Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Sizi Arayalım, Ücretsiz Bize Danışın


Amazon’da Suspend / SSS

Amazon'da Suspend / SSS

Suspend olmuş bir mağaza ile ilişkili olduğu tespit edilen bir mağazanın suspend edilmesine ilişkilendirme Suspendi denir.

 

İlişkilendirme suspendi genel olarak suspend olunan bir ülkedeki mağaza ile ilişkili olduğu tespit edilen bir mağazanın suspend olması durumudur. Bu durum suspend olan mağaza için kullanılan aynı bilgisayar veya aynı internet ağının Amazon botları tarafından tespit edilmesi durumunda yaşanır.

İlişkilendirme suspendi yaşamaman için suspend olunan mağazada kullanılan bir *Kredi kartı *Kimlik bilgileri *Aynı bilgisayar *Aynı internet *Aynı ödeme alıcı hesabı kullanılmamalıdır.

İlişkilendirme suspendini açmak için Amazon’u bilgisayarı yeni aldığınızı yada arkadaşınız yardım ettiğinizi söyleyerek ikna etmeye çalışabilirsiniz.

Amazon’un kurallarınızı ihlal edilmesi yada algortima tarafından teyit gerektiğinin tespit edilmesi durumunda Amazon mağazasının satışa kapanmasına suspend denir.

Bir mağazanın Amazon tarafından suspend edilmesi durumu Amazon kurallarının ihlal edilmesi yada mağaza ile ilgili her hangi bir bilginin teyit edilmesi gerektiği durumlarda yaşanır?

Amazon mağazası açarken yanlış yada eksik bilgi yada belge ile başvuru yaparsanız mağaza açılış suspendi olursunuz. Fatura isteyen piyasalarda ise herşey doğru olsa bile suspend olabilirsiniz.

Amazon mağaza açılışı sırasında yanlış yada eksik bilgi nedeniyle açılış suspendini kaldırmak için doğru bilgi ve belgelerin yüklenmesi gerekir. Bu süreç genel uzun sürebilir.

İlk hesap açılışından sonra 6 aya kadar mağaza faaliyetleriniz Amazon botları tarafından gözlemlenir. Botlara tanımlanmış olan filtrelere takılma durumunda 3 ASIN suspendi yaşanır ve mağaza askıya alınır. Bu durumda Amazon sizden listenizde bulunan ürünlerden 3 tanesinin (Asin) fatura ya da yetki belgesini talep ederek ticaretinizin Amazon dropshipping kurallarına uygun olup olmadığını kontrol etmek ister.

Amazonda yeni satıcılar, yeni satış yapacak kişiler bu problemi yaşıyorlar.

Satıcının sattığıı tüm ürünlerin arkasında durmasını ve ürünlerinin örjinallerinin kanıtlanması için ister.

Hayır, her satıcıdan istemez.

  • 1 günde 100’lerce ürün yükleyecek kadar hızlı ürün yüklendiğinde.
  • Satıcılar arasında Amazon.com , sadece Amazon Prime, Amazon Warehouse satıcılarının olduğu durumlarda ve private label ürün satma durumlarında.
  • Ürün gönderim süreleri gecikirse.
  • Çok fazla kategoride ürün yüklendiğinde.
  • Bir anda yüksek cirolu ve çok satış durumlarında.

Amazon satıcıı hesabınızda art arda bir kaç şüpheli işlem yaparsanız hesabınız kilitlenebilir. Örneğin sipariş gelir gelmez gönderi adresini değiştirmek ve ardından çok hızlı bir şekilde kargo takip numarası girmek. Hesap kilitlenmesi genelde sipariş geldikten sonra yapılan hayatın doğal akışına uymayan işlemlerden sonra olur.

Amazon politikasına aykırı bir ürünün tüm varyasyonları da aynı şekilde pollitikalara aykırı ise tüm varyasyonlardan uyarı alınır. Bir çok uyarının aynı anda alınması bir mağazanın suspend olma riskini arttırır.

Amazon politikasına aykırılıktan dolayı gelen bir ihlal ile ilgili 1 saat içinde aksiyon alınması durumunda Amazon tarafından bu algılanır ve hızlı aksiyonunuz için teşekkür iletisi gönderilir. Geç aksiyon alınması ise ayrıca mağaza puanına olumsuz yansız ve suspend riski yaratır.

Amazon’a her hangi bir durumla ilgili aldığınız aksiyon ile ilgili bilgi vermek her durumda bir avantaj sağlar. Bu Amazon tarafında olumlu olarak değerlendirilir.

Bir mağazanın hayatın doğal akışına aykırı şekilde ani ürün satışları durumunda Amazon botları tarafından uygulanan suspend çeşididir.

Eğer hızlı bir satış yapar ve bu satışlardan hiç yorum almazsanız Amazon mağazanızı yorumlar gelinceye yada ürünlerin sorunsuz ve vaktinde müşteriye ulaştığından emin oluncaya kadar suspend edebilir. Sonrasında bir sorun yaşanmazsa suspendi kaldırır. Bununla birlikte satışlar sonrasında doğal bir akış içinde gönderim yapılır ve 5% seviyesinde yorum alınırsa suspend durumu yaşanmaz.

Tasarım
Patent
Logo
Marka ve koruma ihlali
Telif hakkı

kimlik bilgilerinin amazona yanlış gönderilmesi, kimlik bilgilerinde yazan ismin birebir faturalarda olmaması, Amazonun istediği kredi kartı ekstresindeki isim soyisim adres bölümünün
birebir faturadakiyle aynı olmaması.

Genellikle amazona yeni başlayan, yeni hesap başvurusu yapan kişilerin karşılaştığı bir suspenddir. Açıldıktan hemen birkaç saat sonra hesap askıya alınması durumudur.

Amazona gerçekten üzerinde oynama yapılmamış gerçek, orjinal bir fatura sunmak, göndermek gerekir.

Ürünlerin satın alındığı e-ticaret sitelerinin faturalarını üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan amazona yüklendiği takdirde amazon kabul ediyor.

Faturadaki bilgiler bölümündeki bilgiler ile amazon satıcı hesabındaki bilgilerin birebir harfi harfine uyması gerekmektedir.

Mutlaka ticari fatura ollması gerekiyor.