Becommer.com

Amazon handmade satış mı? Etsy mi? 2023 rehberi

Amazon handmade nedir? Amazon handmade satışı nasıl yapılır?

Amazon handmade satışı, sanatçıların ve zanaatkarların benzersiz, ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki müşterilere satabilecekleri, Amazon’da yalnızca zanaatkarlara yönelik bir satış kanalıdır. Amazon handmade satıcı hesapları, normal Amazon satıcı hesaplarından farklıdır. Handmade ürünler, kendini özel hissetmek isteyen müşterileri için tasarlanan ürünlerdir. Bununla birlikte, müşteriler güvenilir satıcı ve e-ticaret platformlarına önem verir. Amazon handmade ise tamamen bu beklenti ile yayına alınmıştır. Müşterinin güvenerek satın alabileceği el yapımı ürünler ve satıcıların güvenerek ürünlerini listeleyebileceği ve satabilecekleri bir platform. Amazon handmade satıcısı şu anda, 80’den fazla ülkeye ürünlerini satabilir.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

İlgili: Etsy Mağaza Kurulum ve Yönetim Kontrol Listesi (Checklist)

Amazon Handmade Nedir

Amazon Handmade Satış Şartları

 1. Ürünler sizin tarafınızdan tasarlanmalı ve üretilmeli çalışan saysının 202nin altında olması tercih edilendir.
 2. Ürün üretim aşamasında hafif aletler veya makine kullanılıyor ise bu makineler satıcıların evlerinde, stüdyolarında kullanılabilir. Bant sistemi kurulmuş, seri üretim ürünlere izin verilmiyor.
 3. Eski bir fabrikasyon ürününü elle tasarlamış ve değiştirmişseniz, handmade kategorisinde satışını yapabilirsiniz.
 4. Fabrikasyon ürünleri birleştirip, yeni bir ürün haline getirmeye izin veriliyor.
 5. Handmade ürünlerde dropshippinge izin verilmiyor.
 6. Bu ürünlerin üretici olmayan üçüncü şahıslar tarafından yeniden satılmasına izin verilmiyor.
 7. Dijital ve indirilebilir ürünler, gıda veya diğer yenebilen ürünler ve elektronik ürünleri bu kategoride satamazsınız.
 8. El yapımı saksılar veya kaplara izin veriliyor, ancak ”canlı çiçek” satışına izin verilmiyor.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

ilgili: Becommer Etsy Danışmanlık Hizmetleri


Amazon Handmade Satış Şartları

Amazon Handmade ürün satışı yapma prosedürleri Standrat Amazon satış sürecinden farklıdır. Amazon Handmade satış sürecinin bir denetim ve onay süreci var. Bu onay ve denetim 1 hafta ile 4 hafta arasında değişebilir.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Amazon Handmade Başvuru ve Satışı Nasıl Yapılır?

Amazon handmade satışı yapabilmeniz için, Amazon hesabınızın Profesyonel hesap olması gerekiyor.

ilgili: Amazon FBA nedir? Amazon FBA kargo ve depo ücretleri rehberi 2022

1. Aşama 

 • Seller Central hesabı oluşturun ve kaydınızı tamamlayın Amazon handmade başvurusu yapmak için bir Amazon satış hesabı açın.

Amazon’da satış yapmaya nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin. 2.Adım

 • Handmade satıcı olmak için Amazon’a başvurun Onaylanmış bir Amazon satış hesabınız var ise zanaatkar başvuru gönderebilirsiniz.

3.Adım 

 • Amazon handmade satıcı onayı geldikten sonra, Ürünlerinizi listeleyin.

4.Adım

 • Satışlarınızı artırmak için reklam proğramlarından yararlanın

Amazon Handmade Satışı Nasıl Yapılır

Amazon handmade satıcıları, satılan her ürün için, bir tavsiye ücreti ödemek zorundalar. Amazon, yönlendirme ücreti ödemelerinde, sabit bir yüzde oranı veya ürün başına minimum ücret belirler hangisi yüksek ise onu tercih eder. Yani her iki ücreti aynı anda ödemezsiniz, birini ödersiniz. Bu ücret, Amazon lojistik hizmetlerini alıyorsanız, ayrıca bir maliyettir. Sizlerin birim maliyetlerinizi daha iyi hesaplamanız için aşağıda Amazon Handmade ücretlerini listeledik.

ilgili: Amazon FBA Calculator Nedir? Amazon FBA Calculator Nasıl Kullanılır? 2022

Amazon, bu ödemeleri alıcı tarafından ödenen toplam tutarı baz alarak hesaplar, Bu hesaplama ve ücretlendirmeye Vergiler dahil değildir.

