Becommer.com

En Güncel Etsy Komisyon Oranları ve Etsy Ödemeler Rehberi 2023

Güncel Etsy Komisyon Oranları, Etsy Ödemeleri 

Etsy dünyanın en özel alışveriş platformu olarak tanınıyor. Burada satıcı olmak demek iyi bir kazanç İmkanı elde edebilirsiniz demek. Etsy’nin özel platformu bireysel çalışan pek çok yetenekli satıcıya kazanç sağlıyor. Ancak elbette bu imkanlar ücretsiz değil. Etsy size satıcı olma imkanı sağlarken kendisi de sizin bazı işlemlerinizden ücret ve komisyon alıyor. Etsy Platformu üzerinden satış yapacaksanız bazı ücretleri ödemeyi de göze almanız gerekiyor.

Güncel Etsy Komisyon Oranları

Etsy’de satıcı olarak başladığınızda , bir öğeyi listelemek ve satmakla ilgili belirli hizmetleri kullandığınız için ödemeniz gereken birkaç ücret bulunuyor. Bu ödemeleri yaptıktan sonra satışlardan, ücretlerden ve vergilerden kalan bakiyeniz, ödeme hesabınızda hesaplanır ve görüntülenir.

ilgili:Adım adım Etsy’de mağaza açmak ve Etsy İngiltere pazarı-2022 Rehberi

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

 Güncel Etsy Komisyonları

 • Listeleme ücretleri
 • İşlem ücretleri
 • Ödeme işlem ücretleri

Etsy Reklamları veya Site Dışı Reklamlar gibi Etsy araçlarını kullanırsanız veya Etsy’de kargo etiketleri satın alırsanız, bu hizmetlerle ilişkili ayrıca ek ücretler ödemeniz gerekiyor. Etsy’de satış yapmak, ücretler ve vergiler hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

ilgili: Etsy Ücretsiz Kargo Planı Nasıl Yapılır?

ilgili: Doğru Etsy Reklam Stratejisi Nasıl Olmalı? (Pinterest, Facebook ve Instagram)-2022 Rehberi

Etsy Listeleme Komisyonu Kaç Dolar?

Etsy’de bir listeleme ücreti 0,20 USD yani 20 Cent’dir. Bir ürün (mağaza otomatik listeleme ayarında ise) her satıldığında 0,20 USD otomatik olarak tahsil edilerek hemen yeniden listelenir. Eğer listelenen ürün 4 ay boyunca hiç satılmadı ise 0,20 USD’lik ücret yeniden tahsil edilerek yeniden listelenmiş olur.

Etsy mağazanıza satmak için bir ürün eklemeniz listeleme olarak kabul edilir. Listeleme ücretleri de Etsy’de satılık ürünleri listelemek için ödediğiniz ücretler anlamına gelir. Yayınladığınız her bir listeleme için sizden bir listeleme ücreti alınır. Listeleme ücreti, liste başına 0,20 USD’lik sabit bir ücrettir. Bu ücret, listelenen ürünün satılıp satılmadığına bakılmaksızın alınır. Bir ürün yayınladığınızda ücret, ödeme hesabınıza otomatik olarak eklenir.

 

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

 

ilgili: En Güncel Etsy Video Listeleme Rehberi 2022

Diğer listeleme ücreti türleri arasında otomatik yenileme ile satılan ürünler, çok miktarlı ve özel ürünler için listeleme ücretleri bulunur.

Etsy Otomatik yenileme ile satılan ücretleri

Otomatik olarak yenilenen listelemeler, eğer mağazanızdan satın alınmışsa o listelemenin otomatik olarak yeniden yayınlanmasını sağlayarak, ürünleri manuel olarak yeniden gönderme ile uğraşırken kaybedeceğiniz zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bir kaydı otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlarsanız ve satın alınırsa, standart 0,20 ABD doları tutarında listeleme ücreti ödersiniz.

