Becommer.com

Etsy Türkiye’de Mağaza Açmak ve Satış Yapma Rehberi 2023

Etsy Türkiye hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulacaksınız. Etsy Türkiye nasıl çalışır, nasıl üye olunur, nasıl satış yapılır, nasıl alışveriş yapılır, satıcı olarak kargo işleri nasıl düzenlenir, bu tür sorularınızın cevabı bu yazıda.

Etsy Türkiye

Etsy son yılların gözde çevrimiçi Pazar yeri olarak tanınan bir alışveriş platformu. Etsy’i özel yapan ise oluşturulmasının altında yatan prensip. Etsy el işi ürünlerini satmak isteyenlere bir fırsat sunmak anlayışıyla yola çıkmış bir platform. Bu açıdan Türk girişimciler için de çok geniş bir yelpazede fırsatlar barındırıyor. Türk el işi ürünler satmanın yanında Türk yemekleri de çok rağbet gören ürünler arasında.

Etsy Türkiye’den alış veriş yapmak

Eğer Etsy Türkiye pazarından bir şeyler almak istiyorsanız ilk yapacağınız şey bir Etsy hesabı açmak olacaktır. Etsy’nin güvenlik önlemlerinin bir gereği olarak geçerli bir e mail adresi ve şifre girmelisiniz ve Etsy’nin size bir doğrulama maili göndermesini sağlamalısınız. Mailinize gelen doğrulama onayını yaptıktan sonra artık bir Etsy kullanıcısınız.

Almak istediğiniz ürünleri araştırıp sepetinize ekledikten sonra sıra satın almaya ve kargo yöntemini seçmeye geliyor. Etsy ‘de iyi bir alışveriş yapabilmek için aşağıda belirteceğimiz noktalara dikkat etmenizi öneririz.

ilgili: Becommer ETSY Danışmanlık hizmetleri

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Etsy Türkiye
 • Alışveriş yapmadan önce Etsy’nin kurallarının yer aldığı satış politikasını okuyun
 • Uluslarası alışveriş yapıyorsanız çeşitli ödeme yöntemlerinden size uygun olanı seçmelisiniz. Bazı ödeme yöntemleri, PayPal gibi ülkemizde kullanılmıyor olabilir.
 • Etsy satıcılarının da kendilerine ait kuralları vardır, o nedenle ürünü satın almadan önce satıcıların kurallarını da mutlaka okuyun

Etsy Türkiye’de satış yapmak

Etsy Türkiye’de satış yapmak dünyanın her yerinden satıcılara açık bir uygulama ve bir o kadar da  kolay bir uygulama. Satıcı olarak Etys’ye kayıt oluyorsunuz ve ücretsiz listeleme aracı ile ürünlerinizi listeliyorsunuz. Eğer satıcıların size daha çabuk ve kolayca ulaşmasını istiyorsanız Etsy’nin çeşitli promosyonlarını kullanabilirsiniz. Bu promosyonlar size yeni müşteriler kazandıracak şekilde düzenlenmiş.

Etsy pazaryeri sayesinde dünya çapında milyonlarca bağımsız satıcı ve sanatçı özgün ürünler tasarlayıp satabiliyor. Bu nedenle çok özel bir platform olan Etsy her kesimden ve her ülkeden satıcıya kapılarını açıyor yeterki Etsy’nin kurallarına uygun bir ticaret yapsın.

Etsy kayıt ücreti almıyor ancak bir ürünü listelemek 0,19 dolar. Ürünün satış ücreti üzerinden ise site komisyon olarak % 5 alıyor.100 dolarlık bir ürün satıyorsanız bunun 5 doları Etsy’ye kalıyor.

Aşağıda Etsy Türkiye’de satıcı olabilmek için yapılması gerekenleri listeledik:

 1. İşletmenize bir isim verin
 2. Ürünlerinizi listelemeye başlayın
 3. Ürünlerinizin resimlerini ekleyin
 4. Ürünün miktarını ve fiyatını belirleyin
 5. Kargo ücreti belirleyin
 6. Ödeme yöntemi seçin

Etsy’de Satıcı girişi nasıl yapılır?

Etsy ‘de nasıl mağaza açılır ve nasıl satışa başlanır şimdi detaylı olarak ele alalım.

ilgili: Becommer Etsy Satıcı Hesap Açma Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Hesap Yönetim Hizmetleri

 

 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “ SELL ON ETSY” başlığına tıklayın.

