Becommer.com

Etsy Kargo

El yapımı ürününüzü göndermek korkutucu bir görev olabilir. Düşünmeniz gereken pek çok şey var:

Etsy’de kargo için ne kadar ücret almalıyım? Gönderim süresini müşteriyle iyi nasıl iletebilirim? Teslimat sırasında bir şeyler yanlış giderse ne yapmalı?

Bu rehberde, Etsy kargo gönderimi hakkında sahip olacağınız soruları cevaplamak ve bu süreçte karşılaşabileceğiniz sorunları çözmek için bazı stratejileri sizinle paylaşacağız.

İlgili: Becommer – Etsy’de Para Kaybetmeden Ücretsiz Kargo Nasıl Sunulur?

İlgili: Becommer – Etsy Satış Rehberi

Etsy’de Kargo Kim Tarafından Ödenir? Etsy Kargo İçin Ödeme Yapar mı?

Çoğu durumda, alıcılar ürünün fiyatına eklenen kargo ücretini öderler. Çoğu Etsy mağazası, ürün fiyatının üzerine ayrı gönderim ücreti tahsil eder.

Ancak, son zamanlarda Etsy’nin arama algoritmasında yapılan değişikliklere göre, ABD’ye gönderi yapan ürünler, ücretsiz kargo garantisi sunuyorlarsa arama sıralamasında bir artış elde ederler.

Bu nedenle birçok Etsy mağazası ürünlerinde ücretsiz kargo sunar. Bu durumlarda, gönderim maliyetleri gerçek ürün fiyatına dahil edilir. Satıcının kargo için ödeme yaptığı gibi görünse de sonuçta Etsy müşterisi hala gönderim için ödeme yapar.

Etsy’de Kargo İçin Ne Kadar Ücret Almalıyım?

Bu, sattığınız ürünlere ve rakiplerinizin ne yaptığına bağlıdır.

Eğer düşük maliyetli bir şekilde gönderilebilen küçük boyutlu bir ürün satıyorsanız veya nişinizdeki çoğu mağaza sahibi ücretsiz gönderim yapıyorsa, gönderim maliyetini ürün fiyatına dahil etmenizi öneririm. Bu şekilde Etsy arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamadan faydalanabilirsiniz.

Ancak, ürününüz daha hacimli ise veya rakiplerinizin çoğu zaten ücretsiz gönderim sunmuyorsa, ek bir gönderim ücreti talep etmek uygun olacaktır.

Ancak, yüksek posta maliyetleri, alışveriş yapanların alışveriş yolculuğundaki en büyük engellerden biri olarak bilinir – Neredeyse alışveriş sepetlerini beklenmedik gönderim maliyetleri nedeniyle terk eden alışverişçilerin %50’si. – Bu nedenle ek bir gönderim ücreti talep etseniz bile, rekabetçi olduğundan ve gerçek ürün fiyatının çok büyük bir yüzdesi olmadığından emin olun. Örneğin, bir $50 ürün için $5 gönderim ücreti uygun olabilir, ancak $15 olan bir ürün için muhtemelen fazla olur.

Etsy
Yüzük Gibi Hafif Ürünler Için, Çoğu Satıcı Ücretsiz Kargo Sunar, Bu Da Genellikle Yeşil “Ücretsiz Kargo” Rozeti Ile Belirtilir.

İlgili: Becommer – Yeni Bir Etsy Mağazası Açmak İçin En İyi İpuçları

İlgili: Becommer – Etsy’de Dönüşüm Oranını En Üst Düzeye Çıkarmanın Yolları

Uluslararası Gönderim Yapmalı mıyım?

Genellikle, ürününüzün daha fazla müşteri tarafından görülebilmesi için uluslararası gönderim yapmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, uluslararası gönderim, gecikmeler, gümrük, vergiler gibi daha fazla sorun içerebilir. Tüm uluslararası kargoları izleme ve koruyucu gönderi malzemeleri ile göndermek iyi bir fikirdir.

Etsy
Karton Kutu Ve Geri Dönüştürülmüş Kağıt Kullanmak, Çevre Dostu Koruyucu Ambalaj Için Iyi Bir Fikir Olabilir.

Aklınızda tutmanız gereken bir şey ise, birçok Avrupa ülkesinin gelen gönderilere KDV (Katma Değer Vergisi) tahsil etmesidir. 1 Temmuz 2021’den itibaren, Etsy, AB’den gönderilen ve AB olmayan ülkelerden gelen fiziksel ürünler için ithalat KDV’si tahsil etmeye başladı. Bu oran oldukça yüksektir; standart oran %15’in üzerindedir. Bu nedenle, AB dışında bulunuyorsanız AB’ye gönderim yapmak en iyi fikir olmayabilir, çünkü kar marjınız daha küçük olacak ve fiyatlandırmanız AB satıcıları kadar rekabetçi olmayacaktır.

Hızlı İş Akışı İçin Kargo Profilleri Oluşturma

‘Ayarlar’ ve ‘Gönderim Ayarları’nda, gönderim profillerinizi ayarlayabilirsiniz.

Ülke kökenini, işlem süresini, taşıma şirketini, teslimat süresini ve gönderim profillerinde ne kadar ücret alacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu, benzer ürünler için aynı gönderim ayarlarına sahip olmayı kolaylaştırır.

Ayrıca bir ürün için farklı gönderim seçenekleri belirleyebilirsiniz. Ayarlarda bunlara ‘gönderim yükseltmeleri’ denir. Bazı yaygın olanlar öncelikli posta, express gönderim ve sigortalı gönderimdir. Bu gönderim profillerinde kendi bireysel fiyatlarını belirleyebilirsiniz.

