Becommer.com

4 Adımda eBay’de Hesap Açmak ve eBay Satış Rehberi 2023

eBay nedir? eBay satış yapmak için doğru pazar mı?

eBay’da satış yapma, büyük ölçüde açık artırmaya dayalıdır. Ancak sabit fiyat ile de ürün satışı yapabilirsiniz. Açık artırma yöntemi, satılan ürünlere fiyat önerileri alarak, sizinde kendi fiyatlarınızı belirlemenize yardımcı olur. Hem bireysel hemde kurumsal satıcılar için eBay, platformda kurulum ve satış yapmayı kolaylaştırmıştır. Bireysel satıcılardan  şirketlerine ait bilgiler istenmez, eBay’de satış yapma, ölçeklendirmeyi kolaylaştırır ve satışlarınız arttıkça bir şirket tüzel yapısıyla eBay kurumsal satıcı hesabına geçiş yapabilirsiniz

eBay’de satış yapmanın en büyük avantajlarından biri, mağazanızın 182 milyondan fazla küresel müşteriden oluşan, hazır  pazar sağlanmasıdır, bu da müşteri edinme, pazarlama ve araştırma için daha az zaman ve para harcamanız anlamına gelir.

Ebay-Nedir-Ebayda-Satış-Nasıl-Yapılır-Becommer

eBay Satıcı Merkezi, eBay mağazanız ile ilgili değişiklik veya güncellemeleri bulabileceğiniz en iyi yerdir. Listelerinizde eBay Plus rozetini nasıl alacağınızdan tutun, başarılı eBay satıcılarından öne çıkanlar ve eBay satıcı desteği hakkında bilgilere erişebilirsiniz. 

eBay Araştırma aracı, rakiplerinizin ne yaptığını, nasıl yaptıklarını ve eBay’deki listelerini nasıl iyileştirdikleri konusunda size ilham verebilecek bilgiler verir.  eBay Satıcı Merkezi’ndeki eBay Araştırma sekmesinde, ne satmanız gerektiğini, ne zaman satmanız gerektiğini ve satmanız gereken en iyi fiyatı belirlemenize yardımcı olmak için geçmiş ve güncel verileri kullanır ve tüm tahminleri sizin için çıkarır.

ilgili : Becommer eBay Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri

ilgili: Becommer Shopify Danışmanlık Hizmetleri

eBay Satıcı Merkezi, satıcı faaliyetlerinizi ve verilerinizi yönetmek için ideal bir imkan sunar. eBay Satıcı Merkezi, ürün listelemenize yardımcı olur, siparişleri toplu olarak kolayca karşılamanızı sağlar, günlük satış trendleri ve en iyi performans gösteren ürünler dahil, size ayrıntılı satış bilgileri sunar. Kullanımı kolay pazarlama ve promosyon araçları sağlamanıza ve anlamanız için güçlü bilgiler edinmenize yardımcı olur.  Bu şekilde listenizi daha fazla alıcıya ulaştırabilirsiniz.

Ebay Satış Yapmak- Becommer

ürünlerinizi uluslararası olarak satmak istiyorsanız, eBay bir fırsatlar dünyasını temsil eder. eBay satıcıları 153 den fazla ülkeye ihracat yapabiliyor ve satıcıların %92’sinden fazlası uluslararası satışlar gerçekleştirebildi.

Doğrudan herhangi bir eBay uluslararası sitesinde listelemenize gerek yok, sadece ürünlerinizi listelerken uluslararası satış yapmayı seçin. Ürünleriniz tüm dünyadaki alıcılar için görünür hale gelecektir. Satış yapmak istemediğiniz ülkeler varsa, listeleme ve kargolama seçeneklerinizden satışa kapatabilirsiniz.

eBay’da satışa başlamak için yapılması gerekenler

 • eBay satıcı hesabını aç
 • eBay ürün listesini hazırla
 • Ürün girişlerini yapıp optimize et
 • ve satış yapmaya başla.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

Hadi başlayalım.

