Becommer.com

Amazon Japonya satış rehberi 2023

Amazon Japonya satış yapmak için gelecek vaat eden bir pazar, dünyanın her yerinden satıcıları çeken dünya çapındaki en büyük Amazon pazarlarından biri. 128 milyon Japon’dan %71’i online alışveriş yapıyor. Bu yaklaşık 91 milyon Japon e-ticaret müşterisidir demektir! Dolayısıyla bu fırsatı görmezden gelmek neredeyse imkansız. Halihazırda Amazon’un diğer pazarlarından birinde satış yapıyorsanız ve işinizi ve erişiminizi büyütmek için yeni bir yol arıyorsanız, Japonya’ya genişlemek idealdir. Özellikle ilk Asya pazarına girmek istediğinizde, Japonya sizin için mükemmel bir pazar yeridir. Ancak başlamadan önce dikkate alınması gereken önemli bir çok nokta var. Bu yazımızda Amazon Japonya’da online satış (özellikle FBA) hakkında önemli konuları açıklığa kavuşturmaya çalışıyoruz.

Amazon Japonya Satış Nasıl yapılır?

Amazon japonya satış yapmak her türden satıcının bulunduğu bir perakende mağazasının parçası olmak demektir. Fortune 500 şirketlerinden elle ürün yapan ustalara kadar çok çeşitli katılımcılarımız var. Satıcıların Amazon’da satış yapmak için tek bir nedeni vardır. Amazon’dan alışveriş yapan yüz milyonlarca kişiye ulaşmak.
Üçüncü taraf satıcılar 1999’dan beri Amazon’da satış yapabildiler ve 2019’da Amazon satışlarının %58’ini oluşturdular.
Amazon’dan (birinci taraf) satışlar yıllık %25 artarken, üçüncü taraf satıcılardan yapılan satışlar yıllık %52 arttı

ilgili: Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım Amazonda Satış Yapmak (2022)

Amazon Japonya Satış Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Kayıt yöntemi

Amazon, size bir veya binlerce ürün listeleme esnekliği veren iki listeleme planı sunar (bunlara Bireysel ve Profesyonel diyoruz, ancak bunları Standart ve Premium olarak düşünebilirsiniz. Kaydolmadan önce, hangi planın sizin için uygun olduğunu düşününmelisiniz.

Bireysel hesap açılışında satılan her ürün (49 ürün) için 100 yen (13,44 YTL), Profesyonel hesap planında kaç ürün satarsanız satarsanız aylık 4,900 (Aylık abonelik ücreti) yen  (658,60YTL) ödersiniz. Ayda 50’den fazla ürün satıyorsanız, Profesyonel hesap daha iyi bir seçenek olacaktır. Hedeflediğiniz satış adetlerine ulaşamadığınızda hesaplar arasında değişiklik yapabilirsiniz.

Amazon Japonya‘da satışa başlamadan önce, hesap açılışı için gereksinimleri karşılamanız gerekiyor.

 • Banka hesap numarası veya banka kodu
 • Faturalandırılabilir kredi kartı
 • Ulusal Kimlik
 • Vergi bilgisi
 • Telefon numarası

Gereksinimleri karşılamanız gerekiyor

Amazon Japonya satış maliyeti

Listeleme ücretleri, listeleme planınıza ve sattığınız ürünlere göre değişir.

 • Aylık kayıt ücreti

Profesyonel hesap aylık maliyeti:4900 yen
Bireysel hesap aylık ödemesi 100 yen

 • Satış Komisyonu

Satılan her ürün için komisyon ödenir. Bu ücrete yönlendirme ücreti (ürün kategorisine göre değişen satış fiyatının yüzde tutarı) ve kategori kapatma ücreti dahildir.

 • Teslimat ücreti

Siparişi Amazon gönderecek ise Amazon’un kargo ücretleri geçerli olacaktır. Bu nakliye ücreti, müşteri tarafından seçilen ürün kategorisine ve nakliye hizmetine göre değişir.

 • Amazon Fulfillment

Amazon’un ürünleri sizin adınıza teslim ettiği, Amazon Lojistik (FBA) için sipariş işleme, depolama ve isteğe bağlı hizmetler için ücretlendirilirsiniz.