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Etsy çoklu miktar listeleme ücretleri

Tek bir liste kaydında satılan bir ürünün varyasyonlarına sahipseniz ve bir müşteri birden fazla varyasyon satın alırsa, listeden satın alınan her ek ürün için standart 0,20 ABD doları listeleme ücreti ödersiniz. Ek ücretler, çok miktarlı bir satın alma işlemi yapılana kadar gönderilmez.

Örneğin, belirli bir listeleme için stokta birden fazla ürününüz varsa ve bir müşteri bu ürünün iki farklı varyasyonunu satın alırsa, ödeme hesabınıza orijinal 0,20 ABD doları listeleme ücreti artı satın alınan ek ürün için ek 0,20 ABD doları yansıtılır.

Etsy özel listeleme ücretleri

Özel listelemeler, belirli bir alıcıya özel satış için belirli bir ürünü yayınlamak istediğinizde kullanışlıdır. Özel listeleme ücretleri 0,20 ABD doları standart ücrete mal olur.

Etsy İşlem ücretleri

Etsy komisyon ücretleri İşlem ücretleri olarak, bir müşteri mağazanızdan alışveriş yaptığında Etsy’nin aldığı ücretlerdir. Listeleme ücretlerinden farklı olarak, işlem ücretleri yalnızca satış yapan listelemelerden alınır.

Etsy İşlem Ücretleri -Becommer

Etsy İşlem ücreti :

 • Etsy, belirlediğiniz listeleme para biriminde toplam sipariş tutarının %6,5’ini tahsil eder.
 • Bu ücret, nakliye ve hediye paketi ile birlikte ürünün toplam maliyeti için geçerlidir (bunlar için müşterilerinizden ücret alıyorsanız). Neye ne kadar ödediğinizi hesabınızda ayrı ayrı görebiliyorsunuz.
 • İşlem ücreti tutarı, Ödeme hesabınıza otomatik olarak gönderilir.

Etsy ödeme işlem ücretleri

Ödeme işlem ücretleri, belirli bir oran artı ürünün toplam satış fiyatının yüzdesidir. Bu oran ve yüzde ülkeden ülkeye değişmektedir. Ücretler, nakliye ücretleri ve geçerli tüm satış vergileri dahil olmak üzere ürünün toplam satış fiyatından alınır. Etsy Payments kullanan her işlem için ödeme işlem ücretleri alınır. Bu işlem ücretleri, ödeme hesabınızda görünür ve para yatırmadan önce düşülür. Etsy’nin işlem ücretlerine ektirler.

ilgili: Payoneer İncelemesi 2022: Payneer Nedir, Nasıl Hesap Açılır, Komisyon Oranları Nedir?

Etsy’de satıştan kaynaklanan ücret ve vergileri içeren Ödeme hesabınızı görüntülemek için yapmanız gerekenler sırasıyla:

 1. Oturum açıp Etsy.com’da Mağaza Yöneticisi’ni seçin veya Etsy’de Satış uygulamasında Daha Fazla‘yı seçin.
 2. Finans‘ı seç.
 3. Ödeme hesabı’nı seç. Ödenmesi gereken bir tutarınız var ise Şimdi öde’yi seçebilir veya ABD’deyseniz otomatik faturalandırmayı kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm masraf ve maliyetleri dikkate aldığımızda;

Etsy ne kadar kesinti yapıyor?

Etsy ürün her bir ürün satışından $0,20 kesinti yapıyor.

Etsy satıştan komisyon olarak kargo dahil nihai fiyat üzerinden %6,5 kesinti yapıyor.

Etsy Türkiye’den satış yapanlardan işlem ücreti olarak %6,5 + 3TL kesinti yapıyor.

Kendi Etsy maliyet ve karlılık hesabınızı yapmak için lütfen buraya tıklayınız.

Etsy Ödemeleri Nedir?

