Becommer.com

A’dan Z’ye Zalando’da Satış Rehberi 2022: İpuçları ve Püf Noktaları

Zalando’da Satış: Dünyanın En İyi Moda Pazar Yeri

Dünyanın en büyük moda pazarı olan Zalando’da satış yapmak her satıcının hayalidir. Ancak bazı satıcılar için bu rüya, Zalando’da satış yapmak bazı istisnai zorluklarla birlikte geldiğinden bir kabusa dönüşebilir. Bu yazı aracılığıyla, satıcı hesabı kurulumu, satış ücreti, gereksinimler, zorluklar, en çok satan ürünler dahil olmak üzere Zalando pazarında verimli bir şekilde satış yapmak için bilmeniz gereken her şeyi açıklamaya çalışacağız.

Zalando Hakkında

Zalando pazarını tanımlamanın en iyi yolu, 4.000’den fazla markanın çok çeşitli giyim ve moda aksesuarlarını içeren en büyük dijital ekosistem olmasıdır. Böylece 20 ülkeye yayılmış bir ağ ile Zalando, Avrupa moda perakendesinde tartışmasız liderdir. 2008 yılında Almanya’nın Berlin kentinde başlayan Zalando, yolculuğuna çevrimiçi bir ayakkabı mağazası olarak başladı. Yerliler onu sevdi ve kısa sürede kadın, erkek ve çocuklar da dahil olmak üzere her beden için tam teşekküllü bir moda pazarına dönüştü. Ayrıca Zalando marketplace, Giyim, Ayakkabı, Spor, Moda Aksesuarları, Güzellik ürünleri ve Tasarımcı ürünleri dahil olmak üzere çok çeşitli kategorilerde ürünler satmaktadır. Bu nedenle, bir çevrimiçi satıcının bakış açısından, Zalando pazarı, istikrarlı ve karlı bir çevrimiçi iş kurmak için gereken her şeye sahip, kendi kendine yeterli bir platformdur.

 

Şimdi, şimdiye kadar söylediklerimi Zalando pazarındaki istatistikler ve rakamlarla destekleyelim. Zalando pazarı için bazı Temel İstatistikler:

 • 42 milyon aktif müşteri
 • Ortalama sepet büyüklüğü 56,90 EUR
 • 2020’de Zalando web sitesinde 185,5 Milyon sipariş verildi
 • Zalando’da en çok gelir getiren kategoriler Giyim (%58) ve Ayakkabı (%34)
 • 2020’de 8.0 milyar EUR değerinde sipariş
 • 2020’de Zalando, aylık ziyaretçi sayısında %80’lik bir artış yaşadı
 • 1.000.000 çeşit mevcut, Ayda 560 milyon ziyaretçi
 • 4000’den fazla marka ürün satılabilir, 20 ülkede mevcut

Zalando’nun Avrupa e-ticaretine katkısı: Bir bölgedeki e-ticaret büyümesinden bahsettiğimizde, bölgesel pazar yerleri burada hayati bir rol oynamaktadır. Aynı durum Zalando ve Avrupa e-Ticaret için de geçerlidir. Son on yılda Zalando, kıtanın tüm moda pazarının yüzde 10’undan fazlasını oluşturan sağlam bir pozisyon aldı. Nitekim Tahminler, Zalando’nun 2021 gelirlerinin yüzde 24 ila 29 arasında büyüyeceğini ortaya koyuyor. Böylece sayılara bölünerek 9,9 ila 10,3 milyar avro arasında değişecek.

Zalando'da Satış
Zalando’Da Satış

Ayrıca Zalando, zaman içinde hızla büyüyen ve onu Avrupa’nın en çok ziyaret edilen çevrimiçi moda destinasyonu haline getiren, adil bir ziyaretçi ve aktif müşteri payına sahiptir. Bu nedenle, Zalando’nun Avrupa perakendesinde bu kadar önemli bir figür olmasının bir başka nedeni de gelecekteki büyüme potansiyelidir. Zalando, erişimini Hırvatistan, Estonya, Letonya, Litvanya, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Romanya gibi sekiz Doğu Avrupa pazarına genişletmeyi planlıyor. Ayrıca, Zalando pazarı, Avrupa’da sınır ötesi e-ticaret için de baskındır. Zalando CEO’su Robert Gentz ​​şunları söyledi: “2020, benzeri olmayan bir yıl oldu. Modanın Çıkış Noktası olma yolundaki uzun vadeli vizyonumuza göz kulak olduk. Önümüzdeki yıllarda, uzun vadeli büyüme ve yatırımlara odaklanmaya devam edeceğiz.”

