Becommer.com

Etsy

30 Temmuz 2019 tarihinden beri Etsy, 35 ABD doları veya daha fazlası tutarındaki siparişler için Amerika Birleşik Devletleri’ne ücretsiz kargo sunan satıcılara öncelik tanıyor.

Etsy forumlarında görmüş olabileceğiniz gibi, platformdaki birçok satıcı bundan memnun değil, çünkü bu onların arama sıralamalarını ve kar marjlarını etkileyebilir.

Bu yazıda, Etsy’nin bunu neden yaptığı, sizin için ne anlama geldiği ve bunu avantajınıza nasıl kullanabileceğinizi ele alacağız.

İlgili: Becommer – Etsy Kargo Başarısı İçin Yapmanız Gerekenler

İlgili: Becommer – Etsy Komisyon Hesaplama Aracı

Etsy Neden Ücretsiz Kargo Sunmamızı İstiyor?

Etsy, Amazon ile rekabet etmek amacıyla ücretsiz kargo sunuyor. Amazon Prime gibi programlar müşterilere ücretsiz kargo sunuyor ve Amazon geçen yıllarda bundan önemli pazar payı kazanmıştır.

Amazon’ın önemli bir rakibi olarak, Etsy’nin alışveriş yapanlara aynı avantajı sunmak istemesi iş açısından mantıklıdır, hatta bireysel zanaatkârların maliyeti pahasına bile.

Etsy ayrıca pazarda deneme yapmış ve alışveriş yapanların kargo ücreti ödememeleri durumunda ürüne daha fazla ödeme yapmaya istekli olduklarını bulmuştur. Ayrıca, ödeme sırasında gizli ek ücretler olmadığı için alışveriş sepetlerini terk etme olasılıkları daha düşüktür.

Etsy
Etsy Satıcıları, Ücretsiz Kargo Sunan Listeleri Filtrelemek Için Bu Seçeneği Kullanabilirler.

Ücretsiz Kargo Sunmak Etsy’de Sizi Daha Öne Çıkarır mı?

Etsy, 30 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ücretsiz kargo sunan ürün listelerini 35 dolar veya daha fazla siparişlerde öncelikli olarak gösteren bir arama algoritması değişikliği yapmıştır.

Bu öncelikli konumlandırma, ücretsiz kargo sunan bireysel ürünlere de uygulanır, bu da ücretsiz kargo ile ilgili birkaç ürünle deneme yapabileceğiniz ve işiniz için mantıklı olup olmadığını görebileceğiniz anlamına gelir.

Ücretsiz kargo burada ücretsiz ‘standart’ kargo ücretini ifade eder. Bu, hâlâ birinci sınıf veya express kargo gibi ‘kargo yükseltmeleri’ için ekstra ücret talep edebileceğiniz anlamına gelir ve bu, öncelikli arama konumunu etkilemeden yapılabilir.

Bunu yapmak Etsy ücretinizi artırmaz, çünkü işlem ücreti ürün fiyatı ve kargo ücreti üzerinden alınır. Yani toplam ücretlendirme miktarınız aynı olduğu sürece Etsy ücretiniz de aynı olacaktır.

Bu şu anda yalnızca ABD alıcılarını etkiler, ancak Etsy’nin genel gelirini artırıyorsa bu uygulamayı diğer ülkelere de genişletmeleri oldukça olasıdır.

Etsy
Ücretsiz Kargo Sunulan Ürünlerin Altında Yeşil Bir Rozet Vardır.

Sipariş İadeleri ve İadelerle İlgili Sorunlar

İadeler uzun vadede kaçınılmazdır. Bazı müşteriler üründen tamamen memnun olmayabilir ve iade ederek bir geri ödeme isteyebilirler.

Bu durumda, bir yeniden stoklama ücreti talep etmenizi ve/veya ürünü size geri postaladıklarında posta ücretini ödemelerini istemenizi öneririm. Müşterilere netlik sağlamak için bu bilgileri mağaza politikanıza dahil etmeyi unutmayın.

Ücretsiz Kargo Sunmalı mıyım?