Müşterilere sizden satın almaları için Etsy Payments büyük kolaylık sağlar. Etsy Payments, alıcılarınıza bir dizi farklı ödeme seçeneği sunar ve yerel para birimlerinde ödeme yapmalarına olanak tanır. Her şey, oluşturduğunuz bir para yatırma planına göre banka hesabınızda sona erer. Alıcılar ödeme yöntemlerinde daha fazla seçenek istiyor o nedenle Etsy Payments büyük kolaylık sağlıyor.

Etsy Payments onlara PayPal, Apple Pay ve Etsy hediye kartları dahil birçok seçenek sunuyor. Gerçek şu ki birden fazla ödeme seçeneği sunan mağazalar, tek bir ödeme seçeneği sunan mağazalara göre %49 daha fazla satış görüyor. Etsy Payments, Etsy’de ödeme almanın birincil yolu ve hem siz hem de alıcılarınız için ödemeleri basitleştiriyor. Mağazanız Etsy Payments’e kaydolduğunda, alıcılarınız aşağıdaki ödeme seçeneklerinden birini seçebilir:

 • Kredi kartları
 • Banka/banka kartları
 • Etsy Hediye Kartları ve Etsy Kredileri
 • PayPal*
 • Apple Pay
 • Google Pay
 • Klarna taksit ödemeleri (Avustralya, İspanya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri)
 • Klarna Fatura (Almanya)
 • iDEAL (Hollanda)
 • Sofort (Avusturya ve Almanya)

Etsy Payments kullanan satıcıların, onlardan para alabilmek için bu hizmetlerden herhangi birinde hesap sahibi olmaları gerekmez. Alıcı bu ödeme yöntemlerini kullanabilir ve satış fonlarınız Etsy’nin bu ödeme hizmetleriyle olan ilişkisi aracılığıyla Etsy hesabınızda kullanılabilir hale gelir.

Etsy Payments’e kaydolmak için gereksinimler nelerdir?

Etsy Payments’e kaydolmak için şunlara sahip olmanız gerekir:
Avusturya, Almanya veya Hollanda’da değilseniz, geçerli bir kredi kartı, banka kartı veya yeniden yüklenebilir ön ödemeli kart olabilir

Hali hazırda bir kredi veya banka kartınız varsa, hesabınıza ön ödemeli bir kart ekleyebilirsiniz. Yeniden yüklenemeyen bir ön ödemeli kart, tek veya birincil ödeme kartınız olamaz, ancak bakiyenizi her zaman yeniden yüklenemeyen bir ön ödemeli kartla manuel olarak ödeyebilirsiniz.

Etsy Bireysel ve Etsy Plus Seçimi

Yasal ve vergisel amaçlarla Etsy Payments’i birey olarak mı yoksa işletme olarak mı kullanacağınızı seçeceksiniz.

Etsy Bireysel Ve Etsy Plus Seçimi

Bireysel kişi olarak satış yapıyorsanız ve resmi bir ticari kuruluşu temsil etmiyorsanız veya bir işletme için vergi mükellefi kimlik numarası kullanmıyorsanız Bireysel’i seçin.

İşletmeniz için vergi mükellefi kimlik numarasına sahip bir tüzel kişilik kaydettiyseniz ve kurduysanız, İşletme’yi seçin. İş seçeneği şu anda Vietnam’daki satıcılar için mevcut değildir.

Etsy Kimlik Doğrulama

Hem sizi hem de pazaryerinin genel güvenliğini korumaya yardımcı olmak için kimliğinizi doğrulamamız gerekiyor. Kaydolduğunuz sırada bize verdiğiniz bilgilere dayanarak kimliğinizi doğrulayamazsak, kimliğinizi doğrulamak için ek bilgiler sağlamanız istenecektir. Etsy Payments’ın kullanılabildiği bir ülkede yaşıyorsanız ve Etsy’ye bu bilgileri sağlamazsanız, Etsy bunu yapana kadar Etsy’ye erişiminizi reddedebilir.

Etsy Kimlik Doğrulama

ABD dışındaki satıcılar için

Banka hesabınız ABD dışındaysa, uyumluluk amacıyla satışlarınızdan herhangi bir fon almadan önce banka hesabınızı doğrulamanız gerekir.

