Becommer.com

Etsy

Markalaşma maliyetli olabilir. Günümüzde büyük şirketler markalaşma için büyük bütçeler harcarlar.

Ancak markalaşma sadece büyük işletmeler için geçerli değildir.

Küçük Etsy dükkanlarının, düşük bütçeyle bile markalaşma ve büyüme fırsatları bulunmaktadır.

Bu rehberde, Etsy dükkanınızı bütçenizi zorlamadan etkili bir şekilde markalaştırabileceğiniz bazı alanlara göz atacağız.

İlgili: Becommer – Etsy Satış Rehberi

İlgili: Becommer – Yeni Bir Etsy Mağazası Açmak İçin İpuçları

Etsy’de Marka Oluşturmanın Görsel Unsurları

Logo Oluşturma

Logo, marka kimliğinizin önemli bir parçasıdır. Sık sık Etsy müşterilerinin zihninde markanızı daha tanınabilir hale getirebilir. Bu, diğer marka unsurları gibi iş kartı ve dükkan afişi gibi dükkanınızın her yerinde kullanılabilir. İyi bir logo kullanmak, tutarlı bir görsel marka imajı elde etmenin yollarından biridir.

İyi bir logo neleri içerir?

Marka değerinize uygun yazı tipi ve tipografi kullanmak – Bir serif yazı tipi daha zarifken, sans-serif yazı tipi daha temiz ve modern bir görünüm sunar.

Çok yönlü ölçeklenebilir tasarım – Logonuzu daha küçük bir alana sığdırmanız gereken durumlar olacaktır. Logonuzun küçük boyutlarda anlaşılabilir ve tanınabilir olacak kadar basit olduğundan emin olun.

Basit renk düzeni – Çok fazla renk dikkat dağıtıcı olabilir. Logonuzun siyah ve beyaz bir filigranda iyi çalıştığından emin olmak genellikle iyi bir fikirdir. Logonuzda birden fazla renk kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Çoğu Etsy dükkan sahibi için, basit bir kelime logosu kullanmanızı öneririm ve belki bunu basit bir grafikle birleştirebilirsiniz.

Kelime logosu (wordmark logo), kolayca ölçeklenebilir ve doğru yazı tipi ile oldukça zarif ve tanınabilir olabilir. Ayrıca çok renkli çalışabilir.

Basit bir simge veya grafik eklemek, markanızın kişiliğini gösterebilir ve daha tanınabilir hale getirebilir.

Birkaç örneğe göz atalım:

Etsy

Target’ın logo tasarımı, ikonik daire şeklindeki grafiği ve tanıdık kırmızı rengi içerir. Daha küçük bir boyut gerektiğinde, “TARGET” kelimesini kaldırabilirler ve sadece tanınabilir kırmızı renkli resmi kullanabilirler.

Etsy

Facebook logosu – Modern, sans-serif bir yazı tipi kullanılarak oluşturulan basit bir kelime logosudur ve marka mavi renginin arka planında bulunur. Birden fazla boyutta kullanılabilen ölçeklenebilir bir logodur.

Etsy

Lush logosu – Kalın bir yazı tipi kullanılarak oluşturulan siyah ve beyaz bir logodur. Ayrıca, etiket satırı için daha ince, daha az belirgin bir yazı tipi kullanırlar.

Etsy Listeleme Grafikleri

Listeleme görüntünüz genellikle Etsy alıcıları tararken ilk gördükleri şeydir. Dikkatlerini çekmek, tıklamalarını ve satın almalarını sağlamak önemlidir.

Ayrıca marka kimliğinizi sergilemek için iyi bir yer olabilir.

Genel olarak, ürününüzü müşterilerin dikkatlerini dağıtmayan temiz bir arka plana sahip olmak istersiniz. Karmaşık bir arka plandan kaçının.

Rekabeti kontrol etmek de önemlidir. Eğer nişinizde herkes beyaz bir arka planlı ürün fotoğrafları kullanıyorsa, onlardan farklı olmak ve renkli bir arka plan kullanmak iyi bir fikir olabilir. Böylece rakipleriniz arasında öne çıkabilirsiniz.

MarrakechshopDesign‘dan bu fotoğraf, dış mekan, plaj havası veriyor. Bu yaşam tarzı fotoğrafı, beyaz arka plan kullanan diğer ürün fotoğraflarından daha fazla dikkat çekiyor. Ürün, bu ürün fotoğrafının net odak noktasıdır. Denizin mavi rengi, dikkati dağıtmadan ürünü tamamlar.

