Becommer.com

E-ihracat destekleri nelerdir, E-ihracat teşvikleri nasıl alınır?

E-ihracat ülkemizde hızla büyüyen bir sektör. İhracat ve ihracatçılara verilen devlet destekleri, e-ihracat alanında da uygulanmaktadır. E-ihracat destekleri nelerdir? E-ihracat teşvikleri nasıl alınır?

 

E-ihracat destekleri nelerdir?

Türkiye yaptığı ihracatı, ithalatını karşılamayan bir ülke. Bu durum, ülke olarak daha fazla ihracat yapmamızı mecbur kılıyor. Bu nedenle ihracata ve şimdilerde de e-ihracat sektörüne verilen devlet destekleri ve teşvikler ile ihracat faaliyetleri artırılmaya çalışılmaktadır. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ticaret Bakanlığı aracılığıyla e-ihracat yapmak isteyen girişimcilere bir dizi destek ve teşvik programı uygular. Bu teşvik ve e-ihracat  destekler, özellikle sektöre yeni giren girişimciler için oldukça faydalı ve yararlıdır. Doğru zamanda alınan destekler, işinizi kurmanıza ve büyütmenize yardımcı olabilir. Ancak ülkemizde pek çok alanda olduğu gibi, e-ihracat devlet destekleri ve teşvikleri konusunda da ağır bir bürokratik süreç karşımıza çıkıyor. Bu nedenle desteklerden yararlanmak için zamanında ve doğru şekilde başvurduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

 

İlgili: E-ihracat nedir, nasıl yapılır, ne satılır, ne gerekir?

ilgili: Amazon Kurulum Hizmetleri ve Fiyatları

ilgili: Amazon Danışmanlık Hizmetleri ve Fiyatları

 

E-Ihracat Destekleri

 

Ticaret Bakanlığı ve Kosgeb E-ihracat Destek Ve Teşvikleri

E-ihracatın desteklenmesi konusunda bir dizi destek ve teşvik programı uygulanır. Devlet destekleri; Ticaret Bakanlığının verdiği destekler, KOSGEB e-ihracat ve ihracat destekleri ve Eximbank ihracat kredi destekleri olarak gruplandırılabilir. 

Ticaret Bakanlığı e-ihracat destekleri

 • Mal ihracatı destekleri
 • Hizmet ihracatı teşvikleri
 • Teknik müşavirlik destekleri
 • Turquality, markalaşma desteği

Ticaret Bakanlığı dışında e-ihracat destekleri:

 • KOSGEB ihracat desteği
 • Eximbank ihracat destek kredileri

 

E Ihracat Devlet Destekleri

E-ihracat destekleri geniş bir yelpazede uygulanır. E-ihracatçıların farklı pek çok alanda yaşadıkları zorlukları gidermek amacıyla düzenlenen devlet destek ve teşvik programları, ihracatın farklı aşamalarına yayılacak şekilde düzenlenmiştir.

İhracat, geleneksel anlamda büyük ölçekli işletmelerin faaliyet alanı olagelmiştir. Ancak son dönemde yaygınlaşan Mikro İhracat usulleri ve özellikle de e-ihracat ile küçük ve orta büyüklükte işletmelere de ihracat yolu açılmıştır. 

İlgili: Mikro ihracat nedir, nasıl yapılır?

Devlet kurumlarının ihracata verdikleri destek ve teşvikler, e-ihracat yapanları da kapsar. Bu noktada, kendi öz sermayeleri ile küçük çapta ihracat yapmaya çalışan e-ihracat girişimcileri, devlet destek ve teşviklerini farklı alanlarda kullanabilir ve işletmelerini büyütebilirler. 

E-ihracat destekleri 2022

 • E-ihracat girişimcileri için yurt dışı marka tescil desteği
 • Yurt içi ve yurt dışı fuar katılım masraf desteği 
 • Yurt dışı pazar araştırma seyahat desteği
 • Sanal fuar ve dijital reklam faaliyetlere yönelik teşvikler
 • Yurt dışı lojistik operasyonlar için navlun desteği
 • Yurt dışı ofis, mağaza, depo kira desteği
 • Yurt dışı reklam ve tanıtım desteği

İlgili: E-ihracat için şahıs şirketi nasıl kurulur?

Ihracat Teşvikleri

 

E-ihracat teşvikleri hangi alanlarda verilir

E-ihracat teşvikleri, işletmelerin sektörde var olabilmelerini sağlamaya çalışan, özellikle ticari hayatın ilk evrelerinde karşılaşılan maddi zorlukları hafifletmeye yönelik desteklerdir. Ticaret Bakanlığı teşvik programları çerçevesinde e-ihracat girişimcilerine şu teşvik programları uygulanmaktadır:

Marka tescili ve korunma desteği

E-ihracat girişimcileri için devlet desteklerinden ilki marka tescili alanındadır. Bu teşvikle, işletmeler markalarını tescil ettirerek yurt dışı pazarlarında güvenle işlem yapabilirler. İşletmeler patent başvurusu ve marka koruma giderlerine yönelik olarak önemli miktarda gider tasarrufu sağlayabilirler. 