Alıcılar nasıl öderse ödesin, tüm satışlarınız yerel para biriminizde banka hesabınıza Etsy tarafından yatırılıyor. Günlük, haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak ödeme alabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman ek para yatırma talebinde bulunabilirsiniz.

Etsy Payments Nedir, Nasıl Çalışır?

 1. Mevduatlarınızı planlayın
 2. Para yatırma planınızı belirleyin. Çoğu satıcı haftalık ödeme yapmayı tercih eder.
 3. Satışlarınız güvenli bir şekilde işlenir
 4. Bir gün sonra para Ödeme Hesabınıza Etsy tarafından gönderilir. Bu program yeni satıcılar için biraz farklıdır.
 5. Ödeme almak. Haftalık mevduat seçerseniz, ödeme her Pazartesi bankanıza gönderilir. Bankaların bunları size aktarması genellikle 2-3 gün sürer.

Etsy Payments Nedir

Dükkanım için neden Etsy Payments gerekiyor?

Etsy, alıcılara tutarlı bir deneyim sağlamak için tüm uygun satıcıların mağazalarında Etsy Ödemeleri sunmasını şart koşuyor. Bu, alıcıların dünya çapındaki Etsy mağazalarındaki 10 ödeme seçeneğinden herhangi birini kullanarak ödeme yapmalarını sağlıyor. Bir satıcı olarak, birden fazla mağazada ödeme, teslimat özellikleri ve sezonluk promosyonlar gibi Etsy çapındaki tekliflere dahil olmuş olacaksınız

Etsy Payments’i dükkanıma nasıl eklerim?

Etsy Payments’ı açmak için ödeme ayarlarınıza gidin. Depozito almak için kredi kartınız, banka hesabınız ve ikamet adresiniz istenecektir. Ayrıca kişisel kimliğinizi doğrulamanız istenecektir. 10 dakikadan az süren bir işlemdir bu

Etsy Payments ile işlenen tüm satışlar, Etsy Satıcı Koruma Politikasına uygundur. Etsy ödeme uzmanları ve dolandırıcılık tespit sistemleri sizi desteklemek ve korumak için günün her saatinde çalışıyor, o nedenle içiniz rahat olsun.

Etsy Payments Ekleme Nasıl Yapılır

Etsy Payments’ı kullanmanın ücretleri nelerdir?

Çoğu ödeme işlemcisi gibi, ücretler ülkeden ülkeye değişir – Değişik ülkelerin ücretlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Ödeme işlem ücretleri, teslimat ücretleri ve geçerli satış vergisi veya KDV dahil olmak üzere ürünün toplam satış fiyatından alınır

Ülke Minimum Çekim Bakiyesi Ücretsiz Çekim Alt Limiti Çekim Ücreti
Endonezya 280.000,00 IDR 1.400.000,00 IDR 280.000,00 IDR
İsrail ILS 7.00 ILS350.00 ILS 7.00
Malezya 9,00 MYR 400,00 MYR 8,00 MYR
Meksika 40,00 MXN 2.000,00 MXN 40,00 MXN
Fas 20.00 MAD 1.000,00 MAD 20.00 MAD
Filipinler 100.00 PHP 5.000,00 PHP 100.00 PHP
Güney Afrika 35.00 ZAR 1,500.00 ZAR 30.00 ZAR
Türkiye 50,00 TL 600,00 TL 42,00 TL
Vietnam 45,000,00 VND 2,300,000,00 VND 45,000,00 VND

 

Etsy Minimum Çekim Bakiyesi: Parayı banka hesabınızda alabilmeniz için, yatırabileceğiniz paranız Deposit Minimum olarak tanımlanan minimum çekim bakiyesi tutarının üzerinde olmalıdır.

