Becommer.com

E-ihracat ile ne satılır, en popüler e-ihracat ürünleri

E-ihracat yöntemi ile yurt dışına ürün satmak isteyen girişimciler, satılacak ürün konusunda son derece dikkatli olmalı, arz-talep dengesini çok iyi araştırmalıdır. E-ihracat ile ne satılır? Yurt dışına ne satılır? Hangi sektörde e-ihracat yapılır? Ne satılır?

E-ihracat ile ne satılır?

Ülkemizde girişimcilerin en büyük hatalarından biri e-ihracat ile e-ticareti birbiriyle karıştırmaktır. Ne yazık ki ülke olarak, verilen onca emeğe rağmen, yabancı dil engelini aşabilmiş değiliz. Bu durum e-ihracat ile e-ticaretin, özellikle, satılacak ürünler konusunda birbiriyle iç içe düşünülmesine neden olmaktadır. Oysa ki, e-ticaret ile yurt içine satılan ürünler e-ihracat için uygun olmayabilir. E-ihracatta en popüler, en uygun ürünleri tespiti için çok iyi bir pazar araştırması, talep-fiyat ve arz konularında reel incelemeler yapılmalıdır. 

İlgili: E-ihracat nedir, nasıl yapılır, ne satılır, ne gerekir?

E Ihracat Ile Ne Satılır

 

E-ihracat ile satışı için, hangi ürünlere, nasıl karar verilir?

Yurt dışı satış ürün tespiti konusunda öncelikle ürünün potansiyel pazar büyüklüğü etüt edilmelidir. Satış yapmayı planladığınız ürünün potansiyel müşteri portföyü dar ise, ürün satışları yaptığınız yatırımı karşılamayabilir. 

Satmak istediğiniz ürünün pazardaki rekabet edilebilirlik durumunun araştırılması gerekir. E-ihracat konusunda yeni bir girişimci iseniz, hali hazırda büyük işletmelerin yoğun rekabet halinde olduğu bir alana, kısıtlı imkanlarla girmek istemezsiniz. İyi bir araştırma ile rekabet edebileceğiniz ve daha da önemlisi sürdürülebilir bir rekabet ortamına girebileceğiniz bir sektör ve ürün seçmek  sizin için daha doğru olacaktır. 

ilgili:Amazon’da ne satılır, Amazon’da en çok satılan ürünler

E-ihracatta satmayı plandığınız ürünü seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Hedef kitleniz, sizin ulaşabileceğiniz bir kitle olmalı. Piyasada hali hazırda satış yapan aktörlerle rekabet edebileceğiniz bir hedef kitle portföyü oluşturmalısınız. Ürününüzü ve elbette reklamlarınızı ve pazarlama stratejilerinizi bu hedef kitlenize göre şekillendirmelisiniz. 

Özellikle yeni yatırım yapmak isteyen girişimcilerin kısa süreli popüler ürünler konusunda dikkatli olması gerekir. Bazı dönemlerde özel bazı ürünler kısa sürede son derece büyük bir popülariteye ulaşır ve dev satış rakamları elde ederler. Ancak sizin için asıl önemli olan bu popülaritenin ne kadar devam edeceği sorusudur. Yaptığınız yatırım kısa ve orta vadede kendini gösterecektir. Bu süre zarfında popülaritesini yitirecek ürünlere odaklanmak istemeyebilirsiniz. 

ilgili: Becommer Amazon Hesap Açılış Hizmetleri

İlgili: E-ihracat için şahıs şirketi nasıl kurulur?

ilgili: Becommer İngiltere Şirket Kurulumu Hizmetleri 

 

E Ihracat Hangi Sektör

 

E-ihracat ile hangi sektörlerde ürün satılır?

Detaylı bir araştırma yapıldığında e-ihracat ile yurt dışına satılacak popüler sektörleri ortaya çıkarmak mümkündür. E-ihracat ile ne satılır diye sorduğumuzda karşımıza çıkan popüler e-ihracat sektörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hazır giyim, tekstil ürünleri
 • Tarım ve gıda ürünleri
 • Av, kamp, outdoor ürünleri
 • Zeytin ve zeytinyağı
 • Özel tasarım ürünler
 • Halı ve kilim
 • Mobilya ve ev dekorasyon ürünleri
 • Oto ve makina yedek parça

ilgili: Etsy en çok satılan ürünler 2022

 

E-Ihracat Ile Ne Satılır

 

E-ihracatta hazır giyim ve tekstil ürünleri

Corona virüs Pandemi döneminde tüm dünyada eve kapanış yaşandı. Bu dönemde özellikle ev kıyafetleri popüler olurken şimdilerde tekrar iş hayatına dönüş yaşanıyor. Bu durum hazır giyim sektörünü popüler hale getiriyor. Yeniden iş başı yapan insanlar, giyim ürünlerine olan talebi artırıyor. 

Ülkemiz, özellikle 90’lı yıllarda önemli bir tekstil üretim merkezi haline geldi. Ancak ilerleyen dönem içerisinde rekabet koşulları bizim aleyhimize işle de hala ciddi üretim rakamlarına sahip olduğumuz söylenebilir. 

