Becommer.com

Birçok anahtar kelime bulmak bir şeydir, ancak hangi anahtar kelimelerin SEO kampanyanız için gerçekten faydalı olduğunu bilmek tamamen farklı bir konudur.

Anahtar kelime analizi, anahtar kelimeleri ve arama terimlerini ortaya çıkarmak süreci sizi yalnızca bir noktaya kadar götürebilir. Anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir, böylece seçiminizi en ilgili ve karlı terimlere daraltabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırma Stratejileri

Anahtar kelime analizi, zorluk seviyesi, aylık arama hacmi, sorgunun arkasındaki arama niyeti ve dönüşüm potansiyeli gibi bireysel arama terimlerinin özelliklerini inceleyerek yapılır. Bunu yaparak, sizin için en iyi çalışacak anahtar kelimeleri keşfedersiniz.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, milyonlarca anahtar kelimeyi sıralamak, önceliklendirmek ve uygunluğunu belirlemek gerektirir. Doğru anahtar kelime araştırma stratejileri olmadan, sıralama zor hatta imkansız hale gelir. Korkularınızı giderecek ve sizi daha fazla organik trafik elde etmek için doğru yola yönlendireceğiz.

Bugün, mevcut SEO stratejinize en iyi şekilde uyacak anahtar kelimeleri seçmeyi öğrenin.

İlgili: Becommer – Amazon Keyword Belirleme Klavuzu

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, anahtar kelime araştırmasının ikinci aşamasıdır. Rakiplerin blog gönderilerinden anahtar kelime fikirleri elde ettikten veya uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için arama motorlarını kullandıktan sonra ne yapmalısınız?

Bulduğunuz her tek anahtar kelimeyi hedeflemeye çalışmak için SEO stratejinizi aşırı germe hatasına düşmeyin.

Bu anahtar kelimelerin hepsi blogunuzun ana odak noktasıyla bir şekilde ilgili olacaktır, ancak bazıları alanınızın amacına uymayabilir (bunu birazdan ele alacağız).

Bunun yerine, anahtar kelime analizi yaparak kampanyanıza gerçekten fayda sağlayabilecek arama terimlerini belirlemelisiniz.

Ayrıca, anahtar kelime analizi size en önemli anahtar kelimeleri belirleme konusunda da yardımcı olabilir.

Özellikle, anahtar kelime analizi, erişilebilir sınırlar içinde olan anahtar kelimeleri hedeflemeye ve denemeye değer olmayanları belirlemeye yardımcı olabilir.

Aynı zamanda, web arayanların belirli anahtar kelimeleri neden kullandıklarını belirlemeye yardımcı olarak, arama sorgularındaki niyetleriyle daha iyi eşleşen içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Üstelik, anahtar kelime analizi yaparak hangi anahtar kelimelere öncelik vermeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Örneğin, yakında başlayacağınız paleo diyet blogu için anahtar kelime araştırması yaptınız ve anahtar kelime listesiniz şunları içeriyor:

  • Taş Devri diyeti
  • Paleolitik beslenme
  • Avcı-toplayıcı diyeti
  • Tahıl içermeyen diyet
  • Sağlıklı yağlar
  • Düşük karbonhidratlı diyet
  • Çim beslenen etler

Bunların bazıları başlangıçta hedeflemeye değmeyebilir, çünkü rekabetleri çok şiddetli olabilir. Ya da bazıları diğerlerine göre SEO kampanyanızla doğrudan ilgili olmayabilir.

Peki, hangilerini öncelikli hedeflemelisiniz?

Mantıklı düşünme dışında, şu anda hedeflemeye değer anahtar kelimeleri belirlemek için kullanabileceğiniz bazı temel ölçümler bulunmaktadır.

Bu temel ölçümleri, Semrush’in Anahtar Kelime Genel Bakış aracını kullanarak analiz edebilirsiniz.

Bu, araştırma sürecinin anahtar kelime analiz bölümüdür.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

Anahtar kelime analizi, anahtar kelimenin zorluğunu, aylık arama hacmini, dönüşüm potansiyelini ve anahtar kelimenin niyetini inceleyerek yapılabilir.

Semrush’in Anahtar Kelime Genel Bakış aracını kullanarak, anahtar kelime analizini nasıl gerçekleştireceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar kelime zorluğu, belirli bir anahtar kelime için sıralamak ne kadar zor olacağını ifade eder.

Bir anahtar kelimenin zorluğu, anahtar kelime için sıralanan diğer alanların yetki seviyesi tarafından belirlenir. Örneğin, “paleo diyeti” ifadesini Anahtar Kelime Genel Bakış aracına girdiğinizde aşağıdaki sonuçlarla karşılaşırsınız:

puan aldığını görebilirsiniz, bu da sıralama yapmanın çok zor olduğunu gösterir.

Anahtar kelime zorluğu, belirli bir anahtar kelime için sıralama şansınızı yansıttığı için hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini belirlemek için iyi bir metriktir.