Amazon ABD’de veya Avrupa pazarlarından birinde iyi performans gösteriyor olsanız bile, daha farklı bir pazara açılmak ve daha verimli pazarlar aramak her zaman aklınızın bir köşesinde olmalıdır. Nedenini açıklamak için örnek olarak Amazon Japonya’yı alalım. Japonya küçük bir pazar değil, nüfusun önemli bir kısmı online alışveriş yapmayı tercih ediyor ve dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi. Bunu, Amazon’un şu anda ülkedeki en büyük e-ticaret oyuncusu olduğu gerçeğiyle birleştirin ve yeni bir alan oluşturmak ve aylık gelirleri artırmak için mükemmel bir fırsatınız var demektir. Ama dikkatli olun; Sıkı düzenleyici kurumlara ve ithalat yasalarına uyum, üstesinden gelmeniz gereken engellerden sadece birkaçıdır.

İlgili: Becommer Amazon Hesap Açma Hizmetleri 

İlgili: Becommer Amazon Hesap Yönetim Hizmetleri 

Amazon Japonya Satış-Becommer

Amazon Japonya’da Satışın Artıları

Amazon, birkaç yılda bir pazar yerleri listesine yenilerini eklemeye devam ediyor. Dün, yeni AB bölgelerine dünyanın her yerinden satıcılar akın etti. Bugün, Amazon Japonya yeni alanlardan. İşte birkaç Amazon Japonya avantajı:

Amazon büyüyor: Amazon, 20 yıldan fazla bir süredir Japonya’da olmasına rağmen, çevrimiçi pazar, popüler muadili Rakuten’in gölgesinde kaldı. Ancak Amazon, son birkaç yıldır büyüme çabalarını agresif bir şekilde hızlandırıyor ve şu anda e-ticaret satışlarının en büyük payına sahip. Mevcut istatistikler ve gelecekteki eğilimler dikkate alınacak bir şeyse, şimdi Amazon Japonya’da satış yapmak için en iyi zaman.

Kullanılmayan kitle: Haziran 2021 itibarıyla Amazon.co.jp’nin ziyaretçi sayısı yaklaşık 650 milyona ulaştı. Bu, nispeten doymamış bir pazar için çok sayıda insan demek. Daha az satıcı, haksız rekabet olaylarının da daha düşük olmasına neden olur.

İlgili: Becommer PPC Reklam Kurulum Hizmetleri 

İlgili: Becommer PPC Reklam Yönetimi

İlgili: Becommer Amazon Ürün Listeleme Hizmetleri

Amazon tarafından yerine getirilme (Fulfillment by Amazon ): BAE ve Japonya gibi pazarlara girmek için büyük bir caydırıcı, dil engelidir. Amazon FBA sayesinde İngilizce konuşmayan operatörlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız; Amazon, yerel dilde müşteri desteği sunarken, satıcı merkezi panosu tamamen İngilizce bir arayüze sahiptir. FBA ile Japonya’da satış yapmak kolaydır.

ilgili: Adım Adım Türkiye’den Amazon FBA Deposuna Ürün Gönderme Rehberi 2023

Çok sayıda ödeme seçeneği:

Japonya’nın teknolojik olarak ne kadar gelişmiş bir ülke olduğu düşünüldüğünde, hem Amazon satıcıları hem de alıcılar için mevcut olan birden fazla ödeme seçeneğini keşfetmek hiç de şaşırtıcı değil. Kapıda ödeme, kredi kartları ve e-para seçenekleri var; yerel para biriminizde ödeme almak sorun olmayacak.

Daha fazla müşteri:

Amazon Japonya, büyük bir kitleye sahip büyük ve sürekli büyüyen bir pazardır. Böylece Japonya’ya genişleyerek satışlarınızı artırma fırsatına sahipsiniz. Japon müşteriler hızlı ve rahat teslimata alışkındır ve Amazon FBA’yı kullanarak bu beklentileri karşılayabilirsiniz.

Önemli pazar:

Japonya, dünyanın üçüncü büyük ekonomisidir. Japon nüfusunun %71’i online alışveriş yaparken Amazon FBA büyük bir fırsat. Amazon Japonya, işlerini büyütmek isteyen e-ticaret girişimcileri için popüler bir seçim olmaya başlıyor. Asya pazarında yeniyseniz, Amazon Japonya kesinlikle doğru başlangıç ​​noktasıdır. Dil engeline rağmen tüketim kültürü ABD gibi diğer ülkelerden çok farklı değil. ya da AB, böylece çoğunlukla aynı stratejileri orada uygulayabilirsiniz.