Etsy Ücretsiz Çekim Alt Limiti: Depozitonuz, minimum depozito tutarının üzerinde ancak ücretsiz çekim limitinin altındaysa, sizden bir çekim ücreti alınır. Çekiminin ücret al limitinden fazlaysa, sizden çekim ücreti alınmaz.

Etsy Çekim Ücreti: Çekiminiz ücret eşiğinin altındaysa bu ücret alınır. Çekim için uygun toplamınız, mevcut satışlarınızdan çekim ücreti çıkarılarak gösterilir. Bu ücret, ödeme sırasında Ödeme hesabınızdan düşülür ve varsa KDV’ye tabidir. Mağazanıza satış yapmak ve muhtemelen ücret eşiğini aşmak için daha fazla zaman vermek için para yatırma planınızı ayarlamak uygun olabilir.

Buna göre;

Türkiye’ye baktığımızda minimum çekim bakiyesi yani çekebileceğimiz minimum para 50 TL olarak gözüküyor. Çekim ücreti ise bu 50 TL’yi çekmek için bizden aldığı ücret yani 42 TL. Tabi, 50 TL’nin altındaki parayı zaten çekemiyoruz. Fakat 600 TL ve 600 TL’den daha yüksek meblağları bu 42 TL’yi yani deposit fee’yi vermeden çekebiliyoruz. Bu nedenle çekimlerimizi bu rakamı geçecek şekilde ayarlamak doğru olacaktır.

 

Etsy Payments'ı Çekim Limitleri

Etsy Payments, PayPal ile nasıl çalışır?

Etsy Payments’e kaydolduğunuzda ve PayPal ülkenizde kullanılabildiğinde, mağazanızdan ürün satın alan alıcılar PayPal kullanarak ödeme yapabilir. Satış fonlarınız PayPal hesabınızda görünmek yerine Etsy’deki Ödeme hesabınıza gidecek. Bu sayede paranızı birden fazla yerde yönetmezsiniz ve ayrı bir PayPal ücreti ödemezsiniz. Uygun olduğunda, Etsy’nin Satıcı Koruması, Etsy Payments aracılığıyla işlenen PayPal işlemlerini kapsar. Bir alıcı Etsy Payments aracılığıyla PayPal ile ödeme yaparsa ve Etsy’de bir dava açarsa, Etsy çalışanı arabuluculuk yapabilir.

Etsy Payments’ın bir parçası olduğu için, bir alıcı PayPal aracılığıyla bir itirazda bulunmayı seçerse, Etsy anlaşmazlığı çözmek için sizin adınıza çalışır. Satıcı olarak doğrudan katılmayacaksınız. Bu, Etsy Payments ile kredi kartı ters ibrazlarını yönetme şekline benzer.

Etsy’nin PayPal’ını kullanmam gerekecek mi yoksa PayPal satışlarımı ayrı tutabilir miyim?

Etsy, alıcılara tutarlı bir deneyim sağlamak için tüm uygun satıcıların Etsy Payments aracılığıyla kredi kartlarını ve mobil ödeme yöntemlerini kabul etmesini zorunlu kılıyor. Alıcılarınız nasıl öderse ödesin, tüm satışlarınızın banka hesabınıza gitmesi için entegre PayPal kullanmanızı öneririz, ancak PayPal satışlarınızı ayrı tutmayı ve kişisel, bağımsız PayPal hesabınıza ödeme almayı seçebilirsiniz. Bu arada PAyPal Türkiye’de kullanılmadığı için Türkiye dışında yaşayanlar için olabilecek bir seçenektir PayPal.

Türkiye’de Etsy PayPal kullanabilir miyim? 

PayPal Türkiye’de faaliyet göstermediğinden, Türkiye’de bulunan Etsy Payments satıcıları PayPal’ı kullanamaz. Bu, Türkiye’deki satıcıların mağazalarında PayPal kabul edemeyecekleri anlamına gelir. Mağazanızda PayPal’ı sunuyorsanız, Etsy Payments’a kaydolduktan sonra PayPal Etsy hesabınızdan kaldırılacaktır.

