Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Sizi Arayalım, Ücretsiz Bize Danışın


Etsy Ads ( Reklam) / SSS

Etsy'de Reklam / SSS

Evet Etsy’de hem kendi içinde hem de Etsy dışında reklam verebilme imkanı var. 

Evet, Etsy reklamları yani Etsy Ads Etsy’ye gelmiş olan zaten ilgili potansiyel alıcılara doğal aramalarda sıralamamız önlerde olmasa da reklamla alıcılar doğrudan bizim ürünümüzle ilgili bir şey aradığında onun önüne çıkma imkanı sunar. Bu nedenle Etsy içinde mutlaka reklam vermeliyiz. Satışımız az da olsa çok da olsa reklam vermeli ve ürünlerimizin görüntülemesini arttırmalıyız.

İnsanlar en fazla hafta sonu alışveriş odaklı internette bulunurlar. Bu nedenle reklam bütçeniz kısıtlı ise yada belirli bir zamana özel olarak kullanmak istiyorsanız Cuma günü öğleden sonra başlayıp pazartesi sabah sona erecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Etsy’de ürünleriniz listelendikten hemen sonra reklam vermeye başlamalı ve ürünleriniz görüntülenme ve satışa dönme performansını hemen test etmelisiniz.

Etsy’deki reklam bütçeniz tamamen sizin bütçeniz ve stratejiniz ile ilgili bir konudur. Etsy reklamlarından zarar da etseniz reklam vermek çoğu zaman mantıklı olur. Çünkü bu ürünlerinizin daha fazla müşterinin önüne çıkması, karsız da olsa satılması, satışlardan yorum almanız ve aynı müşterilere yeniden satış yapabileceğiniz teklifler gönderme imkanı sunar.

Hayır, ürünlerimizin reklamlarında bu tip bir coğrafi yada kitle kısıtlaması yapamıyoruz.

Etsy dış reklamları Google Görüntülü Reklam Networkü ve diğer reklam yayınlama ortaklarının üzerinden Etsy dışındaki site ve platformlarda gösterir. Bunlar;

 • Google
 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
 • Bing
 • Etsy Yayın Ortakları Siteleri
 • Google Görüntülü Reklam Ağı

Etsy yayın ortakları şunlardır;

Google görüntülü reklam ağı şunlardır;

 • YouTube,
 • Zillow,
 • Gmail,
 • Weather.com,
 • AOL,
 • MSN

Etsy dış reklamlarını Etsy ekibi yönetir. Mağaza sahipleri bu reklamlara müdahale edemezler.

Etsy dış reklamlardan gelen müşterilerin yaptığı satın almalar üzerinden belirli bir komisyon alır. Liste sahipleri sadece satış olduğu zaman reklam harcaması yapmış olurlar.

Etsy dış reklamları otomatik olarak açık bir şekilde gelir. Bununla birlikte son 12 ayda 10.000 USD üzerinde bir toplam satış olmayana mağazalar Etsy dış reklamlara ürünlerini kapatabilirler. Eğer son 12 ayda 10.000 USD’nin üzerinde bir satışınız olmuşsa Etsy dış reklamları kapatamazsınız.

Etsy dış reklamdan gelen satışları için;

 • Son 12 ayda 10.000 USD’nin altında mağaza cirosu olan mağazadan %15 
 • Son 12 ayda 10.000 USD’nin üstünde bir mağaza cirosu olan mağazadan %12

Etsy dış reklam kesintisi yapar.

Etsy dış reklamlardan gelen bir satış için en fazla $100 bir kesinti yapar. Yani ürününüz 1500 USD’ye satıldı ise bu ürün için%12 yada %15 kesinti yapılacakken bu rakam 100 Doları geçiyorsa sadece 100 Dolar kesinti yapılır.

Etsy dış reklamla gelen bir müşteri ürünü 30 gün içinde ne zaman satın alırsa alsın bu satış Etsy dış reklamdan gelmiş sayılır.

Son 12 aylık Etsy mağaza cironuz 10.000 USD’nin altındaysa ürünlerinizi Etsy dış reklamlara kapatabilirsiniz. Bunun için;

 1.  Etsy.com’da Shop Manager ‘ı (Mağaza yönetimi) seçin
 2. Settings (Ayarları) seçin
 3. Offsite Ads (Dış reklamlar)’ı seçin
 4. Stop promoting my products ‘ı (Ürünlerimin tanıtımını durdur) seçin
 5.  Stop promoting my products ‘ı (Ürünlerimin tanıtımını durdur) onaylayın

Evet Etsy affiliate programı var. Bu programa dahil olmak için aşağıdaki şartları taşımak gerek.

 • En az 18 yaşında olmak.
 • URL’ye sahip bir internet sitesine sahip olmak.
 • Etsy’nin kendi belirlediği türlerde ve Etsy’e “yeterli” gelecek sayıda içeriğe sahip olmak.
 • Sahibi veya çalışanı olduğunuz Etsy mağazalarını bildirmek.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra da herhangi bir Etsy mağazasıyla ilişiğiniz olursa bunu Etsy’e bildireceğinizi taahhüt etmek.
 •  

Etsy aşağıdaki türden siteleri ve hesapları Etsy affiliate programına dahil etmiyor.