Bu durumda, bu anahtar kelime için SERP’lerde 1. sayfada sıralamak neredeyse imkansız olacaktır. Bu durumda, başlangıç aşamasındaki bir web sitesi için hangi yüzde oranındaki anahtar kelime zorluğunu hedeflemelisiniz?

Aşağıda, başka bir anahtar kelime olan “avcı-toplayıcı diyeti” ifadesini araçta nasıl değerlendireceğinizi gösteriyorum:

%66, %99’a göre daha iyi, ancak hala ideal değil.

Semrush, anahtar kelime zorluğu yüzdelerini birkaç kategoriye ayırır, bunlar şunlardır:

0-14% = Çok kolay

15-29% = Kolay

30-49% = Mümkün

50-69% = Zor

70-84% = Zorlu

85-100% = Çok zor

Başlangıç aşamasındaki veya düşük yetkiye sahip bir web sitesi olarak, çok kolay/kolay aralıklarını hedeflemelisiniz. Yetki puanınızdan emin değilseniz, bunu Semrush’un Alan Genel Bakış bölümünden kontrol edebilirsiniz. İşte bir örnek:

Burada belirtmekte fayda var: anahtar kelime zorluğu, anahtar kelime analizi yaparken kullanmanız gereken birkaç metrikten sadece bir tanesidir.

Yüksek bir puanı olan bir anahtar kelimeyi tamamen görmezden gelmemelisiniz. Alan yetkinliğiniz geliştikçe, daha yüksek puanlara sahip anahtar kelimeleri hedeflemeye başlayabilirsiniz.

Benzer şekilde, düşük bir puanı olan bir anahtar kelimeye sadece bu nedenle bütçenizi ve zamanınızı harcamamalısınız. Anahtar kelimeyi aylık arama hacmi, arama niyeti ve dönüşüm potansiyeli açısından da değerlendirmeniz gerekmektedir.

Aylık Arama Hacmi

Anahtar Kelime Genel Bakış’ta görebileceğiniz başka bir metrik de “Hacimdir”:

Bu metrik, anahtar kelimenizin bir ay boyunca ulusal düzeyde ne kadar sıklıkla arandığının bir tahminidir (Semrush bu metriği aylık bir kez günceller). Bu hacim ne kadar yüksekse, anahtar kelime ile ilgili çevrimiçi ilgi o kadar fazladır.

Aynı zamanda belirli bir anahtar kelimenin uluslararası, bölgesel ve tarihsel arama hacimlerini de kontrol edebilirsiniz (bu metotları kullanırken daha fazla fayda sağlar, ileri bir aşamada daha fazla bilgi vereceğim).

Hacim metriği, bir anahtar kelimenin trafiğin potansiyelini tahmin etmenizi sağlayarak birçok avantaj sunar.

İşte son derece yüksek hacimli bir anahtar kelimenin örneği:

“Bitcoin Fiyatı” anahtar kelimesi, ABD’de 6.1 milyonluk etkileyici bir arama hacmine sahip. Ancak, “Paleo Diyeti” gibi, özellikle bu belirli anahtar kelimesi için sıralama yapmak inanılmaz derecede zor olacaktır.

Yüksek arama hacmi genellikle yüksek anahtar kelime zorluğuna işaret eder.

Ancak, aylık arama hacmi metriğini düşük anahtar kelime zorluklarına sahip birkaç anahtar kelimeyi karşılaştırmak için kullanabilirsiniz. Bu, hangi anahtar kelimelere öncelik vermeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Genellikle 100 ile 1,000 arasında bir aylık arama hacmi başlamak için iyi bir yerdir.

Ancak unutmamanız gereken önemli bir nokta: arama hacmi, tam olarak güvenilir bir anahtar kelime metriği değildir. Sonuçlar sadece bir tahmindir ve genellikle anahtar kelimelerin sıralanması daha az zor olduğunda daha az doğru hale gelir.

Önemli bir faktör olarak göz önünde bulundurmak önemlidir, ancak anahtar kelime analizi yaparken anahtar noktanız olmamalıdır.

Dönüşüm Potansiyeli

Hala Semrush’un Anahtar Kelime Genel Bakış bölümünde iken, dönüşüm potansiyelini de kontrol etmelisiniz. Dönüşüm potansiyeli, bir web kullanıcısının ürününüzü satın alma, e-posta listesine kaydolma olasılığıdır.

Anahtar kelimenin ne kadar değerli olduğu, dönüşüm potansiyelinin ne kadar yüksek olduğu ile en iyi şekilde yansıtılır – ancak bir anahtar kelimenin değerini nasıl ölçebilirsiniz?

Bu en iyi şekilde, Anahtar Kelime Genel Bakış aracının sağ tarafında bulunan tıklama başına maliyet (CPC) ile yansıtılır, burada gösterildiği gibi:

Bu metrik, reklamverenlerin bu anahtar kelime için şu anda ne kadar teklif verdiğini gösterir. Yüksek bir CPC genellikle birden fazla reklamverenin SERP’lerde görünmek için teklif verdikleri popüler bir anahtar kelimenin göstergesidir.