 

Amazon Handmade Ücretleri

 
El Yapımı Kategoriler Amazon, yönlendirme ücreti veya ürün başına satışlardan yüksek olanı hesabınızdan düşer.
Handmade Ücret Yüzdeleri Geçerli Minimum Yönlendirme Ücreti (aksi belirtilmedikçe ürün başına uygulanır.)
El yapımı: Aksesuarlar % 15 1.00$
El yapımı: Giyim ürünleri % 15 1.00$
El yapımı: Bebek ürünleri % 15 1.00$
El yapımı: Güzellik ve Kişisel Bakım ürünleri % 15 1.00$
El yapımı: Ev araç gereçleri % 15 1.00$
El yapımı: Takı ve takı ürünleri % 15 1.00$
El yapımı: Evcil Hayvan Malzemeleri % 15 1.00$
El yapımı: Ayakkabılar % 15 1.00$
El yapımı: Spor malzemeleri % 15 1.00$
El yapımı: Oyuncaklar ve Oyunlar % 15 1.00$

Amazon handmade global satış nasıl yapılır?

Amazon’da satış yapmak için vergiler ve mevzuat hakkında bilmeniz gereken detaylara sahip olduktan sonra Profesyonel Amazon hesabı açtığınızda, Seller Cantral panelinizden satış yapmak istediğiniz ülkeleri seçebilirsiniz. Amazon Handmade Seller Cantral hesabınızdan, sadece aşağıdaki ülkelerde satış yapabilirsiniz

 • Avrupa Asya Pasifik Orta Doğu ve Kuzey Afrika Amerika
 • Avrupa (Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda)
 • Japonya
 • Avustralya
 • Singapur
 • Hindistan
 • Orta Doğu
 • Türkiye
 • Kuzey Amerika (Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika)
 • Brezilya

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Etsy mi ve Amazon Handmade mi?

Amazon’da 800 milyona yakın ASIN olduğu tahmin ediyor. Neredeyse her şey satılıyor, buna handmade (el işçiliği) ürünler dahildir. Amazon handmade kategorsi, Amazon.com kurulduktan sonra, neredeyse 20 yıl sonra, yani 2015 yılında yayına alındı. Amazon handmade doğal olarak diğer kategorilere göre şu an çok güçlü değil. Etsy ise 20o5 yılında kuruldu. Varlık nedeni, zanaatkarların, sanatçıların ve el işçiliği ile üretilen benzersiz ürünlerin müşteri ile buluşturulmasını sağlamaktı. Bu amaçla kurulmuş ilk e-ticaret platformudur. Etsy ve Amazon handmade bu pazardaki en güçlü rekabetin yaşandığı iki platformdur. Her şeye rağmen handmade ürünler üretiyor ve satmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı önemli faktörler var. 

İlgili: Becommer Etsy Ürün Listeleme Hizmetleri 

İlgili: Becommer ETSY Danışmanlık Hizmetleri


Etsy El Yapımı Ve Amazon El Yapımı Alıcı

 

Nerede Satmak Daha Kolay: Etsy mi Amazon Handmade mi?

Etsy ve Amazon handmade satıcısı olmak süreci, birbirinden tamamen farklıdır. En başında belirtmeliyim ki, Etsy’de mağaza açmak, Amazon’a göre çok daha kolaydır. Etsy mağazanızı bir kaç dakikada kurabilirsiniz. Ancak ince ayarların yapılması ve SEO optimizasyonu listenizin oturması diğer platformlarda olduğu gibi zaman alacaktır.  Amazon handamade satışı için başvurunuzun onaylanması 1 ile 7 gün arasında değişiyor. Tabiki Amazon optimizasyonu Etsy’e göre çok daha zor, daha çok emek istiyor. İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri  İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri  Etsy-El Yapımı-Amazon-El Yapımı-Becommer

ilgili: Güncel Etsy Komisyon Hesaplama Aracı Rehberi 2022

Etsy’de bir satıcı olmak mağazanızı kurmak çok daha kolay. Amazon’un Oluşturucu Uygulamasının  (Amazon Maker Application) kurulması daha uzun zaman alıyor.