İlgili: Becommer – Etsy Kargo Planı Nasıl Yapılır?

Ayrıca, gelecekte tüm ilanlarınız için herhangi bir ayarı değiştirmeniz gerektiğinde size çok zaman kazandırır. Tek yapmanız gereken, bu ayarları her bir ilanı tek tek değiştirmek yerine gönderim profillerinde değiştirmektir.

Etsy
Etsy Kargo Profili Bu Şekilde Görünür.

Gönderim Süresi Hakkında Mantıklı Beklenti Oluşturma

Müşterilerin sipariş vermesinden ürünü alana kadar geçen süre, iki ana bileşenden oluşur: Sipariş işleme süreniz ve gönderim/teslimat süresi.

Müşterinizin ne kadar süre beklemesi gerektiğine dair bir beklenti oluşturmak önemlidir. Siparişleri hazırlamak ve paketlemek için 3 iş günü gerekiyorsa vekargo hizmetinin siparişinizi teslim etmesi için başka 3 gün gerekiyorsa, o zaman gönderimin yaklaşık bir hafta süreceği konusunda net bir beklenti belirlemelisiniz.

Unutmayın ki işiniz yoğun olduğunda tatil sezonlarında işleme ve gönderim sürelerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Gönderim profili oluşturarak bu süreleri birden fazla ilan için kolayca değiştirebilirsiniz.

Ürünleri Koruyan ve Müşterilerin Hoşuna Giden Paketlemeler Yapın

Etsy

Müşteriler, benzersiz el yapımı ürünler istedikleri için Etsy’de alışveriş yaparlar. Ambalaj, onları etkilemek ve en iyi ilk izlenimi sunmak için en iyi şeylerden biridir.

El yapımı ve kişisel bir dokunuş eklemenin uygun maliyetli yollarından bazıları ürününüzü desenli kağıtla sararak, nakliye kutusuna washi bant eklemek ve takdirinizi göstermek için el yazısı not eklemektir.

Ayrıca, özellikle hassas ürünler için koruyucu ambalaj malzemeleri ile ürününüzü paketlemek iyi bir fikirdir. Kabarcık naylon kullanmak popüler bir seçenek olsa da, çevre bilincine sahip müşterilere cazip gelmeyebilir. Kartonlu dolgu zarfı daha çevreci bir alternatif olabilir.

İlgili: Becommer – Etsy Müşterilerinin En Çok Dikkat Ettiği Kriterler

Etsy Kargo Etiketleri Nedir? Kullanmalı mıyım?

Etsy kargo etiketlerini kullanmak zorunda değilsiniz.

Etsy kargo etiketleri, Etsy mağazanızdan doğrudan satın alabileceğiniz posta ücretleridir. Etiketleri Etsy üzerinden ödeyebilir, etiketi yazdırabilirsiniz ve etiketler siparişiniz ardından gönderilmeye hazır olur.

Bu seçenek yalnızca ABD, İngiltere, Avustralya ve Hindistan’daki satıcılara sunulmaktadır ve Etsy Payments veya PayPal’ı kabul etmelisiniz.

Buna dahil olan posta hizmetleri şunlardır:

  • USPS – ABD merkezli satıcılardan ulusal ve uluslararası gönderim
  • FedEx – ABD merkezli satıcılardan ulusal ve uluslararası gönderim
  • Global Postal – ABD merkezli satıcılardan ulusal ve uluslararası gönderim
  • Royal Mail – İngiltere merkezli satıcılardan ulusal ve uluslararası gönderim
  • Australia Post – Avustralya merkezli satıcılardan ulusal ve uluslararası gönderim
  • Yakit (DHL eCommerce gönderim etiketleri) – Hindistan merkezli satıcılardan ulusal ve uluslararası gönderim

Daha fazla bilgi için her bir seçenekle ilgili buradan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlgili: Becommer – Etsy Etiketleri En Doğru Nasıl Belirlenir?

Etsy

İadeler ve Kayıp Paketlerle Başa Çıkma

Teslimat sorunları, çevrimiçi işletmeler için kaçınılmazdır. İşte bu sorunlarla başa çıkmak için bazı stratejiler:

İadeler, müşteri üründen memnun olmadığında veya başka bir ürünle değiştirmek istediklerinde meydana gelebilir. Müşterilere iade seçeneği sunmak, onların satın alma deneyiminden memnun olmalarını sağlamak için önemlidir.

Eğer iade, sizin hatanız olmadığı durumlarda, örneğin müşterinin fikrini değiştirmesi gibi durumlarda oluyorsa, genellikle müşteriden kargo ücretlerini ödemelerini istemek normaldir. Ekstra bir ürün satın almaları durumunda indirimli bir oran sunmak da iyi bir fikir olabilir.

Ancak ürün hasar görmüşse veya boyut uyumsuzluğu gibi sorunlar varsa, genellikle Etsy satıcıları kargo ücretini öderler. Eğer ürün çok pahalı değilse, müşteriden orijinal ürünü geri göndermelerini istemeden ek bir ürünü ücretsiz olarak göndermek iyi bir fikir olabilir.

Paketler bazen kaybolabilir. Bu nedenle siparişleriniz için takip eklemek iyi bir fikirdir, eğer çok yüksek maliyetli değilse. Yüksek fiyatlı ürünler için sigorta da iyi bir fikirdir.

Kaybolan ürünler için satıcılar genellikle ya kendi maliyetleriyle yeniden bir ürün gönderirler ya da müşteriye iade yaparlar. İlk olarak müşterilerle iletişim kurun ve hangi seçeneği tercih ettiklerini sorun.

Etsy Kargo

Kaynak: GrowingYourCraft