 Zalando Marketplace’te Satış Ücretleri Nedir?

Zalando’daki satış ücreti 2 kategoriye ayrılır: Satış komisyonu, Sabit aylık ücretler. Ayrıca, Zalando’daki satış komisyonu, satılan ürünün türüne ve fiyatına bağlıdır. Genellikle %5 ile %25 arasında değişir. Zalando’da satış için aylık ücretten bahsetmek oldukça nominal. İşin iyi yanı, ilk üç ay için hiçbir satış ücreti alınmaması, satıcılara platforma yerleşme ve platforma aşina olma avantajı sağlar. Zalando’da kayıt veya ürün listeleme ücreti yoktur.

Zalando'da Satış
Zalando’Da Satış

Zalando Satış Yapmak İçin Minimum Gereksinimler Nelerdir?

Zalando pazarında satış yapmaya başlamak isteyen satıcıların aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • Çevrimiçi bir web mağazası olmalıdır.
 • İşletmenizin kayıtlı olması gerekir.
 • Giyim, ayakkabı, spor giyim ve ekipman veya aksesuarlar kategorilerinden en az birinde dijital ürünlere sahip olmalıdır.
 • 100 günlük iade politikasıyla ücretsiz teslimat ve ücretsiz iade sunmalıdır.

Bu nedenle, doğrudan reddetmeyi önlemek için satıcı hesabına başvurmadan önce yukarıdaki tüm noktaları yerine getirmeniz önerilir.

Zalando Pazarında Satıcı Kayıt Süreci Nedir?

Şimdi, Zalando pazarında satış yapmak için bilmeniz gereken çok önemli adım geliyor. Bu nedenle, kendinizi bir satıcı olarak kaydettirmek için şu adımları izleyin:

Birinci Aşama

Şirket Tanıtımı: İlk adım, şirketinizi Zalando ile tanıştırmaktır. Partner-programme@zalando.co.uk adresine aşağıda listelenen tüm ayrıntıları içeren bir posta göndererek bunu yapabilirsiniz. Zalando’nun satıcı sözleşmesini kabul edin ve imzalayın. Lojistik taşıyıcısı ile olan sözleşmeyi kabul edin (bunu tercih etmeniz durumunda). Bir sonraki adım, buna benzeyen ana veri sayfasını doldurmaktır.

Ana veri sayfası, aşağıdaki gibi alanları içerdiğinden satıcı kaydının çok önemli bir parçasıdır:

 • Dükkanın Adı
 • Şirket adresi
 • İletişim detayları
 • KDV kimlik ayrıntıları
 • Depo ayrıntıları
 • Banka hesabı detayları
 • Ana sayfadan sonra, KDV politikasına uymanız gerekir.
 • Şimdi bir KYC Belgeleri göndermeniz gerekiyor.

İkinci Aşama

Burada satıcı ve geliştirici yöneticisinin ayrıntılarını sağlamanız gerekir. Ürün resminizi Marka Logosu/Logoları ile birlikte yükleyin. Minimum 200 piksel genişlik, yükseklik logonun oranına bağlıdır. Yatay logo, birden fazla sürüm varsa sürüm tercih edilir. JPEG formatı.Bu 2. aşama daha çok teknik ayrıntılardan oluşuyor.

