Becommer.com

Amazon Suspend nedir? Amazon Suspend çözümleri rehberi 2023

Amazon Suspend nedir? Tanım

Amazon suspend hesabınızın askıya alınması anlamına geliyor. Amazon hesabınız askıya alır ve bir e-mail ile sizi bilgilendirir. Hesabınızın suspend alınması, satış yapamayacağınız anlamına geliyor. Amazon hesabınızın Suspend olması, performans standartlarını karşılayamaması veya satış politikalarından birini ihlal ettiğiniz için gerçekleşir.

Amazon’da satış, 2020’den sonra bir çok satıcı için daha popüler oldu. Bununla birlikte, satıcı hesapların artması ile Suspend sayısında da gözle görülür bir artış var. Bu Amazon satıcıları için büyük bir ticari risk ve prestij kaybına neden olur. Hesabınızın satışa kapatılması, sadece politikalara aykırı hareket ettiğiniz için de yaşanmayabiliyor. Bu makalede Amazon Suspend yaşamamanız, Suspend yaşadığınızda nasıl bir çözüm planını içeriyor.

Amazon Suspend Nedir-Becommer

Amazon satıcı hesabınızın askıya alınması (Suspend) gözünüzde çok büyütmeyin. Kötünün de kötüsü var. Bu satıcı hesabınızda satış ayrıcalıklarının elinizden anlamına geliyor. Öncelikle bunu kabullenin, yeni bir hesap açmanın planlarını yapmadan önce yapabileceğiniz çok şey var. Önce sorunu tam olarak tanımlayın. Suspend’e neden olan problemleri ortadan kaldırmanın planlamasını yapın.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

En Yaygın Suspend Nedenleri 2022

 1. Marka şikayeti
 2. Hesap açılışı esnasında yapılan hatalar
 3. Çoklu veya ilişkilendirilmiş Amazon hesabı
 4. Amazon politikalarına uygun listeleme yapmamak
 5. Farklı bir PC’den giriş yapmak
 6. Sahte ürün listelemesi
 7. Olumsuz  satış performansı /performans ölçümleri
 8. Müşterilerden (veya rakiplerden) ürün ile ilgili şikayetler
 9. Uygun olmayan görsel kullanımı veya detay sayfasındaki kopya içerik
 10. Kullanılmış ürünün yeni olarak satılması
 11. Müşterilerden yorum talep etme
 12. Süresi dolmuş ürünler (SKT kurallarına uygun olmamama)
 13. Kısıtlı ürünleri listeleme
 14. Hatalı sipariş oranın çok yüksek olması
 15. Olumsuz müşteri deneyimi puanı (NCX)/Olumsuz geri bildirim•
 16. Hesap Doğrulama hataları
 17. Satıcı kimlik doğrulama hataları
 18. Sahte veya manipüle edilmiş belgeler ile hesap açmak
 19. ASIN oluşturulurken yapılan hatalar
 20. ASIN varyasyon hataları
 21. İnceleme manipülasyonu
 22. Kusurlu sipariş oranın %1’in üstünde olması
 23. Geç gönderim oranın %4’ün üzerinde olması
 24. Teslimat öncesi iptal oranı %2,5’in üzerinde olması

Amazon Appeal Hizmetleri

Amazon’da satış yapan girişimcilerin korkulu rüyası, satıcı hesabınızın Suspend olmasıdır. Amazon Suspend maili aldığınızda hızlı bir şekilde harekete geçmeniz gerekiyor. Amazon Suspend çözümlerinin ne kadar zor olduğunu bildiğimizden, açılışalara yapacağınız itirazlarda (Appeal) ayrıca hata yapma lüksünüzün olmadığını hatırlatmak isterim. Hesabınızı tekrar satışa hazır hale getirmeniz ve sorunları çözmeniz gerekiyor. Becommer, işte tam bu noktada devreye giriyor. Becommer, hesaplarınızın kurtarılmasına, zaman ve para kaybetmenize neden olan sorunları çözmeyi ve yaşanacak olası kayıpları önleme noktasında sizlere destek verir.

Amazon Appeal örneği

Amazon_Appeal_Ornegi_

Amazon Suspend Çeşitleri

Amazon hesabınızın devre dışı bırakılma seviyeleri, geçici olarak suspend ile tam yasaklama arasında değişiyor. Genelde Amazon’a itirazda bulunabilir ve hesabınızı kurtarabilirsiniz. Ancak, hesabınız yasaklanmışsa, hesabı kurtarmanız zor olabilir.

