Becommer.com

Amazon Online Arbitrage nedir? En iyi online arbitrage uygulamaları 2023 rehberi

Online arbitrage nedir?

Arbitrage, kısaca kur ve fiyat farkından yararlanmak anlamına gelir. Online arbitrage, bir ürünü Amazon, eBay veya başka bir pazaryerinden satın alıp, başka bir pazaryerinde listeleyip satmak anlamına gelir.

Bu iş modelinde fiziksel mağazalara bağımlı kalmaktan kurtulur, binlerce online pazaryerinden uygun fiyata onbinlerce ürüne erişebilir ve satabilirsiniz. Bu şekilde mesafenin, sınırlı zamanın getirdiği dezavantajdan da kurtulmuş olursunuz. Bunun en güzel tarafı, elbette herkesin yapabilmesi. Tıpkı bir müşteri gibi sipariş verip ürünün elinize geçmesini saplayabilir ve ardından kazançlı bir şekilde satabilirsiniz. Bu şekilde bir satış şekli yasaldır. Yani bir ürünü satın alıp tekrardan satmanın yasal bir engeli de yoktur.

Online_Arbitrage_Nedir_Becommer

Trendyol.com veya Türkiye’den herhangi  bir online perakende mağazasında ucuz ürünleri arayın, aynı ürünün Amazon’da kaç dolardan satıldığını tespit edin, kazançlı ise satın alın ve satın. Bunları Amazon’da hemen FBM aracılığıyla satış için listeleyin veya yeniden paketleyin ve ürünü FBA depolarına gönderin.

Amazon Online Arbitrage Uygulamaları

Amazon’da online arbitraj yaparken sıkıntı yaşayabileceğimiz konuların başında, Amazon’daki sayısız çevrimiçi satıcının bulunduğu muazzam bir rekabet ortamını ve ürün kataloğu arasındaki fiyatların karşılaştırılmasındaki zorlukları sayabiliriz. Bunlar, gerçekten çok zaman alan yıpratıcı süreçler olabilir. Ancak bu sorunu kolayca aşmanıza yarayacak ve en karlı online arbitraj fırsatlarını bulmanıza yardımcı olacak araçlar da mevcut. Bu araçların bir kısmı ücretsiz iken; belirli bir miktar ödemeler yaparak, daha kaliteli hizmet alma imkanınız da mevcut. 

Bu araçlardan istifade ederek güzel fırsatlar yakalayabilirsiniz. Diğer yandan, zamanınız ve paranız da size kalır ve böylece zihinsel yorgunluk da yaşamazsınız.

Bu yazımızda, çevrimiçi arbitraj ve faydalarına değindikten sonra, Amazonda satış yaparken işinizi kolaylaştıracak en iyi online arbitraj araçlarını ele alacağız. 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

 

 

Bu iş modeli ile evinizden çıkmadan, ulaşım maliyetleri gibi giderleri karşılamak zorunda kalmadan, zamandan da tasarruf yaparak çalışabilirsiniz. Ayrıca karlı fırsatlar bulmak için mağazaları yada pazarları dolaşmanıza gerek kalmaz. Çevrimiçi olarak satın alır yine çevrimiçi olarak satış yaparsınız.

ilgili: Tüm Detayları ile Amazon Retail Arbitrage Nedir? Retail Arbitrage Rehberi 2022

Online Arbitrage’nin Artıları 

Amazon platformunda çevrimiçi arbitraj ile satış yapabilmek için çok fazla sermaye yada deneyime ihtiyacınız yok. Amazon’da arbitraj ve satışa dair bazı temel kurallara dikkat ederek kâr elde etmeye başlayabilirsiniz. 

Yeni başlayanlar için çok karmaşık gibi görünse de bu sistem ile perakende mağazalarına gidip gelmenize gerek kalmadan evinizden çalışabilirsiniz. Ve dahası ürün tedariği, depolama ve satış sonrası kargolama gibi zahmetlere katlanmak zorunda kalmazsınız. 

