Becommer.com

Amazon savaş açtı: 10.000’den fazla Facebook grup yöneticisine şok ‘Sahte Yorum” davası

Amazon’un en karanlık ve çözümlenemeyen yönü olan sahte yorum olayınca şok bir gelişme yaşandı. Amazon işi ciddiye aldı ve bataklığı kurutma harekatına girişti ve bu olayın temel kaynağı olan Facebook gruplarının yöneticilerine karşı on binlerce dava açtı.

 

Amazon Savaş Açtı, Sahte Amazon Müşteri Yorumları Can Yakıyor

Online perakende devi Amazon Salı günü itibariyle Seattle’da bulunan King County Yüksek Mahkemesinde para ve ücretsiz ürün karşılığında üçüncü taraf satıcılara sahte inceleme ve yorum temin etmekle suçladığı onbinlerce Facebook grup yöneticine karşı dava açtı.

ilgili: Amazon Vine Nedir? Amazon Vine Yorum Stratejisi

Amazon’dan yapılan basın açıklamasında bu grupların ABD, İngiltere, Fransa, İspanya ve Japonyada bulunana Amazon mağazalarında belirli ürünleri öne çıkarmak için kurulduğunu ve sahte incelemelerle Amazon arama algoritmasını ve dolayısıyla müşterileri yanılttıklarını belirtti.

Dava içeriğinde yakın zamanda Facebook tarafından ” Amazon ürün incelemesi” adıyla bilinen 43.000 üyesi bulunan bir grubun yılın başında Facebook tarafından kaldırıldığı belirtildi. Amazon bu grubun kaldırılmasına rağmen bu gruptakilerin farklı adlarla aynı faaliyeti devam ettirdiklerini belirtiyor.

İlgili: Becommer Amazon Ürün Pazar Analizi Hizmetleri ve Fiyat Listesi

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon bu davalar ile bu tür işlemlere girenlerin üzerinde baskı oluşturmayı ve hem mağazasını hem de müşterilerini korumayı amaçladığını ifade ettiği dava dosyasında sahte incelemelere karşı makine öğrenimine ek olarak bu tip takipleri devam ettirerek bu konunun üzerine gitmekte kararlı olduğunu söylüyor.

Amazon yöneticilerinde Dharmesh Mehta;

“Ekiplerimiz, milyonlarca şüpheli incelemeyi müşteriler tarafından görülmeden önce durduruyor ve bu dava, sosyal medyada faaliyet gösteren failleri ortaya çıkarmak için bir adım daha ileri gidiyor” diyor.

“Kötü aktörleri hedef alan proaktif yasal işlem, kötü aktörleri sorumlu tutarak müşterileri korumamızın birçok yolundan biridir.”

Amazon bu tip gruplara karşı Facebook ile birlikte hareket ettiğini ve Facebook’un sahibi olan Meta şirketinin bu tip 10.000’den fazla grubu tespit ettiğini ve etmeye de devam ederek kendilerine ilettiğini açıkladı.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

 

Bir Meta yöneticisi;

“Sahte incelemeleri talep eden veya teşvik eden gruplar politikalarımızı ihlal ediyor ve kaldırılıyor. Bu konuda Amazon ile çalışıyoruz ve spam ve sahte incelemeleri ele almak için sektör genelinde ortak olmaya devam edeceğiz.”

 

Amazon Savaş Açtı Sahte Müşteri Yorumları

Aslında sahte yorum ve değerlendirme Amazon için yeni bir sorun değil. Bundan sadece 1 yıl önce 2021’de İngiltere Tüketici Savunma Grubu, Amazon satıcılarının ürün listelerini sahte övgülerle sıralamada yükseltmek amacıyla kurulmuş şirketlerin, koordineli online incelemelerden oluşan devasa bir küresel endüstriyi nasıl körüklediğine dair bir araştırma yayınladı.

Amazon da yakın zamanlarda şok edici kararlar almış, inceleme almak için yasaklı teknikleri kullanan bazı çok yüksek hacimde satış yapan satıcıların mağazalarını askıya almıştı.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Amazon’un bu davası tam da Dünya Ekonomik Forumun’da sahte yorumların 152 Milyar Dolarlık küresel bir harcama hacmini etkilediğini belirttiği rapor sonrası geldi.

Bu çerçevede Birleşik Krallık hükümeti son zamanlarda sahte incelemeleri “açıkça yasa dışı” hale getirmek için yeni planlar açıklarken, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) de, modern, dijitalleştirilmiş ekonomiye güven ve hız katmak için ilgili yönergeleri daha da katı hale getirmeyi teklif etti.