Eğer bu anahtar kelime için yüksek teklifler veriliyorsa, yüksek bir dönüşüm potansiyeline sahip olmalıdır. Örneğin:

“Paleo Diet” için mevcut CPC 0,97 dolar. Bu önemli bir fiyat olmasa da, anahtar kelimenin güçlü dönüşüm potansiyeline sahip olduğunu gösterir.

Düşük bir anahtar kelime zorluğuna, istikrarlı bir arama hacmine, makul bir dönüşüm potansiyeline sahip olan ve gerçekten konunuzla ilgili olan anahtar kelimeler, bu dört gereksinimi karşılamayan anahtar kelimelere göre hedeflemeye değerdir.

Anahtar Kelime Amacı

Bir anahtar kelimeyi içeriğinizde kullanmak, bir “anahtar kelimeyi hedeflemek”le aynı şey değildir. Bir anahtar kelimeyi doğru bir şekilde hedeflemek için, neden bu anahtar kelimenin arandığını anlamalısınız.

Anahtar kelime amaçını yanlış anlamak, birçok içeriğin yanlış gitmesine neden olan noktadır. Eğer içeriğiniz arayanların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamıyorsa, içeriğinizin amacı nedir? Spam ve ilgisiz görünmek dışında, pek bir şey değil.

Anahtar kelimeleri anlamak için, web kullanıcılarının bu anahtarları arama sorgularında neden kullandığını anlamalısınız. Sonra, bu sorguları yanıtlayan içerikler oluşturabilirsiniz.

Arama niyetini bir arama motorunun bakış açısından düşünün: Google, arama sorgularını ilgili bilgi kaynaklarıyla eşleştirmeye çalışıyor.

Ancak anahtar kelimeleri anlamak için nasıl analiz yaparsınız?

Anahtar kelimelerinizi kategorize ederek başlayabilirsiniz. Ana arama niyeti kategorileri şunlardır:

Bilgilendirici – Kullanıcılar bir şey hakkında bilgiye ihtiyaç duyduğunda. Örneğin, “bir altı paket yapmak ne kadar sürer?”

Ticari – Kullanıcılar bir satın alma kararı vermelerine yardımcı olacak bilgilere ihtiyaç duyduğunda. Örneğin, “kas yapmak için en iyi 10 protein shake”.

Yönlendirici – Kullanıcılar belirli bir sayfayı arıyorsa, örneğin, “Strava giriş sayfası”.

İşlem – Kullanıcılar belirli bir satın alma yapmayı düşünüyorsa ve hazırsa, örneğin, “dambıl seti satın al”.

Genellikle arama teriminin nasıl ifade edildiğine bakarak anahtar kelime niyetini belirleyebilirsiniz. Örneğin, “neden…” genellikle bir bilgilendirme aramasına yol açar ve “satın al…” genellikle işlemci bir arama yapar.

Veya, Semrush’un Anahtar Kelime Genel Bakış aracında “Amaç”ı kontrol edebilirsiniz:

Bu, “paleo diyeti” arka planındaki arama niyetinin çoğunlukla bilgilendirici ve ticari olduğunu gösterir.

Arama niyeti, anahtar kelime analizinizin tüm yönlerini etkiler. Aylık arama hacmine sadece bakmamalısınız, aynı zamanda arama niyetine de bakmalısınız.

Neden Anahtar Kelime Analizi Yapmak Önemlidir?

Yukarıda incelediğimiz gibi, anahtar kelime analizi, sizi geri tutan anahtar kelimeleri ilgili ve karlı anahtar kelimelerden ayırmak için yapılır.

Ancak anahtar kelime analizi yapmanın size ve SEO kampanyanıza nasıl yardımcı olduğunu düşünün. İşte nasıl:

Akıllıca Bütçe Yapmanıza Yardımcı Olur

Dönüşüm potansiyeli taşıyan anahtar kelimeleri uzmanca seçebilir ve dönüşüm yapmayacak anahtar kelimelere para atmak yerine. Bu şekilde, yatırım getirisini artırma şansınızı artırırsınız.

Zamanınızı Yönetmenize Yardımcı Olur

Her bir anahtar kelimenin bireysel önemini bilmek, içerik stratejinizin zaman çizelgesini daha iyi planlamanıza yardımcı olur. İçeriği, alan otoritenizi etkileyebilecek içeriklere odaklanmak için harcamak yerine içerik oluşturmanıza günler harcamaktan kaçınırsınız.

SERP’lere Ulaşmanıza Yardımcı Olur

Hemen sıralama yapabileceğiniz anahtar kelimeleri hedefleyebilirsiniz, böylece anında sıralama yapmayacağınız rekabetçi anahtar kelimeleri kovalamaktan kaçınırsınız.