İlgili: Becommer Amazon Danışmanlık Hizmetleri 

Daha fazla gelir:

Diğer pazarlarda satış yaparak, Amazon işinizi genel olarak çok daha güçlü hale getirecek olan gelir akışınızı çeşitlendirebilirsiniz. Tek bir pazara bağlı kalmamak, omuzlarınızdaki baskıyı biraz olsun kaldırabilir. Ayrıca, Japon müşteriler yüksek kaliteli ürünler için daha fazla ödemeye hazırdır. Dolayısıyla, iyi marjlarla satış yapma şansınız yüksek – eğer doğru ürünleri sunabilirseniz. Kaliteli ürünler ile doğru hedef kitleyi burada bulacaksınız!

Daha az rekabet:

Ayrıca Amazon ABD gibi diğer pazarlarla karşılaştırıldığında, Amazon Japonya’da çok daha az rekabet ve özel etiket listelerinin daha az kaçırılması var. Bu, önemli şeylere odaklanmak için daha fazla zamanınız olduğu anlamına gelir.

Ürünümü Japonya’da Nasıl Satabilirim?

Japonya’da çevrimiçi olarak bir ürün satmanın en iyi yollarından biri Amazon FBA özel etiketlemesidir. Özel etiket ile bir marka yaratır, bir ürün tedarik eder, milyonlarca potansiyel müşteriye pazarlarsınız ve tüm bunları Amazon’a lojistik ve müşteri desteği için dış kaynak sağlarsınız. Ürün listeleme ve müşteri desteği için yerel çevirmenler tutabilir ve tek bir Japonca kelime öğrenmek zorunda kalmayabilirsiniz!

Amazon Japon’da Alıcılar Arasında Popüler Ürünler

Japon alıcılar arasında hangi ürünler popüler? Hangi ürün nişlerinin karşılanmayan talebi var ve satıcı doymuş değil? Bu soruyu yanıtlamadan önce Amazon Japonya’ya genişlemeyle ilgili aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

Amazon Pazarınızda Ne Kadar İyi Performans Gösteriyorsunuz?

Sadece yapabildiğiniz için Japonya’ya açılmak sağlam bir strateji değil; önce satıcı performansınızı değerlendirin. Aylık satış rakamlarınız nasıl? Hatta aşmak için mücadele ediyor musunuz? Daha fazla sorun sizi birkaç ayda bir yeni ortaklar aramaya mı zorluyor? Japonya’ya ya da başka herhangi bir yabancı Amazon pazarına genişleme imkanı var mı. Yerel olarak ölçülebilir bir başarı derecesinden sonra ya da ürününüzün diğer pazarlarda daha iyi karşılanacağını düşünüyorsanız, bu da bizi farklı noktaya getiriyor.

Amazon Japonya

Amazon Japonya’da En Çok Satılan Ürünler?

Ürünlerini yurt dışına götürmek isteyen Amazon satıcılarının doğru soruları sormaya başlamaları gerekir. Bu sorulardan biri şudur: Yeni pazarda ürün fırsatı var mı? İzleyici tercihleri ​​bir eyaletten veya ülkeden diğerine değişme eğilimindedir, peki ya tamamen farklı bir kıtada yaşayan insanlar? Yeni pazarlara açılmanın ortak bir zorluğu, müşteri talebini bulmaktır. Amazon Japonya pazarına girme hedefleri olan hırslı satıcılara yardımcı olmak için Amazon, Amazon Japonya’da satış hakkında bilinmesi gereken her şeyi açıkladıkları bir seminer düzenledi. Bu seminerin bir kısmı, Japon alıcılar arasında popüler olan ürün kategorilerini içeriyordu. Japon alıcılar arasında popüler olan ürün kategorilerinin bir listesi:

 • Kablosuz Elektronik
 • Kişisel bilgisayar
 • Ofis Elektroniği
 • Kablolar ve aksesuarlar
 • Ev aksesuarları
 • Mutfak aletleri
 • Oyuncaklar
 • EgzersizFitness
 • Makyaj malzemeleri
 • Sağlık ve Beslenme

Amazon Japonya’da kazanan ürünleri keşfetmenin en kolay yollarından biri, web sitesini ziyaret edip “En Çok Satanlar”a tıklamaktır. Alıcıların ilgilendiği ürünleri keşfetmek için ilgilendiğiniz ürün kategorisini seçin!