Online arbitrage için gerekenler

Çevrimiçi bir mağazada binlerce seçenekten en karlı olanını ararken kullanabileceğiniz ve zaman kaybetmeden kolayca karar vermenize yardımcı olacak birçok farklı araç mevcut. Bu araçların bir kısmı ücretsiz iken; bir kısmına belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Bunlardan en yaygın kullanılan araçları sizler için derledik.

Online-Arbitrage-Becommer

 

  • Ürün Tedarik Yazılımı
  • Fırsat Siteleri
  • Chrome uzantıları
  • Cashback siteleri
  • Kar hesaplayıcılar
  • Yeniden fiyatlandırma araçları

Ürün Tedarik Yazılımı

Bu tür bir araç yardımıyla aklınıza gelebilecek her türlü çevrimiçi perakende mağazasında binlerce ürünü otomatik olarak sıralayabilirsiniz. Herhangi bir çevrimiçi satıcıyı seçin ve istediğiniz ürüne ait kriterlerinizi girin; bu yazılım size Amazon’da satış yaparak, kâr elde edebileceğiniz ürünleri çok kısa bir sürede bulacaktır.

Alışveriş Siteleri

Ücretsiz olarak da faydalanabileceğiniz bu kaynak, satıcıların herhangi bir çevrimiçi mağazada iyi fırsatlar bulmasına yardımcı olur. Bu tarz sitelerde indirimli bulduğunuz ürünleri Amazon’da kontrol edebilir yakaladığınız fırsatları değerlendirebilirsiniz. Aradaki fiyat farkı fazla ise, kâr elde etmek için güzel bir fırsat olabilir.

Chrome Uzantıları

Ücretli ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz online arbitrajı kolaylaştırmaya yardımcı olacak birden çok Chrome uzantısı mevcut.

Cashback Siteleri

Çevrimiçi olarak satış yapan birçok perakendeci, cashback (geri ödeme) araçları kullanarak yapılan satın alma işlemlerinde ekstra indirim imkanları sunar. Bu perakendecilerden alışveriş yapmadan önce, kullandığınız uzantıda cashback seçeneğini etkinleştirmeyi unutmayın. Satın alma işleminizden itibaren, geri ödemeniz birikmeye başlayacaktır.

Kar Hesaplayıcılar

Amazon’da arbitrajdan faydalanarak bir ürün satın almadan önce; o üründen kar elde edip edemeceğinizden emin olun. Kâr hesaplamada kullanılan araçlar, alış-satış fiyatlarına, nakliye masraflarına, çeşitli Amazon ücretlerine göre potansiyel kârınızı kolayca bulmanıza yardımcı olur.

Yeniden Fiyatlandırma Araçları

Bu tür araçlar ürünlerinizi rakiplerinizin fiyatlarını anlık kontrol eder ve otomatik olarak sizin fiyatlarınızı günceller. Böylece ürününüzün rekabet oranı yüksek olmaya devam eder. Ayrıca aracın ayarlarını ve filtrelerini, kendi stratejinize göre sınırlayabilirsiniz.

Örneğin, siz ve aynı üründe rakibiniz olan bir başka satıcı, ürünü 19,99 ABD Dolarından listelediniz. Bu şekilde rekabet etmek istiyorsanız yeniden fiyatlandırma aracınızın bir değişiklik yapması gerekmez. Ancak rakip satıcı fiyatını  düşürürse, yeniden fiyatlandırma aracınız, bu konuda ayarlama yaptıysanız, daha rekabetçi olabilmeniz için fiyatınızı otomatik olarak 18,99$’a yada belirleyeceğiniz daha düşük bir fiyata düşürecektir.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

En İyi Online Arbitrage Araçları

Çevrimiçi arbitraj satışlarında başarılı olmak istiyorsanız, aşağıdaki ücretsiz ve ücretli araçlardan kendi stratejinize uygun olanları kullanarak, hedefinize daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

1-Tactical Arbitrage

Tactical Arbitrage, yüzlerce online perakendeciden en karlı olanını otomatik olarak bulmanıza yardımcı olan bir yazılımdır. Sizin tek yapmanız gereken ürün kriterlerinizi belirlemek. Diğer tüm işleri aracınıza bırakabilirsiniz. Araç, size potansiyel kar miktarı, mevcut satış fiyatı, tüm satıcıların ortalama fiyatı, yatırım getirisi, kar marjı gibi birçok veriyi çok kısa sürelerde ekranınıza getirecektir. 

