Becommer.com

Sizi şaşırtabilir, ancak Amazon satıcılarının %25’i ürünlerini tanıtmak için Google Reklamlarını (Google Ads) kullanıyor.

Bu stratejiyi “Amazon AdWords” olarak adlandıracağız; internetin en büyük arama motorunu ve ABD’nin en büyük dijital reklam platformunu kullanarak satışları, sıralamaları, BSR’yi artırıyor ve Amazon mağazanız için ek avantajlar sunuyor.

İlk bakışta, %25 oranı beklenenden daha yüksek gibi görünebilir. Ancak Google Reklamlarının ortalama ROI (Yatırım Getirisi) %200 olduğunu anladığınızda, muhtemelen görüşünüz diğer tarafa kayacaktır.

Google Ads kullanan ortalama pazarlamacı her harcanan 1 dolar için 2 dolarlık bir getiri elde ederse… İşiniz için Google Reklamlarını neden kullanmamalısınız?

Gerçekten de, Amazon satıcılarının %75’i Google Reklamlarını kullanmamakla büyük bir fırsatı kaçırıyor. Bu rakam muhtemelen sizi ve rakiplerinizi içeriyor.

Bu nedenle, ürünlerinizi tanıtmak için Google Reklamları çalıştırmaya başlamalı ve neredeyse kesinlikle rakiplerinizin bir adım önüne geçmelisiniz. İşte nişinizi domine etmek için ihtiyaç duyduğunuz rekabet avantajı budur.

İşiniz için Google Reklamlarının nasıl bir oyun değiştirici olabileceğini keşfetmek ve ilk kampanyanızı nasıl kuracağınızı adım adım öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Reklamları (Adwords) Nasıl Çalışır?

Google Reklamları (büyük ölçüde) metin ve anahtar kelime tabanlıdır, Amazon Sponsorlu Ürün reklamları (Amazon PPC) gibi büyük ölçüde metin ve anahtar kelime tabanlıdır.

Google Ads (Google Reklamları) farklı kampanya türleri içerir (Amazon Reklamları gibi). Biz burada özellikle odaklanacağımız kampanya türü Google Arama Reklamlarıdır – önceden Google AdWords olarak bilinirdi. Bu kurulumu en kolay olan ve Amazon işletmeleri için olumlu bir getiri sağlama olasılığı en yüksek olan türdür.

Google AdWords (şimdi Arama Reklamları olarak adlandırılıyor) reklamları, organik arama sonuçlarının üzerinde, Google arama sonuçları içinde reklamlar gösterir.

Örneğin, “hava temizleyicileri” için Google’da arama yaptığınızda şu şekilde bir sayfa görürsünüz:

Google Ads

Bu iki bölüm içerir. Reklamlar veya sponsorlu sonuçlar ve organik sonuçlar.

Google Arama Reklamları kullanarak belirli anahtar kelimeleri veya arama terimlerini hedefleyebilir ve reklamlarınızın arama sonuçları sayfasında görüntülenmesi için teklif verebilirsiniz.

Reklamınızın görüntülenmesi için teklifinizin büyük olması gerekebilir, bu rekabet durumuna (aynı anahtar kelimeleri hedefleyen diğer reklam verenler) bağlıdır.

Reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirleyen diğer faktörler teklif miktarının yanı sıra reklamınızın ilgisi, reklam grubunuz ve varış sayfanızın uygunluğu ve geçmiş performansı gibi faktörleri içerir.

Google Ads için teklif verme ve ödeme yapma en yaygın yol CPC – Tıklama Başına Maliyettir. Bu, birinin reklamınıza tıkladığı her seferinde 1 dolar veya 2 dolar gibi bir miktarın sizden tahsil edildiği anlamına gelir.

(Amerika Birleşik Devletleri’nde Google Ads için ortalama CPC endüstriye bağlı olarak 1 ila 2 dolar arasındadır).

