Becommer.com

Etsy’de neden satış yapamıyorum? 6 temel sorun ve çözümü 2023

Etsy’de neden satış yapamıyorum? Sorun nedir?

Bir çok sosyal medya gruplarında denk geliyorum, hep aynı mızmızlanma; Etsy’de neden satış yapamıyorum?. Neden görüntülenmelerim bu kadar az? 

Etsy’de neden satış yapamıyorum?

Satış yapamamanızın nedeni;

1- Etsy Mağazanızın yeni olması

2-Etsy Listenize ekleme yapmamanız

3-Etsy’de trend takibi yapmamanız

4- Etsy Listenizi SEO’ya uygun listeleme yapmamanız

5- Etsy ürün detaylarının kaliteli olmaması

6- Etsy ürün fotoğraf kurallarına uymamanız 

Etsy’de satış yapmamanıza veya yetersiz satış gelmesine neden olur.

Bu makalede Etsy’de neden satış yapamadığınız 6 madde ile ele alacağız

İlgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

1- Etsy Mağazan yeni mi?

Etsy'de Neden Satış Yapamıyorum

ilgili: Becommer Etsy Güvenli Hesap Açılış Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Hesap Yönetim Hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Geçmişte bir iş kurma deneyiminiz yok ise, Etsy’de satışların geç gelebileceğini kabullenmek zor olabilir. Etsy mağazanızın yeni olması, ürün satamamanızın temel nedenlerinden biridir. Sosyal medyada paylaşılan; şu kadar sattım, bu kadar ciro yaptım lakırdıları sizin motivasyonunuzu bozmasın. Onlara mağazalarının kaç yıllık olduğunu sorun. Satış adetleri, o zaman daha anlamlı olacaktır.

Bir çok etsy girişimicinin sorunu şu, üç gün önce açtıkları Etsy’de neden satış yapamıyorum diye yakınıyorlar. Doğal olarak ilk başvurdukları mecra Etsy grupları. Bu mecrada duydukları satış adetleri motivasyonlarını iyice bozuyor. O mağaza sahiplerinin ne kadar emek verdiklerini, belkide yıllarını aldığını bilmeden.

ilgili: Etsy’de En Çok Satış Yapan Türkler 2022

Yeni bir mağaza olmanız, işinizi büyütemeyeceğiniz, satışları hızlandıramayacağınız anlamana gelmiyor. İşinizin büyümesi için stratejiler geliştirin, çarpan etkisi yapacak stratejiler. Bu bazen maliyetlide olabilir. Ununtmayın kartopunu yeterince büyütebilirseniz doğru eğime kadar iterseniz, çığ olur, itmenize ihtiyaç kalmaz.

ilgili: Etsy’de en çok satılan ürünler 2022 Listesi

Etsy’de satış yapmak kolay mı? Değil, ancak sizi temin ederim imkansız da değil. Mağazanıza trafik çekmek için SEO’yu öğrenmeye çalışın, Etsy algoritmasının neyi sevdiğini anlamaya çalışın. Satışların olmadığı veya çok az olduğu bir dönemde yapabileceğiniz en iyi şey bu değil mi?

2-Etsy mağazana yeni ürün listeliyor musun?

Etsy Mağazana Yeni Ürün Listeliyor Musun

 

ilgili:Becommer Etsy ürün listeleme hizmetleri

Yeni başlıyorsanız, ürün listenizin az olması gayet normal. En az 20 ürün listelemeyle başlamanızı öneririm. Bu bazılarınız için zor olabilir. Ancak, Etsy’de neden satış yapamıyorum? Sorusunun cevabı, kısmen burada yatıyor. Sizi tatmin edecek satış adetlerine ulaşmanız için dolu dolu bir mağaza ZORUNLU’dur. Basit bir nedeni var Etsy’de ürün arayan bir müşterinin mağazanıza denk gelmesi ihtimali daha fazladır. Ayrıca daha fazla ürün, daha fazla görüntülenme anlamına geliyor. Görüntülenme sayısının artması, satış ihtimalini daima artırır. Dikkat satış yapmayı öğrenene kadar mağazanızı şişirmek de doğru bir strateji değildir. Sermayenizi tamamen ürünlere değil, Etsy mağazanızın satışlarını geliştirmek için eğitime de harcayın.

