Becommer.com

Influencer Nedir? İnfluencer Marketing Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

İnfluencer alanında uzman olan ve sosyal medya ile yüzbinler ya da milyonlar tarafından takip edilen ve sonuç olarak o insanları etkileyen kişilere verilen bir isim. İngilizce anlamı  “ etkileyen kişi” olarak Türkçe’ye çevrilen influencer son zamanların pazarlama alanında kullanılan fenomen kavramlarından.

İnfluencer ve İnfluencer Marketing

Youtube, Facebook, Pinterest gibi sosyal medya kanallarının çoğalması ile sıradan bir insan veya alanında bir uzman arasında milyonlarca izleyiciye erişimek ve takip edilmek konusunda fark kalmadı diyebiliriz. Pek çok insan bu kanalları doğru kullanarak internet öncesi devirlerde ulaşılması imkansız sayıda kişilere ulaşabiliyor. Böyle bir durum karşısında da, insanların etkilendikleri kişilere ulaşmanın reklam ve pazarlama açısından ticari firmaların ağzını sulandırmaması mümkün değil.

e-Ticaret kavramlarının içine giren influencer marketing-influencer pazarlama son derece etkili bir pazarlama stratejisi olarak kabul ediliyor.  İnsanların sosyal medyada tanınmış, toplumsal etkisi fazla ve uzman olarak kabul ettiği, fikirlerine güvendiği kişilerin onayladığı ürünleri satın almaları, sosyal medya vasıtasıyla çok yaygınlaşan bir tutum ve ticari olaylarda da son derecede etkili.

Influencer Marketing

İnfluencer Marketing Neden Bu Kadar Önemli?

Güven, modern pazarlamanın önemli bir parçası. Nielsen’e göre müşteriler, diğer müşterilerin yaptığı yorumlar ve öneriler gibi “kazanılmış medyaya” diğer pazarlama türlerinden daha fazla güveniyor. Böylece toplumu etkileyen ve sözüne güvenilen insanların”influencer”- önerileri ve ürünler ile ilgili yorumları, bir diğer ifade ile İnfluencer marketing, tüketicilerin görmek istediği güven ve tavsiye ihtiyacını karşılayan bir pazarlama türü olarak literatüre girmiş oluyor.

İnsanlar influencer olarak kabul ettikleri kişileri takip, ve onu sektör lideri olarak gördüğünden, markalar hakkında yapacakları tavsiyeler  onlar için çok önemli. O nedenle bir influencer ile işbirliği yaptığınız zaman, bu güçten faydalanabilir ve kendi markanızı onun desteği ile büyütebilirsiniz.

Influencerların sizi ve işletmenizi tanıtmaya yardımcı olmasının birkaç yolu var.

 • Sosyal medyada yayınladığınız içeriği sosyal bir etki yaratacak şekilde beğenebilir veya paylaşabilirler.
 • Bir blog yazısı yazmanız için web sitelerinde size alan sunabilirler.
 • Sizi kendi platformlarında onaylayabilirler.

İnfluencerın yaptığı tavsiye ne kadar kişiselse, sizin çalışmalarınıza o kadar fazla değer katacaktır. Bazı araştırmalar, influencer marketing için ortalama katılım oranının, ücretli reklamcılık gibi diğer pazarlama biçimlerine göre 16 kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İnfluencer marketing kullanmaya nasıl başlayabilirim?

 • Öncelikle kendi sektörünüzde aktif olan influencerları belirleyin.
 • İkinci olarak o influencer ile bir ilişki kurun. O influencer ile yakın bir ilişkiye girmeden ürününüz hakkında yorum yapmasını isteyemezsiniz. Hiç kimse yeni tanıştığı birisinin kendisinden bir iyilik yapmasını istemesinden hoşlanmaz. İnfluencerın internette paylaştığı yada yayınladığı içeriği hakkında yorum yapmak veya sosyal medyada onlarla sohbet etmek gibi yollarla onunla etkileşim kurarak yakınlık sağlamanız çok önemli.
 • İnfluencer takipçilerine gerçekten yeni bir şey sunan ve yüksek değere sahip içerikler üretin.
 • İnfluencerdan bir blog yazısı yazarak veya başka yöntemlerle sizi onaylamasını talep edin.