 

Satışa başlamadan önce yapmanız gereken bazı ayarlar bulunuyor. Öncelikle satışlarınızı Türk lirası üzerinden değil USD üzerinden yapmayı seçmelisiniz. Bunun için sayfanın en sonunda sol tarafta bulunan Turkey   |   English (US)   |   (TRY)  bölümden (TRY) üzerine tıklayarak “CURRENCY” yazan kısmı USD olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Bundan sonra ise sıra mağazanızı açmaya geliyor.

Sayfayı aşağıya doğru kaydırarak “Open your Etsy Shop” yazısına tıklamanız yeterlidir. Açacağınız dükkan için yeni bir mail adresi almanız kullanışlılık açısından iyi olur. Yeni mail adresi ilerleyen zamanlarda birden fazla dükkân açmak istediğinizde kontrolü sağlamak açısından kolaylık sağlayacaktır.

Kullanıcı adınızı oluştururken açmayı düşündüğünüz listedeki ürünlere yakın anlamda kelimeler kullanmak yine sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Arama motorlarında aynı ürünü arayanların sizin dükkanınıza ulaşmasını sağlayacaktır.Şimdi sırada kayıt olmak var.

 • “REGISTER” butonuna tıklayarak kaydınızı oluşturduktan sonra artık bir Etsy satıcısısınız. Bir sonraki aşamada ise dükkanınız ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapacaksınız.

Register kısmındaki yapmanız gereken düzenlemeler şu şekildedir;

Shop Language: Dükkanınızda kullanacağınız dili bu seçenekte belirleyeceksiniz. Türkçe olarak kullanmak istiyorsanız, hedefinizin Türkçe konuşulan bölgeler olduğunu unutmayın. İngilizce seçerseniz çok daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Shop Country: Dükkanınızı hangi ülkede açtığınızı belirleyeceksiniz.

Shop Currency: Dükkanınızda satış işlemlerinde kullanacağınız para birimidir. Burada para birimini USD yapmanız daha iyi olur. Dolar bazında ticaret size daha çok kazanç sağlayacaktır.

Which of this best describes you?  Bu soru işi yapmaktaki amacınızı en iyi şekilde tarif etmenizi ister ve bunun için cevabınızı aşağıdaki seçenekler belirleyecektir. Hangisi size uyuyorsa o seçeneği işaretleyin.

 • Selling is my full-time job : Tam zamanlı bir satıcıyım
 • I sell part-time but hope to sell full-time: yarı zamanlı satıcı olarak çalışıyorum ama tam zamanlı satıcı olmayı umuyorum
 • I sell part-time and that’s how I like it : Yarı zamanlı satış yapıyorum ve bundan keyif alıyorum.
 • Other: Diğer

Bütün bu işlemleri tamamladıktan  ve seçiminizi yaptıktan sonra yapılması gereken en önemli şey dükkanınıza benzersiz ve dikkat çekici bir isim bulmaktır. Orijinal ve çekici bir isim müşterilerin size ulaşmasını sağlar. ETSY’nin önemli olan noktalarından birisi de bir hikayeye sahip olmanızdır.

Seçtiğiniz güçlü bir isim hikayenizin de güçlü olmasının referansıdır.. Ayrıca kurumsal bir isim de müşterilerinize güven vermek açısından çok önemlidir.

 Check Availibility sekmesi ile seçtiğiniz mağaza adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Stoğunuzda bulunan veya satmak istediğiniz ürünleri listeleyeceğiniz  “Add a listing” alanı ETSY de üst sıralara çıkmak için büyük önem arz etmektedir. Ne kadar çok ürün listelerseniz keşfedilme şansınız o kadar artacaktır

“Add a listing” e tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranı eksiksiz doldurmanız gerekiyor.  Çünkü girdiğiniz her detaylı bilgi için arama sıralamasında öne çıkma ihtimaliniz artacağı gibi, bu girdiğiniz detaylar da bu konudaki şansınızı bir o kadar arttıracaktır.

ilgili:Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri

Online satışlarda müşterilere fiziki alışveriş deneyimindeki bilgi edinme fotoğraflar ile birlikte verilir. Bu nedenle ürün fotoğrafı eklerken çok sayıda ve birden fazla açıdan fotoğraflar yüklenmesi müşterinin ürünü tanıması açısından çok daha iyi olacaktır. Aynı zaman da bu fotoğrafların yüksek çözünürlüğe sahip olması da oldukça önem taşımaktadır.