 1. “Cash Back” veya kupon siteleri.
 2. Fiyat kıyaslama siteleri.
 3. Kullanıcıların bilgisayarında “pop-up” veya gizli pencere açan internet siteleri.
 4. “Dropshipping” siteleri.
 5. Sosyal paylaşım siteleri, forumlar ve sosyal medya hesapları. (Instagram’da minimum 10.000 takipçiye sahip hesaplar ve YouTube’da Etsy’nin onay verdiği kanallar hariç)

Etsy affiliate programı link

Etsy’de reklam vermek için;

 1. Etsy’e girin ve “Shop Manager” düğmesine tıklayın.
 2. Menüden “Marketing” opsiyonuna tıklayın.
 3. Açılan menüden “Etsy Ads” seçeneğini tıklayın.
 4. Reklam vermek istediğiniz ürünleri ve günlük bütçenizi belirleyin.
 5. Belirlediğiniz bütçe tüm ürünler için toplam bütçedir ve günlük harcanabilecek azami tutardır. Asgari tutar ise $1 olmalıdır.
 6. “Start Advertising” butonuna tıklayarak reklamlarınızı başalatın.

Evet böylece reklamlarınız yayında.

Visits: Mağazanıza gelen toplam tekil ziyaretçi sayısı.

Orders: sipariş sayısını ifade eder. Bir kişi tek siparişte 3 ürün alırsa bu 1 sipariş demektir.

Revenue: Kargo ve vergi hariç elde ettiğiniz kazancı gösterir. Bahsedilen vergi ürünü satın alan kişinin kendi ülkesine ödediği vergidir. Bazı durumlarda Etsy bu vergiyi kendisi tahsil ettiği için böyle bir açıklamaya ihtiyaç duyduk. Alıcının ülkesine ve ABD’de eyalete göre farklı vergi kalemleri görebilirsiniz.

Conversion rate: Tam tercümesi “Dönüşüm oranı”dır. Basit bir matematik formülü ile hesaplanır;. Sipariş sayınız/Ziyaret sayınız (Orders/Visits). Dönüşüm oranı mağazanız için önemlidir. Ürünlerinizin ve mağazanızın başarısını temsil eden en önemli kriterlerden biri dönüşüm oranıdır.

Listing Views: Etsy’de ürün listelemeleri “listing” adıyla yapılır. Dolayısıyla ürün sayfanızı kaç kişinin gördüğünü temsil eden veriye Listing View adı verilir.

Year over Year(YoY): Belli bir tarih aralığı için görüntülediğiniz istatistiklerinizin geçen yılın aynı dönemine göre kıyasını gösterir.

Listing views per visit: Toplam görüntülenmelerin ziyarete oranını gösterir. Mağazanızı görüntüleyen ziyaretçilerin ortalama kaç “listing”e baktıklarını anlayabilirsiniz.

Etsy reklam kavramları ve adları aşağıdaki gibidir;

Etsy app & other Etsy pages: Etsy’nin mobil uygulamasından, kategori sayfaları, editörün seçimi sayfaları veya Etsy forum sayfaları gibi “diğer” Etsy sayfalarından gelen ziyareti gösterir. Etsy’de yapılan aramalar sonucu gelen ziyaretler dahil değildir.

Etsy marketing & SEO: Site dışı reklamlar vasıtasıyla ve yaptığınız SEO ile Google, Bing gibi harici arama motoru kaynaklarından gelen trafiği ifade eder.

Etsy Ads: Etsy.com’da yapılan aramaların sonuçlarında gösterilen reklamların istatistiğini gösterir. Etsy’nin mobil uygulamasında gösterilen veya Etsy dışında(Offsite) yapılan reklamlar dahil değildir.

Offsite Ads: Google, Facebook gibi platformlarda Etsy’nin sizin adınıza yaptığı reklamlardan gelen ziyareti gösterir.

Social Media: Kendi sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız paylaşımlardan gelen ziyareti gösterir. Offsite reklamları ile gelen ziyaret de dahildir. Burada trafik görebilir ama “Ben bu platformda hiçbir paylaşım yapmadım ki!” diye düşünebilirsiniz; başkalarının sizin ürünlerinizi paylaşması da bu istatistiğe dahil.

Advertising: Etsy  aramalarında ve Google’da yapılan reklamlardan gelen ziyareti gösterir.

Direct & other traffic: Doğrudan mağaza URL’niz vasıtasıyla gelen ziyareti gösterir. 

Today(Bugün): Gece yarısından anlık olarak baktığınız saate kadar olan dilim.

Yesterday(Dün): Gece yarısından sonraki gece yarısına olan dilim.

Last 7 Days(Son 7 Gün): Anlık olarak baktığınız saat de dahil olmak üzere son 7 günü gösteren dilim.

Last 30 Days(Son 30 Gün): Anlık olarak baktığınız saat de dahil olmak üzere son 30 günü gösteren dilim.

All Time(Tümü): Mağazanızı açtığınız andan itibaren veriyi görüntülediğiniz güne ve saate kadar olan dilim.

Etsy reklamları Etsy arama motoru ile uyumlu çalışır. Eğer reklam için bir üst sınır görüyorsanız reklam bütçenizi arttırdıkça maksimum reklam limitinizin de arttığını göreceksiniz.

 Etsy’de en sık karşılaşılan hatalardan biri de maksimum reklam bütçesinin $2 görünmesidir. Genelde kendi kendine düzelir. Bununla birlikte hızlı bir şekilde düzelmesi için Etsy’ye bildirebilirsiniz.