4 Adımda eBay’de hesap açmak 

1. Adım: eBay Bireysel veya Ticari Bir Hesap Açmak

Bir hesap oluşturmak için ebay.com’u ziyaret edin ve menünün sol üst köşesindeki “kaydol” butonunu tıklayın.

Ebay Bireysel Veya Ticari Bir Hesap Açmak

Sayfa varsayılan olarak kişisel bir hesap için kayıt yaptığınız bir sayfa; ara sıra küçük miktarlarda ürün satmayı planlıyorsanız bu sayfa idealdir. Ancak, düzenli olarak büyük miktarlarda satış yapmayı planlıyorsanız, aşağıda gösterildiği gibi bir işletme hesabı seçmeniz gerekiyor.

Ebay'de Hesap Açmak 

 

2.ADIM: eBay mağazanız için kullanıcı adı ve şifre oluşturun

Ardından, bir kullanıcı kimliği seçmeniz istenecektir. Kimliğiniz, girişlerinizi görüntüleyen veya sizinle etkileşime giren her kullanıcıya gösterilecektir, bu nedenle işletmenizi yansıtan profesyonel bir kullanıcı kimliği seçmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin, eBay’in en çok satanlarından ikisi, thrift.books ve musicMagpie, kullanıcı kimliklerine dikkat ederseniz sırasıyla kitap ve kompakt disk satan satıcılar ve kimliklerini buna göre seçmişler.

3.ADIM: eBay Ödeme Yöntemi Belirlemek

Bir kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra, otomatik bir ödeme yöntemi sağlamanız istenir: PayPal (Türkiye’de kullanılmadığından , Payoneer önerilir.)

Ebay Ödeme Yöntemi Belirlemek

 

eBay, bu ödeme yöntemini, alıcı geri ödemeleri gibi, satıcı faaliyetlerinizle ilgili herhangi bir ücreti tahsil etmek için kullanır.

4.ADIM: eBay Satış Listesi Oluşturmak

Artık eBay’de bir satıcı hesabı oluşturduğunuza göre, ilk ürünü listelemenin zamanı geldi.

 eBay’de Ürün Listesi oluşturmak  

Hesabınıza giriş yapın ve başlamak için sağ üst köşedeki “Sat” (sell)  tıklayın.

 Ebay'de Ürün Listesi Oluşturmak  

 

Satılık bir ürünü listelemenin iki farklı yolu vardır: eBay’in hızlı listeleme aracı veya gelişmiş listeleme yöntemi. Hızlı listeleme aracı, aynı veya benzer ürünlerin önceki satışlarına göre ürününüzün nasıl fiyatlandırılacağı ve gönderileceği konusunda rehberlik sağlayacak. Çok fazla envanteriniz varsa veya eBay’de çok fazla ürün listelemesi yapacaksanız, ek özellikleri nedeniyle gelişmiş listeleme aracını kullanmak isteyebilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi 

Ürününüzü hızlı listeleme aracıyla tanımlamak için, arama çubuğuna ürünün UPC veya ISBN kodunu tanımlayan kelimeleri girmeniz yeterlidir. eBay, benzer ürünlere dayalı olarak, otomatik listeleme önerileri sunacaktır. Örneğin, Nike erkek ayakkabısı listeliyorsanız, hızlı listeleme aracı aşağıda gösterildiği gibi sizin için bilgileri doldurmaya başlayacaktır.

Sattığınız ürünle eşleşen bir liste görürseniz, aşağıda gösterildiği gibi “seç” düğmesini tıklayın.

Bu, listelemenizi seçilen listeden alınan bilgilerle doldurur ve ardından belirli ürününüzü özelleştirmek için herhangi bir alanı düzenleme fırsatı verir

Gelişmiş araç kullanıyorsanız. Bu yeni bir liste yapacağınız anlamına gelir. Bunun için, ürününüzün anahtar kelimelerini arama çubuğuna yazın ve “Başlayın”ı tıklayın. Hangi anahtar kelimeleri gireceğinizden emin değilseniz, “Kategorilere göz at“ı tıklayarak ürününüzü tanımlayın ve ürüne en uygun kategoriyi ve alt kategorileri seçin. Örneğin, bir kitap satıyorsanız, kitabın türünü seçebilirsiniz.