Türkiye'de Etsy Paypal

İsrail Etsy satıcıları için

PayPal, İsrail’de bulunan ve Etsy Payments’a kayıtlı Etsy satıcıları tarafından kullanılamaz. PayPal’ı mağazanızda sunuyorsanız ve İsrail’de bulunuyorsanız, Etsy Payments’e kaydolduktan sonra PayPal kaldırılacaktır. Ancak Etsy Payments, alıcılarınıza kredi kartları, Etsy Hediye Kartları ve daha fazlası dahil olmak üzere daha fazla ödeme yöntemi sunar. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Etsy Destek ile iletişime geçin.

Etsy’de Satış için Ücretler ve Vergiler Nelerdir?

11 Nisan’da işlem ücreti %5’ten %6.5’e yükseldi. Bu değişiklik, Etsy pazarlamaya, satıcı araçlarına ve birinci sınıf bir müşteri deneyimi yaratmaya önemli yatırımlar yapma planlarını destekliyor.

Anket, geri bildirimde bulunmanın en etkili yolu. Etsy’nin mağazanızın başarısına nasıl yatırım yapmaya devam edebileceğine dair kullanıcılanın düşüncelerini duymak istiyor. Etsy  satıcıların görüşleri, satıcı deneyimine çok önem veriyor. Etsy Payments’e kaydolduysanız, ücretleriniz satışlardan elde edilen fonlardan otomatik olarak düşülür. Ay sonunda bakiyeniz eksideyse, bir sonraki ayın ilk gününde ödenmesi gereken bir tutarınız olacaktır. Ödenmemiş bakiyenizin vadesi geldiğinde Etsy’den bir e-posta alacaksınız.

Etsy Para birimi dönüştürme

Listeler ve Model gibi tüm sabit maliyetli ücretler USD cinsinden yayınlanır. Bir ücret için sabit USD maliyetini açıklamasında görebilirsiniz. Etsy, ücretleri ödeme hesabınıza yansıtıldığı andaki piyasa kuru üzerinden USD’den ödeme hesabınızın para birimine dönüştürür. Döviz kurları değişirse bu dönüşüm değişebilir.

Etsy Ödemeleri için Ödeme İşlem Ücretleri nedir?

Ödeme işlem ücretleri, belirli bir oran artı öğenin toplam satış fiyatının yüzdesidir. Bu oran ve yüzde ülkeden ülkeye değişmektedir. Ücretler, nakliye ücretleri ve geçerli tüm satış vergileri dahil olmak üzere öğenin toplam satış fiyatından alınır.

Etsy Payments kullanan her işlem için ödeme işlem ücretleri alınır. Bu işlem ücretleri, ödeme hesabınızda görünür ve para yatırmadan önce düşülür. Etsy’nin işlem ücretlerine ektirler. Etsy Payments aracılığıyla yapılan bir satış için para iadesi yaparsanız, ödeme işlem ücretiniz orantılı olarak alacaklandırılır ve iade tutarına uygulanır. Ülkemdeki ödeme işlem ücretleri nedir? Etsy Payments siparişleri için ödeme işlem ücretleri, banka hesabınızın konumuna göre değişir. Bulunduğunuz yerdeki ücretler için lütfen aşağıdaki tabloya bakın.

Ülke Ülke Etsy Komisyonları 2022 

Not: Etsy Payments işlem ücretleri KDV’ye tabidir. KDV tahsil edilecek ve gerekli yerlerde satıcılar için KDV faturasında görünecektir. Etsy’de KDV hakkında daha fazla bilgi edinin.