Mağazanızın ve ürünlerinizin görüntülenmeye başlaması için minimum sayının 20 ürün olduğuna inanıyorum. Bu deneyimlerle test edilmiştir. Ürün sayısın az olduğu bir mağazada alışveriş yapmak, müşteriyi ürkütebilir. İşinizi ciddiye almadığınız algısına da neden olabilir.

3-Etsy’de trend takibi yapıyor musun?

Etsy'de Trend Takibi

Etsy mağazanızın yaşadığını ve varlığını devam ettirdiğini yeni ürün ekleyerek gösterin algoritmayı tetikleyin. Etsy algoritması güncellenmeyen, yeni ürün eklenmeyen mağazalardan pek haz etmiyor. 🙂 Mağazanıza ürün ekleme sıklığın azaldıkça, performansıda düşer. Eski müşterileri, mağazanızdan tekrar alışveriş yapmasının da en etkili yolarından biridir. Sizi takip eden müşterinizin, yeni sezon bir ürün eklediğiniz bildirimi alması, onu harelete geçirecektir.

Mağazanızda listeleyeceğiniz ürünlerde, trendleri takip etmeyi unutmayın. Bir çok Etsy mağaza sahibi yeniliğe pek açık değildir, bunu anlıyoruz. Unutmayın ürününüz bir yorulacak ve bir gün tükenecek. Ürünlerinizi trend takibi yaparak güncelleyin ve geliştirin. Trend takibi için Pinterest muhteşem bir sosyal ağdır. Buradan ürünlerinizi geliştirmek için harika fikirler edinebilirsiniz. Stiller ve tarzlar sürekli tükeniyor, 3-5 yıl öncenin tarzına takılıp kalmak, mağazanızın geri kalmasına neden olur. Etsy’de neden ürün satamıyorum? diye mızmızlanacağınıza ürünlerinizi geliştirmeye odaklanın.

4- Etsy SEO ayarları optimize mi?

Etsy Seo Ayarları Optimize Ettiniz Mi

Mağazanızda yüzlerce görüntülenme var ama Etsy’de neden satış yapamıyorum diye merak ediyorsunuz. Cevabı Etsy SEO’nuz yanlış müşteri kitlesini hedefliyor olmasıdır. Aslında SEO ayarlarınız optimize edilmediğinden, alıcı olmayan geniş bir müşteri tarafından görüntüleniyor. Görüntülenme alıp, satış alamamanın nedeni bu.

ilgili: Tüm Detayları ile Etsy SEO nedir? Etsy SEO Ayarları Nasıl Optimize Edilir?

Etsy SEO ayarlarınız, ürününüzü %100 tanımlamıyor ise değişmesi gerekiyor anlamına gelir. Anahtar kelimeleri asla popüler olduğu için kullanmayın. Anahtar kelime ürününüzü doğru tanımlayan kelime veya kelime öbeğidir. Etsy algoritması anahtar kelime (keyword) dönüşüm oranlarını sıkı takip eder. Satış getirmeyen anahtar kelimeler üzerinde çalışırsanız iyi olur. Uzun kuruklu anahtar kelimeleri test edin çünkü ne aradığını bilen müşterilerden bahsediyoruz.  SEO’nuz geniş anahtar kelime, uzun kuyruklu anahtar kelime ve odak anahtar kelimeleri içerecek şekilde şekillendirilmeli.

ilgili: Pinterest SEO ile Etsy Satışında Fark Yaratın

Ayrıca bu konuda fikir almanız gereken kişiler sosyal medya fenomenleri değil. Mağazanızı tanıyan, geçmişini bilen, ürünleri tanıyan veya profesyoneller olmasına dikkat edin.

5- Etsy ürün detayları kaliteli mi?