ETSY ürün tanıtımında videoya çok önem veriyor. Ürününüzün bir videosunu hazırlamak sizi avantajlı konuma getirecektir.

Etsy’de satışınızın iyi bir sonuca ulaşmasını istiyorsanız  “Listing Details” sekmesini özenle ve detaylı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

“Title”,ürününüz ile ilgili atacağınız başlık kısmıdır. Buraya alıcıların öğenizi aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri eklemeniz çok büyük öneme sahiptir. Ürününüzü alıcılar hangi kelimeleri kullanarak arıyorsa o kelimeleri başlıkta kullanmalısınız.

”About this listing” alanınd yer alan gerekli soruları ürününüze uygun olarak dürüstçe cevaplayın.

İlk soruda size  ürünü kimin yaptığını soruyor, Etsy satış politikasına uygun olarak bu soruyu cevaplamanız gerekiyor;

Eğer kendiniz yapıyorsanız; I did cevabını işaretlemelisiniz.

Eğer dükkanınızın bir üyesine yaptırıyorsanız; A member of my shop cevabını seçmelisiniz.

Eğer başka bir şirkete ve ya şahsa yaptırıyorsanız : Another company or person işaretlemeniz gerekmektedir. Ürününüz bitmiş bir parça ise : A finished product

Ortaya bir ürün çıkarmak için kullanılan bir malzeme ise : A supply or tool to make things  seçebilirsiniz. Bu menüde ürününüzün ne zaman yapıldığını belirtmeniz gerekmektedir.

ilgili: Etsy en çok satılan ürünler 2022

Eğer henüz yapılmamışsa: Not yet made seçeneği işaretlenmelidir Güncel ve stokta bulunan bir ürünse “RECENTLY” başlığı altından uygun tarih aralığını ekleyebilirsiniz .Eğer vintage bir ürün satıyorsanız hangi döneme ait olduğunu belirtmelisiniz. Etsy ‘nin bu konudaki sıkı kurallarını hatırlatalım

Etsy’de ürünlerinizin kategorisini (Category) sekmesinde  belirlerken dikkat etmeniz gereken şey müşterilerin ürünlerinizi Etsy arama butonunda ararken hangi kelimeleri kullanacaklarıdır. Ürününüzün açıklamasını çok dikkatle birkaç satırda yapmanız alıcıların ürün seçimine etki edecektir.

Etsy ürününüzün satışını arttırabilmeniz için ürün hakkında çok detaylı bilgi istemektedir. Rengi, çeşidi vs gibi özellikleri doldurmanız yararınıza olacaktır.

ilgili:  Etsy satışınızı arttıracak 9 taktik!

Renewal Options sekmesinde  ürünlerinizin belli bir süreden sonra yenilenmesi gerektiği açıklanır. Eğer Automatic seçeneğini seçerseniz ürünleriniz otomatik yenilenir. Ancak her yenileme yeni bir listeleme sayıldığı için 0.19m listeleme ücreti ödemeniz gerekir. Manuel seçeneği ürünleri kendinizin yenileyeceğini belirleyen seçnektir.

Type kısmında ürünün fiziksel durumu ile ilgili bilgi talep edilmektedir. Etsy iki tür ürün kabul etmektedir. Physical  ve  Digital . Ürününüzün türüne göre seçim yapmalısınız.

Description kısmı ürününün tanıtımının yapıldığı alandır..

Production Partners kısmından eğer varsa üretici ortaklarınızı eklemeniz gerekir.

Section kısmı ürünlerin gruplandırıldığı kısımdır. Örneğin; Bilezikler, anneler günü hediyeleri, sevgililer günü hediyeleri vs)

 

 

Etsy Tags (etiketler) satış yapmanın püf noktalarından birisidir. Her ürün için 13 tane etiket girebilirsiniz. Etiketler, müşterilerin aynı kategoride benzer ürünler bulmasını sağlamak ve arama penceresinde otomatik olarak üst sıralara çıkmasını sağlamak gibi avantajlar sağlar. Kullandığınız etiket sayısının çokluğu ulaşılır olma ihtimalinizi arttırarak müşterilerin sizi bulmasını sağlar.

ilgili:Doğru Etsy Reklam Stratejisi Nasıl Olmalı? (Pinterest, Facebook ve Instagram)-2022 Rehberi

Materials alanı opsiyonel bir alandır. İsteğinize bağlıdır. Ürününüzün yapılış malzemesini belirtmek isteyebilirsiniz. Bazı müşteriler yapım malzemesine göre de arama yapmaktadır.