Banka Hesabının Bulunduğu ülke Komisyon  Oranı
Australya (yurtiçi sipariş) %3 + 0.25 AUD
Australya (uluslarası sipariş) %4 + 0.25 AUD
Avusturya %4 + 0.30 EUR
Belçika %4 + 0.30 EUR
Bulgaristan %4 + 0.30 EUR
Kanada (yurt içi veya ABD)       %3 + 0,25 CAD
Kanada (Uluslararası) %4 + 0,25 CAD
Hırvatistan %4 + 0.30 EUR
Kıbrıs %4 + 0.30 EUR
Çek Cumhuriyeti %4 + 0.30 EUR
Danimarka %4 + 2.50 DKK
Estonya %4 + 0.30 EUR
Finlandiya %4 + 0.30 EUR
Fransa %4 + 0.30 EUR
Almanya %4 + 0.30 EUR
Yunanistan %4 + 0.30 EUR
Hong Kong %4.4 + 2.00 HKD
Macaristan %4 + 0.30 EUR
Endonezya %4,5 + 7000 IDR
Irlanda %4 + 0.30 EUR
Israil %4,5 + 2 ILS
Italya %4 + 0.30 EUR
Litvanya %4 + 0.30 EUR
Letonya %4 + 0.30 EUR
Lüksemburg %4 + 0.30 EUR
Malezya %4,5 + 2 MYR
Malta %4 + 0.30 EUR
Meksika %4,5 + 10 MXN
Fas %4,5 + 5 MAD
Hollanda %4 + 0.30 EUR
Yeni Zelanda (yurt içi siparişler) %3 + 0.30 NZD
New Zealand (uluslararası siparişler) %4 + 0.30 NZD
Norveç %4 + 2,50 NOK
Filipinler %4,5 + 25 PHP
Polonya %4 + 0.30 EUR
Portekiz %4 + 0.30 EUR
Romanya %4 + 0.30 EUR
Singapur %4.4 + 0.35 SGD
Slovakya %4 + 0.30 EUR
Slovenya %4 + 0.30 EUR
Güney Afrika 4.5% + 8 ZAR
İspanya %4 + 0.30 EUR
İsveç %4 + 3.00 SEK
İsviçre %4 + 0,50 CHF
Turkiye %6.5 + 3 TL
Birleşik Krallık %4 + 0,20 GBP
ABD %3 + 0,25 ABD Doları
Vietnam %4,5 + 11500 VND

 

Etsy ödeme almak için PayPal kullanabilir miyim?

Malesef ülkemizde PayPal aktif olmadığı için Etsy ödemelerde Paypal seçeneğini Türk satıcılara açmıyor. Bu nedenle Türkiye’den açılan mağazaların ödeme sayfalarında PayPal ile ödeme aktif olmaz.

Etsy’de kur çevirme maliyetinden kurtulmak için USD ( Dolar ) ile ödeme alabilir miyim?

Malesef Etsy her ülkedeki satıcıya sadece kendi ülkesinin para birimi ile para gönderiyor. Bu nedenle TL dışında Dolar, Euro, Pound gibi para birimleri ile Türk satıcılar ödeme alamaz. Eğer döviz hesabınızı girerseniz ödemeniz size ulaşmayacaktır. Yani her durumda %2,5’luk para birimi çevirme maliyeti ödenmelidir.

Etsy’de satış yapmak için şirket kurmam gerekiyor mu?

Etsy’de satış yapmak için şirketinizin olması gerekmiyor. Etsy yerel kanunların gereklerine uymanızı tavsiye ediyor. Bununla birlikte kazancınız belirli bir rakamı geçince bireysel de olsa şirket kurmanız gerekir. Bunun için bir mali müşavir ile görüşmelisiniz.

Etsy Payments dışında farklı bir ödeme yöntemi
 tanımlayabilir miyim?

Hayır Türk satıcılar sadece Etsy Payments üzerinden ödeme alabilmekte. Farklı ülkele için geçerli olan Paypal hesabına ödeme alma seçenekleri Türk satıcılar için geçerli değil.

Yurtdışına taşınanlar yaşadıkları ülkedeki hesaplarına Etsy ödemelerini alabilir mi?

Yurtdışın taşınma durumunda Etsy ödeme hesabınızı değiştirmiyor. Bu durumda yeni bir hesap açmanızı öneriyor.