Google Reklamlarının Türleri

Daha önce de belirtildiği gibi, Google’da çalıştırabileceğiniz bir dizi farklı reklam türü vardır. Bunlar şunlardır:

 • Arama
 • Görüntüleme
 • Alışveriş
 • Video
 • Akıllı
 • Keşif

En yaygın olanları Arama ve Görüntüleme Reklamlarıdır.

Arama Reklamlarını zaten açıkladık. Görüntüleme Reklamları, Google Ads gösterim ağı üzerinde gösterilir – örneğin, Google AdSense kullanan web sitelerinde veya Google gösterim ağı üzerinden gelir elde eden uygulamalarda.

Başlangıçta, başlangıçta açıkladık, Görsel unsuru eklediğinizde, Görüntüleme Reklamları gibi, yüksek kaliteli reklamlar oluşturmak çok daha karmaşık hale gelir.

Ayrıca, uygulamalar kullanan veya web sitelerini tarama yapan kişilerin önüne reklamlarınızı koyduğunuzda, “şimdi satın alma modunda” olan kişilere ulaşmak daha zor olur. Bu kişilerin reklamlarınıza tıklamak ve ürün satın almak için durmaları pek olası değildir (en azından reklamlarınızın karlı hale gelmesi için yeterli değildir).

Google Arama Reklamları, Amazon PPC’ye benzer bir yapıya sahip olduğundan, çok daha basittir ve alıcılarınızı özel bir ilgi gösteren kişilere yönlendirirsiniz, çünkü bu kişiler alışverişle ilgili anahtar kelimeleri yazmaktadır.

Sonuç olarak: Google Arama Reklamlarına (eski adıyla Google AdWords) odaklanmanızı öneririz. Görüntüleme ve Video Reklamları gibi diğer reklam türleri, muhtemelen fiziksel ürünler için yeterli karlılığı sağlamak için çok pahalı ve yeterince tutarlı olmayabilir.

Amazon Satıcıları Neden Google Ads ‘i Kullanmalı?

Yanıtlamamız gereken en önemli soruya gelelim: Neden Google Ads kullanmalı?

Genel kavram oldukça basittir – daha fazla satış kanalı, daha fazla kişinin ürününüzü görmesi ve daha fazla kişinin ürününüzü satın alması anlamına gelir.

Bu nedenle Google Ads üzerinde reklam vererek satışlarınızı artırabilir ve bunun sonucunda organik sıralamalarınızı da yükseltebilirsiniz.

Ayrıca, Google gibi harici trafik kanalları, Amazon’da yapamayacağınız bir müşteri listesi oluşturmanıza yardımcı olan değerli araçlardır.

Amazon AdWords stratejisinin avantajlarına daha derinlemesine bakalım.

Satışları ve Sıralamaları Artırma

Genel olarak, herhangi bir pazarlama kampanyasının amacı genellikle daha fazla satış yapmaktır. Google Ads bunu başarmanıza yardımcı olur.

Tüm müşterilerin yaklaşık yarısı bir şey satın almak istediklerinde Amazon aramasını kullanır. Bu, birçok kişinin arama yapmaya başladığı anlamına gelir – çoğunlukla Google Ads’ta.

Eğer Google Ads çalıştırmazsanız, bu müşterileri kaçırıyorsunuz demektir.

Bir örnek verelim; Diyelim ki anahtar kelimeniz ayda 2000 arama alıyor Amazon’da.

Şimdi aynı anahtar kelimenin Google’da ayda 1000 araması olduğunu düşünelim. Eğer tüm bu aramalar benzersiz aramalarsa, aylık %50 daha fazla potansiyel müşterinin önüne geçmiş olursunuz. Bu şekilde teorik olarak Google Ads’e yayarak %50 daha fazla satış elde edebilirsiniz.

Amazon üzerinde satışlarınızı artırmak harika bir şey, sadece hesabınıza ekstra gelir sağlamakla sınırlı değil (tabii ki bu da güzel bir şey). Bu satışlardaki artış, doğrudan Amazon arama sıralamalarınızı artırır – çünkü satış hızı güçlü bir sıralama faktörüdür.