İnfluencer marketing, birçok marka için günümüz şartlarında çok değerli bir kaynak aslında. Pazarlamayı kişiselleştirmeye ve geniş kitlelerle ilişkiler kurmaya yardımcı oluyor. Kendi sektörünüzü iyice gözden geçirin ve markanızı ileriye taşımaya yardımcı olacak bir influencer bulun.

Bugün herkes bir “influencer”ın ne olduğunu artık biliyor desek abartmış olmayız. Influencer dediğimiz kişiler belirli bir topluluk içindeki ürünleri, yazılımları ve hatta kendi alanlarındaki düşünceleri, gelişmeleri onaylayan veya gözden geçiren uzmanlardır. O toplumun içinde kim varsa, kendi satın alma seçimlerini yaparken bu uzmanların sözlerini dikkate alır.

Influencerların etki alanı çok geniştir ve çok fazla güç sağlar. Ürününüzü veya markanızı desteklemesi için bir influencer bulabilirseniz, kendi takipçilerinizden çok daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz demektir.

İnfluencer marketing, o halde, bir markayı veya ürünü tanıtmak için influencerlara (nakit veya diğer teşvikler yoluyla) ödeme yapılan bir pazarlama alanıdır. Şimdi böyle bir influencer kullanarak markanızı nasıl pazarlayabileceğinize daha detaylı bakalım

Sosyal medya gibi haberlerin, söylentilerin, tavisyelerin,eleştirilerin neredeyse ışık hızında yayıldığı bir alanda influencerların ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor. Genellikle çok büyük miktarda takipçileri olan bu kişilerin bir markayı onaylamasının o marka için ne demek olduğunu okuyucularımız eminiz çok daha iyi anlamışlardır. Ancak influencerların etkisi kişileri eyleme yöneltmesi ile ölçülür. Her influencer aynı derecede etki edecek diye bir yargıda bulunmak kesinlikle söz konusu olamaz.

Yinede etkisi geniş çaplı olan bir influencer bulmak yeterli değildir; eğer gerçekten bir influencer marketing kampanyası yürütecekseniz sektörünüzde tanınmış, önde gelen bir influencer bulmanız gerekecek. Bağlamsal olarak uygun değillerse, gönderileri veya tweetleri olası satışları yönlendirmede tamamen etkisiz kalacaktır.

Markanızın Neden Influencerlara İhtiyacı Var?

Tüketiciler, bir markanın kendisine değil de bir başka üçüncü tarafın tavsiyelerine güvenirler. Bu tutum aslında mantıktan uzak da değil. İnsanlar genellikle kendisini ya da ürününü öven kişilere güvenmezler ancak o kişiler hakkında yemin eden ortak tanınan kişilerin sözlerini dikkate alırlar.

Influencer işte , markanızı hedef tüketicilerinizle birleştiren ortak arkadaştır.

Bir influencer ile iş birliği yaptığınızda, sadece izleyicilerini değil, aynı zamanda izleyici ağını da kapsama alanınıza almış olursunuz. Kitlelerinin sadakati nedeniyle, bir influencer, sitenize trafik çekme, sosyal medyada size ulaşma oranını artırma ve deneyimleriyle ilgili önerileri veya hikayeleri aracılığıyla ürününüzü doğrudan satma yeteneğine sahiptir.

Geleneksel devam eden pazarlamanın düşüşüyle ​​birlikte, influencer marketing, müşterileri ve müşterileri çekmenin en etkili yollarından biri haline gelmeye başladı. Günümüz tüketicileri artık reklam panolarına bakmıyor, reklamlarla ilgilenmiyor. Ellerindeki internet gibi bir alan ile kendi kendilerine yetiyorlar ve bir markayı kendi başlarına araştırmak ve güvendikleri birinden  de duymak istiyorlar.

İnfluencerlar, Pazarlamanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Markanız hakkında içerik üretirler, markanızı sadık takipçilerine tavsiye ederler ve markanızı çevreleyen konuşmalara kendilerini dahil ederler. Rakibinizden önce onları kendi tarafınıza almak, şirketinizin veya ürününüzün başarısında (veya eksikliğinde) büyük bir fark yaratabilir.

