Becommer.com

Registered Agent nedir ne iş yapar ne demektir

Registered Agent Nedir

Bir Kayıtlı Temsilcidir. Amerika’da  Limited Şirketinizin adına yasal belgeleri ve devlet bildirimlerini almayı kabul eden bir kişi veya şirkettir.

Registered Agent Ne İş Yapar

Basitçe söylemek gerekirse, Bir Kayıtlı Temsilci önemli belgelerin “alıcısı” ve “ileticisi”dir. Bu yasal belgelere Hizmet Bildirimi denir.(Hukuk davasıyla ilgili yasal belgelerin teslim edilmesine Hizmet Bildirimi denir.)

Bir LLC için Hizmet Bildirimi, yasal bildirimler, şikayetler, çağrılar ve/veya mahkeme emirlerini içeren öğeleri içerir.

Kayıtlı Temsilciniz, LLC’nize karşı açılan herhangi bir dava ile ilgili yasal belgelerin teslim alınmasını kabul etmek için Kayıtlı Ofis adresinde anlaşmalı olmalıdır.

Kayıtlı Temsilciler, LLC’niz adına Hizmet Bildirimi almak için Kayıtlı Temsilci adresinde standart iş saatlerinde bulunabilir olmalıdır.

Daha sonra belgeleri posta ve/veya çevrimiçi olarak LLC Sahiplerine iletilirler.

Kayıtlı Temsilciler, mahkemelerin, LLC’niz dava edildiğinde yasal bildirimlerin teslim edilebileceği güvenilir bir iletişim noktası ve güvenilir bir sokak adresine ihtiyacı olduğu için varlığını sürdürürler.

Birçok eyalet ayrıca iş ve devlet vergi bildirimleri, ödeme hatırlatmaları ve diğer belgeleri size postalama amacıyla Kayıtlı Temsilcinizi genel bir iletişim noktası olarak kullanır.

Registered Agent Uygulaması Nedir

Registered Agent Uygulaması bir şirketin yasal olarak atadığı bir temsilciyi ifade eder. Bu temsilci, şirketin resmi iletişim noktasıdır ve genellikle yasal belgeleri kabul eder ve ilgili taraflara iletilmesinden sorumludur.

LLC Kayıtlı Temsilcileri yasal olarak şunları yapmakla yükümlüdür:

  • Kayıtlı bir Ofis (bir posta kutusu değil, fiziksel bir adres) bulundurmak,
  • Düzenli iş saatlerini sürdürmek,
  • İşletme birimleri adına Hizmet Bildirimi’ni kabul etmek,
  • Belgeleri işletmelere hemen iletmek.

Kısacası LLC için kayıtlı temsilci zorunludur.bir LLC kuruluş belgelerinizde bir Kayıtlı Temsilciyi listelemenizi gerektirir ve bir LLC başlatmak için. LLC’niz kurulduktan sonra da, LLC’nizin ömrü boyunca bir Kayıtlı Temsilci bulundurmanız gerekmektedir.

 

LLC’nizin Kayıtlı Temsilcisi kim olabilir konusunda 3 seçeneğiniz vardır:

Kendi Kayıtlı Temsilciniz olabilirsiniz.

Bir arkadaş veya aile üyesi, LLC’nizin Kayıtlı Temsilcisi olabilir.

Kayıtlı Temsilci Hizmeti, aynı zamanda Ticari Kayıtlı Temsilci olarak da bilinen bir Kayıtlı Temsilci Hizmeti kiralayabilirsiniz.

Kendi Kayıtlı Temsilci’niz olduğunuz zaman bir Kayıtlı Temsilcinin adı ve adresi kamuya açık kayıtlarda listelenir. Bu yüzden Adınız ve adresiniz kamuya açık kayıtlarda yer alacaktır. Ve dikkat etmeniz gereken bazı riskler bulunmaktadır.İşin dezavtajlı kısmı burasıdır.Avatajlı kısmı ise para ödemeyeceğinizdir ekonomik açıdan iyidir. Eğer gizlilik istiyorsanız (adresinizi kamuya açık kayıtlardan uzak tutmak), en iyi seçenek bir Kayıtlı Temsilci Hizmeti kiralamaktır.

Registered Agent Kullanmanın Faydaları

Kayıtlı Temsilci Hizmetleri, LLC’ler için yasal postaları alma konusunda uzmanlaşmıştır. Genellikle yılda 100 ila 300 dolar arasında ücret alırlar.

Adresinizi kamuya açık kayıtlardan uzak tutarak daha fazla gizlilik sağlamak istiyorsanız iyi bir fikirdir.

Eyalette fiziksel bir adresiniz yoksa.

Normal iş saatlerinde müsait değilseniz.

Kağıt işleriyle ve sorumluluklarla uğraşmak istemiyorsanız.

LLC’nizi kurarken yardım almak istiyorsanız.

Bir LLC’nin Kayıtlı Temsilcisi Olmazsa Ne Olur

LLC’niz bir Kayıtlı Temsilci bulundurmazsa, para cezaları, cezalar ve idari sonuçlar alma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, devletle iyi durumun kaybı ve idari feshi de içerir.

Ayrıca, LLC’niz dava açılırsa ve yasal bildirimleri alacak bir Kayıtlı Temsilci yoksa, mahkeme diğer taraf lehine karar verebilir. Buna varsayılan hüküm denir ve sizin cevap vermemeniz veya dava hakkında hiçbir şey bilmiyor olmanız önemli değildir. Bu nedenle, LLC’lerin her zaman bir Kayıtlı Temsilciye sahip olmaları gerekmektedir.

Registered Agent Bilgileri Doğru Değilse Ne Olur

Kayıtlı Temsilci bilgileriniz doğru değilse, yasal ve finansal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü mahkemeler Hizmet Bildirimi’ni teslim edemez. Dolayısıyla tekrar, mahkemelerden varsayılan hükme maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca, LLC’nizin Kayıtlı Temsilci adresine gönderilen herhangi bir hükümet yazışmasını kaçırsanız bile, LLC’nizin devletin gereksinimlerine uyum sağlaması gerekmektedir. Bu, LLC’nizin devletle artık iyi durumda olmamasına yol açabilir.

Bu cezalardan kaçınmak için Kayıtlı Temsilci bilgilerinizi devletle güncel tutmanızı öneririz.

Registered Agent’ı Nasıl Seçerim

Registered Agent seçimleri, LLC’nizi kurduğunuz eyalette bir sokak adresiniz olup olmadığına bağlıdır.

Eğer eyalette bir sokak adresiniz varsa, o zaman kendi Kayıtlı Temsilciniz olabilirsiniz. Bu en ucuz seçenektir ve ücretsizdir.

Eğer LLC’nizi Kurduğunuz Eyalette Yaşamıyorsanız Ne Yapmalısınız

Eğer LLC’nizi kurduğunuz eyalette bir sokak adresiniz yoksa, o zaman bir arkadaşınız veya aile üyenizden birini bulabilirsiniz veya bir Kayıtlı Temsilci Hizmeti kiralanabilir. Bir arkadaşı veya aile üyesini seçmek de ücretsizdir, ancak daha az pratik olabilir.

Eğer sizin (veya arkadaşlarınızın veya aile üyelerinin) eyalette bir adresi yoksa, o zaman bir Kayıtlı Temsilci Hizmeti kiralamanız gerekecektir.

Kaynak

LLC ile daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayıp LLC Makalemizi okuyabilirsiniz.