Becommer.com

İhracat ve E-İhracatta depo tercihi ve riskler

 

E-İhracatta depo tercihleri

Depo tercihi neden önemlidir? Mağazanızın satış yapması, savaşınızın sadece bir parçasıdır. Kullandığınız depo veya ara deponun verimli kullanılması ise savaşın diğer parçasını oluşturuyor. Müşteri memnuniyetinin kazanılması ve iyi bir deneyim, çoğu zaman stratejisi iyi belirlenmiş bir depo performansından elde edilir. Bu anlamda, kurumsal markaların verimliliğini artırmak için ERP yazılımlarını kullanmasını şiddetle öneriyoruz.

Yapılan müşteri anketlerinde, her beş müşteriden dördü, ürünün gönderi hızı ve maliyetinin satın alma işleminde etkili olduğunu söylüyor. Dolayısıyla satışın tamamlanması ve müşteri sadakatinin elde edilmesinde, her iki durum kullandığınız depo ile doğrudan ilgilidi

Depo Nedir?

Yurt içinde veya yurt dışında ihtiyaç duyacağınız depo; ürünlerin stoklandığı, paketleme yapıldığı ve nakliye işlemlerinden önce tutulduğu alandır. Depolar hem gelen, hem de giden ürünlerin organize edildiği merkezi bir yapıdır. İster perakende, ister toptan ürün satan işletmeler için deponun düzeni ve rutini hayati derecede önemlidir. Depoya gelen-giden ürün sayısı artıkça riskleri de büyür, güvenli depolama buna bağlı olarak riskleri artar.

 

 

Gümrük Antrepo

Gümrük antrepoları, ürün alıcısının gümrük vergisi ödemesini yapmadan önce malın beklediği alandır. Ürün çekme mevzuatı tamamlandıktan, vergisi ve var ise diğer harçları ödenene kadar bu depolarda tutulur. Gümrük antrepoları, malınızı güvence altına alacak depolama hizmetleri ile çalışır. Bu şekilde malınızın bozulmadan size teslim edilmesini sağlar. Bazı gümrük depoları aynı zamanda lojistik hizmetleri de  verdiğinden malınızı kapınıza kadar ücreti mukabil teslim edilir.

 

Fulfillmet-Depo-Becommer

 

Örneğin, ABD pazarına girecek bir marka veya girişimci, özel veya kamu gümrük deposundan yararlanabiliyor. Gümrük depolarının işleyişleri diğer ülkeler ile benzer şekildede çalışıyor. ABD’de gümrük antrepoları özellikle liman bölgeleri olan Newark, Los Angeles ve Miami’de toplanmıştır. Şirketlerin konumlandırmalarını, sevkiyatlarını ve maliyetlerini, limanları ve hava alanlarını dikkate alacak şekilde yapması gerekir.

3PL (3.parti Lojistik) Depo

3. parti lojistik hizmeti yurt içi ve  yurt dışı operasyonlarında tercih ediliyor. Bu şirketlerin asıl odaklandığı nokta lojistik hizmetleridir. Ancak depolama, ürün sınıflandırma, elleçleme, ürün birleştirme hizmeti de verirler. Markaya sunduğu katma değer tartışmasızdır. 3. parti lojistik firmalarının en önemli özelliği, profesyonel destek sunmalarıdır. Bu şirketler, operasyonların sorunsuz şekilde gerçekleşmesinde vazgeçilmezdir.

 

3. Parti lojistik veya 3PLA’nın size sunduğu hizmetler:

 • Depolama
 • Envanter yönetimi
 • Sevkiyat ve teslim alma
 • FTL ve LTL navlun taşımacılığı (FTL; tam yüklü kamyon, LTL; kısmen yüklü kamyon)
 • Toplama ve paketleme
 • Ürün birleştirme
 • Tersine lojistik (iadeler)

3PL lojistik şirketleri, e-ticaret girişimcilerinin ve markalarının ihtiyaç duyacağı bütün hizmetleri en iyi şekilde verir. 3PL depoları, e-ticaretin ve e-ihracatın temel ihtiyaçlarından biri olan fulfillment hizmetlerinin tamamını yerine getirebilecek donanıma sahiptir.