…ve Otorite Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Düşük zorluklu arama terimleri için SERP’lere ulaştığınızda, daha büyük ve daha rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemek için yeterli alan yetkinliği kazanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Analiz Etmek Anahtar Kelime Haritası Oluşturmanıza Yardımcı Olur

Anahtar kelimeleri analiz etmenin size SEO görevinizde nasıl yardımcı olduğu konusunda daha büyük bir yol da sitenizi haritalandırmaktır. Bu kadar yardımcı olması, bu noktanın kendi bölümüne sahip olmayı hak ediyor.

Bilmiyorsanız: Bir anahtar kelime haritası oluşturmanız gerekiyor, böylece web sitenizi düzenli tutabilir ve aynı konuda birden fazla sayfa yazarsanız ve aynı anahtar kelime için sıralamaya çalışırsanız oluşan anahtar kelime yutulma sorunlarından kaçınabilirsiniz.

Ancak bir anahtar kelime haritası nasıl yapılır ve bu anahtar kelime analiziyle ne ilgisi var?

Açıklayayım:

Anahtar kelime haritalaması, sitenizin her sayfasına benzersiz bir odak anahtar kelimesi atama sürecidir. Sitelerinizin her bir sayfası bu anahtar kelime etrafında oluşturulmalıdır – sayfanın amacını belirtir ve arama motorlarının sayfayı tanımlamasına yardımcı olur.

Bir anahtar kelimenin örneği, “Paleo Diyetinin Faydaları” gibi bir şey olabilir. Ayrıca, içeriğinizin fazla spam görünmesini önlemek için bu anahtar kelimenin varyasyonlarını hazırda bekletmelisiniz. Örneğin, “Paleo Diyeti Faydaları”, “Paleo Diyetinin Artıları” vb.

Her sayfada, odak anahtar kelimesi (ve varyasyonları), URL’de, başlıkta ve bazı başlıklarda görünecektir. Bu anahtar kelimenin altında, ana terimle doğrudan ilgili olan ikincil destekleyici anahtar kelimelerin bir listesi bulunur – bu anahtar kelime kümeleri olarak adlandırılırlar – ana terimin niyetine doğrudan uygunluk taşırlar.

İdeal olarak, bu ikincil destekleyici anahtar kelimeler içeriğinizin her yerine serpilmelidir.

Anahtar kelimelerinizi araştırdıkça ve analiz ettikçe, anahtar kelimelerinizi oluşturacağınız anahtar terimleri belirleyeceksiniz. Bunlar, içeriğinizde doğrudan ele almayı amaçladığınız belirgin, popüler arama terimleri olacaktır.

Anahtar Kelime Sihirli Aracının yardımıyla anahtar kelimenin niyetine yanıt veren ikincil anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Bu anahtar kelime kümelerini oluşturmak, her bir sayfanın farklı bir anahtar kelime seçimine odaklanabileceği için sitenizi düzenlemenize yardımcı olur. Bu web sitenize düzen getirir ve konuları iyi tanımlanmış ve ayrı tutar.

Anahtar kelime yutulma sorunlarıyla karşılaşma riskiniz yoktur. Ve sağlam ve iyi tanımlanmış anahtar kelime kümeleri oluşturmanın en iyi yolu nedir?

Anahtar kelime analizi yaparak!

Anahtar Kelime Analizi Araçları

Sonraki bölümde anahtar kelimeleri analiz etmenin farklı uzman yöntemlerini detaylı olarak açıkladığım için, özellikle bu rehberin uzman yöntemler bölümüne geçmeden önce kullanmanız gereken en iyi araçları size özetleyeyim.

Kullandığım en iyi anahtar kelime araştırma araçları şunlar:

Semrush

Anahtar kelime araştırma ve analizi için Semrush’u tercih etmelisiniz. SEO kampanyanızın tüm aşamalarında size yardımcı olabilen çok yönlü bir araç setidir. Harika anahtar kelime önerileri sunabilir, geri bağlantı profilinizi inceleyebilir veya rakip anahtar kelime analizi yapmanıza yardımcı olabilir.

Google Analytics

Google Analytics, zaten sitenizde bulunan anahtar kelimeleri analiz etmek için en kullanışlı araçtır (bu konuyu aşağıda Anahtar Kelime Sıralama Analizini İnceleme bölümünde daha fazla keşfedeceğiz). Ziyaretçileri sitenize yönlendiren faktörleri anlamak ve gelecekte daha fazlasını nasıl çekeceğinizi belirlemek için önemlidir.

Google Trends

Google Trends, anahtar kelimelerin mevcut ve uzun vadeli popülerliğini analiz etmenizi sağlayan bir araçtır.

Anahtar kelime analizi için önemlidir, çünkü belirli arama terimlerine hangi zamanlarda odaklanmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Aynı zamanda belirli anahtar kelimeler için mevcut ve geçmişteki popülerlik dalgalanmalarını incelemenizi sağlar.

