcıların daha fazla satın almaya hazır olduğunu göstermektedir.

“Saat kolyesi” yazan alıcılar muhtemelen sadece göz atıyorlar, ancak “ametist taşlı gümüş kolye” gibi daha uzun bir anahtar kelime yazanlar muhtemelen tam olarak ne istediklerini biliyorlar ve satın almaya hazırlar.

“ametist taşlı gümüş kolye” ifadesini kullandığınızda, “ametist”, “kolye” ve “gümüş” gibi kısa anahtar kelimeler de otomatik olarak anahtar kelimeler olarak kabul edilir. Bu, Etsy etiketleri için de aynı şekilde işler.

Bu nedenle, müşterilerinizin kullandığı ve aradığı ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmalısınız. Bunu yaparak, ürün listelerinize tıklayan alıcılar daha fazla satın almaya hazır olacaklardır. Bu nedenle dönüşüm oranınız artacaktır.

Yüksek Dönüşüm Sağlayan Etsy Ürün Açıklamaları Yazın

İyi bir ürün açıklaması birkaç işlevi yerine getirir:

 • Alıcıları ürününüzü ihtiyaçları olduğuna ve istediklerine ikna eder (duygusal tarafına hitap etmek)
 • Onlara mantıklı bir karar için bilgi sağlar
 • Tüm sorularını yanıtllar ve satın alma engelini azaltır.

Etsy açıklamalarını yazmadan önce kendinize sormalısınız: Müşteriniz neden ilgilensin? Ürününüz müşterinizin hayatını nasıl iyileştirebilir ve sorunlarını çözebilir?

Sadece ürünlerinizin rengi, boyutu veya işlevleri hakkında düşünmeyin. Bunlar hala önemlidir, ancak sadece müşterinizin kararının mantıksal tarafına hitap ederler.

Alıcılar ürünlerine ihtiyaçları olduğuna ikna olmadıklarında, ürünlerinizin özelliklerini umursamazlar.

Peki onları nasıl ikna edersiniz?

Duygusal olarak hitap ederek.

Muhtemelen zaten bazı nedenleri düşünebilirsiniz: yaşam kalitesini artırmak, daha rahat hissetmek, zinde ve sağlıklı olmak. Veya duygusal spektrumun diğer tarafında: stresi azaltmak, ağrıyı hafifletmek, kaçırma ihtimalini önlemek.

Bundan sonra, müşterilerin soruları ve endişeleri olacaktır ve bunlara yanıt verebilirsiniz. Neden rekabetçinizden değil de sizden almalıyım? Kargo ne kadar sürecek? Mağazanıza neden güvenmeliyim?

Tüm bunlar ürün açıklamasında, ürün fotoğraflarında veya mağaza politikasında cevaplanmalıdır. Bir alıcının satın almaktan vazgeçmesine neden olabilecek tüm endişeleri düşünün ve mümkün olduğunca iyi yanıtlayın.

Eğer ürününüz bu üçünü de yapabilirse, ziyareti bir satışa dönüştürme şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Yüksek Dönüşüm Sağlayan ve Bilgi Veren Ürün Fotoğrafları Kullanın

Temiz bir arka plan üzerinde iyi aydınlatılmış fotoğraflar, küçük resim fotoğrafınız için en iyi seçenektir. Resimdeki odak noktasının arka plan veya süsler değil de ürününüz olduğundan emin olun.

Bunun ardından, alıcıların satın alma kararı vermeleri için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri veren diğer fotoğrafları ekleyebilirsiniz. İşte ekleyebileceğiniz fotoğraf türlerinden bazıları:

Yaşam tarzı fotoğrafı – Birisi kullanırken nasıl görünüyor? “Gerçek hayatta” nasıl görünüyor? bunları gösterin

Yakın çekim fotoğrafı – Ürününüzün en etkileyici detaylarını gösterin

Ambalaj fotoğrafı – Alıcıların ne bekleyebileceklerini veya ürününüzün hediye olarak gönderilip gönderilemeyeceğini gösterin.

Etsy

Müşterilerin Güvenini Artırmak İçin Net Bir Şekilde Yazılmış Etsy Politikası

Etsy politikası, çok önemli bir işlevi yerine getirir: Müşteri şüphelerini ve satın alma engelini azaltır.

“Kırılırsa ne olur? Paramı geri alır mıyım?”, “Postada kaybolursa ne olur?”, “Oğlumun doğum günü için zamanında gelir mi?” gibi sorular akla gelebilir.

Net bir şekilde yazılmış bir Etsy politikası, tüm bu endişeleri ve daha fazlasını kapsayacaktır. Müşterilere iade ve değişim politikasını (kolayca anlaşılır ve kullanılabilir olmalı), nakliye politikasını (teslim edilmeyen veya gecikmeli gönderi durumunda ne olacağı) vb. bildirecektir.

Biraz daha cömert olmaktan çekinmeyin, örneğin ürünün nakliye sırasında zarar gördüğünde tam bir geri ödeme ve bir kupon vermekten kaçınmayın. Deneyimime göre, müşterilerin yalnızca küçük bir yüzdesi politikayı kullanacak veya sizden faydalanacaktır.