Hedef Kitlenizi Düşünün

Bir pazarlamacı olarak, markanız için hedeflemeniz gereken hedef kitle hakkında zaten sağlam bir fikriniz vardır. İdeal influencerı bulmak için, bir adım daha ileri gitmeniz ve hedef kitlenizin takip edeceği konu türleri, bloglar ve Twitter kullanıcıları hakkında bilgi edinmeniz ilk yapmanız gerekenlerden.

Şirketiniz ne pazarlıyorsa sizin de hedefinizde o alanda bir influencer, PR ve pazarlama blogları olmalı. Bu blogların takipçileri genellikle kendi alanlarındaki en son teknoloji ve trendleri takip etmek isteyen PR profesyonelleri ve pazarlamacılardır. Böylece, hedefinizdeki kişilerin takip ettikleri bir blogcu eğer sizin ürününüzü tavsiye ediyorsa amacınıza ulaşmış olacaksınız.  Kendi alanınız dışındaki bir influencer ya da blog yazarı eğer sizin ürününüzden söz etse çok etkili olmaz.

Influencer Marketing’i Kimler Kullanır?

Bazı şirketler dışa dönük pazarlama uygulamalarından vazgeçmek istemiyor gibi görünse de, moda e-ticaret siteleri profesyoneller gibi influencerleri hedefliyor. Birçoğu saygın moda blogcularına ulaşıyor ve onlara incelenmek üzere giyim ve aksesuar ürünleri gönderiyor. Blogcu ise daha sonra fotoğraflar yayınlıyor ve giysiler hakkında yazılar yazıyor, genellikle izleyicilerinin incelenmekte olan ürünleri satın alabileceği siteye yönlendiriyor.

influencer marketing – modcloth moda örneği

Eski bir giyim sitesi olan ModCloth bu konudaki en güzel örneklerden. ModCloth’un kıyafetlerini giyen bir influencerın ardından takipçilerin o kıyafet ile gönderdiği görüntüleri (sosyal medya kuruluşlarında) paylaşma konusunda çok becerikliler. Bu şekilde bir paylaşım da takipçilerini özel hissettiriyor ve bunun sonucunda da giyim hakkında daha fazla gönderi sağlanmış oluyor.

Birçok moda sitesi ürünlerini bir influencer’a gönderiyor ve ardından takipçiler o ürünü almak için neredeyse birbirleri ile yarışır bir duruma geliyor. Ya da bazen moda konusunda aktif bir sosyal medya kullanıcısına, dergi yazarına veya blog yazarına siteye gidebilmeleri, kıyafet seçebilmeleri ve ardından deneyimi bir bütün olarak gözden geçirebilmeleri için bir kredi gönderiyorlar.

Markanız İçin Doğru Influencer Nasıl Belirlenir?

Bağlam:

Yine bağlamın önemli olduğunu söyleyelim çünkü bir influencer her marka için farklıdır ve bunun nedeni ise her şeyden önce bağlamsal bir uyumun olmasıdır. Bağlam konusu, markanız için doğru influencerları hedeflerken en önemli özellik. Örneğin 37+ milyon takipçisi ile en “etkili” sosyal medya kullanıcılarından biri olarak bilinen Justin Bieber bir yazılım ürünü ile ilgili tweet atsa bu olay satışları gerçekten yükseltir mi? Muhtemelen bu sorununu cevabı hayır olacaktır çünkü teknoloji yazılımının hedef kitlesi ve Justin’in hedef kitlesi aynı değil; o nedenle onun onayı gerçekten konu ile alakalı olmadığı için bir etki de yapmayacaktır.

Erişim:

Alanınızdan bir influencer aramanın yanı sıra, onların sizin ürünlerinize erişebilmeleri de sizin için önemli bir nokta. Bunun nedeni yazdıkları kaliteli içerikleri veya sizin markanız veya ürününüz hakkındaki olumlu tavsiyelerini paylaşabilmeleridir. Online ticaretiniz  için kıyafet satıyorsanız, o zaman belki de Justin Bieber’dan ve 37 milyon kızdan bahsetmek o kadar da kötü olmayacaktır.