Amazon hesabınız 4 şekilde askıya alınabilir;

 1. Amazon hesabı devre dışı  (Amazon account deactivated) bırakıldı
 2. Amazon hesabı askıya  (Amazon account suspended) alındı
 3. Amazon hesabı reddedildi (Amazon account denied)
 4. Amazon hesabı yasaklandı (Amazon account banned)

Amazon hesabı devre dışı bırakıldı emaili aldıysanız

Amazon hesabınızı devre dışı bıraktığına dair bir mesaj aldıysanız bu bir daha satış yapamayacağınız anlamına geliyor. Bunun sebebi hesabınızı askıya alınan başka bir Amazon hesabı ile ilişkilendirildiği anlamına geliyor. Böyle bir mesaj aldığınızda hesabınızı kurtarmak için 90 günlük bir itiraz süresini değerlendirmeniz önerilir. 90 gün içinde müdahale etmediğiniz hesapta para var ise talep edebilir ve paranızı alabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

 

Amazon Suspend Çeşitleri

Amazon hesabı reddedildi emaili aldıysanız

Amazon Suspend sonucunda yapılan itirazınızın (Amazon appeal) kabul görmediği anlamına gelir. Bu şekilde alınan bir email ile yeniden apeal açabilir ve itirazda bulunabilirsiniz. Bu süreçte Amazon’un itirazınızı neden red ettiğini sorgulayın ve Amazon politikalarını tekrar gözden geçirmenizi öneririz.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon hesabı yasaklandı emaili alırsanız

Bu şekilde alınan bir email ile şundan emin olabilirsiniz. Amazon hesabınız kapatıldı. Böyle bir bilgilendirme emaili aldığınızda hesabınızın Amazon tarafından bir daha açılma şansınız çok zordur.

Amazon 3 ASIN Suspendi nedir?

Amazon listelediğiniz ürünlerden herhangi üç ürüne ait fatura talebinde bulunur. Bu ürünlerin orjinal ürün olduğunu kanıtlamanızı talep eder. Yetkilici satıcıdan tedarik ettiğinizi kanıtlayan bir fatura ile appeal açılır ise, suspend kaldırılabilir. 3 ASIN suspendi, özellikle dropshipping satıcılarının karşılaştığı suspend olarak bilinir ve çoğu zaman hesap açılamaz ve bakiye alınamaz.

Amazon ürünün sahte olduğundan şüphelenir veya bir müşteri aldığı ürünün sahte olduğu şikayetinde bulunur ise 3 ASIN suspendi ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Amazon Suspend nedenleri

Temelde Amazon suspend nedenleri, ikiye ayrılıyor. Bunlardan birincisi Amazon politikalarına aykırı hareket etmeniz. İkincisi ise Amazon satıcısı olarak düşük performans göstermenizdir. Çok nadir görülmekle birlikte, düşük ürün kalitesi veya kısıtlanmış ürünleri satmanızda gerekçe olabiliyor. Bununla birlikte, hesap sağlığınızın düşük değerlere sahip olması, kötü müşteri yorumları hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir.

ilgili: Olumlu Amazon Müşteri Yorumları Almanın 15 Etkili Yolu

Şimdi bunu biraz daha detaylandırmak gerekirse

Düşük ürün kalitesi Amazon Suspend nedeni olabilir

Düşük kaliteli veya orijinal olmayan ürünler satıyorsanız, bu askıya alma nedeni olabilir. Amazon’un ürün orijinalliği ve kalitesi yönergelerine göre, hasarlı ürünler veya herhangi bir parçası eksik ürünler de kalitesiz ürün anlamına gelir. Ayrıca, kullanılmış ürünleri yeni ürünmüş gibi satmak Amazon politikalarına aykırıdır ve Suspend nedenidir. Ürünlerin SKT’ri (Son Kullanma Tarihi) dikkat etmeniz gerek diğer bir konudur.

Kısıtlı ürünler Amazon Suspend nedeni olabilir

Askıya almanın bir başka nedeni de kısıtlı ürünlerin satılmasıdır. Amazon’da sadece Amazon’dan onay almanız durumunda satabileceğiniz ürün kategorileri bulunmaktadır. Kısıtlamalar farklı pazarlarda değişiklik gösterir ve o ülkenin yerel mevzuatlarına bağlıdır. Bu nedenle, kısıtlanmış kategori listeleri ABD’de ve AB’de farklılık gösterebilir.

ilgili: Amazon Kısıtlanmış Ürünler Neler? Hangi Ürünleri Amazon’da satamazsınız?