Bu, Google Ads’ten gelen satışlarda sadece eşit seviyede olursanız, ürününüzün organik Amazon sıralamalarının artmasının domino etkisiyle uzun vadeli kar elde etmenizi sağlar.

Sürekli Trafik Elde Etme

AdWords, güçlü bir sürekli trafik kaynağıdır. Örneğin Facebook reklamlarında olduğu gibi sürekli bakım gerektirmeyeceksiniz.

Reklamlarınız optimize edildiğinde ve tıklama maliyetiniz (CPC) hoşunuza gittiğinde, reklamlarınız temelde arka planda çalışabilir, böylece daha fazla zaman ve enerjiyi diğer görevlere ayırabilirsiniz.

Amazon PPC ile Benzerlikleri

Amazon satıcıları için Google Ads’ı doğru anlamak çok daha kolaydır, çünkü Amazon PPC veya Sponsorlu Ürünler Reklamları ile benzerlikleri vardır.

Google Ads’ta doğru bir şekilde yapmanız gereken kopya yazımı da vardır ve Kalite Skorunuzu (çoğunlukla iniş sayfanızdan gelir) optimize etmelisiniz. Ancak bunun dışında, doğru anahtar kelimeleri bulmak ve paranızı ödeyen anahtar kelimelere yatırmak gerekmektedir.

Bu anlamda, Amazon PPC yapıyorsanız (muhtemelen harici trafik düşünmeden önce yapmanız gereken bir şey), Google Ads ile öğrenme eğrisi diğer trafik kaynakları (örneğin Facebook gibi) kadar büyük olmayacaktır.

E-Posta Adreslerini Yakala ve İzleyici Kitlesini Oluştur

Google Ads’ın (ve herhangi bir harici trafik kanalının) göz ardı edilen yönü: bir liste oluşturma yeteneği.

Müşterilerinizin iletişim bilgilerine, e-posta, telefon numaraları vb. gibi bilgilere erişim vermediğini bileceksiniz. Bu nedenle, müşteriyle iletişim Amazon’a gelmeden önce bu bilgiyi yakalamanız gerekmektedir.

Bir e-posta listesi size ürün geri bildirimi ve/veya değerlendirmeleri için ulaşmanıza, yeniden hedefleme kitleleri oluşturmanıza ve büyük harcamalar yapmadan ürün lansmanları ve promosyonlar yapmanıza olanak tanır.

Sonuç olarak: Google Ads size daha fazla satış kanalı sunar, böylece kazanç potansiyelinizi artırır. Bu satışlardaki artış aynı zamanda Amazon’daki arama sıralamanızı yükseltecek ve uzun vadeli olarak daha fazla satışa yol açacaktır. AdWords veya Arama Reklamları da erişilebilir, düşük bakım gerektirir ve TOS uyumlu bir e-posta listesi oluşturmanın bir yolunu sunar.

Google Ads ‘i Amazon Ürünleri İçin Çalıştırmak Google/Amazon Kullanım Şartları ile Uyumlu mudur?

Evet.

Amazon hizmet koşullarında, Google Ads ile trafik yönlendirmenin yasaklandığına dair bir hüküm bulunmamaktadır. Aslında, satıcıları Google ve Facebook gibi platformlarda reklam yapmaya teşvik ediyorlar. Bazı satıcılar Amazon’un, Amazon dışı kaynaklardan gelen satışlar için satıcılara 3 kat daha fazla sıralama gücü verdiğini bile iddia ediyorlar.

Google’ın hükümleri de Amazon’a reklam vermeye izin veriyor. Bununla birlikte, bunun için bazı koşullar bulunmaktadır.

Google tarafından onaylatmak için reklamlarınızın kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunması gerekmektedir. Bu, kullanıcılara yeterli gezinme seçenekleri sunmanızı ve gizlilik politikası içeren profesyonel bir iniş sayfası sağlamanızı gerektirir.