 (Inventory and Pricing ) alanı Envanter ve fiyatlandırma alanıdır, burada ürününüzü ne kadara satışa açacağınızı belirlemelisiniz. Bu aşamada ürününüzün maliyetini, işçiliğini, kargo maliyetini, yüzde kar oranınızı belirleyip ona göre fiyat girmelisiniz. Etsy ile çalışan kargo uygulaması ShipEntegra sizler için çeşitli pazar yerlerinde satacağınız ürünlerin fiyatını “KAR HESAPLAMA ARACI” ile hesaplamanız için uygulama sağlıyor, bu platformu deneyebilirsiniz.

 “Quantity” alanına ürün miktarını girebilirsiniz.

SKU (Stock Keeping Unit) (Stok Tutma Birimi) ürünlerinizin miktarını ve satışını takip etmenizi kolaylaştıracak ve stoğunuzda neler olduğunu size bildirecek bir alandır. Etsy mağazanızdaki, stüdyonuzdaki veya depolama alanınızdaki öğeleri hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir bu sebeple farklı her ürün için harflerin ve numaraların kombinasyonundan oluşan kodlar atamanız faydalı olacaktır.

“Variations”  alanı ile müşterilerinize seçtiğiniz ürünün çeşitlerini sunabilirsiniz. Örneğin aynı kolye modelinin farklı renklerini satıyorsanız, alıcı istediği rengi buradan seçebiliyor olmalı.  Ya da eğer tekstil alanında bir ürün satıyorsanız bedeni buradan çeşitlendirmeniz gerekebilir.

“Personalization”  alanını eğer on durumuna getirirseniz bu alıcılara kişiselleştirilmiş ürünler sunabileceğiniz anlamına gelmektedir. Örneğin; üzerinde fotoğrafınızın olduğu yastık kişiselleştirilmiş bir üründür.

“Shipping” alanında ürününüzü alıcıya nasıl teslim edeceğinizle ilgili bilgileri belirtmeniz gerekmektedir.

ilgili: Etsy Kargo Başarısı İçin İhtiyacınız Olan 5 Stratejik Adım

ilgili: Etsy Ücretsiz Kargo Planı Nasıl Yapılır?

“Country of Origin” ürününüzün hangi ülkeden gönderileceğini seçtiğiniz sekmedir.

“Processing Time” (İşlem süresi) bir alıcı siparişini verdikten sonra, siparişi hazırlamanız, paketlemeniz ve postaya koymanız ne kadar sürecek bilgilerini Etsy’e bildirmeniz gereken sekmedir. Teslimat performansınızın Etsy dükkân sağlığınız için en önemli etkenlerden biridir. Etsy ile entegre çalışma yürüten ShipEntegra’nın Etsy satıcıları için  avantajlı ve uygun eko ve Express servisleri desteğinden faydalanabilirsiniz.

Shipping Carrier ( taşıyıcı firma) ve Delivery Time ( teslim süresi) doldurulduktan sonra  What You’ll Charge  kısmında kargo ücretini nasıl yansıtacağınızı seçmelisiniz. Eğer Etsy’de satış yaptığınız ürün için ücretsiz kargo seçecekseniz “Free Shipping”, eğer extra ücret alacaksanız “Fixed Shipping”  seçeneğini seçebilirsiniz.

Etsy’de satışınızı yaptınız ve artık müşterilerinizden ödemeyi nasıl alacağınız ile ilgili ayarları bu kısımdan yapacaksınız.

For tax purposes, what type of seller are you?” sorusu size vergi kontrolleri için nasıl bir satıcı olduğunuzu soruyor. Eğer şahıs olarak Etsy’de dükkan açtıysanız “Individual or sole proprietorship”, eğer anonim bir şirketiniz varsa “Incorporated business” işaretlemelisiniz.

Etsy Türkiye ödemeler

Türkiye’de Etsy ödemeleri aslında göründüğü kadar zor değildir. Eğer bir Etsy satıcısı iseniz Etsy’nin kendisine ait Etsy Ödeme yöntemlerini kullanmanız çok önemli ve avantajlıdır çünkü size ve müşterinize zaman ve para kazandıracaktır. Müşterileriniz Etsy södeme yöntemlerini seçerken aşağıdaki seçeneklerden tercih yapabilirler

 • Kredi kartı
 • Banka kartı
 • Esty Hediye kartı ve Etsy kredisi
 • Apple ödemeleri
 • Google Ödemeleri

Etsy’de satış yaparken Etsy Payments’i kullanan, satıcıların bu hizmetlerden herhangi birinde bir hesabı olması gerekmiyor. Alıcı tercih ettiği ödeme yöntemlerini seçebilir. Etsy hesabınızda listelenen çeşitli ödeme yöntemlerinden, Etsy’nin bu ödeme hizmetleriyle ilişkisinin bir sonucu olarak para alacaksınız.