Hangisinde Maliyetler Daha Düşük: Etsy mi Amazon Handmade mi?

Amazon’da satıcı hesabı açmak için iki seçeneğiniz var. İlki Bireysel satıcı hesabı, ikincisi ise, profesyonel satıcı hesabı açmak. Bunlardan birini tercih ederek başlayacaksınız. Amazon, ayda 40 ve daha fazla ürün satan satıcılara profesyonel hesabı öneriyor. Bunu tercih ettiğinizde istediğiniz kadar ürün listeleyebilir ve aylık 39,99 $ ödersiniz. Amazon handmade satışından %15 komisyon alır. Her ürün satışından da 1$ dolar tavsiye kesintisi yapar.

ilgili: Amazon Calculator Nedir? Amazon FBA Calculator Nasıl Kullanılır? 2022

Bireysel satıcı hesabınızdan satış yapmayı tercih ederseniz, Ürün kategorisine bağlı olarak, %8 ile %45 oranında komisyon ödersiniz. Etsy’de durum biraz daha farklı, Etsy satıcı hesabı açmak ücretsiz, ancak daha fazla platform içi araçlara erişim istiyorsanız, Etsy Plus’ı tercih edebilirsiniz. Aylık ücret 10$. Etsy listelenen her ürün için, 0,20 $ kesinti yapar. Satılan her üründen %5 işlem ücreti alır. Bu rakamlar ve oranlar kıyaslandığında, Amazon Etsy’e göre biraz daha pahalı hizmet sunuyor diyebiliriz.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Hangisi Daha İyi Fulfillment Hizmeti veriyor?

Amazon handmade ürünler satıyorsanız, fulfillmet için iki seçeneğiniz var. Birincisi Amazon FBA, diğeri ise Amazon FBM. Amazon’da FBA hizmetlerinden yararlanıyorsanız. ürünlerinizi geliştirmeye daha çok zaman ayırabilirsiniz. Çünkü, Amazon depolama, paketleme, kargolama, iade ve müşteri hizmetlerinin tamamını üstlenir. Gelen siparişleri kendiniz göndermeyi tercih edebilir veya üçüncü parti bir ara depo ile (3PL) çalışabilirsiniz. Etsy’nin gelen siparişleri depolama ve kargolama gibi bir seçenek sunmuyor. Etsy’de Fulfillmen hizmetlerini, satıcı kendisi çözer.

ilgili: Etsy Ücretsiz Kargo Planı Nasıl Yapılır? 2022 Rehberi

ilgili:Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2022

Etsy’de rekabet, Amazon’a göre daha azdır. Bu nedenle, ürünün öne çıkma, görüntülenme ve sepette dönüşüm maliyetleri daha düşüktür.

Hangisinin Daha Fazla Müşterisi Var?

Etsy müşteri sayısı 81.9 milyon, Amazon’nun sadece prime müşteri sayısı ise 200 milyon yani bu anlamda kıyaslamanın bir anlamı yok. Amazon açık ara önde diyebiliriz. Müşteri sayısına göre Amazon daha avantajlı. Etsy web sayfası her ay 422 milyon ziyaretçi alıyor. Oysa amazon.com’un aylık ziyaretçi sayısı 3 milyarı buluyor. Amazon Avrupa’da bu sayı 1.5 milyar, İngiltere’de ise 500 milyonu buluyor. Bu anlamda bir rekabetten bahsetmek mantıklı değil.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri  İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

Hangisi Daha Hızlı Öder: Etsy mi Amazon Handmade mi?

Hangi platform olursa olsun, satış yapıldığı zaman paranızı hemen almak istersiniz.


Amazon handmade satışında, tıpkı diğer kategorilerde olduğu gibi, sipariş ürün kargolandıktan sonra, iki hafta daha bekleyip ödemenizi alırsınız.