Google Trends’i anahtar kelime analizinize nasıl uygulayacağınızı, aşağıda Mevsimsel ve Trend Analizi bölümünde ayrıntılı olarak açıklayacağım.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner genellikle anahtar kelime araştırma amaçları için kullanışlıdır, ancak topladığınız anahtar kelimeleri ayrıntılı olarak analiz etmek için de kullanılabilir.

Aşağıda gösterildiği gibi, araç tarafından önerilen her bir anahtar kelime önerisinin anahtar kelime hacmini, trendleri, CPC’yi ve rekabet seviyesini kontrol edebilirsiniz:

Bu, size Semrush’un Anahtar Kelime Yöneticisi’ni oldukça hatırlatıyor mu? Cevap evetse, bu araçlar neredeyse aynı amaca hizmet ederler.

Ancak, Google Anahtar Kelime Planlayıcısı, kullanımı tamamen ücretsiz olan ve sınırsız sayıda kullanılabilen bir avantaja sahiptir.

Anahtar Kelime Analizi: Uzmanlık Alanları

Şimdiye kadar arama hacmini belirlemenin, anahtar kelime zorluğunu, arama niyetini, anahtar kelimelerin ticari potansiyelini (ve ihtiyaç duyduğunuz araçları) nasıl belirleyeceğimizi kapsadık. İşte anahtar kelime analizinizi bir adım öteye taşımanın yolları:

Yerel ve Coğrafi Hedefli Analiz

Yerel anahtar kelimeler veya bazen coğrafi hedefli anahtar kelimeler, belirli bir bölgedeki belirli bir kitleyi hedefleyen anahtar kelimelerdir.

Google, web kullanıcılarının sorularına doğrudan cevaplar bulmasına yardımcı olmayı sever. Bu nedenle “yakınımdaki tesisatçı” diye bir arama yaparsanız, Google konum ayarlarınıza bakacak ve belirtilen konumunuza dayalı sonuçlar sunacaktır.

ABD’deki tüm tesisatçıların uzun bir listesini size sağlamak yerine, yerel bölgenizdeki tesisatçılara öncelik vermek çok daha mantıklıdır.

İşletmeniz yerel bir hizmet veya ürün sunuyorsa, Google’ın web kullanıcılarına yerel sonuçlar sağlama ihtiyacından faydalanabilirsiniz.

Bunu, bir anahtar kelimenizin yanına konum adınızı ekleyerek yapabilirsiniz. Örneğin, “New York Şehri’ndeki Tesisatçılar”.

Ancak, “yakınında”, “yerel” ve “yakınımda gibi mekansal terimlerle arama sonuçlarında görünmek için çok daha spesifik olmanız gerekmektedir.

Tesisat işiniz Merkez Park’a yakınsa, konum terimleriniz şunları içerebilir:

“Central Park”, “New York Şehri”, “110th Street” ve “Manhattan”.

Şimdi, Semrush’un Anahtar Kelime Büyüsü Aracı’na geri dönün ve “Tesisatçı”yı arama çubuğuna yazın ve konum terimlerinizi “Anahtar Kelimeleri İçerir” bölümüne yazın (“tüm anahtar kelimeleri” seçeneğini kaldırdığınızdan ve “herhangi bir anahtar kelimeyi” seçtiğinizden emin olun) aşağıda gösterildiği gibi:

Ardından, burada gösterildiği gibi belirli yerel ve coğrafi hedefli anahtar kelimelerin bir listesiyle karşılaşacaksınız:

Buradan, bu anahtar kelime önerilerinden ilgili arama terimlerini seçmekle kalmaz, aynı zamanda onları analiz edebilirsiniz.

Her bir anahtar kelimenin niyetini, hacmini, anahtar kelime zorluğunu ve CPC’sini (her bir anahtar kelimenin sağında görüntülenir) kontrol ederek işinizle en iyi şekilde uyumlu olanları seçebilirsiniz.

Bu örnekte, “plumber Manhattan beach” yüksek bir hacme ve CPC’ye sahip, ancak şaşırtıcı derecede düşük bir anahtar kelime zorluğuna sahiptir, burada gösterildiği gibi:

Yani, bu anahtara içeriğinizde hedeflemek mantıklı olacaktır.

Mevsimlik ve Trend Analizi

Mevsimlik anahtar kelime analizi, belirli anahtar kelimelerin zaman içinde nasıl popülerlik kazandığını ve azaldığını incelemeyi içerir. Belirli bir arama teriminin yaz aylarında düzenli olarak arandığını ve kış aylarında minimumda arandığını düşünelim.

Örneğin, bir arama terimi olarak “Noel ağaçları”, yılın sadece bir ayı boyunca gerçekten ön planda.

Belirli anahtar kelimelerin ne zaman popülerlik kazandığını ve düştüğünü bilerek içerik stratejinizi ve pazarlama çabalarınızı daha iyi organize edebilirsiniz.