Üçüncü Aşama

3. aşama lojistik ve teslimat ayarlarıdır. Zalando siparişlerini kargo şirketinizle zamanında göndermek ve teslim etmek için kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olun. Zalando’da satış yapmak için çeşitli belge şablonları vardır. Aşağıdakiler için Zalando tarafından sağlanan şablonları takip ettiğinizden emin olun: Teslimat notu, iade notu, iade talimatları, fatura. Bunların bir örneğini Zalando’ya göndermelisiniz. Lojistik ve teslimat açısından Zalando ile çözülmesi gereken bir şey daha var. Zalando personeline aşağıdakilere açık olup olmadığınızı bildirmelisiniz:

 • DHL Packstation’a teslimat
 • Alış Noktalarına Teslimat
 • Verdiğiniz siparişlerde kapıda ödeme

Unutulmaması gereken bir şey var ki, müşteri teslimat hizmetinize pazartesiden cumartesiye sabah 9’dan akşam 8’e kadar telefon ve e-posta ile ulaşılabilir olmalıdır. Bu, çoğunlukla, Zalando satıcı kaydı sürecinde teslimat ve yerine getirme kurulumlarıyla ilgili tüm adımları tamamlar.

Zalando'da Satış

Dördüncü Aşama

Zalando, ürünlerinizin bir Zalando pazarında canlı olarak listelendiği ülkelerdeki her türlü vergi yükümlülüğünün yegane sorumluluğunun satıcıya ait olacağını ifadesiyle çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Zalando’da ürün satışına ilişkin KDV politikaları için aşağıdaki ipuçlarını hatırlamanız gerekir. Almanya’da ürün satmak için yerel KDV kaydı zorunludur. Zalando Lojistik Çözümlerini seçtiyseniz ve ek KDV kaydı gerekliyse. Bu, ürünleri Zalando depolarında depolamak için kullandığınız ülke sayısına göredir.

Aşama Beş

Zalando pazarında satıcı kaydı için son adım KYC’dir. Bu sadece cevaplamanız gereken bir dizi anket. KYC’niz, Zalando tarafından belgelerin fiziksel olarak doğrulanmasından sonra onaylanır. Bu belgeler şunları içerir: Şirketin ticaret sicilinin bir kopyası, şirket adına hareket eden herhangi bir kişinin geçerli bir kişisel kimliğinin bir kopyası, özel bir ikamet adresinin kanıtı (örneğin, Kira Sözleşmesinin veya Kira Sözleşmesinin bir kopyası.) Doğum yeri kanıtı (yalnızca kişisel kimlikte belirtilmemişse).

Zalando Fulfillment Hizmeti

Zalando, satıcılar için tam teşekküllü bir sipariş karşılama ve teslimat hizmeti sunar. Bunu seçerek, satıcılar, artan sürdürülebilirlik ile zamanında teslimat için Zalando’nun lojistik ağından ve yeteneklerinden yararlanabilirler. Zalando Gönderim Hizmeti, aynı gün veya en geç ertesi gün teslimat yapılmasını sağlar. Zalando Depolarından birinde saklıyorsunuz ürünlerinizi. Zalando oradan alıyor ve tüm paketleme, nakliye, teslimat ve hatta stok yönetimini yapıyor. Zalando, iadelerin sorumluluğunu alarak satıcının omuzlarından ağır yükleri kaldırıyor.

 Zalando'da Satış

Neden ZFS’yi Seçmelisiniz?

 • Yükü azaltır
 • Zamanında teslimat
 • Ek maliyet yok
 • Kolay Uluslararası satış
 • Yüksek müşteri memnuniyeti

Ürünlerinizi Zalando Depolarında saklıyorsunuz. Bir sipariş alırsınız. Siparişin ve miktarın ayrıntıları lojistik merkezine gönderilir. Siparişiniz istenilen detaylarla paketlenir ve kargoya verilir. Müşteriniz siparişi aynı veya ertesi gün içinde alır.

Zalando Pazarlama Hizmetleri (ZMS)

Zalando Pazarlama Hizmetleri, ürünlerinizin Zalando pazarında reklamını yapmanın mümkün olan en iyi yoludur. Bu, Zalando tarafından sunulan ve satıcıların ürün erişimini en geniş müşteri yelpazesine genişletmesinin yolunu açan ek bir hizmettir. ZMS, rekabetin üstesinden gelmenin güzel bir yoludur. Bu nedenle ZMS tarafından sunulan üç ana hizmet vardır:

Tüketici Görüşleri

Önceki satış kayıtlarınıza, hedeflenen müşteri tabanınıza ve sattığınız ürün kategorilerine dayalı olarak Zalando, müşteri içgörüleri özelliği sunar. Bu hizmet, potansiyel müşterileri analiz etmenin ve anlamanın benzersiz bir yolunu açar. Ayrıca bu araç, pazarlama kampanyanızı nasıl geliştireceğiniz konusunda kusursuz tavsiyeler de sunar.

