Becommer.com

Amazon indirim günlerine (Amazon Prime Day) nasıl hazırlanılır?

 Amazon İndirim Günleri Yaklaşıyor

Bu yıl Amazon İndirim Günleri (Amazon Prime Day), 12-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve 2015’ten 2019’a kadar her yıl Amazon’un Prime Day düzenlediği aya geri dönmüş olacak. 2020’de Ekim’de ve geçen yıl Haziran’da gerçekleşmişti. Devam eden tedarik zinciri sorunları ve artan enflasyonla birlikte, Prime Day etkinliği hem tüketiciler hem de işletmeler için büyük değişiklikler anlamına gelebilir. Bu yazımızda, bunların neler olabileceğini ve satıcıların karlı bir Prime Day için nasıl hazırlanabileceklerini açıklayacağız. Yazımız, Amazon Prime Day 2022’ye hazırlanmak için bilmeniz gereken hemen her şeyi (karları en üst düzeye çıkarmak için ipuçları, izlenecek temel metrikleri, erişimi artırmak için promosyon araçları ve daha fazlasını) kapsayacaktır.

Amazon İndirim Günleri (Amazon Prime Day), 2015 yılının Temmuz ayındaki başlangıcından bu yana yılın en büyük yıllık alışveriş etkinliklerinden biri haline geldi. Amazon Prime üyelerine özel olan bu etkinlik, Amazon’un perakende pazarında ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı. 2021’de tüketiciler Prime Day sırasında Amazon’da, 2020’deki 10.4 milyar $’dan %7.7 bir artışla 11,2 milyar $ değerinde mal satın aldı. Ancak tüketiciler, Amazon tarafından üretilen bu alışveriş ve bir tür indirim günleri sırasında diğer perakendecilerle de alışveriş yaptı.

 

Amazon-Prime-Day

Amazon İndirim Günleri (Amazon Prime Day) İpuçları ve Stratejiler

1. Amazon PPC Kampanyalarının Maliyeti Astronomik Olabilir

Amazon’un Prime Day uygulaması, tasarruf arayan milyonlarca müşteriyi Amazon’a getiriyor ve aynı zamanda bu müşterilerin dikkatini çekmek için savaşan satıcılar arasında bol miktarda rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu durumdan, normal PPC kampanyalarınızın, özellikle bazı satıcıların etkinlik için bütçelerini artırabileceği daha rekabetçi anahtar kelimelerde, önemli ölçüde etkileneceğini söyleyebiliriz. Ne yazık ki, reklam maliyetleri katlanarak arttı. Bir alışverişçinin gördüğü ilk 20 üründen sadece dördü organik sonuçlardır. Maliyetler o kadar yükseldi ki, reklama 10 milyon dolardan fazla harcama yapan satıcılar artık reklama ayda eskisi kadar para harcayamıyor!

Bir plan veya bütçe olmadan hazırlıksız yakalanmamak için Amazon İndirim Günleri olan Prime Day’e giden PPC stratejilerinizi dikkatlice düşünün. Bazı durumlarda, özellikle en çok satan ve en yüksek marjlı ürünleriniz için, en yüksek performansa sahip anahtar kelimeleriniz için rekabet edebilmek için ekstra para ödemeye değer olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ancak diğer durumlarda, reklamcılık fonlarınızı başka anahtar kelimelere veya farklı ürünlere yeniden tahsis etmeniz daha iyi olabilir. Hangi PPC stratejilerinin satışları artırma olasılığının en yüksek olduğunu görebilmeniz için Prime Day’e giden haftalarda farklı seçenekleri test etmenizde fayda var.