Hazır giyim yanısıra, havlu ve peştamal de önemli ihraç ürünler arasında sıralanabilir. Bu konuda geniş bir üretim ve ürün portföyüne sahip olan ülkemiz, dünya pazarında rekabet edebilir kalitede üretim yapabilmektedir.

 

E Ihracat Popüler Ürün

 

E-ihracat ile Tarım ve Gıda Ürünleri Satışı

Yine pandemi dönemi online alışverişte gıda sektörünün büyüdüğü bir dönem olarak karşımıza çıktı. Tüketiciler bu süreçte gıda ve tarım ürünlerini online olarak alma alışkanlığı edindiler. 

Hiç kuşkusuz ülkemiz tarım ürünü üretebilen bir ülkedir. Farklı coğrafi koşullara sahip bölgeleri ile oldukça zengin bir ürün yelpazesine sahibiz. E-ihracat yapmak isteyenler, çok iyi bir pazar araştırması ile ülkemizin geniş tarım ve gıda ürünleri potansiyelini kullanabilir. 

İlgili: E ihracat destekleri nelerdir, E ihracat teşvikleri nasıl alınır?

E-ihracat ile av, kamp, outdoor ürünlerin satışı

Pandemi sürecinde evde yaşamak zorunda kalınması, pandemi sonrası dönemde kamp ve outdoor aktiviteleri oldukça popüler hale getirdi. 

Kamp ve outdoor ürünleri e-ihracatta tercih edilebilecek sektörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Zeytin E Ihracat

 

E-ihracat ile Zeytin ve Zeytinyağı Satışı

Zeytin ve zeytinyağı, coğrafyamızın bize hediye ettiği çok önemli bir ihraç ürünü. Üzerinde yaşadığımız topraklarda binlerce yıldır ihraç edilen zeytin ve zeytinyağı günümüzde e-ihracatta ürün satılabilecek sektörlerden biri. 

Zeytin ürünlerinin satılmasında doğru hedef kitlenin seçilmesi önemli. Mutfağında zeytinyağı kullanımının yaygın olmadı bölgelerden uzak durmak doğru olacaktır. Akdeniz havzasının bu doğal ürünü rekabette ülkemizin elini güçlendirirken, doğru pazar analizi bizi başarıya ulaştırabilir. 

 

Tasarım Ihrac

 

E-ihracat İle Tasarım Ürünleri Satışı

E-ihracatta satılacak ürün konusunda özel tasarım el sanat ürünleri oldukça popülerdir. Bu ürünler, büyük ölçekli fabrikalarda değil el işçiliği ile üretildiği için rekabet oranı nispeten daha düşük ürünler olarak görülebilir. Ancak emek-yoğun bu ürünlerin oldukça uzun ve masraflı bir üretim aşamasına ihtiyaç duydukları unutulmamalı. Doğru hedef kitle tespiti ile birlikte siz de bu ürünleri satabilirsiniz. 

E-ihracatta satılabilecek tasarım ürünleri:

 • Seramik
 • Anne
 • Sabun
 • Deri çanta, cüzdan ve aksesuar
 • Örgü bebek, takı tasarım

 

Halı Kilim Ihracı

 

E-ihracat ile Halı ve Kilim Satışı

Halı ve kilim dokumacılığı, bu topraklarda binlerce yıldır yapılagelmiş bir uğraş. Pek çok farklı bölgede Anadolu’nun kendine has motifleri ile işlenen halı ve kilimler, ülke turizminin önemli satış kalemlerinden biridir.

Şimdi e-ihracat ile halı ve kilim ihracatı yapmak mümkün. 

E-ihracatta yine çok önemli hedef kitle ve pazar araştırması yapılarak, pazarlaması yapılması gereken ürünlerden biri olan halı ve kilim ihracatı, ülkemizde en çok tercih edilen e-ihracat ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

E-İhracat ile Mobilya ve ev dekorasyon ürünleri satışı

E-ihracat ile ne satılır, sorusuna ilk verilen yakıtlardan biri, mobilya ve özellikle de ev dekorasyon ürünleridir. 

Ülkemizde büyük ölçekli mobilya fabrikaları olduğu gibi hemen hemen her şehrinde küçük ve orta büyüklükte imalathaneler ve işlemeler de bulunmaktadır. 

Mikro İhracat sınırları içerisinde, özel tasarım, dolaplar, masalar, koltuk ve farklı dekorasyon ürünleri e-ihracat ile satılabilir. 

İlgili: Mikro ihracat nedir, nasıl yapılır?

 

Yedek Parça Ihracı

 

E-ihracat ile Oto ve makina yedek parça satışı

Ülkemizin ekonomik koşulları, oto tamir ve tadilat konusunda büyük bir sektörün oluşmasına neden olmuş durumda. Her şehirde bir oto sanayi olduğu gibi yedek parça ve yan sanayi ürünleri de üretilmekte.

Oto ve makina yedek parça ihracatı oldukça önemli bir potansiyele sahiptir diyebiliriz. Mikro ihracat ve uluslararası patent konularının iyi araştırılması her hangi bir patent ihlali yapılmadığından emin olunarak e-ihracatta yedek parça ürünler satılabilir. 

İlgili: 9 Adımda E-ticaret sitesi nasıl kurulur?