Trend analizi biraz farklı bir uygulamadır. Bu, şu anda arama motoru gündeminde olan anahtar kelimeleri bulmayı içerir. Bu anahtar kelimeler yıllık yükseliş ve düşüş yaşamayabilir, ancak şu anda yoğun bir şekilde aranmaktadır.

Bu yeni arama terimleri nihayetinde doygunluğa ulaşacak ve popülaritesi düşecektir. Ancak düzenli olarak trend analizi yaparak, çok geç olmadan yeni trendleri belirleyebilirsiniz.

Peki, mevsimsel ve trend analizi nasıl yapılır?

Google Trends, bu iş için en iyi araçtır. Bir gün, bir hafta, bir ay, bir yıl, son beş yıl ve 2004’e kadar (veya istediğiniz tarih aralığına kadar) analiz yapmak için kullanabilirsiniz!

İşte nasıl çalıştığı:

Eğer mevsimsel bir ilişkisi olduğunu hemen düşünmeyeceğiniz bir anahtar kelime olan “köpek bakımı” gibi bir anahtar kelime girersem, bu anahtar kelime analizi aracının sağlayacağı bilgi türü şu şekildedir:

“Günlük köpek bakımı” teriminin popülerliğinin Haziran 2022 civarında ve ardından 2023 Ocak ayında tekrar arttığını görebilirsiniz. Yaz aylarında tatil zamanı etrafında bakım hizmetleri arayan kişilerin sayısının yüksek olduğu tahmin edilebilir.

Ocak ayındaki artış, işe dönüşte köpek bakımına ihtiyaç duyan insanların sayısını yansıtabilir.

Aşağıya doğru kaydırdığınızda, bu aramaların çoğunun hangi eyaletlerde yapıldığını da kontrol edebilirsiniz:

Daha da aşağı kaydırdığınızda, ilgili konuları ve ilgili sorguları gözden geçirebilirsiniz:

 

Bu size sadece daha fazla anahtar kelime ilhamı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda “köpek bakımı” anahtar kelimesini ne zaman hedeflemeli olduğunuza dair net bir gösterge sunar (tabii ki bir köpek ile ilgili bir blog işletiyorsanız!).

Size eğilimdeki anahtar kelime analizi nasıl yapılacağına dair bir fikir vermek için son 12 ayın büyük bir moda kelimesi olan “ChatGPT” örneğini inceleyelim.

Bu nedenle, “ChatGPT” kelimesi Aralık ayının ortalarında küçük bir artış yaşadı, ardından Şubat ayının başlarında neredeyse ikiye katlandı. Arama ilgisi Şubat ayı boyunca nispeten istikrarlı kaldı ve Nisan ayında zirveye ulaştı, ancak daha sonra hafifçe düştü.

Belki de “ChatGPT” kelimesi önceden olduğu gibi yüksek seviyelere ulaşamayacak şekilde doygunlaşmış durumda, veya chatbot’a yeniden ilgi duyulması, kelimenin tekrar canlanmasına neden olabilir.

Her durumda, kesinlikle anahtar kelime analizinize Google Trends’i dahil etmeniz gerekiyor.

Sesli Arama İçin Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizinizi sesli arama terimlerini içerecek şekilde yapmalı ve sonuçları içerik pazarlama kampanyalarınıza dahil etmelisiniz.

Sesli arama terimleri, genellikle normal arama terimlerinden büyük ölçüde farklı olabilir ve ayrı varlıklar olarak ele alınmalıdır. Sesli aramalar, insanların gerçekte nasıl konuştuğuna daha yakınken, yazıyla yazılan arama terimleri genellikle daha kısa ve doğal insan konuşmasına benzemeyen ifadeler olma eğilimindedir.

Örneğin, sesli aramalar genellikle “kim, ne, neden, nerede ve ne zaman” gibi soru sözcükleriyle başlar ve tam bir cümleye benzeyen ifadeler içerir, örneğin:

“Çikolatalı bir pandispanya yapmak için hangi malzemelere ihtiyacım var?”

Yazıyla yapılan aramalar genellikle sorgulayıcı kelimeyi tamamen atlar ve daha sık şu şekildedir:

“Çikolatalı pandispanya malzemeleri”.

İçeriğinizi her iki arama yöntemi için optimize etmezseniz, önemli bir arama trafiği seviyesinden mahrum kalabilirsiniz.

Sesli arama sorgularında sıralanmak için içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve soru anahtar kelimelerini bolca kullanmalısınız.

Anahtar kelimeyi Semrush’in Konu Araştırma aracına girdiğinizde, sesli aramalar için sıralanmanıza yardımcı olabilecek bir dizi ilgili soru sağlanacaktır.

Bu soruları Genel Bakış bölümünün sağ tarafında bulabilirsiniz:

Bu “İlginç Soruları” içeriğinizin bir parçası olarak (H2’ler, H3’ler veya bir SSS bölümü olarak) dahil ederek, sesli arama sorguları için sıralama şansınızı artırırsınız.