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri

Seçimlerinizi yaptıktan sonra, ürün hakkında doldurmanız için çeşitli alanlar içeren bir form oluşturulacaktır.

 • eBay ürün başlığı

Başlık, insanların ürününüz hakkında göreceği ilk metindir. Ürünle ilgili en önemli, ilgi çekici bilgileri başlığa ekleyin – bu, listenin bulunmasını kolaylaştıracak ve alıcıları tıklamaya ikna edecektir. eBay ayrıca UPC’ler ve ISBN’ler gibi ürün tanımlayıcılarını doldurmanızı sizden ister.

Beden, marka, model ve renk gibi ürün özelliklerini veya sattığınız ürünün marka ve fiziksel ayrıntılarını girin. Bu bilgiler, alıcıların arama yoluyla ürününüzü bulmasını kolaylaştıracaktır.

 • eBay ürün görseli ve piksel değerleri

Sattığınız ürünün 12 adede kadar yüksek çözünürlüklü fotoğrafını ekleyin. Minimum ve maksimum görüntü boyutları 500×500 piksel ve 9000×9000 pikseldir, ancak 1600×1600 piksel önerilir. Listelemenin profesyonel ve düzenli görünmesi için ürününüzü iyi aydınlatılmış bir alanda beyaz bir arka planın önünde fotoğraflayın. Kaliteli görseller eklemek yalnızca alıcılar için görsel olarak çekici olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi öne çıkarır.

Açık ve net bir ürün açıklaması yazın. Açıklama bir alıcının ürünle ilgili sorabileceği tüm soruları (beden, boyutlar, özellikler, vb.) cevaplamalıdır. Biçimlendirmeyi basit tutun ve açıklamayı hızlı, okunması kolay ve mobil uyumlu hale getirmek için bullet point kullanmayı ihmal etmeyin.

ilgili: Amazon Bullet Pointleri Satacak Şekilde Yazın; Şablonlar ve İpuçları

Artık ürün bilgileriniz tamamlandığına göre bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 • eBay satış yöntemini belirle 

Ardından, eBay’de satış türünü kullanmak istediğinizi seçmeniz gerekecek: açık artırma veya sabit fiyat.

Ebay Satış Yöntemini Belirle 

Açık arttırma -auction style – tarzı listelemelerde, alıcılar, belirlediğiniz bitiş tarihine kadar ürünler için teklif verir. Ayrıca, alıcıların bir ürün için teklif vermelerine imkan  verir ve daha sonra kabul edip etmeyeceğinizi seçebileceğiniz bir “En İyi Teklifleri kabul et” seçeneğini de ekleyebilirsiniz. Müzayede tarzı listelemelerde sabit bir fiyat belirleyebilirsiniz, ancak bunun başlangıç fiyatından yüzde 30 daha yüksek olması gerektiğini unutmayın.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Ürünün değerinden emin olmadığınız, bir ürünü hızlı bir şekilde satmak istediğiniz veya ürününüzün nadir veya benzersiz olduğu durumlarda açık artırma tarzı listeleri kullanmak en iyisidir.

Şimdi Satın Al listeleri olarak da bilinen sabit fiyatlı listelemelerde, öğenin fiyatını siz belirlersiniz. Bu satış yöntemi, bir ürün için almak istediğiniz fiyatı bildiğinizde, çok fazla envanteriniz olduğunda veya liste kaydınızın arama sonuçlarında 10 günden fazla görünmesini istediğinizde kullanmak için en iyi yoldur.

Artık satış biçiminizi seçtiğinize göre, listelemenizin ne kadar süreceğine karar verebilirsiniz.

ilgili: Amazon’da Satış mı, eBay’de Satış mı? 7 maddede Amazon vs eBay!

