Becommer.com

Tıklayın Sizi Arayalım

Sizi Arayalım, Ücretsiz Bize Danışın


Amazon’da Dropshipping / SSS

Amazon'da Dropshipping / SSS

Amazon’da listelediğiniz ürünü Amazon’da aldığınız sipariş üzerine tedarikçisinden temin ederek doğrudan müşteriye gönderilmesini sağladığınız iş modeline Amazon dropshiping denir.

 

Amazon politikaları dropshiping’in bir iş modeli olarak yapılmasına belirli şartlar altında onay veriyor. Bununlar birlikte Amazon’un onay vermediği türden dropshiping yapılması ise politikalara aykırı görülüyor ve mağazanın askıya alınmasına kadar varan yaptırımlar uygulanıyor.

Amazon bir ürünün Amazon siparişi üzerine kimin tarafından paketlendiği ve kargolandığına bakmaksızın normal bir şekilde müşteriye gönderildiği durumlara onay verir. Yani talebimiz üzerine bir tedarikçi de gönderse bir ara depo da gönderse gönderilen ürün ve paket Amazon politikalarına uygun olarak gönderilmelidir.

Amazon müşteriye gönderilen paketin üzerinde Amazon dışında bir yerden alındığını yada geldiğini gösteren bir paketlemeye yada evraka sahip olan, yada üzerinde Amazon’dan müşterinin aldığın fiyat dışında bir fiyat ibaresi olan türden dropshiping modeline izin vermez.

Amazon.com.tr uyumlu xml veren bir firmadan mal sipariş ederek sonrasında da talep ederek tedarikçi belgesi almanız durumunda bu belge 180 gün geçerli olacak şekilde sizi diğer Amazon pazaryerlerinde yaşayacağınız durumlara karşı koruyabilir.

Dropshipping için kategorisinde sales rank puanı %3-%7 seviyesinde olan ürünlerin başarılı olma oranı yüksektir.

Amazon’da ilk mağaza açıldığı dönemde çok fazla ürün yüklenmemeli. Normalde kendi ürünlerine sahip olan bir firmanın hayatın doğa akışı içinde kaç ürünü yüklemesi doğaldır diye düşünerek makul seviyede ürün yüklenmeli. Buna göre ilk başta günlük 2-50 ürün yüklemek ilk ay 500 üründen fazla yüklememek makul ürün adetleri olarak düşünülebilir.

Amazon’dan alınan ürün farklı bir firmanın paketi ile giderse ve müşteri bu noktada şikayet ederse Amazon bu durumda 3 ASIN suspendi uygular.

Amazon tarafından kabul edilen dropshipping bir tedarikçi ile anlaşmanız olan, ürünü satın alarak ama sizin ama tedarikçinin deposundan doğrudan müşteriye gönderildiği dropshipping çeşididir. Bunun dışındaki dropshipping metodları kabul edilmediğinden suspend ve mağaza kapatma nedeni olarak görülür.