Bu düşünceyle, varış bağlantınızın doğrudan Amazon sayfanıza gitmesi durumunda reklamlarınızın onaylanması zor olabilir. Bunun yerine, hedef sayfanız üzerinde tam kontrol sahibi olmak için bir iniş sayfası kullanmak istersiniz.

Bir iniş sayfası kullanmak, Amazon’a doğrudan bir bağlantı yerine, dönüşümleri takip etme yeteneği ve müşterilerinizden e-posta yakalama gibi ek avantajlar da sağlar.

Google Ads kampanyanızı oluştururken, Google’ın varış yerleri gereksinimleri ve tam reklam politikalarını kontrol etmek isteyeceksiniz.

Sonuç olarak: Google Ads’i Amazon’a yönlendirmek, her iki şirketin de hizmet koşullarına uygundur. Reklamlarınızı bir iniş sayfasına yönlendirmek, Google Ads’in kullanıcı deneyimi gereksinimlerine uymanızı ve reklamlarınızın onaylanmasını sağlamak için önemlidir.

Bir Google Ads Kampanyası Nasıl Ayarlanır?

İlk Google Ads kampanyanızı Amazon ürününüz için nasıl ayarlayacağınızı inceleyelim.

1- Google Ads Hesabınızı Ayarlayın

Henüz yapmadıysanız, Google Ads hesabınızı ayarlamanız gerekecek.

Hesabınızı oluşturmaya başlamak için ads.google.com adresine gidin.

Hesabınızı ilk kez ayarlarken, Akıllı Kampanya ekranı gösterilecektir. Bu, kampanya oluşturma sürecinin rehberli bir sürümüdür. Reklamınızı hızlı bir şekilde başlatmak için bunu takip edebilir veya kampanyanızın tam kontrolünü ele almak için “Uzman Moduna Geç” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Şimdilik bir kampanya başlatmadan bir hesap oluşturmak istiyorsanız, uzman moda geçin, ardından “Kampanyasız bir hesap oluşturun” seçeneğini seçin. İşletme bilgilerinizi ekleyin ve başlayabilirsiniz.

Amazon İçin Google Ads: Google Ads Kampanya Yapısı

Eğer Google Ads’e yeni başlıyorsanız, kampanya hiyerarşisini veya yapısını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Google Ads için üç katman bulunmaktadır: kampanyalar, reklam grupları ve reklamlar.

Kampanyanız en yüksek seviyededir. Ortalama bir Amazon satıcısı – özellikle Amazon AdWords stratejisiyle yeni başlıyorsanız – çok fazla kampanyaya sahip olmayacaktır. Farklı hedefler veya farklı ürünler için farklı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Örneğin, üç farklı ürün için reklam çalıştırıyorsanız, her biri için farklı bir kampanya oluşturabilirsiniz. Veya ürününüz için satış oluşturmak için bir kampanya oluşturabilirken, başka bir kampanya ile bir kurşun mıknatısı aracılığıyla e-posta optinleri toplayabilirsiniz.

Her kampanya içinde birden fazla reklam grubu oluşturabilirsiniz. Reklam grupları tema ve anahtar kelimelerin gruplarına göre düzenlenir.

Farklı anahtar kelime kombinasyonlarını birbirine karşı test etmek isterseniz veya farklı kullanım durumlarını/faydalarını hedefleyen anahtar kelimeleriniz varsa farklı reklam grupları oluşturabilirsiniz. Diğer bir örnek de markalı anahtar kelimelerdir – genellikle bunları kendi reklam grubunuz olarak ayırmak istersiniz.

Her kampanya içinde en fazla 7-10 reklam grubu ve her reklam grubu içinde en fazla 20 anahtar kelimeyi aşmamaya çalışın.

Son olarak, her reklam grubunun içinde reklamlarınız bulunur. Her reklam grubu için 2-3 reklam oluşturmalısınız. Genellikle iki reklam oluşturuyoruz, bu da Google’ın bunları birbirine karşı test etmesine ve net bir kazanan üretmesine olanak tanır.