 • eBay listeleme süreni ayarlama

Ardından, kaydınız için bir başlangıç tarihi ve süre ayarlamanız istenecektir.

Ebay Listeleme Süreni Ayarlama

Kaydınızın başlangıç ​​tarihi ve süresinin ne olması gerektiğine karar verirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

• Satış türünüz:

• Açık artırma tarzı listelemeler bir, üç, beş, yedi veya on gün sürebilir.

• Sabit fiyatlı listelemeler “İptal Edilene Kadar İyi” olarak kabul edilir, yani ürün satılana veya siz listeyi iptal edene kadar her ay yeniden listelenirler.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

• Alıcılar ne zaman çevrimiçi olacak: Kullanıcıların ürününüz için teklif verme olasılığının en yüksek olduğu zamanı düşünün ve açık artırmanız kapanırken çevrimiçi olan ne kadar çok kişi olursa, o kadar çok teklif alacağınızı unutmayın. Örneğin, Cumartesi günü saat 3’te satılık bir ürün listelerseniz ve üç günlük bir listeleme süresi seçerseniz, liste kaydınızın çok sayıda potansiyel alıcının önünde olmayacağı Salı günü saat 3’te sona erecektir. Bu senaryoda, listelemenizi daha sonra planlamak en iyisi olacaktır.

Artık ürününüze gerçekten bir fiyat koymaya geçebilirsiniz.

 • Listelenen ürünün fiyatını belirleyin

Ürününüzü fiyatlandırmaya yönelik alanlar, listeleme süresinin hemen altında görünür.

Listelenen Ürünün Fiyatını Belirleyin-Becommer

Fiyatlandırmanın önemi eBay’de abartılamaz. Rekabetçi bir oran belirlemek, yalnızca alıcıların ödeme istekliliğini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda öğenin eBay’in arama sonuçlarında ne kadar görünür olduğunu da etkiler.

Fiyatlandırma bir tahmin oyunu değildir, bu nedenle benzer ürünlerin kaç tane ve hangi oranlarda satıldığını görmek için eBay’in tamamlanmış listelerini arayarak ürününüz için rekabetçi bir oran bulmak için biraz pazar araştırması yapmanızı öneririz. Bu arama filtresini görmek için, Tercihler bölümüne ulaşana kadar arama sonuçları sayfasında soldaki paneli aşağı kaydırın. “Yalnızca göster”in altında, “Tamamlanmış Öğeler” kutusunu işaretleyin.

Yeşil fiyatlı ilanlar satılanlar, kırmızı fiyatlı ilanlar ise satış yapılmadan biten listelerdir.

Hem satılan hem de satılmayan ürünlerin fiyatlarına bir göz atın ve ürünlerin fiyatlarının nasıl bir rol oynamış olabileceğini düşünün. Başarısız olan listelemeler son derece yüksek mi fiyatlandırıldı, yoksa yüksek nakliye maliyetleri veya zayıf satıcı geri bildirimi gibi başka bir faktör ürünün satışını engellemiş olabilir mi? Bu bilgiyi ayrıca bir öğenin ortalama olarak ne kadar sattığını belirlemek ve diğer satıcıların öğeyi sabit fiyatla mı yoksa açık artırma biçimiyle satarken daha başarılı olup olmadığını görmek için de kullanabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

Yüksek fiyatlı bir ürün, antika veya koleksiyon ürünü satıyorsanız, ürünün yüksek fiyatını haklı çıkarmak ve teklif sahiplerine hitap etmek için profesyonel bir değerleme veya kimlik doğrulama evrakı eklemenin yardımcı olabileceğini unutmayın. Listeleme fotoğraflarına bu tür evrakların bir görüntüsünü ekleyebilirsiniz.

Artık alıcıların dikkatini çekmek için mükemmel fiyatı belirlediğinize göre, ürününüz için gönderim seçeneklerini seçebilirsiniz.