2. Amazon Listelerinizin Optimize Edildiğini Doğrulayın

İlk izlenim için yalnızca bir şansınız var müşterilerin gözünde. Ve Prime Day 2022’de bu şansı yakalamak için yeni fırsatlara sahip olacağınız düşünüldüpğünde, bu ilk izlenimi çok iyi kullanmanız gerektiği açık. Başlığınızdan çıkardığınız herhangi bir önemli anahtar kelime veya kafa karıştırıcı bir resim sizi yönlendirebilir. Sizinki yerine bir rakibin girişini tıklayan düzinelerce hatta yüzlerce potansiyel müşteriyi bir takım küçük düzenlemelerle yakalayabilirsiniz. Ve liste kaydınızı tıkladıklarında, açıklamadaki herhangi bir karışıklık veya ürün sayfasıyla ilgili sorunlar, onların sizin yerine bir rakipten satın almalarına neden olabilir. Ara sıra herhangi bir kusur veya iyileştirme alanı için listelerinizi taramak, belirsizlikleri gidermek iyi bir alışkanlıktır. Amazon indirim Günleri (Prime Day) yaklaşıyor ve Amazon mağazanızın tamamında bunu yapmanız için size harika bir neden sunuyor.

 

Amazon Indirim Günleri

3. Ambalajınıza Ürün Eklerini Eklemeyi Düşünün

Amazon ürünlerinize ürün eklerini dahil etmek, markanızı pazarlamak ve Prime Day 2022’de yaşayacağınız satış artışından yararlanmak için harika bir yoldur. Müşterinizin size nasıl ulaşabileceği hakkında bilgi vermek veya bir sonraki alışverişinde kullanılmak üzere bir kupon sunmak, kendinizi diğer markalardan ayırabilir. Daha fazla ürün incelemesi elde edebilir ve daha fazla alıcınızı tekrar eden müşterilere dönüştürebilirsiniz.

4. Rekabet Edecek Şekilde Ürünlerinizi Fiyatlandırın

Amazon indirim günleri (Prime Day), tamamen tüketicinin bakış açısından tasarrufla ilgilidir. Satıcının bakış açısına göre kâr elde etmek her zaman bir fırsattır. Ancak Prime Day’de satışların kalitesinden çok miktar için güçlü bir durum söz konusu olabilir. Rekabetçi fiyatlandırma ile çok sayıda satış oluşturmak, kısa vadeli yatırım getirinizi azaltabilir, ancak bu satışlardan elde ettiğiniz ürün incelemeleri, marka bilinirliği ve ürün sıralaması artışları uzun vadede getiri sağlayacaktır. En iyi rakiplerinizin ürünlerini nasıl fiyatlandırdığını yakından takip edin ve karşılayabileceğiniz ürünlerde onlarla rekabet ettiğinizden emin olun.

5. Amazon Dışı Platformlarda Reklam Verin ve Tanıtın

Reklam ve sosyal medya tanıtımlarını kullanmak için Amazon indirim günlerinden (Prime Day)’den daha iyi bir zaman olamaz. Tatiller de bu araçları kullanmak için harika bir zaman, ancak dördüncü çeyrekte tüm perakende mağazaları ile rekabet ediyorsunuz. Prime Day Amazon’a özel olduğundan, birçok satıcı tüm reklam bütçelerini PPC kampanyalarına odaklar. Bunun yerine, bazı bilgili satıcılar, ürün listelemelerine trafik çekmek için Facebook Reklamcılığı veya sosyal medyadaki indirimler gibi diğer araçları kullanır. Rekabetçi Amazon PPC teklif savaşlarını bir adım öteye taşıyın ve müşterileri doğrudan ürün listelerinize ve satıcı mağazanıza yönlendiren site dışı reklamları deneyin.

Amazon. Becommer

6. Web Sitenizi ve Sosyal Medya Platformlarınızı Hazırlayın

Markanız için bir web sitesi açmayı veya sosyal medyada daha aktif olmayı bekliyorsanız şimdi harekete geçme zamanı. Yukarıda bahsedildiği gibi Prime Day 2022, topluluğunuzu sadakatleri için ek tasarruflarla ödüllendirmek için altın bir fırsat sunuyor. Ayrıca, çevrimiçi topluluğunuzun bir parçası olmayan kişilerin katılmanın avantajlarını görmelerini sağlamak için de harika bir zaman. Amazon dışı reklam araçlarını etkin bir şekilde kullanan Amazon satıcıları, Prime Day satışlarını artırmanın ve yılın üçüncü ve dördüncü çeyreklerine doğru ivme kazanmanın kapısını açıyor.