Etsy

İlgili: Becommer – Etsy Satıcılarının Yaptığı Hatalar ve Çözümleri

Etsy Marka Kiti

Tüm Etsy dükkanınızı özelleştiremeseniz de, markanızı sergilemek için değiştirebileceğiniz birkaç şey vardır:

Dükkan Afişi ve Kapak Resmi

Bu, bir Etsy dükkanına girdiğinizde karşınıza çıkan büyük başlık resmidir. 2 boyut vardır: Daha küçük bir Etsy afişi (Minimum resim boyutu: 1200 x 160 piksel) ve daha büyük bir kapak resmi (Minimum resim boyutu: 1200 x 300 piksel).

Bu, popüler ürünlerinizi sergilemek için iyi bir yerdir. Markanızın yazı tipi ve renklerinin tasarımda kullanıldığından emin olun.

Dükkan Simgesi ve Profil Resmi

Bunlar, dükkan ana sayfası, mesajlar, sipariş makbuzları vb. gibi yerlerde kullanılır. Bir dükkan simgesine sahip olmak, profesyonel ve saygın bir Etsy satıcısı olmanın bir parçasıdır. Bunlar için marka logosunu kullanmak iyi bir fikirdir.

Etsy
Luna Tide Designs, Dükkanlarının Kapak Resminde Mücevherlerini Sergiliyor Ve Dükkan Simgesinde Marka Yazı Tipini Kullanıyor.

Ambalaj

Ne düşündüğünüzü biliyorum, “özel ambalaj pahalı ve bütçem dışında!” diye düşünüyorsunuz.

Ancak öyle olması gerekmez.

Daha uygun maliyetli bir çözüm, marka damgası veya demir almak olabilir. Böylece logonuzu ambalaj poşetlerinize ve zarflarınıza basabilirsiniz.

Başka bir fikir, marka renginizle aynı renkte hediye kağıdı ve markanızın tarzına uygun washi bant almak olabilir.

Ayrıca, bir iş kartı veya teşekkür kartı eklemek hoş bir dokunuş olabilir.

Etsy
Desenli Hediye Kağıdı, Marka Kişiliğinizi Sergilemenin Daha Uygun Maliyetli Bir Alternatifidir.

İş Kartları

Bir iş kartı, çevrimiçi el yapımı bir iş için bile faydalıdır. Markanızı arkadaşlarınıza ve ailenize tanıtmak için harika bir yol olabilir ve potansiyel müşterilere etkinliklerde dağıtmak için kullanabilirsiniz.

Basit ve etkili bir iş kartı tasarımı, bir yüzünde logonuzu ve diğer yüzünde iletişim bilgilerinizi içerir. Marka yazı tiplerinizi ve renklerinizi kullanmaya özen gösterin.

Sosyal Medya Kullanımı

Birçok el yapımı işletme, Etsy dükkanlarını tanıtmak için sosyal medyayı kullanır. Sosyal medyada birçok markalaşma fırsatı bulunmaktadır.

Temel unsurlar arasında profil resminiz, Facebook sayfa afişi, Instagram hikayesi vs. bulunur.

Sosyal medyanız için içerik oluştururken markanızın kişiliğini ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurun. Markanızın renklerini ve yazı tiplerini kullanın.

İlgili: Becommer – Etsy Sıralamanızı Yükseltecek 10 Faydalı İpucu

İlgili: Becommer – Etsy’de Dönüşüm Oranınınzı En Üst Düzeye Çıkarın

Kaynaklar

En iyi grafik tasarım becerileriniz olmayabilir, ve bu sorun değil.

Grafik tasarım becerilerine ihtiyaç duymadan marka varlıklarınızı kolayca oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok kaynak bulunmaktadır.

İşte favori kaynaklarımın bir listesi:

Canva

Canva, marka varlıkları oluşturmak için kullanabileceğiniz harika bir araçtır. Ücretsiz ve ücretli bir sürümü bulunur, ücretsiz sürümü grafik, yazı tipi ve şablon seçenekleri açısından daha sınırlıdır.

Etsy
Canva’Daki Bazı Şablon Tipleri.

Creative Market

Creative Market, grafikler için başka kullanışlı bir kaynaktır. Özel grafikler, sosyal medya şablonları ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Etsy
Creative Market’Dan Bazı Şablonlar.