Öte yandan, cömert bir mağaza politikası nedeniyle artan satışlar, maliyeti karşılamak için muhtemelen yeterince fazla olacaktır ve dönüşüm oranını artırarak satışları artıracaktır.

İlgili: Shopify ve Etsy Karşılaştırma Rehberi

Dönüşüm Oranını İyileştirmek İçin Fiyatlandırma Stratejileri

Birçok Etsy satıcısının yaygın inançlarına aykırı olarak, fiyatlandırma her zaman daha düşük olmak zorunda değildir. Önemli olan, fiyatınızı haklı çıkarmak ve alıcıları ürününüzün buna değer olduğuna ikna etmektir.

Fiyat genellikle kalite ile ilişkilendirilir. Örneğin bir süpermarkete gidip bulabileceğiniz en ucuz yiyecekleri almazsınız. Deneyiminize dayanarak, en ucuz şeyler genellikle en kaliteli değildir.

Çevrimiçi alışveriş söz konusu olduğunda da aynıdır. Ürünlerinizi rekabetinize göre çok düşük fiyatlandırırsanız, müşteriler kalitenin rakiplerinizle aynı seviyede olmadığını varsayabilirler.

Benzersiz satış noktalarınız varsa, ürününüzü piyasa ortalamasından daha yüksek bir fiyatla konumlandırabilir ve prim kaliteli bir ürün olarak sunabilirsiniz. Düşünülebilecek bazı ek satış noktaları şunlar olabilir:

 • Daha kaliteli malzeme
 • Üstün uyum
 • Uzun süren kalite garantisi

Uygulayabileceğiniz başka bir strateji ise aynı kalitedeki ürünü rekabetinizle aynı fiyata sunmaktır. Veya aynı kalitedeki ürünü biraz daha düşük bir fiyata sunan bir “zarar lideri” olabilirsiniz.

Satın Alma Engelini Azaltmak İçin Ücretsiz Kargo Sunun

Etsy

Yüksek kargo maliyeti, müşterilerin alışverişi terk etmelerinin başlıca nedenlerinden biridir. Ücretsiz kargo, alıcıların satın alma işlemlerini tamamlamalarına yardımcı olur çünkü ödeme sırasında ek maliyetler yoktur.

Ayrıca Etsy, Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretsiz kargo garantisi sunan ürünlere öncelikli arama sıralaması veriyor.

Dostça ve Yardımsever Müşteri Hizmeti

Burada bahsettiğim müşteri hizmeti, sorularını yanıtlamak, kargo bilgilerini güncellemek ve satın alma işleminden sonra destek sağlamak da dahil olmak üzere müşterilerinizle yaptığınız tüm etkileşimleri içerir.

Üstün müşteri hizmeti ve destek, müşterilerin satın alma olasılığını artırır. Birçok kez alıcılar birden fazla mağazaya mesaj gönderir ve sorularını/sorunlarını en hızlı yanıtlayan mağaza satışı yapar. Tüm bunlar satışlarınızı ve dönüşüm oranınızı artırır.

Dost canlısı satıcılar ayrıca tekrarlayan satın almaları çeker. Tekrarlayan müşterilere sahip olmak, mağazanızın uzun vadeli başarısının en önemli faktörlerinden biridir.

Üstelik iyi müşteri desteii, daha fazla 5 yıldızlı ürün incelemesine yol açabilir. Daha fazla inceleme, alışveriş yapmaktan daha fazla özgüven kazandırır. Bu nedenle dönüşüm oranınızı artırır.

Peki nasıl iyi müşteri hizmeti sağlayabilirsiniz?

Müşterilerinizle Arkadaş Gibi Konuşun

Mümkün olduğunca samimi ve yardımsever olun. Etsy, el yapımı bir platformdur ve çoğu alıcı satıcılarla resmi bir şekilde iletişim beklemiyor.

Kişiliğinizi göstermekten, emojiler kullanmaktan, kısaltmalar kullanmaktan çekinmeyin. Sonuçta en önemli şey açık ve yardımcı olmaktır.

Sık Sorulan Soruları SSS Bölümüne Ekleyin

Bu, müşterilerin sorularından önce olası soruları ele geçirmenizi sağlar. Müşterilerin ne düşündüğünü tahmin etmek, iyi bir müşteri desteği türüdür.

Müşteri Satın Alımı İle İlgili Takip Yapın

Otomatik bir e-posta serisi, müşterilerle iyi ilişkiler kurmak için mükemmel bir yoldur, böylece geri dönmeleri çok daha olasıdır. Ürünü nasıl koruyacaklarına dair yararlı bilgiler sağlayın. Geri bildirim isteyin.

Etsy Liste Dönüşüm Oranınızı Artırmak İçin En İyi Yol

Dönüşüm oranınızı ikiye hatta üçe katlamanın en iyi yolu, müşterilerinizi daha iyi tanımaktır…

Müşterilerinizin neye tepki vereceğini anlayın.

 

Kaynak: GrowingYourCraft