7. Neyin Yeni Olduğunu ve Güncel Trendleri İnceleyin…

Amazon trendlerini belirlemek, Amazon’un kendisi sayesinde kolaydır. Amazon’un ana sayfasının sol üst köşesindeki “Tümü” açılır menüsünü kullanarak “En Çok Satanlar“, “Yeni Çıkanlar” ve “Movers & Shakers” ürünlerine kolayca erişebilirsiniz. Bu değerli sayfalar, Amazon’da sattığınız kategorilerdeki yenilikleri ve sıcakları görmek için belirli anahtar kelimelerde ve nişlerde gezinmenizi sağlar. Ürünlerinizden herhangi biri güncel bir sıcak ürün ile örtüşüyor mu? Mevcut trende uygun yeni bir ürünü piyasaya sürmek için zamanınız var mı? Neyin trend olduğunu bilmek, ürün listelemelerinizi tanıtmanın veya güncellemenin yollarını beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilir.

8. Sezon Dışı Ürünler de Satılacak!

Neyin trend olduğunu bilmek ve bu trendleri kendi yararınıza kullanmak harika. Ancak Amazon indirim günlerinin (Prime Day) her türden farklı şey arayan milyonlarca potansiyel alıcıyı siteye getirdiğini unutmayın. Birçok müşteri, sezon dışı ürünlerde harika fırsatlar elde etmek ve hatta tatil alışverişlerine hızlı bir başlangıç ​​yapmak isteyecektir. Prime Day anlık satın alma da popülerdir, çünkü birçok müşteri gerçek zorunluluktan ziyade anlaşma arayışına girer. Tüm enerjinizi en çok satan ve en alakalı ürünlerinize odaklama hatasına düşmeyin. Prime Day 2022, pazarlık avcılarını hedeflemek ve daha az popüler olan veya sezon dışı öğelerinizden bazılarını boşaltmak için harika bir fırsat sunuyor.

Prime Day Kampanyaları Oluşturmanıza Yardımcı Olacak Araçlar

Amazon indirim günlerinden (Prime Day) en iyi şekilde yararlanmak için, emrinizde olan araçları kullanmak akıllıca olacaktır. Amazon tarafından sunulan ve satışları artırmak için kullanabileceğiniz bazı Prime Day’e özel promosyon araçlarının yanı sıra Prime Day ve sonrasında gezinmenize yardımcı olabilecek bazı yazılımsal araçlar vardır.

Amazon Tarafından Sunulan Prime Day Promosyon Araçları:

1. Amazon Prime Özel İndirimleri

Prime Özel İndirimlerine, Amazon Satıcı Merkezi sayfanızdaki “Reklam” açılır menüsünden erişilebilir. “İndirim Oluştur”a tıkladığınızda, bu indirimleri tek tek veya toplu olarak yükleyebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Prime Özel İndirimleri yalnızca Amazon Prime üyeleri için geçerlidir ve kullanıcılar bu fırsatlarda tam olarak ne kadar tasarruf ettiklerini tam olarak bilmeleri için üstü çizili olarak gösterilen normal fiyatı görebildiklerinden Prime Day’de son derece popülerdir. Prime Özel İndirimleri Oluşturma Sayfasına göre, öğeler Prime Day’de Prime Özel İndirimlerine hak kazanmak için aşağıdaki yönergelerin tümünü karşılamalıdır:

İşte En Iyi Amazon Fba Toptancılarını Bulabileceğiniz 10 Patform!