İlgili: Becommer Amazon Storefront Kurulum Hizmetleri  

İlgili: Becommer Amazon A Plus Content Hizmetleri

Amazon Japonya Vergi Mevzuatı

Yerel vergi ve yasal konuları bilmek hayati önem taşır; ülkenin yasalarına aykırı davranmak ağır para cezalarıyla sonuçlanabilir! Önerdiğimiz ilk şey, Amazon Japonya Kısıtlı Ürünler sayfasını ziyaret etmek ve ürününüzün veya satmayı planladığınız ürünün satışı yasak ürünler listesinde yer almadığından emin olmaktır. Amazon pazarına aşina olan çeviri hizmeti sağlayıcılarını işe almak bu riski azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca ürün listelemelerinizi yerel izleyiciler için daha çekici ve daha çekici hale getirir. Amazon JP’de satış yaparken tüketim vergisi ödemeniz beklenir ve ürün fiyatınız vergiyi içermemeli veya vergi rakamlarından bahsetmemelidir. Ayrıca, bazı mallar gümrük vergilerine tabi olacaktır. Satıcıların ayrıca Amazon adına envanter ithal etmesine veya Amazon’u herhangi bir gümrük belgesinde alıcı, kayıtlı ithalatçı veya beyan sahibi olarak göstermesine izin verilmez.

Amazon Japonya
Amazon Japonya

Japonya Amazon FBA’nın Doğası

Amazon Japonya FBA (Amazon Tarafından Gönderim) ve FBM (satıcı tarafından gönderim veya 3. parti bir ara depodan çıkış), diğer pazarlarda olduğu gibi çalışır, ancak bir kaç hassas konu var. Amazon’u Japonya’da satış yapan diğer yerlerden farklı kılan faktörleri açıklamadan önce, Japon müşterilerin mükemmele yakın nakliye sürelerine ve müşteri hizmetlerine alıştığını bilmelisiniz. Ek olarak, müşteri incelemeleri ve geri bildirimleri, marka imajı açısından son derece önemlidir.

Bölgede yeniyseniz, lojistik endişelerinizi sırtınızdan kaldırmak için FBA’ya gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca, Amazon Lojistik ücretleri müşteri desteğini de kapsadığından, soru ve sorulara Japonca yanıt verme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak! Şimdi, Amazon JP’de satış yapmadan önce bilmeniz gereken iki ana nakliye ve sipariş karşılama meselesi var:

Kayıtlı İthalatçı (IOR): Ürünleri ülkeye getirmek ve Amazon Japonya’da satmak için IOR veya kayıt ithalatçısı olarak bilinen kişiyle iletişim halinde olmanız gerekir. Bu, sizin adınıza vergileri, ithal vergileri ödeyen ve yasal belgeleri dosyalayan bir kişi veya şirket olabilir. Gönderim amacıyla bir IOR’ye ihtiyacınız var; Amazon bunu sizin yerinize işlemez.
Ödenen Teslimat Vergisi (DDP): Teslimat Vergisi Ödenen Kargo terimi, temel olarak sizin (veya nakliye hizmeti sağlayıcınızın) envanterin üretim merkezinden bir depolama sahasına veya Amazon lojistik merkezine taşınmasından, tüm masraflar dahil olmak üzere sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Envanterinizi Japonya’ya taşımak için Amazon’un önerdiği nakliye hizmeti sağlayıcılarını bulmak için Servis Sağlayıcı Ağı’nı kullanabilir veya Alibaba.com gibi yerlerde çevrimiçi arama yapabilirsiniz. İlgili tüm evrak işleriyle ilgilenirken, ürünleri bir Japon lojistik merkezine gönderen nakliye şirketleri bulmak zor değil. IOR’nin bir Japon varlığı olması gerekir. Hükümet, yabancı tarafların Amazon satıcıları için IOR olarak hareket etmesine izin vermiyor.

Sonuç

Japonya gibi gelişmekte olan Amazon pazarları, yerleşik ABD ve AB merkezli satıcılar için heyecan verici fırsatlar sunuyor. Politika ve rakip stratejilerindeki değişiklikleri sürekli olarak öğrenmeniz ve bunlara uyum sağlamanız gerekecek. Öte yandan, uluslararası satış yapmak her zaman kolay değildir ve birçok yeni zorlukla karşılaşacaksınız. Bu nedenle, her zaman bir genişleme uzmanına danışmanızı ve önceden bireysel tavsiye almanızı öneririz.