Ancak, bu soruları rastgele seçip içeriğinize yerleştirmek yerine, önce bu soruları anahtar kelime analizi için Anahtar Kelime Genel Bakış aracında çalıştırmalısınız. İşte yaptığım gibi:

Burada, “Nasıl bir çikolata sünger keki yaparım?” ifadesinin en düşük anahtar kelime zorluğuna sahip olduğunu görebilirsiniz, bu kesinlikle kayda değer bir noktadır.

Anahtar Kelime Boşluk Analizi

Anahtar kelime boşluk analizi, kendi anahtar kelimelerinizi rakiplerinizin anahtar kelimeleriyle karşılaştırarak, onların sıralandığı ancak sizin sıralanmadığınız terimleri belirleme işlemidir.

Bu, sitenizi doğrudan rakiplerinizle aynı seviyeye getirme ve aynı zamanda kendiniz için yeni içerik fikirleri oluşturma yöntemidir. Bu boşlukları dolduramazsanız, rakipleriniz her zaman bir adım önde olacaktır.

Semrush’un Anahtar Kelime Boşluk aracı, anahtar kelime boşluklarını belirlemek için en iyi anahtar kelime analizi aracıdır. Burada, alan adınızı en iyi dört rakibinizle karşılaştırabilirsiniz.

Bir örnek vermek gerekirse, ben alan adımı Ahrefs, Moz, Wordstream ve Search Engine Journal ile karşılaştıracağım.

İlk olarak, her bir rakibinizin adını Anahtar Kelime Boşluk aracına ekleyin, işte böyle:

Ardından, anahtar kelime fırsatlarınızın (hem eksik hem de zayıf olanlar) temel bir genel bakışını ve anahtar kelime örtüşmenizi gösteren bir diyagramı göreceksiniz, aşağıda gösterildiği gibi:

Bundan, Wordstream ve Search Engine Journal’ın sizin ve tüm rakipleriniz arasında en fazla sıralanan anahtarkelimeye sahip olduğunu görebiliriz.

Farenizi grafiğin merkezinin üzerine getirdiğinizde, tüm alanların toplamda kaç anahtar kelime paylaştığını göreceksiniz:

Bu durumda, bu değer 92.8 bin!

Bu ilginç olsa da, gerçekten anahtar kelimeleri araştırmanıza yardımcı olmaz. Sizlere gerçekten yardımcı olan şey, grafiğin altında bulunmaktadır:

Yukarıdaki tablo, rakiplerinizle paylaştığınız tüm anahtar kelimeleri ve eksik olanları size gösterir.

Ayrıca, anahtar kelime analizi yaparken gereklilik olan hacim, anahtar kelime zorluğu ve diğer tüm önemli bilgileri içeren yararlı ölçümleri de sunar.

Tablonun üzerinde filtre seçenekleri bulabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yapmak için en önemli iki filtre seçeneği “Eksik” ve “Kullanılmamış”dır.

“Eksik”e tıkladığımda neler olduğunu görelim:

Bunlar, şu anda web sitenizin içeriğinde bulunmayan anahtar kelimelerdir.

Analitik bir bakış açısıyla, bu anahtar kelimeler sıralamak oldukça zor olabilir, ancak yine de dikkate alınmaya değerdir (veya Semrush anahtar kelime listesine eklenmelidir).

Bu örnekte, Semrush bana eksik anahtar kelimelerle ilgili 45 sayfa sağladı. İşte 40/45 sayfasının görünümü:

İkinci seçenek olan “What is a website title” (Bir web sitesi başlığı nedir) anahtar kelime analizi açısından ilginçtir, aşağıda gösterildiği gibi:

Bu, 1.3 binin üzerinde yüksek bir arama hacmine sahip, ancak %38 düşük bir anahtar kelime yoğunluğuna sahip. Bu nedenle, bu anahtar kelimeyi içerik stratejinizin bir yerine eklemek değerli olacaktır.

Keyword Gap aracındaki ikinci en kullanışlı filtre “Kullanılmayan” filtredir. Bu filtre, rakiplerinizden birinin, ikisinin veya üçünün kullandığı ancak geri kalanların kullanmadığı anahtar kelimeleri gösterir.

Bu filtreyi seçtiğinizde aşağıdaki gibi bir sonuç alırsınız:

Yukarıdaki örneğe göre, bu anahtar kelime analiz aracının her zaman kullanışlı anahtar kelime önerileri sunmadığı açıktır.

Ancak, “Anahtar kelimeye göre filtrele” arama çubuğuna daha spesifik bir şey yazarsanız:

Sonuçları biraz daha rafine edebilir ve daha pratik anahtar kelime önerileri bulabilirsiniz. Filtre aramasına “backlinkler” yazmaya karar verdim. Biraz kaydırdıktan sonra şu anahtar kelimeye rastladım:

“Index backlinks” yüksek bir arama hacmi ve makul bir KD seviyesi (33%) taşıyor. Ancak, şu an için sadece Ahrefs ve Moz bu anahtar kelimeyi içeriklerinde kullanıyorlar.