 • Gönderim seçeneklerini ayarlayın

Fiyatınızı belirledikten sonra, ürününüz için gönderim seçeneklerini ayarlamanız gerekir. İster iki günlük gönderim ister ücretsiz iade sunuyor olun, gönderim politikanızı mümkün olduğunca şeffaf hale getirmeyi hedefleyin.

Alıcıların beklentilerini karşılamanın ötesinde, güçlü bir gönderim politikası sunmak, ürünlerinizin eBay’deki görünürlüğünü artırır. Pazar yerinin arama motoruyla alıcılar, eBay’in Garantili Teslimat (EGD) yönergelerini karşılayan kısa gönderim süreleri olan ürünleri sıralayabilir. EGD’ye hak kazanmak için, bir listelemenin aynı gün veya bir günlük sevkiyata hazırlık süresi olmalıdır.

ilgili:eBay Dropshipping nasıl yapılır 2022 Rehberi

Gönderim politikanızı belirlemek için listeleme aracında aşağıdaki bilgileri doldurun:

Ücret türü: Tüm alıcılar için sabit bir ücret, alıcının konumuna göre hesaplanan bir ücret, ağırlığı 77 kg’dan  fazla olan büyük öğeler için kargo gönderimi veya “Gönderim yok: Yalnızca yerel teslim alma” seçeneğini seçin.

Kargo hizmetleri: USPS, FedEx ve UPS dahil olmak üzere çeşitli kargolar ve hizmetleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Gönderim Seçeneklerini Ayarlayın

Uluslararası kargo hizmeti sunuyorsanız, bir ücret türü de seçmeniz gerekir, ancak yalnızca iki seçeneğiniz olacaktır: sabit ücret veya alıcının konumuna göre hesaplanmış bir ücret.

Siparişleri zamanında gönderme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, eBay’in Küresel Nakliye Programına (GSP) kaydolmayı düşünün. Bu programla satıcılar, satılan ürünleri eBay’in Kentucky’deki küresel kargo merkezine gönderir. Oradan, eBay tüm gümrük evraklarını halleder ve ürünleri dünya çapındaki alıcılara gönderir. eBay nakliye ile ilgilendiğinden, meydana gelebilecek herhangi bir teslimat aksiliklerinden eBay sorumlu olacaktır.

GSP’ye katılmak için herhangi bir ücret yoktur. Ancak, sınır ötesi ödemeler için PayPal’ın işlem ücretleri dahil olmak üzere standart eBay satış ve PayPal ücretleri geçerlidir. Nihai ücret, yurt içi nakliye ücretleri de dahil olmak üzere ürün satışının toplam tutarına göre hesaplanır.

 • eBay listenizi yönetin

İlanınız yayınlanır yayınlanmaz, yayınlandığını bildiren bir e-posta alacaksınız, ancak satıcı olarak rolünüz henüz bitmedi. Yine de soruları olan, muhtemelen liste kaydınızı tanıtan ve ürününüz satılırsa işlemi tamamlayan alıcılarla iletişime geçmeniz gerekecek.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

Bir alıcı soru sorarsa eBay size e-posta gönderirken, eBay’e giriş yapıp menünün sağ üst köşesindeki “eBay’im”e tıklayarak listenize göz atabilirsiniz. Buradan, aktif ilanlarınızı görüntüleyebilir, ilanınızı kaç kişinin izlediğini veya teklif verdiğini görebilir ve alıcı sorularına cevap verebilirsiniz.