İlgili: Marka tescili nedir, nasıl yapılır?

 

Ihracat Teşvikleri Nelerdir

Fuar desteği

E-ihracat ile halihazırda uğraşan ya da bu yönde bir girişim başlatmak isteyen işletmeler için yurt dışı fuarları önemli tanıtım ve araştırma alanlarıdır. Buralarda sektörel gelişmeler takip edildiği gibi önemli satış anlaşmaları da yapılabilir. 

Bu bakımdan e-ihracat işletmeleri için yurt dışı fuar katılım destekleri mevcuttur. 

Yurt dışı ofis, büro, depo desteği

İhracat alanında çalışan firmalardan yurt dışı şube, ofis, mağaza, depo gibi birim ihtiyaçlarına yönelik olarak devlet desteği mevcuttur. İhracatçı firmaların yurt dışında açacakları bu tür birimler, pek çok bölgede oldukça pahalı olabilir. Bu birimlerin açılmasında gerekli, vergi, harç kira gibi giderlerin belirli bir kısmı devlet desteği ile karşılanabilir. 

Sınai ticari şirketlerin birim giderlerinin %50’ye yakını devlet desteği altında iken, ticari şirketlerde bu oranın %40’a kadar indiğini görüyoruz. 

 

Ihracatta Devlet Destekleri

 

Seyahat ve pazar araştırma desteği

E-ihracat teşvikleri içerisinde bulunan bir diğer destek türü, yurt dışı seyahat ve pazar araştırma destekleridir. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen destek, e-ihracat yapan firmaların yurt dışına çıkarak, pazar araştırması yapmalarına imkan tanır. 

Seyahat ve pazar araştırma desteği, ulaşım ve konaklama giderlerine yönelik olarak düzenlenmiştir. E-ihracatçılar seyahat, konaklama giderlerinin %70’ine yakınını devlet desteği olarak kullanabilirler. 

Rapor desteği 

Ticaret Bakanlığı e-ihracat faaliyetleri sırasında, sektörel bazda kullanılabilecek ve işletmelere farklı yönlerden katkı sağlayacak, veri analizleri, pazar araştırma raporları, finansal ve hukuki değerlendirme raporları gibi farklı içerikteki harcamalar için destek ve teşvik programı uygulamaktadır. 

Devlet desteği alınabilecek raporlar:

 • Mali raporlar
 • Sektörel veri raporları
 • Pazar araştırma raporları
 • Legal analiz raporları 

E-ihracat işletmeleri bu tür sektörel rapor giderleri için iki yıl süreyle devlet desteği kullanabilir. 

E-ihracat Belge Desteği

E-ihracat işletmelerinin farklı ülkelerde gösterecekleri faaliyetler için, bir takım izin ve yetki belgeleri çıkarmalarına gerek olabilir. Genellikle, kalite onay, çevre ve sağlık başlıkları altında olabilen bu belge ve izinler için devlet desteği alınabilir. 

E-ihracat işletmeleri bu tür ruhsat, izin ve sertifika türlerindeki belgeler için masraflarının %50’sine varan oranda destek kullanabilirler. 

İlgili: E-ihracatta Turquality nedir, ne işe yarar, nasıl alınır?

Şirket satın alma desteği

E-ihracat alanında işletmelere sunulan bir diğer teşvik alanı ise yurt dışı şirket satın alma desteğidir. Yabancı şirket satın almak isteyen girişimciler bu destekten yararlanabilir. 

 

Reklam ve tanıtım desteği

E-ihracat alanında yurt dışı satışı yapacak işletmelerin önündeki en büyük gider kalemlerinden biri, hiç kuşkusuz reklam ve tanıtım giderleri olacaktır. Dijital alanda reklam yapmak oldukça kolay olabileceği gibi son derecede masraflı bir hal alabilir. Reklam teşviği dahilinde e-ihracat firmaları şu alanlarda destek alabilirler:

 • Reklam, pazarlama, tanıtım
 • Sponsorluk, seminer
 • Kokteyl, lansman ve konferans

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

E-ihracata girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesi

Ticaret Bakanlığı, yeni başlayan işletmelere e-ihracat yapabilecekleri küresel e-ticaret sitelerine kayıt noktasında bir dizi destek vermektedir. Ticaret Bakanlığınca verilen dijital destekler şunlardır:

 • E-ticaret sitelerine bireysel üyelik
 • Sanal ticaret heyetleri
 • Sanal fuarlara katılım
 • Sanal yurt dışı pazarlama faaliyetleri

İlgili: Ticaret Bakanlığı e-ihracat dijital destekleri nelerdir?

İlgili: 9 Adımda E-ticaret sitesi nasıl kurulur?