Becommer.com

LLC İçin En İyi Eyaletler 2024 Yerel LLC vs Yabancı LLC

LLC İçin En İyi Eyalet

Yerli LLC ile Yabancı LLC farkı

Eğer yaşadığınız eyalette bir LLC kurarsanız (yani “ana eyaletiniz” olarak bilinen yerde), buna “Yerli LLC” olarak bilinir. Eğer ana eyaletiniz dışında bir yerde bir LLC kurarsanız, o zaman o eyaletteki bir yabancı LLC olarak kaydettirmeniz gerekecektir.

Örneğin, Neveda’da bir LLC kurarsanız (ancak orada yaşamıyorsanız), o zaman bu Nevada LLC’sini ana eyaletinizde (Yabancı bir LLC olarak) kaydetmeniz gerekecektir ki ana eyaletinizde iş yapabilesiniz.

Yukarıda Nevada’yı bir örnek olarak kullandık, ancak aynı durum herhangi bir eyalet dışında kurulan LLC için geçerlidir.

Bu şu anlama gelir:

Artık 2 LLC başvurusuna sahipsiniz (bir tanesi Nevada’da ve bir tanesi ana eyaletinizde).

2 Eyalet başvuru ücreti ödemeniz gerekecek.

Nevada LLC’niz için adreslerini kullanabilmek için bir Kayıtlı Temsilciye ödeme yapmanız gerekecek.

2 Yıllık Rapor ücreti ödemeniz gerekecek.

Kısacası, bu kolayca maliyeti ve stresi ikiye katlayacaktır, çünkü 2 LLC başvurusunu sürdürmek zorundasınız.

Eyaletlerin Ceza Ücretleri ve Dezavantajları

Eyalet hükümetleri, işlerini eyaletlerinde yürüten bir LLC’nin yabancı bir LLC olarak kaydedilmesini gerektiren kurallarını uygularlar. Uygulama, para cezalarını, cezaları, faizleri, mahkeme masraflarını ve LLC’nin iş yapma yeteneğinin tamamen askıya alınmasını içerebilir.

Bazı eyaletlerde diğerlerinden daha yüksek para cezaları olabilir, ancak tüm eyaletler, bir LLC’nin yasal olmayan şekilde iş yapmasının sonuçlarını belirleyen yasal düzenlemelere sahiptir.

Farklı eyaletlerde, para cezaları yılda birkaç yüz dolardan başlayıp binlerce dolara kadar çıkabilir.

Connecticut eyaletini ele alalım. Örneği olarak da  Connecticut’in sekreterini ele alalım. Başsavcılıkla birlikte, Connecticut’ta yasadışı olarak iş yapan şirketlerden (yabancı kuruluşlar olarak kaydedilmemiş olanlar) 1.3 milyon dolar ceza kesildi. Bazı şirketlere sadece birkaç yüz dolar para cezası verilirken, çoğu şirkete çok daha fazla para cezası verildi. Ortalama para cezası 4,600 dolar ve en yüksek ceza 30,795 dolardı.

Connecticut LLC Kanunu’nun 34-275a Maddesi’ne göre, eyalet dışındaki LLC’niz Connecticut’ta iş yaparsa ancak 90 gün içinde yabancı bir LLC olarak kaydedilmezse şunlar uygulanır:

Eyalet aylık 300 dolar para cezası uygular.

Eyalet dışındaki LLC’niz, kayıt olmadığı tüm yılların (ve kısmi yılların) gelir vergilerini ve ücretlerini öder.

LLC’yi alan kişi, eyalet gelir vergi formunda LLC için gelir vergisi ödemelidir.

Eyalet dışındaki LLC’niz, ödemesi gereken vergi ve ücretleri ödemediği için faiz ve ceza alır.

Cezalar Sekreterlik tarafından uygulanır, ancak gerektiğinde Başsavcı, ödenmesi gereken tüm miktarları geri almak için eyalet dışındaki LLC’nizi dava edebilir.

Başsavcı, daha fazla iş yapmasını önleyen bir mahkeme kararı da çıkarabilir.

Eyalet dışındaki LLC’niz dava açabilir, ancak Connecticut’ta başka bir tarafı dava edemez.

Eyalet dışındaki LLC’niz, tüm sivil cezalar ödenene kadar (faiz ve mahkeme masrafları dahil) ve LLC yabancı bir LLC olarak uygun şekilde kaydedilene kadar Connecticut’ta iş yapamaz.

Eğer LLC’nizi bir eyalette kurmak ve ardından iş yaptığı eyalet(ler)de bu LLC’yi yabancı bir LLC olarak kaydetmek istiyorsanız, bu işlem büyük bir sorun olmayabilir.

Ancak, birçok küçük işletme sahibi, birden fazla eyalette LLC başvurusu yapmak istemez çünkü bu, birden fazla başvuru ücreti, birden fazla yıllık rapor ücreti (ve potansiyel olarak diğer yıllık gereksinimler) ödemesini, birden fazla eyalette bir Kayıtlı Temsilciyi sürdürmeyi gerektirir. Bu da maliyeti arttıracaktır.

Seçeceğiniz eyalette vergi ödemek için para kazanmanız gerekir. Vergi, para kazanılan yerde ödenir. Birçok kişi, “eyalet gelir vergilerinden tasarruf etmek” için başka eyaletlerde bir LLC kurmaya yönlendirilir. Bu sadece doğru değildir. Para kazanmak daha önemlidir. Tekrar belirtmek gerekirse, yabancı LLC’niz işletildiği ve iş yapıldığı yer olduğu için ana eyaletinizde vergi ödemelidir.