Eyleme Geçebilirlik:

Bu, influencerın takipçilerini harekete geçirme yeteneğidir. Bu özellik, markanızla bağlamsal olarak uyumlu ve yeterince geniş bir erişime sahip bireyleri hedeflediğinizde doğal olarak ortaya çıkan bir özellik.

İnfluencerler kendilerini bir izleyici kitlesine bağlamazlar. Bunlar bir “opt-in” ağıdır. Kitleler onların bloglarını veya Twitter tanıtıcılarını takip etmeyi seçer.

Orta seviye influencerlar hakkında çok sayıda pazar araştırması yapıldığını belirtmek isterim. Bunlar, iyi bir erişime sahip olan ancak o kadar geniş bir kitleye sahip olmayan, kitleleriyle ilişkileri besleyemeyecek ve sadakatten yararlanamayacak influencer kişilerdir. Sadık bir kitle olsa hemen o influencer tarafından verilen öneriler kabul görür.

Influencerınıza Bir İmaj Verin

Kişilik Tipi: Kampanyanızı veya ürününüzü en iyi şekilde tanıtmak için bir aktivist, bir bilgi, bir otorite vb. ihtiyacınız olup olmadığına karar verin.

Tür: Hedeflenen influencernizi bir veya iki tür arasından seçin. Örnekler arasında teknoloji, moda, seyahat, pazarlama vb.

Konular: İdeal influencerınızın bazen sosyal medyada veya bloglarında bahsettiği bir konu seçin. Ulaşıp ikinizin neden bu kadar uygun olduğunu açıkladığınızda bu konuya atıfta bulunabilirsiniz.

Erişim Türü: Aradığınız şey site trafiği mi yoksa sosyal medya takipçileri mi? Influencer aktif bir blogcu mu? Görsel odaklı bir kampanyanız var ve influencerınızın  Pinterest ve Instagram’da olmasına mı ihtiyacınız var? Peşinde olduğunuz tweetler mi? Markanız için en iyi olduğunu düşündüğünüz erişim ne olursa olsun, kanalları ve bu kanallardaki takipçi sayısını belirleyin.

İdeal İnfluencerınızı  Nerede Arayabilirsiniz?

Artık net bir imaja sahip olduğunuza ve neye ihtiyacınız olduğuna karar verdiğinize göre şimdi onu nerede arayacağınıza bakalım.

Sosyal Medya Takipçileri

Markanızın sahip olacağı en yüksek sesli influencerlerdir ve marka savunucularıdırlar. Bu influencerların sizin markanız hakkında yazdıkları,onların takipçi kitleleri için uyumlu olduğundan, bu takipçiler sizin markanız hakkında konuşur ve şirketinizi ne kadar sevdiklerini yüksek sesle dillendirirler.  Markanızla ilgili sosyal medya sözlerinizi ve blog gönderilerinizi ayarlayarak, sahip olduğunuzun farkında olmadığınız influencerleri ve savunucuları sosyal medyada abulacaksınız.

Sosyal medya takibi aynı zamanda 1. adımda ana hatlarıyla belirttiğiniz türü veya nişi savunan influencerleri bulmanıza da olanak tanır. Örneğin, siz yoga malzemeleri satıyorsunuz ve  birisi yoga malzemeleri hakkında yoğun bir şekilde paylaşımda bulunabilir ve tweet atabilir, ancak web sitenizden yoga kıyafetleri veya ekipmanı satın almak için harika bir yer olarak bahsetmeyebilir. İşte bu kişi, etkileşim kurmak ve markanızı sergilemek istediğiniz kişi olacaktır.

Araştırma hashtagleri

Hedef influencerlerinizin kullandığı hashtag’leri tanımlayın. Şirketim için #bloggeroutreach ve #influencemktg’yi takip ediyorum gibi.  Bu hashtaglerin altındaki konuşmaları ele alarak o kategorideki aktif konuşmacıları gözünüze kestirin ve onlara hitap eden bir blog konuları belirleyin.