Çoğu satışını ABD’den yapan satıcılar için, mağazanızın ABD’den olup olmadığına bakılmaksızın, ücretsiz kargo sunmayı ciddi bir şekilde düşünmelisiniz.

Çünkü Etsy’de ücretsiz kargo sunmak, arama sıralamanızı artırır. Bu nedenle ücretsiz kargo sunmalısınız ve maliyet artışını dengelemek için yollar bulmalısınız. Arama sonuçlarının ilk sayfasındaki listelerin çoğu ücretsiz kargo garantisine sahip olanlardır.

İlgili: Becommer – Etsy Kargo Planlaması Nasıl Yapılır?

Ücretsiz kargo sunmanıza gerek olmayan yalnızca birkaç senaryo vardır:

Ücretsiz Kargo Sunmamanız Gereken Durumlar

1- Dış Kaynaklardan En Çok Trafiği Siz Elde Ediyorsunuz

Eğer mağazanızın trafiğinin çoğunu sosyal medya ve blog gibi harici kaynaklardan getiriyorsanız ve bu trafik mağazanızın başarılı olması için yeterliyse, o zaman nakliye ücreti talep edebilirsiniz (eğer bu sizin karlılığınızı çok etkiliyorsa).

İlgili: Becommer – Etsy Satış Rehberi

2- Ağır Ürünler Satıyorsunuz

Ağır ürünler gönderen satıcılar, özellikle ABD dışından gönderilen yüksek kargo maliyeti nedeniyle bu durumdan en çok etkilenenlerdir. Bu durum ayrıca vintage ürünleri gibi ürünleri de etkiler.

Ürün fiyatınız çok yüksek değilse (100 ABD doları altında), o zaman ücretsiz kargo sunmak muhtemelen sizin için mantıklı değildir. Ve birçok rakibiniz muhtemelen sürdürülebilir bir şekilde ücretsiz kargo sunamıyordur.

Ancak ürünüm orta seviye veya yüksek kalitede ise, ürün için daha fazla ücret almayı ve ücretsiz kargo sunmayı düşünürdüm. Fiyat artışını haklı çıkarmak için daha premium malzeme veya daha iyi satış sonrası bakım hizmeti kullanmayı düşünün.

3- Düşük Rekabetli Bir Ürün Satıyorsunuz

Eğer sadece birkaç satıcının bulunduğu çok, çok küçük bir nişteyseniz, muhtemelen zaten birinci sayfada sıralandığınız için ücretsiz kargo sunmanız gerekmez.

İlgili: Becommer – Etsy’de Yüksek Talepli ve Düşük Rekabetli Ürün Kategorileri

Ücretsiz Kargo Sunarken Kaybetmeden Ürün Fiyatını Arttırma

Artan Ürün Fiyatıyla Müşteri Kaybetmeden Fiyatı Artırın

Muhtemelen artık bu örneği duymuşsunuzdur: İkinci ürünün fiyatı 10 dolar ve kargo ücreti de 10 dolar, diğeri ise ücretsiz kargo ile 20 dolar. Müşteriler, aynı ürünler olmalarına rağmen ikincisine daha yüksek bir değer biçebilirler.

Daha yüksek fiyat bazen daha yüksek bir değerle ilişkilendirilir – iyi fotoğraflara, politikalara, ambalaja vb. sahipseniz.

Bu nedenle, alışveriş yapanlar için daha yüksek algılanan bir değere sahip olmak için fiyatınızı artırmak uzun vadede iyi bir şey olabilir.

Kargo maliyetiniz yaklaşık olarak 5 dolar ise ve ürününüz en az 30 dolar ise, sadece fiyatı kargo maliyeti kadar artırmanız satışlarınızı çok etkilemeyecektir.

Ancak kargo maliyetiniz bundan daha yüksekse veya ürün fiyatınız daha düşükse, müşterileri korkutmadan fiyatı nasıl artıracağınıza dair daha fazla düşünmeniz gerekecektir.

İşte nasıl akıllıca yapılacağı:

2018 yılında, ortalama ürün fiyatımı yaklaşık 20 dolar civarından 40 dolara yükseltmek için bu teknikleri kullandım.

Beni mücevher nişimde daha premium bir seçeneklerden biri haline getiriyor.