Yasaklanmış veya yasa dışı kabul edilen ürünler Amazon Suspend nedenidir

Bunu, kısıtlı ürünlerle karıştırmamalıdır, tamamen farklı bir durumdur. Yasaklanmış veya yasa dışı ürünleri kesinlikle satmasınız, Ancak Amazon’un onayı ile kısıtlı ürünleri listeleme izni alabilirsiniz. Amazon’da sahte veya yasaklı ürün satamazsınız. Bu şekilde bir satış girişimi mağazanızı tamamen kapatmaya götürebilir.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek Amazon Suspend nedenidir

Amazon, telif haklarına ve diğer fikri mülkiyet haklarına uymak konusunda çok nettir. Satıcılar, tüm telif haklarına, patentlere, ticari markalara ve tanıtım haklarına uymakla sorumludur. Başka bir deyişle, Amazon satıcılar için Fikri Mülkiyet Politikası ile satılan ürün uyumlu olmalıdır. Amazon’da yeniyseniz, fikri mülkiyet haklarına tabi olmayan ürünlerle başlamanız önerilir.

Amazon Satıcı Hizmet Şartlarını İhlal Etmek Hesabının Suspend olmasına neden olabilir

Amazon, tüm satıcıların Hizmet Şartları’na uymasını talep eder. Ancak, satıcıların bilmediği birçok kural var. Bu da, satıcı hesaplarının askıya alınmasına neden oluyor. Amazon Suspend sorunu ile karşılaşmak istemiyorsanız, mümkün olduğunca hizmet şartlarını okuyun.

Düşük hesap performansı Amazon Suspend nedeni olabilir

Amazon, satışlarınızın iyi performans göstermesini önemser. Bunun nedeni, sizin satışlarınızdan para kazanmalarıdır. Ne kadar çok satarsanız, onların kazancıda o  kadar artar. Hesap metriklerinizin verimliliğini yakından izlemelerinin nedenlerinden biri de budur. Satış metriklerinizin düşmesi durumunda, Amazon sizi analiz eder ve performansınızı nasıl yükselteceğiniz konusunda sizden bir eylem planı isteyebilir.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Negatif müşteri yorumları Amazon Suspend sebebi olabilir

Aslında Amazon, müşteri odaklı bir şirkettir. Bu nedenle, satıcıların müşteri hizmetleri ile ilgili süreci takip ederler. Müşteri memnuniyeti adına, bazı durumlarda sizin adınıza müşteri hizmetleri sağlar (FBA satıcıları için), ancak bunun için Amazona ödeme yapmanız gerekir.

Yetersiz müşteri hizmetleri, geç gönderiler, iptal edilen siparişler ve zayıf müşteri iletişimi anlamına gelir. Çok fazla negatif müşteri yorumları Amazon Suspend ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Hatalı ürün sayfası Amazon Suspend nedeni olabilir

Liste detaylarınız veya açıklamalarınız yanlış, yanıltıcı bilgi içeriyor ise, Amazon hesabınızı askıya alabilir. Başka bir neden ise, yanlış UPC kodları girilmesidir.

İlgili: Becommer Amerika Şirket Kuruluşu Hizmetleri 

İlgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulum Hizmetleri 

Rakip ürün sayfalarını kopyalamak Amazon suspendi olabilir

Amazon, incelemeler sonucunda hile yaptığınızı kanıtlar ise veya rakip satıcının listesini gasp ettiğini yakalar ise hesabınızın  askıya alma riski altındadır. Amazon sizden kuralına uygun satış yapmanızı talep eder.

Birden fazla hesap oluşturma Amazon suspend nedenidir.

Amazon, aynı kişinin birden fazla satıcı hesabı ile aynı ürünü satmanıza izin vermez. Bunu yakalar ise, hesabızı askıya alır. Aynı ürünü satmazsanız bile iki hesap açmamanız önerilir. Başınıza bela almayın.

Amazon Suspend Çözümleri

Amazon suspend çözümleri sunabilmek için, öncelikle askıya alma nedenini tam olarak anlamak gerekiyor. Amazon Suspend nedeni belirlendikten sonra, çözüme odaklanmalı ve Amazon’nun taleplerini karşılama adına Appeal açmak gerekiyor. Suspedin tek bir nedeni olmadığından standart bir çözüm önerisi yoktur. Çoğu zaman sorun spesifik nedenlere dayandığından, soruna özel hazırlık yapmak ve Amazon’un talep ettiği belgelerin paylaşımı gerekiyor.

Aşağıda Becommer’ın sizler için hazırladığı sık sorulan sorular başlığında Suspend butonunu tıklayabilir, sorunun tam olarak ne olduğunu anlama konusunda destek alabilirsiniz. Her hangi bir sorunun çözümü, öncelikle hatanın tam olarak ne olduğunu tanımlamaktan geçiyor. Amazon suspend çözümleri için bizden destek alabilirsiniz.

ilgili:Becommer Amazon Suspend Çözümüleri

Amazon Sık sorulan Sorular / Suspend