Reklamlarınız aynı anahtar kümelerine (reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerden) odaklanan farklı başlıkları/yazıları test edecektir.

2- Yeni Bir Kampanya Başlatma

Google Ads hesabınızın kontrol panelinden kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sadece “Yeni Kampanya” butonuna tıklayın.

İlk yapmanız gereken şey amacınızı seçmektir. Amaçlar arasında “Satışlar”, “Potansiyel Müşteriler”, “Web sitesi trafiği” ve “Marka farkındalığı ve erişim” bulunur.

Burada ne seçtiğiniz çok da önemli değil, çünkü yine kampanyanızı istediğiniz gibi ayarlayabileceksiniz.

Ancak performansınızı takip etmenize ve analiz etmenize yardımcı olması için uygun bir amacı seçmek en iyisidir. Ana hedefiniz satış/rank artışı ise amacınızı “Satışlar” olarak seçin. Önceliğiniz bir liste oluşturmaksa “Potansiyel Müşteriler”i seçin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra kampanya türünüzü seçmelisiniz. Biz “Arama reklamları”nı seçeceğiz.

Son olarak, amacınızın nasıl gerçekleştirileceğini seçeceksiniz. “Web sitesi ziyaretleri”ni seçin. Bu alandaki boşluğa iniş sayfası bağlantınızı yapıştırın.

3- Kampanya Ayarları

Şimdi temel kampanya ayarlarınızı yapalım.

Kampanyanıza tanıdık bir ad vermekle başlayın.

Şimdilik “Arama Ağı” ve “Görüntü Ağı” ayarlarını kapatın.

Kampanyanız için bir başlangıç ve bitiş tarihi belirlemek isteyebilirsiniz (veya kapatana kadar çalışacak şekilde bırakabilirsiniz).

Başlangıçta bu ayarları olduğu gibi bırakmak isteyebilirsiniz.

Sonraki adımda, ürünlerinizin satıldığı yeri ve hedef kitlenizin diliyi seçin. Amazon.com üzerinde satış yapıyorsanız, bunu ABD ve İngilizce olarak sınırlayın.

Son adım bütçe ve teklif ayarlarınızdır.

Bütçeniz için, küçük bir başlangıç yapmak isteyebilirsiniz, ortalama bir günlük bütçe (ancak 5 dolarlık bir günlük bütçe önemli sonuçlar getirmeyecektir) belirlemek iyi olacaktır.

Teklif ayarlarınız için birkaç yol izleyebilirsiniz.

Google’ın yapay zekasını kullanarak hedefinizi belirleyebilirsiniz (örneğin dönüşümler, tıklamalar, gösterimler) ve her bir olay için harcamak istediğiniz miktarı belirleyebilirsiniz – yani hedef başına maliyet (CPA).

Örneğin, Dönüşümleri seçer ve her bir dönüşüm için 5 dolarlık bir CPA belirlerseniz (her bir dönüşüm için 5 dolar harcamak istediğinizi belirtir).

Bu, belirli bir dönüşümün sizin için belirli bir değere sahip olduğunu hesaplarsanız mantıklı olur – örneğin, karlı kalırken her bir satış için 5 dolar harcamayı karşılayabilirseniz.

Ancak Amazon satıcıları için bunu doğru optimize etmek biraz zor olabilir, çünkü satışlar için düzgün bir şekilde optimize etmek zordur (çünkü Amazon mağazanıza Google takip kodu kuramazsınız).

Bir dizi otomatik teklif verme stratejisi arasından seçim yapabilir veya hedef başına tıklama maliyetinizi (CPC) manuel olarak belirleyebilirsiniz.

Şimdilik “Manuel CPC” yi seçelim.

Şimdi Kaydet ve Devam Et’e tıklayarak ilerleyin.

4- Reklam Grupları

Şimdi reklam grubu kurulumuna geçelim.