Üçüncü Taraf Lojistik (3PL) Temelleri

3PL‘lar depolama ile birlikte müşterilerin gelen veya giden gönderilerin taşımacılığını yönetir. 3PL lojistik hizmeti sunan şirketlerin büyük bir kısmı, aynı zaman da kendi depolarına da sahiptir. Bu özellikle e-ticaret işletmelerinin ihtiyaç duyduğu tek elden süreç yönetiminde riskleri minimize eder. Bununla birlikte,  3PL şirketleri genelde taşımacılık için çözüm ortaklarından destek alırlar. Ancak bazı 3PL şirketlerinin kendi araç filoları da bulunur.

 

Amazon FBA Lojistik haritası

Özetle, bazı 3PL lojistik firmalarının bir kısmında ya depo, yada araç filosu bulunmuyor. Bu hizmetler çözüm ortakları ile sunuluyor. Bazılarında ise hem araç filosu, hemde depo bulunuyor.

Üçüncü taraf, taleplerin yerine getirilmesi için dış kaynak kullandığınız anlamına gelir. Yani siz bu hizmetleri sunan bir depo veya lojistik hizmetine sahip değilsiniz. Bunun yerine, birden fazla şirketin ürünlerini depolayan büyük bir depoda ürünleriniz için raf alanı kiralıyorsunuz. Depo çalışanları ürünlerinizi alır ve envanterinize eklerler. Gelen siparişler karşılamak için raflardan ürünler alınır ve nakliye için güvenli bir şekilde paketlerler. Siparişler, müşterilerinize ulaştırmak için ya kendi araçları, yada anlaşmalı taşıyıcılar ile ulaştırılır. Üçüncü taraf lojistik depoları, hız ve verimlilik kurallarına göre kurgulanmıştır. İşinizin büyümesi ve artan talepleri ekstra bir maliyet çıkarmadan ölçekleyebilirsiniz.

Şirketler neden Dış Lojistik Desteği Almalı

 • Müşteri hizmetlerinin gelişmesi
 • Personel ihtiyacının azalması ve maliyetleri minimize etme
 • Satış gelirini artırma fırsata çevirme
 • Üretim sürecinin kısalması
 • Lojistik yatırım maliyetlerinin yüksek olması
 • Dinamik ekipman ve personel kullanma isteği
 • Uzman 3PL şirketlerinin deneyimlerinden yararlanma
 • Müşteri servis hızı ve kalitesini artırmak

Amazon Lojistik Ve Operasyon Modelleri; FBA, FBM

Lojistik ve depolama şirketlerinin riskleri nelerdir

 • Müşteri ilişkilerinde yaşanan sorunlar
 • Yetersiz iş tecrübesi ve uzamanlık
 • Lojisjtik mühendisliği konusunda uzman eksikliği
 • Yetersiz yada uygun olmayan bilgi ve teknoloji eksikliği
 • Zayıf mali yapı
 • Tesis ve araç kapasitesi

Karşılama (Fulfillment) Depo

Amazon, ebay, etsy gibi global pazar yerlerinde satış yapanlar için Fulfillment center tedarik zincirinin bir parçasıdır. Bir ürünün satıcıdan müşteriye ulaşması için, gereken tüm lojistik süreçlerin yönetildiği merkezdir. Sipariş toplama, paketleme, paket birleştirme, elleçleme ve nakliye süreci fulfillment merkezinde yönetilir. Fulfillment ürün karşılama hizmetidir. Bu nedenle tüm depolar Fulfillment hizmeti verir ancak bir kısmı amazon gibi perakende müşteriye hizmet vermeyebilir veya bazı hizmetleri sunmayabilir. (paket birleştirme gibi)

Fulfillment avantajlı mı?