Türkiye’deki Etsy Payments satıcıları PayPal’ın Türkiye’de faaliyet göstermemesi nedeniyle PayPal’ı kullanamıyor. Bu nedenle Türk satıcılar kendi mağazalarında PayPal kabul edemiyorlar.

PayPal yerine hangi seçenekler kullanılabilir

Other seçenğinin içinde Çek, havale, Western Union ya da Payoneer gibi alternatiflerin yer alıyor ancak Other seçenekleri arasında Shopier, öne çıkan seçeneklerin başında bulunmakta.

Sabancı Üniversitesi ile ortak bir çalışma sonucu geliştirilen ve Etsy ile hızlı bir şekilde entegre olan Shopier, Other başlığı altındaki seçeneklerin arasında en güvenilir ve stabil ödeme kanallarından biri sayılıyor. Bunun en önemli sebepleri arasında ise Shopier’ın, kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate alarak her geçen gün daha da gelişen bir hizmete dönüşmesi ve Other başlığından yapılan iptallerin azalmasında büyük paya sahip olması geliyor.

Proje kısaca, İnternet üzerinden satış yapmanızı imkan tanıyan aracı bir kurum olarak hizmet veriyor. Bunun karşılığında ise sizden bir ücret alıyor. Bu talep ise, ancak bir satış yaptığınız zaman karşınıza çıkıyor.

 

 

Açılış ekranlarında sistem, size Instagram ya da başka bir pazar yerinde mi satış yaptığınızı sorar ve daha sonra size Instagram’a ya da başka bir pazar yerine ekleyebileceğiniz kod temin eder. Bu kod ile müşterileriniz güvenli bir şekilde istediği zaman sisteme giriş yaparak ve bu alandan ödemesini Shopier’e yapıyor. Bu kod ile müşterileriniz güvenli ve kolay bir şekilde sisteme giriş yaparak bu alandan ödemesini Shopier’e yapıyor.

Öncelikle Etsy dükkanınızı Other seçeneğine açık hâle getirmelisiniz. Ardından en az 5 ürün seçerek Etsy dükkanınızı da aktif hâle getiriyorsunuz. İşin Etsy kısmı dışında bir de Shopier kısmı bulunuyor. shopier.com üzerinden üyelik oluşturuyorsunuz ve Etsy’den ödeme almak için Etsy seçeneğini seçiyor ve dükkan isminizi buraya yazıyorsunuz. Son olarak “Etsy Dükkanıma Bağlan” butonuna ve açılan sayfadan “Allow Access”a tıklıyorsunuz. Böylece Etsy satış yapmak için sakıncalı bir platform olmaktan çıkmış sayılıyor.

Etsy’de dolandırılabilir misiniz?

Bu dolandırıcılar genellikle Etsy’de birden fazla hesap oluşturur ve aynı mesajı çok az kişiselleştirme ile veya hiç kişiselleştirmeden farklı satıcılara gönderir. Dolandırıcılar, mağazalarında yüksek fiyatlı ürünler listeleyen ve daha az satışı olan satıcıları hedefler.

Etsy satıcıları kredi kartı bilgilerinizi görüyor mu?

Etsy, Etsy Payments üzerindeki işlemlerle ilgili kayıtları tutar ve kredi kartı numaraları veya banka hesap bilgileri dahil hiçbir güvenli veriyi hiçbir satıcıya iletmez. Satıcılar, yalnızca siparişi tamamlamak için gerekli olan nakliye bilgilerini ve sınırlı alıcı hesap bilgilerini alacaktır.

Etsy’de satış yapmaya değer mi?

Etsy’de satış yapmak buna değer çünkü el yapımı sanat ve el sanatlarına ve eski ürünlere adanmış bir e-ticaret mağazası kurmanın en kolay yoludur. Etsy’yi kurmak ve öğrenmek hızlıdır. Hacimli satıcıları düşük fiyatlar ve 5 yıldızlı incelemelerle ödüllendiren düşük maliyetli, düşük riskli bir satış platformudur.