Etsy Ürün Detayları

Müşteriler mağazanız çok şık göründüğü için sizden ürün almayı tercih etmezler. Müşteriler mağazanızda harika görünen ürünlerle mağazada kalır, ürün detaylarını inceler ve kendisi için uygun renk, bedenleri bulduğu için alırlar. Ürününüz iyi listelenmesi ilgiyi, detaylar ise satın almayı kolaylaştırır.

ilgili: Etsy Satıcılarının En Çok Yaptığı 5 Ölümcül Hata

Ürün boyutları, kullanılan malzeme, renk seçenekleri satışı kapatmayı son derece etkiler. Ürüne dokunamayan müşteri, fotoğraf kalitesi ile tam olarak ne aldığını belirler, detaylar ile kesin karar verir.

Mağazanızda kesinlikle olması gereken ayrıntılar:

  • Ürün boyut ve ölçüleri
  • Ürün renk seçenekleri
  • Üründe kullanılan ham madde ve malzemeler
  • Ürün bakım talimatları
  • Bu ürün neden benzerlerinden farklı

Fotoğraf dışında, ürününüzü sattıran şey detaylardır.

 6- Etsy ürün fotoğraf kalitesi

Etsy Ürün Fotoğraf Kalitesi 

Muhtemelen bu başlığı tekrar tekrar tekrar duydunuz. Ne kadar çok duyuyorsanız o kadar önemlidir işte. Sizden fotoğrafçı olmanız beklenmiyor. Sadece ürün görsellerinizin yüksek piksel değerlerine sahip olmasını önemseyin. Gerekirse bir tasarımcı ile çalışmaktan çekinmeyin.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Ürünlerim neden Etsy’de satılmıyor?

ürünleriniz görünmüyor olabilir.
Etsy’de ürün satışlarınızın az veya olmamasının temel nedenlerinden biri SEO’dur.
SEO, Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Etsy SEO ayarlarınızın, hedef kitlenizi odaklamadığı anlamına geliyor

Etsy’de herkes bir şeyler satabilir mi?

Etsy’de mağaza açmanız ücretsizdir. Ancak, üç temel satış ücreti vardır: Listeleme ücreti, işlem ücreti ve ödeme işlem ücreti. Ayrıca Site Dışı Reklamlardan mağazanıza trafik çekiyorsanız. Reklam ücretlerini de karşılamanız gerekiyor.

Neden Etsy’de hiç görüntülenme alamıyorum?

Etsy mağazanızda listelediğiniz ürün sayısı, görüntülenme sayısını etkileyen en önemli unsurdur. Liste sayınızın başlangıçta 20 adet olması idealdir. Zamanla ürün liste sayısını artırmanız önerilir.

Etsy mağazama nasıl trafik çekerim?

1. Ürününüz Etsy Arama Motorunda görünüyor olmasını sağlayın
2. Mağazanız şık ve zarif olsun
3. Sosyal medyadan yararlanın
4. Ürünüzlerle ilgili Bir blog hazırlayabilirisiniz
5. Ürününüzü iyi tanıyın ve geliştirin

Etsy’de ilk satışımı nasıl alırım?

Etsy’de ilk satışınızı nasıl alırsınız?
Adım 1: Mağazanızın kusursuz olmasını sağlayın
Adım 2: Ürün başlıklarınızı geliştirin
Adım 3: Ürün liste sayısını düzenli olarak artırın
Adım 4: Mağaza politikanız hakkında net bilgi verin
Adım 5: Mağazanızın ”Hakkında” bölümünü doldurun
Adım 6: Sabırlı olun

Etsy’de satışlarımı hızlı bir şekilde nasıl artırabilirim?

1-Sosyal medyayı kullanın, reklam çalışın
2-Anahtar kelimeniz ürününüzü tanımlasın
3-Eski müşterilerinize indirim kuponları hazırlayın.
4-Mağaza adınız marka adınız olduğundan doğru isim belirleyin.
5-Doğru Anahtar kelime çalışması için Pinterest’ten yararlanın
6- Ürün detay sayfanız ürün hakkında net ve ikna edici olmalıdır
7-Bütün müşteriler ücretsiz kargoyu sever, ücretsiz kargo planlayın