Markanızın Soyut Unsurları

Marka Sesi

Marka sesi, müşterilerle iletişim kurarken kullanabileceğiniz kişiliktir. Aynı zamanda markanızın amacı ve değerleri ile uyumlu olmalıdır.

Marka sesi, sadece mesajlaşmada müşterilere iletişim kurmakla sınırlı değildir. Bu sesi, sosyal medya gönderisi başlığı, Etsy ürün açıklaması vb. dahil olmak üzere tüm etkileşimlerde kullanmalısınız.

Tutarlı olun ve her zaman marka sesinizi aklınızda tutun. Markanız için yazı yazdığınızda, marka kişiliğinizin bulunduğundan emin olun.

Güçlü ve Belirgin Bir Marka Sesine Sahip Markalar

Mailchimp, eğlenceli ve gayri resmi bir yaklaşıma sahiptir. Bu gönderi başlığındaki renk tonları ve emoji kullanımıyla bunu görebilirsiniz.

Etsy

Mesajlar ve Konuşmalar

Potansiyel müşterilerle yaptığınız en doğrudan iletişimlerden biri Etsy konuşmaları aracılığıyla gerçekleşir. Müşterilerden mesajlar aldığınızda, marka kişiliğinizi aklınızda tutmaya özen göstermelisiniz.

Eğer markanız eğlenceliyse, “Hey!” gibi bir selamla başlamaktan ve bazı eğlenceli emoji’ler eklemekten çekinmeyin.

Sıkça sorulan bazı sorular için cevaplar yazmak faydalı olabilir. Böylece cevapların uygun marka sesini kullanıp kullanmadığından emin olabilirsiniz. Bunu yaparak zaman kazanabilirsiniz.

Ürün Açıklaması

Genellikle gözden kaçırılan alanlardan biri ürün açıklamasıdır.

Eğer rakipleriniz bunu yapmıyorsa, marka sesinizle Etsy ürün açıklamanızı yazmak, dikkat çekmek için harika bir yoldur.

Etsy
Goyeartisteceramiste, Ürün Açıklamasını Ürünün Arkasındaki Ilginç Hikayeyi Anlatıyor.

Markanızın Hikayesi

Etsy dükkanınızı neden açmaya karar verdiniz? Ürününüzü oluşturmanıza ilham veren hangi sorunla karşılaştınız? Ürününüzü kullanmaya başladıktan sonra hayatınız nasıl daha iyi hale geldi?

Bu sorular, marka hikayenizi oluşturmanıza ilham verebilir. Marka hikayeniz müşterilere kişiliğinizi gösterebilir, sizi onlara daha yakın ve samimi hale getirebilir.

Hikaye, Etsy dükkanınızın “hakkında” bölümünde kullanılabilir ve ayrıca liste açıklaması veya kendi blogunuz gibi diğer yerlerde başvurulabilir.

İlgili: Becommer – Etsy SEO Optimizasyonu

İlgili: Becommer – Etsy’de Düşük Rekabetli ve Yüksek Talepli Ürünler

Satış Sonrası İletişim

Marka iletişiminiz, satışı yaptığınızda sona ermemelidir.

Satış sonrası bakım, müşterilerin zihninde kalıcı bir iz bırakmak için önemlidir. Başarıyla yaparsanız, size geri dönüp tekrar sizden satın alarak sizi ödüllendireceklerdir.

Tekrar tekrar gelen sadık müşteriler, bir Etsy dükkanının uzun vadeli başarısı için önemlidir.

Satış sonrası bakım, siparişleriyle birlikte eklenen bir talimat ve bakım kartı kadar basit olabilir. Bu kartlar, marka kişiliğinizi sergilerken yardımcı olma fırsatları sunar.

Bunu ayrıca satın almalarından bir süre sonra bir e-posta göndererek de yapabilirsiniz. Müşterilere yararlı bakım talimatları sunabilir veya ürünle ilgili geri bildirim isteyebilirsiniz.

Etsy

Tanıtım ve Pazarlama

Tanıtım materyali markalaşmanıza uygun olmalıdır. Görsel dışında, kullandığınız kelimelerin tonu da marka sesinizle uyumlu olmalıdır.

Tüm pazarlama ve tanıtım materyalleriniz, sosyal medya gönderi başlıklarınız dahil olmak üzere marka sesinizi yansıtmalıdır.

Etsy

Kaynak: GrowingYourCraft