eBay’de satış artırmak için yapılması gerekenler 

 • Maliyeti ürün fiyatınıza dahil ederek ücretsiz gönderim sunun.
 • Ürün listelerken yüksek piksel değerlerine sahip görseller kullanın.
 • Ürünün yapıldığı veya tedarik edildiği ülke de dahil olmak üzere net ürün açıklamaları kullanın
 • Satışın her aşamasında müşterilerinizle iyi iletişim sağlayın
 • eBay profilinizi oluşturmak için müşterilerden inceleme ve geri bildirim isteme konusunda rahat olun
 • eBay’da en ilgili alıcılarına erişmek, listeleme sayfalarında artan görünürlükten yararlanmak, eBay tarafından finanse edilen promosyonlara dahil olmak ve daha fazla satıcı koruması elde etmek için eBay Plus rozetinizi kazanın

eBay’de bir iş kurmanın bu kadar çok avantajı varken, YAPMAMANIZ için bir neden bulmak zor. Zengin araçlar ve kaynaklardan uluslararası satışlara ve 182 milyondan fazla müşteriye erimek için açıkçası tam zamanıdır. eBay satıcı ve tüccarları motive etmek için 3 ay ücretsiz gibi bir avantaj sunuyor.

İlgili: Hangisi Daha Iyi? Amazon’da Satış Mı, eBay’de Satış Mı? 

eBay olumlu müşteri yorumu almak için

Olumlu bir satıcı itibarını oluşturmak önemlidir. Bu, bir satıcı olarak güvenilirliğinizi artırır, alıcıları sizinle alışveriş yapmaya teşvik eder ve hatta arama sıralamanızı yükseltir.

Olumlu bir satıcı itibarı nasıl geliştirilir:

 • Rekabetçi fiyatlandırma ve kargo hizmeti sunmak
 • Alıcı sorularını hemen yanıtlamak
 • Mükemmel müşteri hizmeti sağlamak
 • Satışları iptal etmekten kaçınmak için envanteri takip etmek
 • Sevk edilen ürünleri takip etmek ve müşterilere teslimat tarihlerini bildirmek
 • Bir alıcıyla yaşadığınız sorunları hemen bildirmek
 • Alıcılar için olumlu geribildirim bırakmak ve onlardan da size geri bildirim bırakmalarını istemek

Gördüğünüz gibi, olumlu bir satıcı itibarı oluşturmak, liste kaydınızı oluşturmaktan satın alınan bir ürünü göndermeye kadar yol boyunca her adımda harekete geçmeyi içerir.

 • eBay satış sürecini doğru tamamlayın

Bir ürün satıldığında, eBay satıcıyı hemen bilgilendirir. Bu mesajı aldıktan sonra, olumlu bir satıcı itibarını korumak için işlemi hızlı ve doğru bir şekilde tamamlayın.

İşlemleri hem güvenli hem de alıcıya saygılı bir şekilde tamamlamaya yönelik birkaç ipucu:

Ödeme onaylanır onaylanmaz ürünü gönderin. eBay, ödeme alınır alınmaz sizi bilgilendirecektir. Bazen bir alıcının kullandığı ödeme türüne bağlı olarak ödemelerin ulaşması daha uzun sürebilir, ancak ödeme durumunu her zaman “eBay hesabım” üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bir ödemenin beklemede veya ödenmiş olduğunu görürseniz, PayPal veya eBay ödemeyi geçici olarak bloke etmiş olabilir. Henüz bir satış rekoru oluşturmamış yeni bir satıcıysanız, bu yaygın bir durumdur. İlk başarılı eBay satışınızın üzerinden 90 günden fazla zaman geçtikten sonra veya 25’ten fazla işlem gerçekleştirdiyseniz ve 250$ satış yaptıysanız, yerleşik bir satıcı olacaksınız.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Birkaç gün içinde ödeme almazsanız harekete geçin. Ödemeyi ne zaman göndermeyi planladıklarını onaylamak için alıcıyla iletişime geçerek başlayın. Alıcı mesajınıza veya faturanıza yanıt vermezse, ödenmemiş ürünü eBay’e bildirin. Kaydınız sona erdikten sonra 32 gün içinde durumunuzu bildirmelisiniz. Dosya açıldıktan sonra, alıcının yanıt vermesi veya ürün için ödeme yapması için dört günü vardır. Dört gün geçtikten sonra, bir sonraki sayfada “ücret kredisi al” ve ardından “dosyayı kapat”ı seçerek vakayı kapatmak için eBay’in Çözüm Merkezini ziyaret edin. Ödenmemiş ürün daha sonra alıcının hesabına kaydedilecek, ücret size geri yansıtılacak ve öğenizi yeniden listeleyebileceksiniz.

Ancak listenizin fazla ilgi çekmediğini fark ederseniz, basit bir tanıtım yaparak daha fazla potansiyel alıcının önüne geçebilirsiniz.

 • eBay Reklam Verme

eBay’de satış yapmak, piyasada bulunan milyonlarca listeleme nedeniyle zor olabilir.

Listenizi eBay reklamcılığıyla tanıtarak, ürününüzün öne çıkma ve alıcıları çekme şansı daha yüksektir. Aslında, eBay’e göre, tanıtılan listelemelerin müşteriye ulaşma oranı, tanıtılmayanlara göre %36 daha fazladır.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Tanıtılan listelemeler, bir alıcı belirli öğenizi aradığında arama sonuçlarının en üstünde görünür. Liste, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Sponsorlu” olarak tanımlanacaktır.

Ebay Reklam Verme

 

Tanıtılan bir liste oluşturmak için bir eBay mağazası abonesi olmanız gerekir. Promosyonunuzu oluşturmak için ebay.com’a gidin ve kampanyanızı nasıl oluşturmak istediğinizi seçin: tek tek listeleri seçerek veya bunları toplu olarak seçerek.

Ebay-Satış-Artırma-Becommer

Tanıtmak istediğiniz listeyi seçtikten sonra, otomatik olarak bir reklam oluşturulur. Şimdi sadece terfi için ne kadar ödemek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Buna reklam oranı denir.

Reklam oranı, ürün fiyatının bir yüzdesidir ve satıcılar, oranlarını %1’e kadar düşürebilir. Bu yüzde, bir alıcı tanıtılan listenizi tıklayıp öğenizi satın alırsa eBay’e ödeyeceğiniz tutardır. Seçtiğiniz reklam oranı, bir alıcı öğenizi veya benzer bir şeyi aradığında listelemenizi tanıtmak isteyip istemediğine eBay’in karar vermesine yardımcı olur. Reklam oranınız ne kadar yüksek olursa, eBay’in listelemenizi tanıtması o kadar olasıdır. eBay’in reklam oranı trendlerini ülkeye ve kategoriye göre görüntüleyebilirsiniz.

Artık tanıtılan bir liste oluşturduğunuza göre, uzman bir satıcı olma yolundasınız.

eBay’de satış yapmak sürekli olarak gelişmek demektir ve bu kılavuz yalnızca temel bilgiler sağlar. eBay’de satış yapmanın temelleri konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde, listelerinizi nasıl daha rekabetçi hale getireceğinizi öğrenmek için denemeler yapmanın ve müşterilere ulaşmanın ve işletmenizin gelişmesine yardımcı olmanın yeni yollarını keşfetmenin zamanı gelmiş demektir.

 

Daha iyi büyüme için metrikleri izlemeye ve uygulamaya yönelik bu kılavuzla hesap verilerinizi analiz ederek başlayın; yeni fikirlerle deney yapabileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, her zaman sabit fiyatlı listeler oluşturuyorsanız, kârınızın artıp artmadığını görmek için açık artırma listelerini deneyin. Veya liste kaydınız fazla ilgi çekmiyorsa, ürün açıklamanızı değiştirin veya satışları artırıp artırmadığını görmek için tanıtılan bir listelemeyi test edin.

Ayrıca Justin Dube’nin yaptığı gibi gönderim seçeneklerini de deneyebilirsiniz. Gittikçe daha fazla eBay satışını tamamladıkça, eBay Etiketleri kullanmanın ve tüm siparişlerde ücretsiz gönderim sunmanın işini değiştirdiğini ve nihayetinde sürdürülebilir kıldığını görmüştü. eBay’de satış yaparken kendi listelerinizi en etkili kılan şeyin ne olduğunu belirlemek için kendi testlerinizi denemekten korkmayın.