 • Ürünün ulusal olarak Prime nakliyeye uygun FBA ürünü olması gerekir.
 • Özel İndirim, tüm normal uygunluk kriterlerini karşılamalıdır.
 • Ürün, en az 3,5 yıldızlı derecelendirmeye sahip olmalı veya hiçbir derecelendirmeye sahip olmamalıdır.
 • İndirim, prime üye olmayan promosyon olmayan fiyat üzerinden en az %20 olmalıdır.
 • İndirim, asıl üye olmayan promosyon dışı fiyat üzerinden en fazla %80 olmalıdır.
 • Satıcı puanı mevcut olduğunda, en az 4 Satıcı Geri Bildirim Puanına sahip bir satıcı olmalısınız. Amazon, o dönemde 10 veya daha fazla derecelendirme varsa, son 365 günlük derecelendirme ortalamasına bakar. Son 365 gün içinde 10’dan az puan varsa, Amazon yaşam boyu ortalama puanınızı dikkate alır.
 • Prime’a özel indirimli fiyat, son 30 gün içinde ASIN için en düşük fiyatı %5,0 oranında geçmelidir. Son 30 gündeki en düşük fiyat, tüm Satıcılar genelinde tüm anlaşma, promosyon ve indirim fiyatları dahil olmak üzere o dönemde ASIN için en düşük sipariş fiyatıdır.

2. Prime Day Kuponları

“Reklam” menüsünde “Kuponlar”ı da bulabilirsiniz. “Yeni kupon oluştur”a tıklamak, her seferinde bir kupon oluşturmanıza veya kuponları toplu olarak yüklemek için bir elektronik tablo kullanmanıza olanak tanır. Müşteriler, ürününüzü sepetinize eklediklerinde bu kuponlara tıklayabilecek ve ödeme sırasında indirim uygulanacaktır. Prime Day’de kuponlara erişim ayrıca, Prime Özel İndirimleri için yukarıda listelenenlere çok benzeyen belirli uygunluk şartlarına sahiptir.

 

Prime Day’de İzlenecek Temel Metrikler

Amazon indirim günleri (Prime Day) ile gelen trafik ve satışlardaki artışlar genellikle ilk bakışta her zaman olumlu olacaktır. Ancak, ancak Prime Day’e kadar geçen haftalarda ve ondan sonraki haftalarda işletmenizle ilgili metrikleri analiz ederek başarınızı gerçekten ölçebilir ve bunlara ihtiyaç duyan alanlarda ayarlamalar yapabilirsiniz. İşte Amazon indirim günleri (Prime Day) promosyonlarınız için takip etmeniz gereken bazı satıcı metrikleri.

1. Ortalama Birim Perakende (AUR)

Bir üründeki Ortalama Birim Perakende (AUR), dolar cinsinden toplam gelirinizin (üründeki net satışlar) satılan toplam birim sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, 50 birimde 2000$’lık bir toplam gelir elde ettiyseniz, bu üründeki AUR 2000$ bölü 50 birim = 40$ olacaktır. Çok yüksek bir AUR, rakiplerinizin fiyatlandırma konusunda size göre bir üstünlüğü olabileceğinden, daha düşük sayıda satışa yol açabilir. Öte yandan, çok düşük bir AUR, fiyatın yükseltilmesi durumunda ek kar için imkan olduğuna işaret edebilir. Etkili bir muhasebe aracı, envanterinizdeki tüm AUR’leri takip etmenize yardımcı olabilir. Optimize edilmiş fiyatlandırma tüm yıl boyunca önemlidir, ancak özellikle Prime Day gibi yüksek trafikli ve rekabetin yoğun olduğu etkinliklerde önemlidir.

2. Kusurlu Sipariş Oranı (ODR)

Kusurlu Sipariş Oranınız (ODR), müşteri hizmetlerinizi takip eden ölçümdür. Amazon, aşağıdakilerden herhangi birinin meydana gelmesi durumunda siparişi kusurlu kabul eder:

Amazon, hesaplarını iyi durumda tutmak için satıcılarının her zaman %1’den az bir ODR tutmasını şart koşar. Bazen olumsuz geri bildirimler veya ürün kusurları kaçınılmazdır, ancak mükemmel müşteri hizmetine güçlü bir şekilde odaklanmak, memnun olduğunuz müşterilerin sayısının memnun olmayanlardan çok daha fazla olmasını sağlamalıdır.