Bir satıcının, yeni bir sipariş aldığında ürünün müşterinin eline sağlıklı bir şekilde geçmesi e-ihracat ve e-ticaret operasyonlarının en önemli parçalarından biridir.

E-Ihracatta-Depo-Becommer   Fulfillment hizmetinin avantajları;

 • İş yükünün azalması
 • Maliyetlerin azalması
 • Uçtan uca sürecin aksamaması
 • Zaman tasarrufu
 • Amazon FBA yapan yapan markaların stoklarını desteklemesi

gibi avantajlarını sunar.

A’da Z’ye Amazon FBA Rehberi; Amazon FBA Nedir, Ne Satılır Ve Nasıl Yapılır, Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Fulfillment hizmetleri işinize doğrudan entegre çalışır ve dört önemli aşamadan oluşur. Bunlar; depo yönetimi, sipariş yönetimi, lojistik yönetimi ve müşteri ilişkileridir. Fulfillment sistemi tüm e-ticaret operasyonlarını tek bir sistemde bir araya getirir. Anahtar teslim şekilde markalara entegre edilebilmesi de envanter ve stok takibinde büyük bir avantaj sağlar. Markaların Fulfillment hizmetleri için yazılım maliyetine girmesine gerek yoktur. Bunları fulfillment hizmeti aldığınız şirket sağlar.

Fulfillment hizmetleri e-ticaret maliyetlerini optimize etmek, operasyonlarını güçlendirmek, müşterilerin şikayetlerine ve dileklerine anında cevap vermek, marka hedeflerine odaklanmak, işletmesinin büyümesi için yeni stratejiler oluşturmak ve satışlarını arttırmak isteyen her marka için uygun ve avantajlıdır. Tek başına tüm bu karmaşık ve titizlikle gerçekleştirilmesi gereken operasyonları yönetmek zor olduğundan bu süreçlerin karmaşıklığından satıcıyı çekip çıkaran bir fulfillment hizmeti kullanmak önemlidir.

Amazon Depo Ağı ve Çeşitleri

Amazon’un geniş depo ağında depolama süreci nasıl işliyor?

Çapraz yükleme (Crossdock Centers) merkezleri

Satıcılardan gelen konteynerler, lojistik merkezinden gelen taleplere kadar tutulduğu yerdir. Crossdock Centers dağıtım ağının ilk adımıdır.

Lojistik (Fulfillment Centers) Merkezleri

Fulfillment merkezleri, Amazon’un örümcek ağının en yaygın tesis çeşididir. 1997 yılında 2 fulfillment merkezi (Seattle 93.000 metrekare ve Delaware, 202.000 metrekare) ‘deki başlayan bu serüven, şimdilerde 100 milyon metrekareye ulaşmış durumda ve 35.milyon metrekare ise yapım aşamasında. aktif sipariş karşılama merkezi alanı var ve 35 milyonu daha yolda.
Sıralama  (Sortation Centers) Merkezleri
Bu tesisler, paketleri posta koduna göre sıralamaktan sorumludur.

Dağıtım (Delivery Stations) İstasyonları

Siparişlerin, müşteriye ulaşmadan önceki son adımıdır. Kurye şirketleri  ve giderek artan Amazon Flex kuryeleri tarafından teslimat yapılır. Bu istasyonların tercih edildiği yerler havaalanlarıdır. Kısa mesafe teslimalatları için kurulmuştur.

Prime Now Hub

Çok hızlı teslimatlar için tasarlanmıştır. Prime Now hub müşterileri, “satın al” düğmesini tıkladıktan sonra iki saat içinde ürün müşteriye teslim edilir. Bu teslimat envanteri doğal olarak sınırlı ürünleri kapsar.

Prime Air Hub

Amazon şimdilik kendi havaalanına sahip değil ancak bunun adımları yakın zamanda atıldı. 1.5 milyar dolarlık bir yatırım Prime Air Hub için atılan ilk adım. Amaç UPS ve FedEx gibi şirketlere olan bağımlılığını azaltmak