İlgili: Becommer Etsy Hesap Açılış Hizmetleri 

İlgili: Becommer Etsy Hesap Yönetimi  Etsy’de durum farklı sipariş geçildikten sonra Etsy ödemeyi serbest bırakır. Yani ödeme süresi bakımından Etsy daha avantajlıdır. Etsy, Amazon’dan daha hızlı ödeme yapıyor. Amazon’un yaklaşık iki hafta parayı tutma süresi varken, Etsy’nin yok.

Amazon handmade ve Etsy Satış Yapmanın Artıları ve Eksileri

Amazon handmade ve Etsy satış tercihinde bilmeniz gereken avantajlar ve dezavantajlar var. Amazon handmade satışında, Amazon Lojistik destek veriyor. Etsy’de satış sonrası lojistik süreci, satıcının kendisi yürütmek zorunda. Amazon daha çok biliniyor, ancak Etsy daha az popüler. Bununla birlikte handmade ürün satışında Etsy daha çok popüler. Amazon bir zanaat platformu, Amazon ise standart ve daha ucuz ürün erişimi için tasarlanmış.

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri Amazon’da moda algısı, Etsy’ye göre daha farklıdır. Etsy, vintage ( Yani benzersiz ve tek) ürün platformudur. Amazon toplamda 300 milyandan fazla müşteriye erişim sağlar. Etsy ise 35 milyon müşteriye hitap eder. Amazon’da genel kitleye hitap edersiniz, Etsy’de daha sadık ve dikey bir kitleye erişim vardır. Amazon handmade son kullanım tarihi (SKT) olmayan ürünler listelemenize izin verir. Etsy’de böyle bir sınırlama yoktur. Etsy’de ürün listeleme başına 0,20 $ ve %5 işlem ücreti alır. Etsy listeleme başına ödemeyi her 4 ayda bir tekrar alır. Amazon’da listeleme için ücret alınmaz.

Amazon handmade satış ücreti almaz, Etsy’de ödeme yapmak zorundasınız. Amazon 40’dan fazla ürün satan handmade satıcısı için % 15 komisyon alır. Bununla birlikte her ay, profesyonel hesap için 39.99$ ödemeniz gerekir. Etsy’de kayıt ücretsizdir. Amazon handmade kategorisi 14 ile sınırlıdır, yani bu kategorilere girmeyen bir ürünü satamazsınız. Etsy handmade kategorisi sayısı 160’tır. Amazon handmade kayıt haftalar sürebilir. Etsy kayır süreci ise çok daha kısadır. Amazon handmade kullanıcı dostu bir arayüze sahip değildir. Etsy ise son derece kolay ve kullanıcı dostudur.

Etsy ve Amazon Handmade, Hangisinde Satış Yapmak Daha İyi?

Amazon, e-ticaretin kralı olmasına rağmen, handmade ürünlerde, henüz fethetmediği bir alandır. Etsy’nin zaten yerleşik bir kitlesi var ve el yapımı ürünlerde giderek uzmanlaşıyorlar. Bu nedenle Amazon’un devasa yapısına rağmen Etsy ile rekabet rekabet etmek zor. Bir müşteri el yapımı bir ürün aradığında, Amazon muhtemelen tercih edeceği ilk yer değil. Tabi bu bizim yorumumuz. Uzun vadede durum tersine dönebilir ve Amazon bunu başarabilecek enerjiye sahip.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Amazon handmad satışı nasıl yapabilirim?

1-Amazon Handmade ürün satış politikasını okuyun 2-Amazon handmade profesyonel hesabınızı açın 3-Amazon handmade satıcı profilinizi düzenleyin 4-Amazon handmade ürünlerinizi listeleyin 5-Amazon handmade kargo planı ayarlarını yapın 6-Amazon handmade için ödeme ayarlarınızı tanımlayın

Amazon handmade ücretleri nelerdir?

Amazon handmade, listeleme ücreti almıyor. Satış başına yalnızca %15’lik bir ücret alıyor. Ayrıca Profesyonel hesap zorunlu olduğundan aylık 40$’lık abonelik ücreti ödersiniz.

Amazon Handmade’de kaç satıcı var?

Amazon Handmade de 6.3 milyon satıcı var