Bu aracı, satın almadan önce diğer birçok araçta da olduğu gibi ücretsiz test edebilmeniz için 7 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Bu aracın aylık maliyeti ise 70$’dır.

2-Source Mogul

Source Mogul, Amazon’da satış yapabileceğiniz karlı ürünleri bulmanıza yardımcı olan bir başka online arbitraj aracıdır. Araştırma yapacağınız platformda bulunan milyonlarca ürünü hızlıca tarar ve fiyatlarını Amazon’daki ürünlerle karşılaştırır. Bu araç size ürünün satış miktarı, fiyatı hakkında gerçek zamanlı verilerin analizini yapar. Bu bilgilerin yardımıyla daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

Source Mogul’u 10 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Devam etmek isterseniz ise size aylık maliyeti 97$ olur.

3-Brickseek 

Brickseek uygulamasını kullanarak, binlerce perakendeci ve çevrimiçi mağaza arasından size en uygun fırsatları bulabilir, yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Bu uygulama ile kendi işletmeniz için en uygun ürün ya da ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Belirli ürün gruplarında ya da mağazalarda uyarı alarmları ayarlayabilir, her zaman için fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.

Brickseek uygulamasının ücretsiz üyeliği mevcut diğer taraftan ek özellikler ve araçlardan yararlanabileceğiniz premium üyeliği de mevcuttur. 

4-Rakuten

Sürekli olarak online alışveriş yapan kişiler için Rakuten gibi bir geri ödeme sitesi kullanmak çok avantajlı olabilir. Rakuten, 3.500’den fazla farklı web sitesinde nakit para iadesi hizmeti sunar. Bu sayede çevrimiçi arbitraj yaparken ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Rakuten ile yatırım getirinizi daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. 

Ancak bunun için tek yapmanız gereken; bir Rakuten hesabı oluşturmak. Chrome uzantısı ile birlikte kullanabileceğiniz uygulama ile, çevrimiçi alışveriş yaparken geri ödemenizi etkin hale getirmeniz gerekir.

5-Invisible Hand

Invisible Hand uygulaması, araştırmakta olduğunuz ürün için en düşük fiyatı online olarak arayan bir Chrome uzantısıdır. En güzel yanı ücretsiz olmasıdır. Hangi online mağazada olursanız olun, Invisible Hand başka bir online mağazada daha düşük bir fiyat bulması halinde sizi bilgilendirir.

Bu araç diğer online mağazalar için kullanılabileceği gibi; Amazon’da işletmeniz için uygun olan ürünleri ararken de işinize yarayacak.

6-Amazon FBA Gelir Hesaplayıcı

Amazon FBA Gelir Hesaplama aracı, Amazon’da listelenmekte olan herhangi bir ürün için potansiyel karınızı hesaplamaya yardımcı olur. Amazon’dan temin ederek satmayı düşündüğünüz ürününün ASIN’ini uygulamanızdaki hesap makinesine girin. Ardından satmak istediğiniz fiyatı, alış fiyatı gibi ilgili kısımları doldurun. Bu araç, girdiğiniz verilerden yola çıkarak ve çeşitli Amazon ücretlerini de hesaba katarak, potansiyel kârınızı hesaplayan ücretsiz bir uygulamadır.

ilgili: Amazon FBA Calculator Nedir? Amazon FBA Calculator Nasıl Kullanılır? 2022

7-RevSeller  (ıos)

RevSeller bir Chrome uzantısı olup, Amazon FBA Gelir Hesaplayıcı ile aynı şekilde çalışır. Ancak bunda, FBA Gelir Hesaplayıcısında bulunan Amazon ürün detay sayfasında görüntülenme işlevi yoktur. Bu özelliği ile uygulama size yeni bir pencere açarak, ürün bilgilerini girerek zaman kaybetmenizi önler. RevSeller ile yapmanız gereken tek şey alış ve satış fiyatlarını girmek, uygulama anında karınızı hesaplayacaktır. RevSeller 30 günlük ücretsiz deneme hizmeti sunar devam etmek isterseniz, yıllık maliyeti 99$’dır.