ZMS Kreatif

ZMS reklam öğesi, pazarlama kampanyanıza bir hikaye anlatımı biçimi sunar. İyi yapılandırılmış ve ilgi çekici bir hikaye anlatımı kampanyası oluşturmak için önceki satışlarınızdan ve kampanyalarınızdan gelen verileri kullanır.

ZMS Medya

Bu, pazarlama kampanyalarınızı yerleştirmek için çeşitli çevrimiçi kanalların gücünü kullanan temel medya kampanyasıdır. Ayrıca pazarlama kampanyanızı yürütmek için Zalando web sitesini, çeşitli sosyal tanıtıcıları ve ortak çevrimiçi platformları kullanır.

Amazon Tekstil Kategorisi

Zalando Ödeme Yöntemleri

Zalando marketplace, satıcıların aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli ödeme yöntemleri kullanmasına olanak tanır: Kredi kartı (Visa, Visa Dankort, MasterCard, American Express), PayPal,fatura ile ödeme. Ayrıca ödeme işlemi sırasında verileri korumak için 128 bit SSL güvenlik şifrelemesi vardır. Bu nedenle, her ayın sonunda satıcılar aşağıdaki fatura belgelerini alır:

 • Faturaya Raporları
 • Satış Anlaşmaları
 • İade Uzlaşması
 • Düzeltme Uzlaşması

Zalando'da Satış

Zalando’daki Satıcılar İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılması Gerekenler

 • Zalando’dan gelen herhangi bir hata bildirimine zamanında yanıt verin
 • Kaliteli Görüntüler Kullanın
 • Zorunlu Alan Ayrıntılarını Sağlayın
 • Müşterinizi Memnun Etmeyi Hedefleyin
 • Akılda kalıcı Ürün Açıklamaları Yazın

Yapılmaması Gerekenler

 • Kısıtlanmış ürünleri satmaktan kaçının
 • Düşük kaliteli ürün resimleri ve videoları kullanmayın
 • Ürün fiyatını yüksek tutmayın
 • Müşterilerin olumsuz geri bildirimlerini görmezden gelmeyin

Zalando Pazarındaki En Çok Satan Ürünler veya Ürünler Nelerdir?

Zalando’da en çok satan ürün kategorileri şunları içerir:

 • Ayakkabı
 • Moda Giyim
 • Çanta ve Aksesuarlar
 • Kişisel Bakım
 • Oyuncaklar ve Bebekler

Zalando Marketplace’te Satış Yaparken En Büyük Zorluklar Nelerdir?

 • Satın alma kutusunu kazanmak için rekabet
 • Ürün kataloglarının yönetilmesi
 • Zamanında Teslimat (ertesi gün veya aynı gün)
 • Para İadelerini/İade ve 100 günlük iade politikasını yönetme

Faq

Zalando’da Satış Konusu İçin Sıkça Sorulan Sorular

 Zalando’da kaç tane ürün satabileceğimizin bir sınırı var mı?

Hayır, böyle bir sınır yoktur. Zalando, Zalando’nun Etik Standartlarına uyduğunuz sürece istediğiniz kadar ürün satmanıza izin verir.

Ürünlerimi Zalando’ya yükledikten sonra değiştirebilir miyim?

Evet elbette. Mevcut öğeleri herhangi bir zamanda ekleyebilir, değiştirebilir ve kaldırabilirsiniz.

Seçilen bölge için Zalando Fulfillment’ı kullanabilir miyim ve geri kalanı için kendi bölgemi kullanabilir miyim?

Evet, Zalando, satıcılara Hibrit sipariş karşılama hizmetlerini seçme özgürlüğü verir. Burada, kendi lojistik kurulumunuzu ve Zalando Fulfillment’ı aynı anda kullanabilirsiniz.