Markanız için uygun görünen influencerları bulmaya başladığınızda, onları en etkili şekilde organize edip takip edebilmeniz için onları bir Twitter listesine koymanızı tavsiye ederim. Twitter kanalını düzenlemek için HootSuite kullanabilirsiniz.

Google Uyarıları

Bölgenizdeki konular hakkında aktif olarak yazan kişileri belirlemek için markanızla ilgili anahtar kelimeler için Google uyarılar ayarlayın. Yazıları bulabilmeniz için markanızın adına da alternatifler oluşturmalısınız ve sözlerinizi içeren makaleler ve halihazırdaki savunucuları belirleyin.

influencer marketing – google uyarıları

Mention

Mention, YouTube, Twitter ve Facebook gibi farklı mecralarda bahsedenleri keşfetmek için şirketinizin adını yazmanıza olanak tanır.

Blogger Erişimi

Bloggerlar, influencerler çarkındaki tartışmasız en güçlü sözcülerdir. Bloggerları hedeflemenin bonuslarından biri, neredeyse her zaman birçok sosyal medya platformunda aktif olmalarıdır.

Markanız için etkili blog yazarlarını bulurken, kendi türünüzdeki blogları arayarak başlayın ve ilgili yazı konuları hakkında yazıp yazmadıklarını belirlemek için yazıları okuyarak niş(ler)i bulun. Bağlamsal olarak alakalı blog yazarlarının bir listesini yaptıktan sonra, markanız için en iyi erişime eşit olanları belirlemek için SEO istatistiklerini ve sosyal medya bilgilerini bulmanın zamanı geldi.

influencer marketing – influencerların SEO ve sosyal medya istatistikleri

İnfluencerınıza bir resim verirken ana hatlarıyla belirttiğiniz tüm kriterleri bulmak için blogları manuel olarak sıralamak uzun zaman alabilir. Neyse ki, bu süreci kolaylaştırmak için gerçekten çok iyi blogcu sosyal yardım araçları var. Spektrumun her bölümünü kapsayacak bir araç var.

Pazar Yerlerini Etkilemek

AspireIQ ve Famebit gibi Influencer pazaryerleri, markaları sektörlerindeki influencerlerle birleştirir. Genellikle kampanyaların YG’sini izlemeye, ödemeleri yönetmeye ve katılım metriklerini izlemeye yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bir kesinti yaparlar, bu nedenle yatırım yapmadan önce kampanyanız için uygun olduğundan emin olun.

Influencer Kampanyanızı Başlatın

İçerik Oluşturmayı Teşvik Edin

Gerçek bir marka influencerı, ürününüz veya hizmetiniz hakkında tutkuludur ve bu tutku kendini mutlaka gösterir. Influencerın sözlerini okuyan veya videolarını izleyenlere bulaşan bir tutkudur bu ve kesinlikle şirketiniz için potansiyel müşterilerle sonuçlanacaktır.

Amacınız, mutlu müşterilerden canlı olarak ve mümkün olduğunca çok insanın önünde olabildiğince çok içerik elde etmektir. Markanızı zaten sevdiğini bildiğiniz müşterilerden tüketici tarafından oluşturulan içeriği çıkarmanın bazı yolları:

 • Müşterilerinizden ürününüzü kullanarak kendilerinin fotoğraflarını ve videolarını yüklemelerini isteyin: Yükledikleri içeriği paylaşma sözü verirseniz, söz veriyorum ki sosyal medya olan narsisizm onları tüketecek ve çok mutlu talipleriniz olacaktır.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği bir ürün hediyesi veya hizmetinizde indirim ile teşvik edin: Bir yarışma düzenlemek, katılımı ve marka bilinirliğini teşvik etmenin basit bir yoludur.
 • Mutlu müşterilerden vaka çalışması sorularını yanıtlamalarını isteyin ve içeriğinizi yayınlamadan önce onaylayabileceklerinden emin olun: Hediye kartları sunduğumda daha iyi yanıt oranları gördüm çünkü bu soruları yanıtlamak zamanlarının önemli bir bölümünü alıyor.
 • Her türlü tartışma forumuna katılın: Hedef kitlenizle tartışmalara katılarak, onların gönderilerini veya sözlerini alıntı ve hatta blog yazısı ilhamı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca onlardan yorumlarına göre bir yazı yazmalarını ve yayınlamalarını isteyebilirsiniz. Sözlerini canlı gördüklerinde deli gibi paylaşacaklarından hiç şüpheniz olmasın.
 • Influencerın herhangi bir ön taahhüdü olmadan kendisine ücretsiz ürünler veya yazılımınızın ücretsiz deneme sürümünü gönderin: Beğenirlerse, sizden bahsedebilir veya harika ürünü önererek hakkınızda yazabilirler.