Reklam grupları, temel olarak ilgili anahtar kelimeler grubu için tasarlanan reklamların setleridir. Başlangıçta sadece bir reklam grubunuz olabilir ve bu sorun değil.

Büyüdükçe ve Google Ads konusunda daha fazla deneyim kazandıkça, farklı reklam gruplarıyla, farklı anahtar kelime setlerini (veya farklı eşleştirme türlerini) hedefleyerek deneme yapabilirsiniz.

Reklam grubunuz için varsayılan teklifinizi seçeceksiniz (daha önce Manuel CPC’yi seçtiyseniz) ve hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçeceksiniz.

Burada anahtar kelimelere odaklanmanız gereken temel nokta. Google, iniş sayfanıza dayalı önerilen anahtar kelime listesi çıkaracaktır. Bu muhtemelen çok geniş olacak, bu yüzden bunları silmeyi ve sıfırdan başlamayı düşünebilirsiniz.

Reklam grubunuz için doğru anahtar kelimeleri seçmek için makul bir süre harcamalısınız. Ürününüze son derece uygun, yüksek alıcı niyetine ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelere odaklanmalısınız.

Potansiyel anahtar kelimelerin arama hacmi hakkında fikir sahibi olmak için Google’ın anahtar kelime planlayıcı aracını kullanabilirsiniz, ayrıca Ahrefs veya Semrush gibi ücretli araçları da kullanabilirsiniz.

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin yalnızca ürününüzle değil, birbirleriyle de uyumlu olduğundan emin olun, çünkü bu reklam grubundaki reklamlarınız aynı anahtar kelime grubuna sahip olanlara gösterilecektir. Hedeflemek istediğiniz geniş bir anahtar kelime yelpazeniz varsa, bunları birkaç küçük reklam grubuna bölmek en iyisi olabilir.

Başlangıçta, farklı anahtar kelime/eşleştirme türü kombinasyonlarını test etmek için kullanabileceğiniz iki basit reklam grubu oluşturun.

Geniş Eşleşme, Tam Eşleşme ve Olumsuz Anahtar Kelimeler

Son bir nokta, anahtar kelimeleriniz için birkaç farklı eşleştirme türü seçebilirsiniz:

Geniş eşleşme: Varsayılan eşleştirme türü. Bu, eşanlamlılar ve yanlış yazılmış kelimeler gibi ilgili anahtar kelimeleri içerecektir.

Tam eşleşme: Anahtar kelimenizi [köşeli parantezler] içine alarak yalnızca belirtilen terimi ve başka kelimeleri içermeyen kesin terimi içereceğinden emin olun.

Olumsuz anahtar kelimeler: Arama sonuçlarında bu arama terimi için reklamınızın görüntülenmesini istemiyorsanız anahtar kelimenizin önüne eksi işareti ( – ) koyun.

5- Reklamlar

Şimdi son adıma geçiyoruz: reklamlarınızı oluşturmak. Etkili Google Arama Reklamları (AdWords) oluşturmak için temel bir yazı yazma bilgisine sahip olmanız gerekecektir.

Ürününüz, teklifiniz (varsa) hakkında bilgi iletmek ve insanları tıklamaya teşvik etmek için sınırlı bir alanınız bulunuyor. Bu nedenle gereksiz kelimelere boş yere yer vermediğinizden emin olun.

İşte etkili reklamlar yazmak için bazı ipucuları:

 • Reklamınızda anahtar kelimenizi kullanın. Anahtar kelimelerinizi içeren reklamlar, Google’ın bu kelimeleri kalın olarak vurguladığı için daha fazla tıklama alır.
 • “Şimdi Satın Al”, “Daha Fazla Bilgi Edinin” veya “Kuponunuzu Talep Edin” gibi çağrılar yapın.
 • Büyük indirim mi veriyorsunuz? Sınırlı sayıda ürün kaldı mı? Reklam metninizde bunu belirtin.
 • Tüm Kelimeleri Büyük Harfle Başlatın. Geniş Testler, Tüm Kelimelerin Büyük Harfle Başladığı Reklamların Daha Yüksek Tıklama Oranlarına Sahip Olduğunu Göstermiştir.

