Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Sizi Arayalım, Ücretsiz Bize Danışın


Amazon’da Siparişler / SSS

Amazon'da Siparişler / SSS

Sipariş aldığınızda, otomatik olarak size bir e-posta ile Amazon tarafından bildirilir.

Bekleyen siparişlerinizi Seller Central ana sayfasında da görebilirsiniz.

Ayrıca Amazon’dan hangi durumlarda e-posta ile bildirim almak istediğinizi, hesap ayarlarında yer alan bildirimler sekmesinden ayarlayabilirsiniz.

 

Evet. Amazon Fraud yani dolandırıcılık işlemlerine karşı en üst düzeyde algoritmik ve manuel koruma sistemlerini uygulamaktadır.

Amazon A’dan Z’ye garanti uygulaması müşterinin ürünü teslim almadığı yada sipariş ettiği üründen başka bir ürün teslim aldığı durumlara karşı önlem olarak uygulanmaktadır. Böyle bir durum yaşandığında süreç şu şekilde işler.

  • Müşteri önce satıcı ile çözüm için iletişime geçebilir.
  • Eğer satıcı problemi çözemezse, müşteri A’dan Z’ye Garanti talebinde bulunabilir.
  • Amazon böyle bir talep aldığında, satıcıya talebin detaylarını içeren bir e-posta gönderir.
  • Satıcı sipariş ve tedarik ile ilgili bilgileri paylaşır.
  • Amazon müşteri talebinin nasıl çözümleneceğini belirler.
  • Bazı durumlarda satıcının üstleneceği şekilde müşteriye para iadesi de yapılabilir.

Satın alma kutusu ürünün kendi sayfasına yer alan ve ürünün sepete eklenmesini sağlayan butondur. Amazon single katalog yani tekil katalog şeklinde ürünleri listeler. Yani bir üründen 1 tane olur ve tüm satıcılar fiyat ve stoklarını aynı ürüne girer. Aynı ürüne teklif veren satıcılar satın alma kutusuna müşteri tıkladığında kendi stoğundaki üründen satılması için fiyat ve kalite puanı açısından rekabet eder.

Satıcıların satın alma kutusunu alması tanımlanmış olan algoritmadaki parametlere bağlıdır. Bu algoritmada bir çok parametre olmasına rağmen özet olarak aşağıdaki kriterler altında sıralanabilirler.

  • Satıcının performansına bağlı kriterler.
  • Ürünün stok durumuna bağlı kriterler. 
  • Ürünün fiyatına bağlı kriterler

Bir üründe tek satıcı olmadığınız durumlar haricinde çoklu satıcı olan ürünlerde Amazon kimin buybox’ı alacağını garanti etmez.

Müşteriler Amazon’da farklı ülkelerde farklı ödeme yöntemleri ile sipariş verebilirler. Amazon Türkiye’de sadece kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapılabilir. Bazı kartlarda taksitle satın alma işlemi yapılabilmektedir.

Hayır, Amazon Türkiye’de kapıda ödeme ile satın alma işlemi yapılmaz.

Eğer Amazon tarafından talep edilen bilgi yada belgeleri yükleyemezseniz Amazon Satıcı Destek Ekibi ile görüşebilirsiniz.