Nevada

Örneğin, Nevada’da her yıl 40.000 LLC kurulursa, bu devlet için yılda yaklaşık 3 milyon dolar gelir demektir.Ve bu sadece Nevada eyaleti için.

Nevada’yı “yer” olarak oluşturmanız gereken yer olarak tanıtan şirketlerin yüz milyonlarca dolar kazandığı da dahil değildir.

İlginç olan şu ki, Nevada’nın ne kadar “abartıldığı” ile karşılaştırıldığında, her yıl orada pek fazla LLC kurulmamaktadır.

“Daha az abartılan” eyaletlerde çok daha fazla LLC kurulmaktadır.

Dahası, Nevada şirketleri dolandırıcılık faaliyetlerinde en yüksek sıralamaya sahiptir.

Bakın – yanlış anlamayın, eğer Nevada’da yaşıyorsanız ve Nevada’da bir LLC kuruyorsanız, bunda bir sakınca yoktur.

Ancak eğer Nevada’da yaşamıyorsanız, tekrar belirtmek gerekirse, LLC’nizi kendi ana eyaletinizde kurmak çok daha iyidir. Yorum yapmak gerekirse Nevada LLC için abartılmış bir eyalettir.(Nevada’da yaşamıyorsanız.)

Wyoming

Wyoming’de Nevada’ya kıyasla çok daha az dolandırıcılık faaliyeti olsa da, bu eyalet de abartılıyor.

Tekrar belirtmek gerekirse, “ana eyaletiniz” dışında bir LLC kurmanın dezavantajları, algılanan “avantajları” çok aşar ve ek sorun, zaman ve para değmez.

Aslında, uzun vadede size çok daha fazla maliyet getirecektir.

LLC’nizi yaşadığınız yerde kurmak en iyi seçenektir.

Delaware

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası’nı onaylayan ilk eyalet niteliğini taşıyan Delawares coğrafi anlamda küçük olabilir ancak iş faaliyetleri açısından oldukça büyüktür.

ABD’deki halka açık şirketlerin %50’sinden fazlası ve Fortune 500 şirketlerinin %60’ı Delaware’de kurulmuştur.Bu istatistiklerin LLC’leri kapsamadığını fark edeceksiniz.

Aslında, Delaware, işletmenizin bir Şirket olarak faaliyet gösteriyorsa kurulabilecek iyi bir eyalet olabilir.

Yani, Delaware, hisselerini borsada satan halka açık şirketler (Microsoft, Apple, IBM, Chase, Coca-Cola gibi), veya birden fazla yatırımcıya sahip olan veya risk sermayesi toplamak isteyen şirketler için en uygunudur.

Ancak, çoğu okuyucumuz bu kategoriye girmiyor.

Delaware’de bir LLC kurarsanız (ancak orada yaşamıyorsanız), yine de şunları yapmanız gerekecektir:

Delaware LLC’nizi ana eyaletinizde Yabancı bir LLC olarak kaydetmek

Her iki eyalette de yılda bir kez bir Kayıtlı Temsilci için ödeme yapmak

Her iki eyalette de her yıl Yıllık Raporlama ücretlerini ödemek

Özetle ve tekrar belirtmek gerekirse, LLC’nizi ana eyaletiniz dışında kurmak sadece uğraş ve maliyet açısından değerli değildir.

Bu, Nevada, Wyoming, Delaware ve diğer “sihirli” eyaletler için geçerlidir. Bu eyaletlerin çoğu gereğinden fazla abartılmıştır. Bir LLC kurmak için en iyi eyalet kendi ana eyaletinizdir.

Online İşletme

Online işlerle ilgili bu gibi sorular alıyoruz: “İşim tamamen online. Bir LLC nerede kurmalıyım?”

Bu durumda cevap yine ana eyaletinizde bir LLC kurmak olacaktır. Sadece “online” olmanın kurumsal hukuku ve vergi hukukunu atlatabileceğini mi düşünüyorsunuz? İşler öyle yürümüyor.

Birçok insan online işini evinden  yürütüyor. Bu durumda yasal olarak iş yaptığınız yer eviniz oluyor. Ve burası LLC’nizi kurmanız gereken yerdir. Müşterileriniz nerede bulunursa bulunsun (eğer online satış yapıyorsanız); asıl mesele işinizi nerden temel olarak (veya tekrarlanan şekilde) yürüttüğünüzdür.

Sık sık seyahat ediyor olmanız veya yer bağımsız bir iş işletiyor olmanız da eyaletleri gerçekten ilgilendirmez. En büyük “bağlantınıza” sahip olduğunuz bir eyalet seçmeniz gerekecek. Bu muhtemelen ana eyaletiniz, ikamet ettiğiniz eyalet, sürücü belgenizin olduğu yer ve devlet vergisi ödediğiniz yerdir.

Müşterilerinizin bulunduğu yerle ilgili hukuki tanımı hakkında birçok kişi kafa karışıklığı yaşıyor. İnsanlar bunun müşterilerin bulunduğu yerle ilgili olduğunu düşünüyorlar.

Aslında durum öyle değil. Asıl mesele işinizi nereden yürüttüğünüz ve işlettiğiniz yerdir.

İşinizi yürüttüğünüz ve çalıştığınız yerde LLC’nizi kurmalısınız.Ve sadece birkaç eyalette müşterilere veya müşterilere sahip olmanız, LLC’nizi o eyalette Yabancı bir LLC olarak kaydetmeniz gerektiği anlamına gelmez.

LLC hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayıp LLC Makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak