Becommer.com

Amazon Suspend Nedir, Suspend Nasıl Kaldırılır, Etkili Appeal Nasıl Yazılır?

Amazon suspend kaldırmak için atılacak adımlar

Amazon’da suspend olmuş bir satıcı hesabı, büyüyen ve büyüme yatırımlarını sağlamış bir girişimcinin başına gelebilecek en kötü deneyimlerden bir tanesidir. Amazon hesabı suspend olmuş bir satıcının günler veya haftalar boyunca satış yapamaması ve listenin zarar göremesi PPC ve organik İndexlerde geri gitmesine neden olur. Amazon depolarında atıl kalmış envanter ve maliyetlerinden bahsetmiyoruz bile.

Amazon suspend kuralına göre oynayan satıcıların başına da gelebilir. Bilerek veya bilmeyerek Amazon politikalarını ihlali sonucunda listeniz gizlenebilir. kaldırılabilir veya hesap tamamen suspend olabilir. Bu süreci yaşamamak için hesap sağlığınızın takip edilmesi gerekiyor, ancak bazen bu gözden kaçabilir. Amazon suspend kaldırma ve sorunu sonuçlandırma için gerekli tüm bilgileri paylaşmak spesifik sorunlardan dolayı mümkün olmayacaktır, ancak asgari seviyede ne yapmanız gerektiği konsunda sizlere sizlere doğru adım atılması konusunda rehberlik edecektir.

Hesabınızın tekrar yayına alınması için bizden destek alabilir veya sorunu çözmeniz için aşağıdaki yol haritasını takip edebilirsiniz.

Hesabınızın mümkün olan en kısa sürede yayına alınması için;

Etkili ve Çözüm Odaklı Amazon Appeal Nasıl Hazırlanır?

Eskiden Suspend olan bir hesabı kurtarmak ve satışa devam etmek çok daha zordu. 2018’den sonra Amazon bu süreç kolay hale getirildi.

Bugünki suspend süreci şöyle işliyor

 1. Hesabınızın risk altında olduğuna dair bir uyarı
 2. Hesabın askıya alınması
 3. İtiraz süreci (Appeal)
 4. Hesabın eski durumuna döndürülmesi

Bu yeni süreç, bekleme süresini günler veya haftalardan daha kısa sürelere indirdi. Hatta size sunulan anketi doldurduktan sonra bile hesapların tekrar satışa açıldığını gördük.

Amazon Suspend Kaldırmak

Amazon suspend kaldırmak ise riskleri tamamen bertaraf etmiş olmuyorsunuz. Çünkü Amazon hesaplarını takip eden Amazon çalışanları olduğu gibi, hesapları gelişmiş Amazon A9 algoritması da takip ediyor. Yani suspendin temel nedenlerinden biri de öğrenen kendini geliştirebilen botlardır. Botlar tarafından askıya alınmış hesaplarda uyarı maili almayacağınız anlamına da geliyor. Dolayısıyla tedbir alacak fırsat bile bulamayabilirsiniz. Amazon daha önce yapmış olduğu açıklamada 30 gün önceden haber verme sözü verse de bu şu an hayata geçmiş değil.

ilgili: Amazon Suspend nedir? Amazon Suspend nedenleri 

Bir pazar yerinde satış yapıyorsanız otomatikman o platformun satış sözleşmesini onayladığınız anlamına geliyor. Bu tüm 3. parti satıcılar için geçerlidir. Satış politikalarının zaman zaman revize edildiği ve yeni kurallardan haberiniz olmasada uymak zorunda olduğunuz gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Bu durum, potansiyel Suspendlerin hiç bir zaman bitmeyeceği anlamına geliyor.

İster uyarı alın, ister almayın standart haline gelen suspend nedenlerini biliyor olmanız ve bu tuzaklara düşmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

3. Parti satıcılar suspend olmamak için ne yapmalı?

 • Kusurlu Sipariş Oranı takip edilmeli:

Pazar yerinin izlediği tüm metrikler arasında en önemlilerinden biri Order Defect Rate (Kusurlu satış oranı) oranınızdır. Satıcıların order kusurlarını takip etmeli ve hesap sağlığını takip etmelidir.

 • Geç Gönderiler: 

Taahhüt edilen sürenin dışında bir teslimat sadece müşteriniz ile aranızdaki ticari ilişkiye zarar vermez. Ayrıca Amazon hesabınızın suspend olmasınada neden olabilir.

 • Yavaş Yanıt Süreleri: 

Müşteri şikayetlerine mümkün olan en kısa sürede (en fazla 24 saat içinde) yanıt vermeye özen gösterilmelidir, hesap sağlığınız açısından kritik bir rol oynar.

Etkili Amazon appeal nasıl yazılır?  Neye dikkat edilmelidir?

Amazon satıcı performans departmanı ile askıya alınan hesap için yazışmanız gerekebilir. Bunun ne zaman olacağını bilmiyor olabilirsiniz, ancak Amazon suspend kaldırmak için Appeal yazarken dikkat etmeniz gereken ve işinizi kolaylaştıracak hazırlıkları yapmanız gerekiyor.

Etkili Amazon Appeal Nasıl Yazılır

En önemlisi Amazon suspend nedenini doğru tespit etmeniz ve iyi bir eylem planı hazırlamanızdır. Şimdi nitelikli bir Appeal neleri içermeli maddeler halinde yazalım.

1. Amazon Appeal’a Müşteriyi dahil edin

Cümleye şöyle başlayabilirisiniz.

”Amazon ile çalışmak için çok çaba sarfediyoruz ve doğru adımlar atmak konusunda oldukça hassas adımlar atıyoruz. Amazon müşterilerinin alışveriş yaparken üst düzey bir hizmet beklediğini ve bu konuda sorumlu olduğumuzu biliyoruz.”

Bu girişten sonra eylem planınızı maddeler halinde yazınız ve cümleyi;

”Atılacak bu adımların, hesabımızın Amazon’un müşteri beklentilerini karşılama yeteneğini destekleyen proaktif önlemler olduğunu inanıyoruz”  ile bu faslı kapatın

2. Amazon Appeal giriş gelişme sonuç olarak biçimlendirin

Amazon çalışanları her gün binlerce hesap ve Appeal inceliyor. Amazon ekibinin Appealınıza hızlı cevap verebilmesi ve daha doğrusu hızlı anlaması onların işini kolaylaştıracaktır. İtirazınızda özellikle bazı dikkat çekmesi için kalın harflerle yamanızda fayda var

Appeal’da;

 • İtirazın ne ile ilgili olduğunu
 • Suspendin neden olduğunu
 • aldığınız tedbirleri (maddeler halinde)
 • Suspendi neden kaldırmaları gerektiğini

Kalın puntolarla yazmanızı öneriyoruz

3. Appeal aşırı detay içermemeli

Amazon sizden sorunu nasıl çözeceğinize dair net ve tatmin edici bir açıklama ister. Bu anlamda Amazon çalışanları sizden daha güçlü ve performans artırıcı çözümler ve cevaplar bekler. Amazon müşterileri korumak adına hızlı reflekslere sahiptir. Hesap sağlığı sorunlu olan satıcıları suspend etmek ve satıcılara çeki düzen vermek en önemli koların başında geliyor. Suspend ile karşı karşıya kadığınızda yukarıda belirttiğimiz yönergeye uygun hareket etmek hesabınızın tekrar yayına alınması konusunda umarım size yardımcı olur.

Önemli olan sizlere daha önce hazırlanmış appeal örnekleri sunmak değil, Appeal gerektiren durumlarda nasıl bir yazışma sürecine girmeniz gerektiği konusunda işin ruhunu anlamaktır.

Özetle Etkili Bir Amazon Appeal yazmak için 6 öneli adım

Amazon suspend kaldırmak için etkili bir Appeal yazılması gerekiyor.

1. Adım: Etkili bir giriş ile başlayın.
2. Adım: Askıya almanıza neden olan sorunları maddeler halinde yazın.
3. Adım: Askıya alındıktan sonra aldığınız tedbirleri sıralayın.
4. Adım: Suspen kaldırıldıktan sonra nasıl hareket edeceğinizi yazın.
5. Adım: Güzel bir kapanış açıklamasıyla bitirin.
6.Adım : Maili gönderin ve sabırla bekleyin