Amazon Hesap Sağlığı

3. ACoS ve TACoS

ACoS, TACoS ve ROAS gibi daha gelişmiş metrikler ilk bakışta göz korkutucu görünebilir, ancak bunların ne olduğunu anladığınızda, iş analizi stratejilerinize dahil etmek için değerli bir metrik olabilirler. ACoS, “Reklam Satış Maliyeti” anlamına gelir. Bu metriği, bir üründeki Tıklama Başına Ödeme (PPC) reklamlarına harcadığınız toplam sayıyı, bu reklamlar tarafından oluşturulan toplam satış sayısına bölerek çözersiniz. Örneğin, bir ürünün reklamını yapmak için 50 ABD doları harcarsanız ve bu reklamlar 250 ABD doları satış sağlarsa, bu ürün için ACoS’niz 50 ABD doları (reklam harcaması) bölü 300 ABD doları (reklamlardan satışlar) = %20 olur. Amazon satıcıları ideal olarak düşük ACoS puanları ister çünkü bunlar sizin PPC kampanyalarınız için en yüksek yatırım getirisini gösterir.

TACoS (Toplam Reklam Satış Maliyeti), yalnızca PPC kampanyanız aracılığıyla gelenler yerine bir üründeki toplam satışlarınızı sayarak PPC reklamlarınızın etkilerine daha eksiksiz bir bakış sağlar. Yukarıdaki örneğe bağlı kalarak, PPC reklamcılığına 50$ harcadıysanız ve o üründe toplam 1000$ satış elde ettiyseniz, TACoS’unuz 50$ bölü 1000$ = %5 olacaktır. Bazen Prime Day gibi yüksek hacimli etkinlikler için, marka bilinirliği yaratıyorsa ve satışlarda uzun vadeli değer yaratması muhtemel genel büyümeye yol açıyorsa, yüksek ACoS’lu bir kampanyaya bağlı kalmaya değer olabilir.

4. Dönüşüm Oranları

Dönüşüm oranları, sipariş edilen öğelerin toplam sayısının, ürün sayfanızdaki görüntüleme oturumlarının sayısına bölünmesiyle elde edilir. Daha basit olarak, bu metrik, ürün sayfanızı ziyaret eden kişilerin yüzde kaçının ürününüzü satın aldığını gösterir. Düşük dönüşüm oranlarına sahip bir ürününüz varsa, aşağıdaki olası düzeltmeleri göz önünde bulundurun:

 • Fiyatı Düşürmek
 • Anahtar Kelime ve Listeleme Optimizasyonu
 • İnceleme Sayısı ve Kalitesi
 • Yeni Ürünlerde İyileştirilmiş Fırsatlar

Hem kısa vadede hem de uzun vadede dönüşüm oranlarınızı takip etmek son derece önemlidir. En büyük dönüşüm başarılarınızdan ve başarısızlıklarınızdan, bu bilgileri gelecekteki ürün listelemelerinde kullanabileceğinizi öğrenmeye çalışın.

 

Amazon'da Satış

5. Ürün Sıralamaları

Ürün sıralamalarınız Amazon Satıcı Performans Metriklerinizde bulunabilir. Bu sıralamalar, yaptığınız satış ve bu satışların oluşturduğu ürün incelemelerinin sayısına göre belirlenir. Bu ürün sıralamaları her saat güncellenir ve ürününüzün organik arama sıralamalarını doğrudan etkiler. Neyse ki, bir ürün indirimdeyken veya Amazon indirim günleri (Prime Day) gibi bir etkinlik sırasında yapılan satışlar, satış sıralamanıza dahil edilir, bu nedenle, fiyatlarınızı yeniden ayarladıktan veya Prime Day sona erdikten sonra bile yüksek sıralarda yer alabilir ve olumlu ödülleri toplayabilirsiniz. Kategorinizdeki bazı anahtar kelimelerin en üstüne çıkmak için en iyi performans gösteren ürünlerinizi reklamlarla daha da fazla zorlamayı düşünün.

6. Alıcı-Satıcı İletişim Yanıt Süresi (CRT)

Amazon satıcı hesabınızı iyi durumda tutmak için alıcılardan aldığınız tüm mesajlara 24 saat içinde yanıt vermeniz önemlidir. Bu, her zaman uyulması gereken iyi bir genel kuraldır, ancak milyonlarca yeni insan Amazon’dan alışveriş yaptığında ve olağanüstü ürünler ve müşteri hizmetleri beklediğinde özellikle önemlidir. İletişim Yanıt Süreniz (CRT), Amazon mağazanızın aldığı mesajlara yanıt vermenin ortalama ne kadar sürdüğünü bilmenizi sağlar.