Fiyat artışını haklı çıkarmak için daha iyi bir ürün sunuyor ve bunu müşteriye iletiyorum.

Fiyat artışını haklı çıkarmak için şunları yaptım:

  • Daha iyi fotoğraflar – Ürünün daha fazla dikkat çekmesi için daha temiz bir arka planla fotoğraf çektim. Ayrıca fotoğraf düzenlemeyi iyileştirmek için daha fazla zaman harcadım.
  • İyileştirilen ürün – Premium perakende markalarından esinlenerek tasarımımı hafifçe ayarladım.
  • Daha uzun kalite garantisi süresi – Deneyimime göre bu maliyeti çok fazla artırmayan bir şeydir.

Fiyatı etkili bir şekilde artırmada en iyi ilham kaynaklarından biri, daha yüksek bir fiyattan satan perakende markalarına bakmaktır.

Neleri yaparak fayda sağladıklarını, ürünlerini nasıl paketlediklerini, satış sonrası hizmet verdiklerini, hangi kalite garantisi verdiklerini vs. analiz edin.

Büyük markaların hepsi alışveriş deneyiminin tamamıyla ilgilidir. (Müşterinin satın aldıktan sonra iyi hissetmesi.)

Eğer kendi mağazanız için bu deneyimi kopyalayabilirseniz, ürününüzü bu markalarla karşılaştırabilir ve müşterilerinize daha fazla fayda sağladığınız için daha yüksek bir fiyat talep edebilirsiniz.

Müşterilere Fiyat Artışını İletin

Fiyat artışını müşteriye iletmek için en iyi yol, olumlu yanlara odaklanmaktır. Fiyat artışı hakkında konuşmak yerine, müşteriye bu değişikliğin onlara nasıl fayda sağladığını bildirin: Daha iyi bir ürün ve daha iyi bir deneyim.

Değişikliği iletişim kurarken olumlu olmaya ve kendinden emin bir ton kullanmaya özen gösterin. Ve müşterilerinize sürekli destekleri için teşekkür edin.

Mevcut müşterilerinizi yeni ürünü denemeye teşvik etmek için orijinal fiyatı sınırlı bir süre için korumak iyi bir fikir olabilir.

Etsy Akıllı Fiyatlandırma Aracını Kullanın

Bu araç, mağazanızda çok sayıda ürününüz varsa oldukça kullanışlıdır. Ücretsiz kargo garantisi sunma sürecini otomatikleştirir, yeni bir ücretsiz kargo profili oluşturur ve 35 $ altındaki veya üstündeki ürünlerin fiyatını artırır.

Büyük olasılıkla size fiyatı 0,47 dolar artırmanızı önerir veya bunun gibi tam sayı olmayan bir sayı söyler. Bu durumda, müşterilere daha mantıklı gelecek şekilde 1 veya 2 dolar gibi tam sayılarla artırmanızı öneririm.

Etsy
Etsy’Nin Fiyatlandırma Aracını Kullanarak Artan Kargo Ücretini Dengelemek Için Yeni Bir Fiyat Belirleme

Etsy Ücretsiz Kargonun Mağazanıza Uygun Olup Olmadığını Test Etme

Arama Sonuçlarınıza Nasıl Etki Ettiğine Bakın

Ücretsiz kargo garantisinden önce ve sonra en çok satan ürünleriniz için arama sıralamanızı kaydedin. Ücretsiz kargo garantisinin arama sıralamanıza fazla bir etkisi olmayabilir. Buna birkaç neden olabilir, bunlardan biri nişinizdeki satıcıların ücretsiz kargo sunmuyor olabileceğidir.

Karınızı Hesaplayın

Bu, ücretsiz kargo sunmanın mağazanız için mantıklı olup olmadığını belirleyen en önemli faktördür. Mağazanızın karlılığına belirli bir dönem boyunca (tavsiye edilen bir ay) bakın ve önemli bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

İlgili: Etsy’de Daha Fazla tıklanma Almanın Yolları

İlgili: Etsy Satıcılarının Yaptığı Hatalar ve Çözümleri

 

 

Kaynak: GrowingYourCraft