Influencerları Nasıl Ödüllendirirsiniz?

Birisi markanız hakkında iyi şeyler söyleyecekse, bunun karşılığının verilmesi gerekir. Maddi olarak olmak zorunda değil ama olsa hiç fena olmaz. Mesele şu ki, influencerınızın ödüllendirildiğini, kabul edildiğini, sevildiğini, önemli olduğunu veya bunların herhangi bir kombinasyonunu hissetmesini istiyorsunuz. Markanız için bulduğunuz influencerları ödüllendirmenin bazı yolları:

 • Mali açıdan: İnfluencer marketing olarak onlara finansal değeri olan bir miktar ödediğinizde, endüstri standartlarını ve en iyi uygulamaları izlediğinizden emin olmalısınız.
 • Duyurmak : Sizin hakkınızda yazdıkları bir gönderiyi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak, sitelerine daha fazla trafik çekecek ve kendilerini önemli hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, “Müthiş tanıtımın için teşekkürler, seni müthiş influencer” (veya buna benzer bir şey) yazılı bir tweet gibi basit bir şey bile harikalar yaratacaktır.
 • Ürün İndirimi veya Eşantiyon: Hizmetinizde indirim teklif etmek veya onlara markanızdan bir ürün vermek, bir influencerın sizden bahsetmeye devam etmesini gerçekten teşvik edecektir.
 • Komisyon: Markanız hakkında konuşmalara aktif olarak katılan ve size büyük satışlar getiren influencerlar için, size getirdikleri müşteriler için onlara bir tür komisyon vermek öyle korkunç bir fikir değil.

Influencerların Pazarlamada Kullanımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İnfluencer marketing yatırıma değer mi?

Çoğu marka için evet. İnfluencer marketing yapmaya dalmadan önce bilmeniz gerekenler burada.

Bir influencerı işe almanın maliyeti nedir?

Maliyet, sektöre, kampanyaya ve influencerın erişimine göre değişebilir. Daha küçük Instagram influencerleri gönderi başına 100 ila 300 dolar arasında kazanıyor, büyük ünlüler bin dolar kazanabilir veya daha fazla.

Sektörüm için doğru influencerı nerede bulabilirim?

İnfluencer etkileşim pazarlarını kullanmayı veya seçtiğiniz platformda ilgili hashtag’leri ve markaları aramayı düşünün.

İnfluencer kampanyalar için Yatırım Getirisini nasıl izlerim?

İnfluencer kampanyaları bağlı kuruluş pazarlamasıyla eşleştirmek, yatırım getirisini izlemenin en kolay yoludur. Etkileyenlere benzersiz bir bağlantı sağlayarak satışları ve etkileşimi izlemeyi kolaylaştırır.

İnfluencer marketing ne kadar başarılı?

Herhangi bir pazarlama kampanyası gibi, stratejinize ve hedeflerinize bağlıdır. Bununla birlikte, pazarlamacıların yüzde 80’i influencer marketingi etkili buluyor ve yüzde 89’u diğer kanallar kadar etkili veya daha etkili olduğunu söylüyor.

Çözüm

Influencer pazarlama, dijital dünyanın yaygınlaşmasıyla yeni bir dijital pazarlama stratejisi haline geldi ve oldukça gelişti. Gelecek yıllarda reklamların ortadan kalkacağını ve influencer marketingin daha da yaygınlaşacağını düşünebilirsiniz. Pazarlamanın bir sonraki boyutunun da müşterilerin yorumlarıyla şekilleneceği de muhakkak. Bakalım teknolojinin hızla geliştiği dünyada ne gibi farklı pazarlama modelleri karşımıza çıkacak.