İpucu: En iyi sonuçlar için her reklam grubu için 2 reklam oluşturun. Google otomatik olarak reklamlarınızı ayrı ayrı test eder ve bir kazanan seçer. İşte burada yaptığımız gibi:

6- Amazon Ürünleri İçin Google Ads Dönüşüm Takibi

Ücretli trafiği kullanırken, dönüşümleri takip etmek son derece önemlidir. Doğru dönüşüm izleme olmadan, reklam harcamanızın gerçek sonuçlarını bilemeyeceksiniz.

Google Ads dönüşüm izleme özelliklerini kullanarak aşağıdaki bilgileri belirleyebilirsiniz:

 • Hangi anahtar kelimeler sizin için çalışıyor?
 • Dönüşüm başına maliyetiniz nedir?
 • Dönüşüm oranınız nedir?

Etkinlik kodu – bir dönüşüm gerçekleştiğinde tetiklenen bir kod parçası – ayrıca Google’a özel dönüşüm etkinliğiniz için tekliflerinizi optimize etmesine olanak tanır.

Ne yazık ki, Amazon ürününüze Google Ads dönüşüm izleme kodu eklemek mümkün değil, çünkü sitenin arka plan koduna erişiminiz gerekiyor.

Amazon.com’daki kodu düzenleme iznine sahip olmak için Jeff Bezos’a başvurabilirsiniz, ancak bununla çok fazla şansınız olduğunu düşünmüyorum.

Bunun yerine, Google Ads için Amazon ürünleri için dönüşüm takibini en iyi şekilde gerçekleştirmenin yolu, kodu iniş sayfanıza yüklemektir. İki seçeneğiniz vardır:

 • Amazon’a tıklandığında bir dönüşümü izleme.
 • E-posta adresleri karşılığında bir kupon talep edildiğinde bir dönüşümü izleme.

Google Ads dönüşüm izleme kodunu nasıl uygulayacağınız, iniş sayfası aracınıza bağlı olarak değişir. Başlamak için Google, dönüşüm izleme kurulumu hakkında iyi bir eğiticiye sahiptir.

Dönüşüm izleme ayarlandığında, reklam kampanyanızın etkinliğini izleyebileceksiniz.

Daha iyi takip ve analiz için marka kayıtlı satıcılar ve satıcılar, iniş sayfalarından Amazon’a bir Amazon Atıf bağlantısı kullanarak son satışlar ve sepete ekleme gibi eylemleri takip edebilirler.

Amazon Atıfını Google Ads panonuza dönüşüm etkinlikleri göndermek için kullanamazsınız, ancak bu bilgileri reklamlarınızın performansını analiz etmek için kullanabilirsiniz.

Amazon Ürünleri İçin Google Ads Kullanımı: Giriş Sayfanızı Ayarlama

Burada giriş sayfaları hakkında kapsamlı bir şekilde konuştuk. Bu, Google Ads çalıştırmak ve reklamlarınızın onaylanması için bir ara sayfa (Amazon listeniz değil) gerektiği için önemlidir.

Reklamınızla ürün listeniz arasına ara bir adım olarak bir giriş sayfası kullanmak size çeşitli avantajlar sağlar:

 • Trafiği ısıtma/düşük niyetli trafiği eler. (bu, daha yüksek bir Amazon dönüşüm oranı elde etmenize yardımcı olur).
 • Dönüşüm takip kodu eklemenize izin verir.

Giriş sayfanız ayrıca Google Ads politikalarına uyum sağlamak için önemlidir – temel olarak reklamlarınızı reklam kopyasıyla ve hedeflediğiniz anahtar kelimelerle ilgili bir sayfaya yönlendirmeniz gerekmektedir.