Amazon İndirim Günlerinden Sonra Ne Yapmalı?

1. Fiyatlarınızı Yeniden Ayarlayın

Amazon indirim günlerinde ortalık yatıştıktan sonra bazı fiyatlarınızın ayarlanması gerekebilir. Rakip satıcılarla rekabet edebilmek için indirdiğiniz fiyatlar normal seviyelerine döndürülebilir. Tersine, Amazon indirim günleri sırasında satılmayan ürünlerin, özellikle iyi performans göstermiyorlarsa ve temizlemeye çalışıyorsanız, daha da ucuza fiyatlandırılması gerekebilir. Durum ne olursa olsun, Amazon indirim günlerini takip eden günlerde ve ardından bir veya iki hafta sonra yeniden fiyatlandırma, ivmeyi korumak ve Prime Day sonrası satışlarda bir düşüşten kaçınmak için kritik öneme sahiptir.

2. Reklam Kampanyalarını Yeniden Değerlendirin

Aynı kurallar reklam kampanyaları için de geçerlidir. Çoğu durumda, PPC kampanyalarınızı Prime Day’den sonra normal seviyelerine geri döndürebileceksiniz, ancak bazı stratejileri tamamen çeşitli ürünlerin nasıl performans gösterdiğine bağlı olarak değiştirmeniz gerekebilir. Reklam kampanyalarınızı, reklam bütçenizi ve Amazon indirim günleri sonrası durumu doğru bir şekilde yansıtacak şekilde güncellediğinizden emin olun.

3. Herhangi Bir Envanter Sorununu Düzeltin

Amazon’un Amazon Lojistik depolarıyla envanter bilgisi konusunda diyalog saamak önemlidir. Bu, özellikle bazı ürünlerin beklediğinizden çok daha iyi performans gösterdiği ve diğerlerinin çok daha kötü performans gösterdiği Prime Day gibi bir etkinlik için geçerlidir. Stokta olmayan ürünleri olabildiğince çabuk yenilemek, satışlarınızı kaybetmemenizi sağlayacaktır. Stok fazlası olan ürünlerin yeniden fiyatlandırılması veya kaldırılması, Amazon’un depolama ücretlerinden etkilenmemenize yardımcı olacaktır.

4. Dördüncü Çeyrek İçin Notlar Alın

Kapsamlı bir Kâr ve Zarar İzleme Aracının yardımıyla, Prime Day sona erdikten sonra taranacak çok sayıda harika veriye sahip olacaksınız. Tam olarak neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını ve en iyi ve en kötü performans gösteren öğelerinizde kar marjınızın ne olduğunu görebilirsiniz. Yazın sıcak aylarındaki tatil sezonundan sonra dördüncü çeyrek köşede. Ekim ayında dördüncü çeyreğin yaklaştığı bir sonraki büyük Amazon satıcıları etkinliği öncesinde envanter, reklamcılık ve ürün yaratma kararlarınızı bilgilendirmek için Prime Day 2022’de elde ettiğiniz başarıları ve başarısızlıkları kullanın.

Faq

Amazon İndirim Günleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir yılda kaç Amazon indirim günü vardır?

Prime Day, Amazon’un yılın en büyük satışı. Yıllık iki günlük fırsatlar etkinliği düzenli olarak yaz aylarında yapılır ve yalnızca Amazon Prime üyelerine özeldir. Satış boyunca sitede Prime olmayan teklifler var, ancak en iyi indirimlerin tümü özellikle Prime Day fırsatları.

Prime Day 2022 ne kadar sürüyor?

48 saatlik etkinliğin 12 ve 13 Temmuz’da gerçekleşeceği resmen doğrulandı.

Prime Day’e nasıl hazırlanırsınız?

Bazı satıcılar Prime Day anlaşmalarını hiç yürütmez ve artan trafik nedeniyle satışlarda bir artış görür. Ancak müşterilere tasarruf etmenin yollarını sunmak iyi bir fikirdir.