8-Online Arbitraj için Jungle Scout

Amazon’da satış yapmak için hepsi bir arada platformu olan Jungle Scout’u da unutmamak lazım. Jungle Scout, kendi içinde çevrimiçi arbitraj yapanlar için kar marjı yüksek ürünler bulmanıza yardımcı olacak birkaç farklı araca sahiptir.

ilgili: Amazon Ürün Analizi İçin Helium 10 ile Jungle Scout Kullanmak Yeterli mi?

Eklenti

Jungle Scout’un bir uzantısı, herhangi bir ürünün Amazon’daki satış istatistikleri ile ilgili bilgileri getirir. Bu program ile ürünün ortalama satışlarını, fiyatını inceleyebilir yine karlılık oranları ile verilere ulaşabilirsiniz. Program üzerinde net fiyat bilgisine tıkladığınızda, size bu ürünün potansiyel kârını tahmin etmenize yarayacak kâr hesaplayıcı da çalıştıracaktır.

Uzantı ayrıca, Amazon ürün detay sayfasında başlığın hemen üzerinde bir grafik görüntüler. Grafik, aylık satışları ve geçmiş trendler grafiğini gösterecektir. Bu grafik, Satın Alma Kutusu fiyatı, Yeni en düşük fiyat, BSR, Amazon’un fiyatı, günlük satışlar, derecelendirmeler ve daha fazlası gibi geçmiş veri noktalarını gösterir.

Bu veri noktalarına erişerek, yeniden satılacak ürünleri tedarik ederken, daha bilinçli satın alma kararları vereceksiniz.

Ürün Veritabanı

Ürün Veritabanı, araca girdiğiniz kriterlere göre satılacak ürünleri bulmanıza yardımcı olur. Bu online arbitrajın en güzel yanı, filtrelerinden birinin satıcı sayısına göre ürünler bulabilmesidir. Aracı, birden fazla satıcı tarafından satılan ürünleri gösterecek şekilde ayarlarsanız, işletmeniz için en iyi ürünleri bulabilirsiniz.

Bir ürün listesinde, birden fazla satıcı varsa; arbitraj ya da toptan satış yoluyla olması farketmeksizin, her satıcının o ürün için bir kaynak bulduğu anlamına gelir. Bir listelemede yalnızca bir satıcı varsa, bu genellikle ürününe kaynak sağlayamayacağınız özel etiketli bir marka olduğu anlamına gelir.

Sales Estimator

Jungle Scout tarafından sunulan bu ücretsiz Satış Tahmin (Sales Estimator) aracı, Amazon’da belirli ürün kategorileri için ortalama aylık satış rakamlarınızı gösterir. Tahmini satış rakamlarını görüntülemek için, En Çok Satanlar Sıralaması, Amazon pazar yeri ve ürün kategorisini girmeniz yeterlidir.

Online arbitraj için ürün tedarik ederken, belirli bir ürünün ayda kaç kez satıldığı hakkında detaylı bir bilgi edinmek için satış tahmincisini kullanabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda, kaç adet satın almanız gerektiğini tahmin edebilirsiniz.

Online arbitraj ile evden para kazanın

İşiniz için doğru araçlar tercih ettiğinizde, Amazon’da satılacak karlı ürünler bulmak çok daha kolay hale gelir.

Bu makalenin, popüler Amazon iş modellerinden ‘online arbitraj’ için en iyi araçlardan bazıları hakkında size bir fikir vererek, online arbitraj yolculuğunuzda size yardımcı olmasını umuyoruz.