Eğer reklamınızı Amazon’a yönlendirseydiniz, bu listelemeleriniz için anahtar kelime/kopywriting stratejinizle çakışabilir. Ancak bir giriş sayfası, tam kontrol sağlar ve bu da daha yüksek bir kalite puanına ulaşmanıza olanak tanır.

İşte giriş sayfanızla ilgili başka bir püf noktası. Ürününüz için birden fazla giriş sayfası oluşturabilirsiniz, her biri farklı bir reklam grubu için.

Örneğin, birkaç anahtar kelime kümesine ve böylece birkaç reklam grubuna sahip olduğunuzu varsayalım (her bir anahtar kelime grubu için bir tane). Her bir reklam grubu için başlık ve kopyayı o grubun anahtar kelimelerine odaklanacak şekilde benzersiz bir giriş sayfası oluşturursunuz.

Bunu yaparak, giriş sayfalarınız Google tarafından daha yüksek puan alacak ve daha az harcama ile daha fazla tıklama alacaktır. Ayrıca, giriş sayfasını hedeflediğiniz anahtar kelimelere özel olarak uyarladığınızdan, tıklama yapan kişilerden dönüşümler almanız daha olasıdır.

Amazon Ürünleri İçin Google Reklamları SSS

Google Ads’ı Amazon Ürünleri İçin Kullanabilir Miyim?

Evet! Hem Google hem de Amazon’un hizmet koşullarında Google Ads’ı Amazon ürünleri için kullanmayı yasaklayan bir şey yoktur. Google arama reklamları ve görüntüleme reklamları, Amazon satış huninizde başka bir trafik kaynağı ve potansiyel gelir akışı eklemek için harika bir yoldur.

Amazon Ürünleri İle Google Alışveriş Kullanabilir Miyim?

Doğrudan Google Alışveriş Reklamlarını Amazon ürünlerine çalıştırmak mümkün değil. Google Alışveriş, çalıştırdığınız alan adının sahipliğini gerektirir ve bu, Amazon’da sahip olmadığınız bir şeydir. Ancak yine de kendi sitenize Google Alışveriş reklamları çalıştırabilir, ardından trafiği sitenizden Amazon’a yönlendirebilirsiniz.

Amazon Google Reklamları İçin Dönüşümleri Nasıl Takip Edebilirim?

Dönüşümleri takip etmek için Google Analytics kod parçası gereklidir. Amazon listenizin temel kodunu düzenleyemeyeceğiniz için listenizdeki dönüşümleri takip etmek mümkün değildir. En iyi yol reklamlarınızı bir landing sayfasına yönlendirmek, böylece GA’yı kurabilir ve Amazon listenize tıklayan kişileri takip edebilirsiniz.

Amazon Ürünleri İçin Google Reklam Yeniden Hedefleme Nasıl Yapılır?

Amazon ürünleriniz için reklam yeniden hedefleme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bunun için Google Analytics kurulu bir landing sayfasına trafik yönlendirmeniz gerekir. Bu şekilde sayfanızı kimin görüntülediğini takip edebilir ve bu kişileri Google Ads ile yeniden hedefleyebilirsiniz – hatta başlangıçta onları Facebook veya Pinterest gibi başka bir platformda hedeflemiş olsanız bile.

Amazon Ürünleri İçin Google Ads Kullanımı – Özet

Bu rehber, Google Ads’ı Amazon ürünleri için nasıl kullanacağınıza dair, Google’da reklamcılığa ilk adım atanlar için tasarlanmış basit bir versiyondur.

Google Ads ile daha rahatladıkça ve Amazon AdWords stratejimizle tanıştıkça, farklı teklif seçenekleri ve kampanya türleriyle daha fazla deney yapmaya başlayabilirsiniz.

Ancak başlamak için, Google Arama Reklamlarını kullanmak isteyeceksiniz. Zaten Amazon PPC’den bildiklerinizi alarak güçlü bir satış kanalını daha kendi mağzanıza eklemek için bunu kullanmalısınız.

 

Kaynak: LandingCube