Düşük KD seviyesi nedeniyle, bu anahtar kelimeyi içeren sağlam bir içerik yazarsanız potansiyel olarak sıralamada yer alabilirsiniz.

Anahtar Kelime Sıralamasını Analiz Etme

Anahtar kelime araştırması ve anahtar kelime analizi sürekli devam eden bir süreçtir. Muhtemelen bunu SEO blog yazılarında sıkça okudunuz (kendi yazdıklarım da dahil), ancak bu işin çoğu yönü için doğru olan bir gerçektir. İçerikleri yayınladıktan sonra bile anahtar kelimeleri analiz etmeye devam etmelisiniz.

Anahtar kelimeleri bulma ve analiz etme konusunda yaptığınız tüm zorlu çalışmalar, onları düzenli olarak kontrol etmez ve gerektiğinde değişiklikler yapmazsanız boşa gider.

Neyse ki, doğru araçlar yardımıyla seçtiğiniz anahtar kelimelerin performansını kontrol etmek çok zor değildir.

Örneğin, Google Analytics, en fazla trafiği çeken anahtar kelimeleri kolayca belirlemek için kullanılabilir.

Google Analytics’e ayarlandıktan sonra, anahtar kelimelerinizi “Acquisition” > “All Traffic” bölümünden kontrol edebilirsiniz:

Ardından “Channels” (Kanallar) > “Organic Research” (Organik Arama) seçeneklerine gidin:

Ardından belirli anahtar kelimeler için arama verilerini gösteren bir tablo ile karşılaşacaksınız. Şuna benzer bir görünüm alacak:

Bu daha da kolay olabilir miydi?

Ayrıca anahtar kelimelerinizin istenen arama sorguları için sıralamaya izin verip vermediğini kontrol edebilirsiniz, bunu şu şekilde görebilirsiniz:

“Acqusition” (Edinme) -> “Search Console” (Arama Konsolu) -> “Queries” (Sorgular)’ a gidin. Burada gösterildiği gibi:

 

Daha sonra hangi sayfalara en fazla ziyaretçinin geldiğini ve dönüşüm hedefinizin ilerlemesini takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Ne Kaçınmalısınız?

Anahtar kelime analizi yaparken yalnızca bir metriği incelemekten kaçınmalısınız – özellikle aylık arama hacmi. En umut vadeden metrik gibi görünebilir, ancak her zaman size trafik ve dönüşümler garanti etmez.

Yüksek arama hacmi mevsimsel bir artışın sonucu olabilir. Alternatif olarak, anahtar kelime zaten doygunluğa ulaşmış ve düşüşe geçmiş olabilir. Bu gibi nedenlerle, anahtar kelimenin geçmiş aylardaki performansına bakmanız her zaman gereklidir. Ayrıca anahtar kelime zorluğu gibi diğer metrikleri de kontrol etmeniz önemlidir.

Anahtar kelime analizi ne kadar sürmeli?

Anahtar kelime analizi yapmak, premium bir anahtar kelime analizi aracı kullanıyorsanız uzun sürmemelidir. Örneğin, bir Semrush hesabı ile anahtar kelime zorluğu, aylık arama hacmi ve dönüşüm potansiyeli hakkında bilgi edinebilirsiniz. Benzer şekilde, ön araştırma aşamasında anahtar kelimeleri bulmak da kısa sürede mümkündür.

Zamanınızın büyük çoğunluğunu, anahtar kelime analizi sonuçlarına göre bir içerik stratejisi planlama ve uygulama aşamasında harcamalısınız.

Anahtar kelime analizi hala önemli mi?

Anahtar kelimeler hala önemlidir çünkü hem içerik stratejinizi belirlerler hem de arama motorlarının ve web kullanıcılarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olurlar. Anahtar kelime analizi sayesinde blogunuzda hangi konuları ele almanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi ve cevap vermeniz gereken soruları daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Başka bir düzeyde, anahtar kelime analizi içeriğinizi hedef kitlenizle bağlantı kurmaya yardımcı olacak anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Belirli anahtar kelimeleri stratejik olarak dahil ederek ve yerleştirerek, arama motorlarının sizi belirli arama ifadeleriyle ilişkilendirmesinin şansını artırırsınız.

Anahtar kelime stratejimi ne sıklıkla güncellemeli ve geliştirmeliyim?

Anahtar kelime analizi stratejinizi en az ayda bir kez gözden geçirmeli ve gerektiğinde güncellemelisiniz. Anahtar kelime analizi stratejinizi ne sıklıkla güncellemeniz gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Ancak her çeyrekte bir arama trendlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Ayrıca düzenli olarak rekabetçi anahtar kelime analizi yapmalı ve örneğin yeni anahtar kelime boşluklarını belirlemelisiniz. SERP’lerin tepesine çıksanız bile, pozisyonunuzu korumak için rekabetinizi karşılaştırmalı bir gözle izlemeye devam etmelisiniz.